Sponsor Reklamlar 
Seçenekler
Alt 05.10.11   #11
gencalevi
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jan 2011
Nereden: almanya
Mesajlar: 626
Rep Puani : 12
Standart Cevap: Alevİlİkte kadin.


Aleviyyun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ALEVİ İSLAM'DA KADIN

Kuran-ı Kerim’de, kadının hak ve özgürlüğü ile ilgili hükümler vardır.
Yüce Allah Kuran’da; “Erkek olsun, kadın olsun, her kimse mümin olarak iyi işler yaparsa; işte onlar cennete girerler ve zerre kadar haksızlığa uğratılmazlar.” (Nisa 124) buyurmuştur. Bu ayeti kerime iyi kadının yerinin cennet olduğuna işaret etmiştir.
Kadının erkeklerle aynı candan yaratıldığı da Kur’an-ı Kerim’de belirtilmiştir. “ Ey insanlar! Sizleri tek candan yaratanı o candan da eşini meydana getiren ve ikisinden birçok erkek ve kadın türeten rabbinizden korkun, günah işlemekten sakının.” (Nisa - 1) Kur’an-ı Kerim, erkek ve kadını anlattığı ayetlerde iyi amel edeni cennetle müjdelemiştir. Cennete gireceklerin meziyeti, mizacı, tavrı, hal ve hareketleri, iffeti, letafeti, ibadeti, tevazusu, hayâsı, giyimi, kuşamı ve amel-i salihi tam olmalıdır. Bunların hakları kaybolmaz, demiştir.

Kur’an’ı Kerim, kadın üzerinde çoğalan kaba tavır ve incitici bakışları yok etmek için çeşitli hükümler vermiştir. Bu hükümlerin önemini belirtmek için “EN-NİSA (kadınlar)” suresi inmiştir. Çünkü yüce Allah, hikmeti ve adaletiyle erkek ve kadını aynı candan, erkeği kadına, kadını da erkeğe muhtaç olarak yaratmıştır. Yüce Allah kadın ve erkeği yaratılış özelliklerine göre eşit mesafede tutmuştur. Ancak birbirinden farklı özellikler vermiştir. Erkeğe fiziki bedensel güç, kadına ise doğurganlık özelliği vermiştir. Bazı cahiller kadının erkeğe göre bedensel zayıflığını fırsat bilerek kendilerini doğuranın bir kadın olduğunu unutmuş ve kadına hak etmediği şekilde ikinci sınıf insan muamelesi yaparak o nu yaşamın dışına itmişlerdir. Kur’an-ı Kerim’de kadını hak ve özgürlükten yoksun eden ya da onu aşağılayan hiçbir ayet yoktur. Kadınla ilgili Kur’an’daki ayetler kadını koruma amaçlıdır. Kur’an-ı Kerim: “Allah’ın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılması sebebiyle ve erkekler mallarından harcama yaptıkları için erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudur.” (Nisa 34) diye buyurmuştur.

Yüce Allah erkeği yaratırken ona kadına oranla daha fazla bedensel güç vermiştir. Bundan dolayı kadını erkeğin korumasına muhtaç bırakmıştır. Ancak ayetlerde erkek konu edildiğinde kadın da zikredilmektedir. Kadın tıpkı erkek gibi kendi bağımsızlığı ve sorumluluğu içerisinde kendi yaşamını serbestçe düzenleyebileceği ve idare edebileceği eşit haklara sahiptir.
Günümüzün İslam dünyası bu aydın çağda, medeniyetin zirvesi sayesinde kız çocuklarını geleceğin anneleri olarak eğitecek ve nesil karşılaşacağı müşkül durumdan kendini kurtarma cesaretini elbette bulacaktır. Bu, İslam dini çerçevesinde Aleviliğin sönmez ışığı sayesinde olacaktır.

