Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları

Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları (http://www.piryolu.com/forum/index.php)
-   Alevi Kültürü (http://www.piryolu.com/forum/forumdisplay.php?f=11)
-   -   İşte Namaz Kılan Aleviler (http://www.piryolu.com/forum/showthread.php?t=5213)

Pir Mehmet 14.09.11 12:10

İşte Namaz Kılan Aleviler
 
http://www.ehlibeytforum.com/viewtopic.php?f=77&t=4011

İşte namaz kılan Aleviler, düşünceleri alalım

http://www.alevisesi.com/wp-content/...zi-2011/03.jpg

http://www.alevisesi.com/wp-content/...zi-2011/11.jpg

altindir..

Aşıktalibi 14.09.11 13:13

Cevap: İşte Namaz Kılan Aleviler
 
Tabi Allaha yapılan her ibadet kutsaldır kimki karışır hor görürse zalimdir çünkü allahla kul arasındadır niye etmiyorsun neden yapmıyorsun namazdı duaydı şuydu buydu diye üstünlük kurmak yadırgamak yanlış olur kimki zıplayarak ibadet ediyorum derse karışılmaz hor görülmez Allah kabul etsin denir ki o kabul edendir bana göre. İşte insanlar bunu demiş olsa sorun kalmaz. Onlarında kendine göre cemleri var şimdi caferi sadık buyrugu var evimde ve okuyorum cem erkanı çok açık anlatılıyor lokma dağıtıldımı musaipli ibadete başlandımı şimdi kılınan namaz'da sanırım hoca ahmed yasevinin amel namazı galiba ben öle duymuştum sanırım caferiler 5 rekat, şialar 3 rekat gibi bir bilgim var az buçuk, 12 imamlar kısmına gelince doğru söylenmiş fakat gerçek alevi şu alevi bu sözler yanlış. Gerçek bir alevi gönülden bağlı olandır eren talibi olup izinden dem alandır bana göre. Haşa hadislerin içinde hakikat yani gerçek olan hadislerde vardır fakat hadisler üzerinden fazla kavga edenler o insanları rahatsız etmektedır bunu dediler şunu dediler hayır böyledi şöyleydi diye diye birbirlerine üstünlük davalarına girişıyorlar. Ben şahsen böle konuşmalardan uzak duruyorum ayrıca sanırım gördüğümüz alevilerde semah kültürü yok ama imam cafer buyrugunda 12 erkandan birtanesinde "sazendar sazı eline alıp ilahi okusun 3 kez sema dönülsün sonra lokmalar dağıtılsın" diye buyurur. Hacı bektaş veli'de derki "semah sırrı çok büyük bir ibadettir kimki semaha hakaret eder mumin diye namazı kılınacak değildir". şimdi anladığım kadarı ile caferi veyahut bu konudaki alevilerin cemaatinden birisinin yazısını okumuştum. Pirimiz üstadımız hünkar-ı hacı bektaş veliyi pir olarak görmüyorlar hatta sunni diyorlar ve şialardan uzaklaştırdı anadoluyu şia olacaktı gibi şeyler söylemişti şimdi gine ezilen biziz ama gine doğru yolun ortasında giden biziz gibi bir kuşku uyanıyor şimdi bu insanlarda böle derse halimiz ne olacak ve bu yola baş koymuş erenleri hor görmekte biraz rahatsız verici olsa gerek..

Konu ile alakalı değil bu kısım ama faydası olacağını düşünüyorum.
son bir fikrimi daha yazayım zülfikar kılıçı sembolik bir yapıya döndüğünü görüyorum sitelerde kolyelerde ve ehlibeyt isminin sonuna com forum gibi siteler açılmakta bunlar çok yanlış hz.ali benim okuyup gördüğüme göre zülfikarını çok gerekmedikce uzlaşma yolu arayıpda sonuç alamayınca çektiğini görüyorm misal birşey söyleyeyim Nechul-Belagada yazıyor
Birgün ermeydanına hz.ali askerleri ile gelirken düşmanda karşılarında durup hz.alinin ordusu ve karşı düşman orduları böbürdenip birbirlerine küfür ediyorlarmış ve hz.ali bir anda sinirlenmiş ordusuna dönüp siz küfür etmektesiniz ama ben dua etmekteyim diye kızmış ve Allahım sen benim ve yanımdakilerin karşımdaki düşmanın canını koru sen bizim uzlaşmamız ve anlaşmamız için bir yol göster diye dua edildiği söylenir...