Değerli Kardeşlerimiz:
Doğruluk, güzellik, iffet, letafet, keramet, inanç, iman, itikat, hayâ sahibi olan, Allah’ın birliğine, Hz. Muhammed (s.a.a.v)’in peygamberliğine inanan, Ehlibeyte bağlanan, on iki imam sevgisini içinde barındıran, Kur’an-ı Kerim’i son din olan İslamiyetin anayasası olarak kabul edip ona inanan sizler cennete layıksınız. Bu amaca yakışır tarzda yaşamanız gerekir. Araştırıp öğreniniz. Allah’ın sevgili kulları arasında olunuz.

Alevi Müslümanlar, İslami kurallar çerçevesinde yaşadı ve Mahremlerini korudu. Örtünmeyi doğal olarak yemek, su gibi ihtiyaç gördü.

Örtünme, kadına yaşamı içinde onur ve şeref ithaf eden, insanı hayvandan ayıran özelliklerdendir. Örtünme belli nizam içinde uygulandığında kadını kötü gözlerden korur ve onun saygınlığını arttırır.
Din, maneviyatı ve sevabı, nefis ise arzularıyla günahı emreder. Hz. Muhammed’in (s.a.a.v); “Cennet anaların ayakları altındadır.” hadisi anne olan kadının makamının yüceliği gereği meziyetlerini koruması için gerekli hal ve hareketleri sergilemesi için yeterli sebeptir. Cennete ulaşmak için iyi bir anne olmak, kendini her türlü hırstan ve hevesten korumak, ruh güzelliğini önemseyerek güzel huyları ön plana çıkarmak, ahlaklı ve erdemli bir hayat onun için yeterli olacaktır.

Dinimiz örtünmeyi emreder. Her kadın hem zarif olabilir, hem de dini vecibeleri yerine getirebilir. Tesettür, iffeti koruma vazifesi üstlenen vücudun örtünme olayıdır.
Kuran-ı Kerim’deki örtünmeyle ilgili ayetler, insanların onur ve haysiyetini korumayla ilgilidir. Müslüman kadın usule uygun örtünmeyi uygulamalıdır. Vücudunu örten giysiler giymelidir. Ağır, oturaklı, kendini bilen olgun bir tavır sergilemelidir. Bu onun için önemli bir görevdir. Çünkü gelecek nesli kendisi yetiştirecektir.

Mümin, Müslüman Alevi kardeşlerimizin (erkek, kadın) örtünme kuralları çerçevesinde giyinmeleri inançlarının gereğidir. Şüphesiz ki açık ve dar giysiden uzak durup usule göre giyinenler başka şekilde hareket edenlere göre sevapta üstünlüğü olacaktır.
Yüce Allah Kuran-ı Kerim’de :“Ey peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına, örtülerini üstlerine almalarını söyle. Bu hâl onların tanınıp da taarruza uğramamaları için daha hayırlıdır. Allah bağışlayan esirgeyendir." (Ahzap 59) Yine Kuran-ı Kerim’de yüce Allah Hz. Peygamberine; “Mümin kadınlara de ki; gözlerini önlerine diksinler, utanacak yerlerini korusunlar, görünen kısımlardan başka ziynet yerlerini göstermesinler. Başörtülerini yakaları üzerine çeksinler. Ziynet yerlerini kocalarından veya kendi babalarından veya kocalarının babalarından veya kendi oğullarından veya kocalarının oğullarından veya kendi kardeşlerinden veya kardeşlerinin oğullarından veya kız kardeşlerinin oğullarından veya kendi kadınlarından veya memlüklerinden veya erkekliği kalmamış hizmetkârlardan veya kadınların utanılacak (mahrem) yerlerine muttali olmayan çocuklardan, başkasına göstermesinler, gizledikleri ziyneti bildirmek maksadıyla ayaklarını birbirine vurmasınlar. Müminler, Allah’a tövbe edin ki umduklarınıza ermiş olun.” (Nur 31)

Bu vecibeleri bilip de gereklerini yerine getirmeyenler amel bakımından kusurlu sayılırlar. Amel, imanın güçlenmesini ve korunmasını sağlar. Amelsiz iman meyvesiz ağaç gibidir veya toprağında ekin ekmeden hasat bekleyen gibidir. Amel, İslam’da vazgeçilmez bir unsurdur. İmanı amelle yakalayalım.

sevgili arkadasim konu alevilikte kadin biz islamda kadini yazmoyoruz bizlere ikide bir kurandan sürelerle örnek vererek acaba islam misyonerligini yapmaya mi calisiyorsun bizler islamla ilgilimiz olsaydi islam alevi sitesi acardik
ben bunu bilirrim alevilik islam disidir kuran muhameddin yazdigi bir kitaptir nederece dogru süreler

actigin tüm konularda kuran sunu dedi kuran bunu dedi
ona bakarsan kuranda oruc 3 gün siz niye 30 gün oruc tutuyotrsunuz
kadinin örtünmesini isteniyor kuranda buna ne diyeceksin
Sponsor Reklamlar

gencalevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.10.11   #12
Aşıktalibi
Avatar mevcut degil.
Üye
Üye
Üyelik tarihi: Sep 2011
Nereden: İstanbul'dan
Mesajlar: 77
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Alevİlİkte kadin.


gencalevi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
sevgili arkadasim konu alevilikte kadin biz islamda kadini yazmoyoruz bizlere ikide bir kurandan sürelerle örnek vererek acaba islam misyonerligini yapmaya mi calisiyorsun bizler islamla ilgilimiz olsaydi islam alevi sitesi acardik
ben bunu bilirrim alevilik islam disidir kuran muhameddin yazdigi bir kitaptir nederece dogru süreler

actigin tüm konularda kuran sunu dedi kuran bunu dedi
ona bakarsan kuranda oruc 3 gün siz niye 30 gün oruc tutuyotrsunuz
kadinin örtünmesini isteniyor kuranda buna ne diyeceksin

Bu çok kötü bir yorum muhammedsiz ali olmaz alisiz muhammed olmaz alevilik yandaşlık demektir ve mensup demektir, aynı zamanda islamiyeti harfiyen yerine getirirler ve niceleri şehit oldu alide islamiyet için çok büyük caba göstermedimi hüseyin hasanda bu doğrultuda şehadete ermedimi, evet islamiyeti bozanlar bu oyunları ve hileleri kurmuşlar ve haksızlıklar etmişler hali ilede sen bu tabir ile onlardan oluyorsun. Bu çok yanlış bir tabir. Muhammed söylediysede ali yazmıştır. Ya allah ya muhammed ya ali diyoruz. Muhammed peygamberdir dinide islamdir hali ile islamiyetiz biz ve sadık kalmaya çalışanlardan, sense o insanların ağzından konuşuyorsun islamiyet dışıdır gibi laflar kullanarak. Senin düşüncen olabilir bu ama bu düşünceyi genelleme.
Sponsor Reklamlar


Konu Aşıktalibi tarafından (05.10.11 Saat 20:16 ) değiştirilmiştir.
Aşıktalibi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.10.11   #13
seslieses
Avatar mevcut degil.
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: Oct 2011
Nereden: http://www.seslieses.com/
Mesajlar: 4
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Alevİlİkte kadin.


çok teşekkür ederim vermiş olduğunuz önemli bilgiler için


Etiketler: sesli, seslisohbet, sesli sohbet, seslichat, sesli chat, sohbet, chat, sesliesesli, esesli, seslidunya, ozgurdunyam, seslieses, seslieses, seslieses, seslieses, seslieses, seslieses, seslieses, seslieses, seslieses, seslieses, seslieses, seslieses, seslieses, seslieses, seslieses, seslieses, seslieses, seslieses, seslieses, seslieses, seslieses, seslieses, seslieses, seslieses, seslieses, seslieses, seslieses, seslieses, seslieses, seslieses,
Sponsor Reklamlar


Konu seslieses tarafından (24.12.11 Saat 07:23 ) değiştirilmiştir.
seslieses isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.10.11   #14
gencalevi
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jan 2011
Nereden: almanya
Mesajlar: 626
Rep Puani : 12
Standart Cevap: Alevİlİkte kadin.