Alevi 14.09.11 16:44

Cevap: İşte Namaz Kılan Aleviler
 
Bu Aleviler (ki ben bunlara alevi diyemiyorum) muharrem ayindan sonrada kutlamada yaparlar. Asimile olmus bir topluluk alevi inanci ile uzakdan yakindan alakasi olmayan radikal islamcilarin piyonlari, kafa karistirmak ve asimilasyon planlarindan biridir..

gencalevi 14.09.11 16:47

Cevap: İşte Namaz Kılan Aleviler
 
linkteki rsimleri neyse es gectim ama yorumlari okuyunca hayretler icinde acaba dedim milli görüscülerin sitesine mi girdim dedim
asimile olmus bu insanlara alevi demek ne kadar dogru orasi tartisilir

Alevi 14.09.11 17:05

Cevap: İşte Namaz Kılan Aleviler
 
isteyen istedigini yapar kimsenin laf soylemeye hakki yokturdur 1000 yildir aleviler namaz kilmadilar simdimi aydinlandilar..

bunlar tarikat dan baska birsey degildir

Akli basinda her insan idrak eder kurt turk kavgasindan birileri pek kazan saglayamadi eski defter yeniden acilacak Alevi sunni bunun cabasi icindeler bakalim daha neler gorucez

Aşıktalibi 14.09.11 17:23

Cevap: İşte Namaz Kılan Aleviler
 
şunu unutmamak lazım ve internet sitelerinde başka yerlerde biz alevileri iğrenç bir oyun daha bekliyor suriyedeki olan olaylar cami baskınları insanları öldüren zihniyet alevi adı altında anılıyor ama onlar nusayrı aydınlatın öğretin, yarın birgün olan kıyımlara karşılık laf salatası yapmak istiyenler olacaktır.

kzl.deli 15.09.11 11:43

Cevap: İşte Namaz Kılan Aleviler
 
Alıntı:

Aşıktalibi Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 19647)
şunu unutmamak lazım ve internet sitelerinde başka yerlerde biz alevileri iğrenç bir oyun daha bekliyor suriyedeki olan olaylar cami baskınları insanları öldüren zihniyet alevi adı altında anılıyor ama onlar nusayrı aydınlatın öğretin, yarın birgün olan kıyımlara karşılık laf salatası yapmak istiyenler olacaktır.

Sevgili Aşıktalibi, Suriye'de yaşanan olayları anlatırken;'' insanları öldüren zihniyet alevi adı altında anılıyor ama onlar nusayri aydınlatın öğretin'' gibisinden bir ifadeniz var. yanlış anlıyorsam beni düzeltin. Bu ifadede imla hatalarınız olsada benim anladığım Nusayri dediğimiz Alevi kardeşlerimiz bu olayların sorumlusuymuş gibi bir yorum çıkıyor.

Sizin bu cümlelerinizden Aleviler ile Nusayriler başka başka insanlarmış gibi bir kanıya vardım. Ben'se bu yaşıma dek Aleviler ile Nusayriler'i aynı kişiler olarak bilirdim. Demek ki yanlış biliyormuşum.

Nusayri'ler bu olayları neden çıkarsın. zaten iktidarda olanlar Nusayri değilmi?

Pir Mehmet 15.09.11 16:17

Cevap: İşte Namaz Kılan Aleviler
 
Orada yorum yapan seviyesizlerden ulularımız, pirlerimiz ve imamlarımız tarafından buyurulan semah ibadetine dil uzatıyor. Sen kimsin de bizleri semah ile kandırmaya çalışıyorlar dersin, sen kimsin. Sitedeki yorumları görünce başta siteyi caferi sitesi zannettim, fakat öyle değillermiş. Yazıklar olsun böyle Alevilere... Eğer On İki İmamların Namazı öven sözlerini görürseniz, yanılgıya düşmeyin, çünkü onlar Ali'nin yanından Muaviye'nin yanına geçen Ali taraflardır.

Aşıktalibi 15.09.11 22:17

Cevap: İşte Namaz Kılan Aleviler
 
Saygı duymak lazım onlar bize duymassada saygı duymak lazım bize yakışan bu ve sadece susmak çirkinleşmemek gerekir.

Aşıktalibi 16.09.11 14:10

Cevap: İşte Namaz Kılan Aleviler
 
Arkadaşlar bu linki verilen site tamami ile o yüce isminin altında ap ayrı bir masonluk ayrıştırma öfke kin asimile var ve o yüce ismi çağrıştırmamakta iki zıt kutup gibi yazılarındanda anlayacaksınız bazılarının avatarından anti bektaşilik var ve hakaretler edilmekte hiç girmeyin o siteye yürek karartmakta ve öldürücekmiş gibi konuşma tarzları ahşalama uslupları var çözemedim konularının başlıklarını bir görseniz aideta insanların beyni yıkanmakta. aşağımızdaki alevi köyüde aramıza katılsa gibi yorumlar var inanamasınız tamamı ile anti bektaşilik propagandası var.

Yolunuza sahip çıkın çirkinleşmeyin saygıyı ve sevgiyi elden bırakmayın yüzünüzdeki gülücük gösterdiğiniz saygı ile ancak renginizi belli edebilirsiniz üstünlük kuracak o çirkin laflardanda uzak durun kulaklarınızı tıkayın derim ben.


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 05:12.

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2