Aşıktalibi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu çok kötü bir yorum muhammedsiz ali olmaz alisiz muhammed olmaz alevilik yandaşlık demektir ve mensup demektir, aynı zamanda islamiyeti harfiyen yerine getirirler ve niceleri şehit oldu alide islamiyet için çok büyük caba göstermedimi hüseyin hasanda bu doğrultuda şehadete ermedimi, evet islamiyeti bozanlar bu oyunları ve hileleri kurmuşlar ve haksızlıklar etmişler hali ilede sen bu tabir ile onlardan oluyorsun. Bu çok yanlış bir tabir. Muhammed söylediysede ali yazmıştır. Ya allah ya muhammed ya ali diyoruz. Muhammed peygamberdir dinide islamdir hali ile islamiyetiz biz ve sadık kalmaya çalışanlardan, sense o insanların ağzından konuşuyorsun islamiyet dışıdır gibi laflar kullanarak. Senin düşüncen olabilir bu ama bu düşünceyi genelleme.

sevgili asiktalibi siz muhamedi kabul edebilirsiniz peygamber olarakta görebilirsiniz ama ben aleviligi muhammedsiz görüyorum
genel olarak aleviler benim düsündügüm kanaatte alevilikte islam yoktur
sizin söylediklerinze saygi duyuyorum ama katilmiyorum
yorumum genellemedir
Sponsor Reklamlar

gencalevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.10.11   #15
jetlii11
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Dec 2010
Nereden: istanbul
Mesajlar: 581
Rep Puani : 12
Standart Cevap: Alevİlİkte kadin.


eğer allah katında herkes aynıysa ve kadın erkek farkı yoksa bir ana ile oğul, baba ile kızı, bir amca ile yeğen bir arada neden ibadet yapmasın.tabiki ibadetinde adabı ve usulleri vardır.bizim inancımızda kadının ayrı yerde yeri yoktur.erkek nerdeyse kadında ordadır.bu konu hakkında değinilecek çok şey var ama yazmakla kadınlarımızda bir arada inancımızı ve onlara verdiğimiz değerle olur.
Sponsor Reklamlar

jetlii11 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.10.11   #16
munzuro
Avatar mevcut degil.
Üye
Üye
Üyelik tarihi: Aug 2011
Nereden: izmir
Mesajlar: 74
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Alevİlİkte kadin.


Aleviyyun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ALEVİ İSLAM'DA KADIN

Kuran-ı Kerim’de, kadının hak ve özgürlüğü ile ilgili hükümler vardır.
Yüce Allah Kuran’da; “Erkek olsun, kadın olsun, her kimse mümin olarak iyi işler yaparsa; işte onlar cennete girerler ve zerre kadar haksızlığa uğratılmazlar.” (Nisa 124) buyurmuştur. Bu ayeti kerime iyi kadının yerinin cennet olduğuna işaret etmiştir.
Kadının erkeklerle aynı candan yaratıldığı da Kur’an-ı Kerim’de belirtilmiştir. “ Ey insanlar! Sizleri tek candan yaratanı o candan da eşini meydana getiren ve ikisinden birçok erkek ve kadın türeten rabbinizden korkun, günah işlemekten sakının.” (Nisa - 1) Kur’an-ı Kerim, erkek ve kadını anlattığı ayetlerde iyi amel edeni cennetle müjdelemiştir. Cennete gireceklerin meziyeti, mizacı, tavrı, hal ve hareketleri, iffeti, letafeti, ibadeti, tevazusu, hayâsı, giyimi, kuşamı ve amel-i salihi tam olmalıdır. Bunların hakları kaybolmaz, demiştir.

Kur’an’ı Kerim, kadın üzerinde çoğalan kaba tavır ve incitici bakışları yok etmek için çeşitli hükümler vermiştir. Bu hükümlerin önemini belirtmek için “EN-NİSA (kadınlar)” suresi inmiştir. Çünkü yüce Allah, hikmeti ve adaletiyle erkek ve kadını aynı candan, erkeği kadına, kadını da erkeğe muhtaç olarak yaratmıştır. Yüce Allah kadın ve erkeği yaratılış özelliklerine göre eşit mesafede tutmuştur. Ancak birbirinden farklı özellikler vermiştir. Erkeğe fiziki bedensel güç, kadına ise doğurganlık özelliği vermiştir. Bazı cahiller kadının erkeğe göre bedensel zayıflığını fırsat bilerek kendilerini doğuranın bir kadın olduğunu unutmuş ve kadına hak etmediği şekilde ikinci sınıf insan muamelesi yaparak o nu yaşamın dışına itmişlerdir. Kur’an-ı Kerim’de kadını hak ve özgürlükten yoksun eden ya da onu aşağılayan hiçbir ayet yoktur. Kadınla ilgili Kur’an’daki ayetler kadını koruma amaçlıdır. Kur’an-ı Kerim: “Allah’ın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılması sebebiyle ve erkekler mallarından harcama yaptıkları için erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudur.” (Nisa 34) diye buyurmuştur.

Yüce Allah erkeği yaratırken ona kadına oranla daha fazla bedensel güç vermiştir. Bundan dolayı kadını erkeğin korumasına muhtaç bırakmıştır. Ancak ayetlerde erkek konu edildiğinde kadın da zikredilmektedir. Kadın tıpkı erkek gibi kendi bağımsızlığı ve sorumluluğu içerisinde kendi yaşamını serbestçe düzenleyebileceği ve idare edebileceği eşit haklara sahiptir.
Günümüzün İslam dünyası bu aydın çağda, medeniyetin zirvesi sayesinde kız çocuklarını geleceğin anneleri olarak eğitecek ve nesil karşılaşacağı müşkül durumdan kendini kurtarma cesaretini elbette bulacaktır. Bu, İslam dini çerçevesinde Aleviliğin sönmez ışığı sayesinde olacaktır.

Değerli Kardeşlerimiz:
Doğruluk, güzellik, iffet, letafet, keramet, inanç, iman, itikat, hayâ sahibi olan, Allah’ın birliğine, Hz. Muhammed (s.a.a.v)’in peygamberliğine inanan, Ehlibeyte bağlanan, on iki imam sevgisini içinde barındıran, Kur’an-ı Kerim’i son din olan İslamiyetin anayasası olarak kabul edip ona inanan sizler cennete layıksınız. Bu amaca yakışır tarzda yaşamanız gerekir. Araştırıp öğreniniz. Allah’ın sevgili kulları arasında olunuz.

Alevi Müslümanlar, İslami kurallar çerçevesinde yaşadı ve Mahremlerini korudu. Örtünmeyi doğal olarak yemek, su gibi ihtiyaç gördü.

Örtünme, kadına yaşamı içinde onur ve şeref ithaf eden, insanı hayvandan ayıran özelliklerdendir. Örtünme belli nizam içinde uygulandığında kadını kötü gözlerden korur ve onun saygınlığını arttırır.
Din, maneviyatı ve sevabı, nefis ise arzularıyla günahı emreder. Hz. Muhammed’in (s.a.a.v); “Cennet anaların ayakları altındadır.” hadisi anne olan kadının makamının yüceliği gereği meziyetlerini koruması için gerekli hal ve hareketleri sergilemesi için yeterli sebeptir. Cennete ulaşmak için iyi bir anne olmak, kendini her türlü hırstan ve hevesten korumak, ruh güzelliğini önemseyerek güzel huyları ön plana çıkarmak, ahlaklı ve erdemli bir hayat onun için yeterli olacaktır.

Dinimiz örtünmeyi emreder. Her kadın hem zarif olabilir, hem de dini vecibeleri yerine getirebilir. Tesettür, iffeti koruma vazifesi üstlenen vücudun örtünme olayıdır.
Kuran-ı Kerim’deki örtünmeyle ilgili ayetler, insanların onur ve haysiyetini korumayla ilgilidir. Müslüman kadın usule uygun örtünmeyi uygulamalıdır. Vücudunu örten giysiler giymelidir. Ağır, oturaklı, kendini bilen olgun bir tavır sergilemelidir. Bu onun için önemli bir görevdir. Çünkü gelecek nesli kendisi yetiştirecektir.

Mümin, Müslüman Alevi kardeşlerimizin (erkek, kadın) örtünme kuralları çerçevesinde giyinmeleri inançlarının gereğidir. Şüphesiz ki açık ve dar giysiden uzak durup usule göre giyinenler başka şekilde hareket edenlere göre sevapta üstünlüğü olacaktır.
Yüce Allah Kuran-ı Kerim’de :“Ey peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına, örtülerini üstlerine almalarını söyle. Bu hâl onların tanınıp da taarruza uğramamaları için daha hayırlıdır. Allah bağışlayan esirgeyendir." (Ahzap 59) Yine Kuran-ı Kerim’de yüce Allah Hz. Peygamberine; “Mümin kadınlara de ki; gözlerini önlerine diksinler, utanacak yerlerini korusunlar, görünen kısımlardan başka ziynet yerlerini göstermesinler. Başörtülerini yakaları üzerine çeksinler. Ziynet yerlerini kocalarından veya kendi babalarından veya kocalarının babalarından veya kendi oğullarından veya kocalarının oğullarından veya kendi kardeşlerinden veya kardeşlerinin oğullarından veya kız kardeşlerinin oğullarından veya kendi kadınlarından veya memlüklerinden veya erkekliği kalmamış hizmetkârlardan veya kadınların utanılacak (mahrem) yerlerine muttali olmayan çocuklardan, başkasına göstermesinler, gizledikleri ziyneti bildirmek maksadıyla ayaklarını birbirine vurmasınlar. Müminler, Allah’a tövbe edin ki umduklarınıza ermiş olun.” (Nur 31)

Bu vecibeleri bilip de gereklerini yerine getirmeyenler amel bakımından kusurlu sayılırlar. Amel, imanın güçlenmesini ve korunmasını sağlar. Amelsiz iman meyvesiz ağaç gibidir veya toprağında ekin ekmeden hasat bekleyen gibidir. Amel, İslam’da vazgeçilmez bir unsurdur. İmanı amelle yakalayalım.

aleviyyun can öncelikle saygılarımı sunuyorum... yorumunuzu her hangi bir sünni islam imamından dinleyebiliriz.. sorun islam içi dışı tartışmalarına uzanacak gibi. sünni anlayış islam olarak kendi algısı ve yorumunu sunmakta, savunmakta, alevi ise islam o değil budur diye kendi algısını anlatmaktadır.. ben konuya bu boyutuyla dahil olmak istemiyorum. fakat bir alevi bireyi olarak sizin yorumunuza ve önerdiğiniz yaşam biçimine kendi toplumumda rastlamadım... sorun hemen kadının örtünmesi ve erkeğe tebi olması boyutunda yoğunlaşıyor... sizin açıklama ve örnekleriniz mantığınızı haklıyor ama bizim algımıza tamamen yabancı kalıyor... öncelikle her düşünce sisteminin kendi öngördüğü bireyi ve toplumu yaratmayı hedeflediğini hatırlatmak isterim...
alevinin kainata dair algısı, varlık birliğidir... cümle eşya, yani tüm kainat "Bir Nur"dan gelmiştir, aynı özün halleridir... varlık her zerrede biribirine "aşkla" bağlıdır, varlığın her formunu oluşturan haller "İkrarla" bağlıdır... bu birlik "Rızalık" üzerinden gerçekleşir... varlığın bir makamı olan insan ise, Rızalığın, aşkın, ikrarın idrak edildiği, yani bilindiği makamdır ki, bu hakk'ın kendini bilmesi anlamına gelmektedir...
insan kalıbında/bedeninde iki sürek belirir ki, bunlar iyilik yolu ve kötülük yoludur... bu noktada aleviler Hakk'ın emri rızası olan İkrar İman süreğine dahil olur, iradesini bu yönde kullanırlar... tüm insanların Hakk ve hakikatta buluşmasını gerçekleştirmeye çalışır "yetmiş üç" olurlar...
bu süreğe dahil olan nefsi üzerinde tam bir hakimiyet sağlar, yani emirsiz nefsi öldürürler... bu anlamda cümle kötülüklerden, rızasız işlerden uzak olurlar...
dahası gerçekleştirilmeye çalışılan Rızalık Şehrinde her kes özgür, eşit, aralarında kardeşlik ikrarı vardır... evlilik bir ikrardır ve tek eşlilik esastır... kadın mal değildir, diğer bireylerin haklarına sahiptir ve öyle erkeğe muhtaç değildir ki" erkek onun için malından harcama" yaptığı için efendisi olsun... daha özlü bir cümle ile bu yolda her kes "Candır"... Pir divanı Hakk divanıdır, kadın olsun erkek olsun eğer haksızlığa uğramışsa Cemde, pir divanında hakkını arar, yanlış ve haksızlık varsa telafi edilir... davalar öteki dünyaya bırakılmaz!... divan bu dünyada kurulur, sorgu sual olunur, cümle haklar teslim edilir...
dahası; Ana Naciye/Fatıma Mürşidi Kamilullahtır... Yol'un sahibidir!... bütün bunları bir köşeye bırakır, nefsine yenilmiş şehvet duygularıyla kadını algılayan bir zihniyetin kadına bakış açısına teslim olursak vay halimize...
erkek sireten insan olamayacak, nefsini kontrol etme zahmetine katlanmayacak ve kadını çarşafların, duvarların içine hapsedip haremini güvenceye alacak!..
insanlaşma bilgi, sevgi, saygıyla; güçlü bir etikle diyelim ve kemalatla yaşanabilecek bir süreçtir... insan ise erkek ve dişiden oluşur. insanlaşmak her iki cinsinde sorunudur...
konu çok engin ve mutlaka eksik kalan şeyler vardır ancak buradan çok fazlasını paylaşma şansımızda yok..
son olarak; tarihi, insanın yaşadığı süreçleri bilmezsek, insanın tarihsel yolculuğunu öğrenmezsek bu günü anlamamız, diğer sorunları olduğu gibi "kadın" sorununuda doğru algılayıp çözümlememiz münkün değildir.. basit bir soruyla noktalıyorum; Havva Ananın Ademin kaburga kemiğinden yaratılmış olması kadın açısından ne gibi sonuçlara yol açmıştır?
peki Naci baba niçin Ana Naciyede "sırdır" ve Naciye/Fatıma ana niçin Mürşidi Kamilullahtır? her iki çözümleme ve algının sonuçları üzerine lütfen düşünelim... aşkı niyazlarımla
Sponsor Reklamlar

Alevi ve Pir Mehmet bunu beğendiler.
munzuro isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 06.10.11   #17
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Üyelik tarihi: Dec 2009
Nereden: İzmir
Yaş: 47
Mesajlar: 1.766
Rep Puani : 102
Standart Cevap: Alevİlİkte kadin.


Aşıktalibi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu çok kötü bir yorum muhammedsiz ali olmaz alisiz muhammed olmaz alevilik yandaşlık demektir ve mensup demektir, aynı zamanda islamiyeti harfiyen yerine getirirler ve niceleri şehit oldu alide islamiyet için çok büyük caba göstermedimi hüseyin hasanda bu doğrultuda şehadete ermedimi, evet islamiyeti bozanlar bu oyunları ve hileleri kurmuşlar ve haksızlıklar etmişler hali ilede sen bu tabir ile onlardan oluyorsun. Bu çok yanlış bir tabir. Muhammed söylediysede ali yazmıştır. Ya allah ya muhammed ya ali diyoruz. Muhammed peygamberdir dinide islamdir hali ile islamiyetiz biz ve sadık kalmaya çalışanlardan, sense o insanların ağzından konuşuyorsun islamiyet dışıdır gibi laflar kullanarak. Senin düşüncen olabilir bu ama bu düşünceyi genelleme.


kerbalada hüseyini şehit eden.
maraşta ölü kadınlara tecavüz hamile kadınların karnınış deşenler..
sivasta insanları diri diri yakan..çorumda dedelerimizi fırınlarda yakan..dersimde keramet var diye dedelerimizin sakalını bile kesen öldürmekten korktuklarını..

pirsultanı koca haydarı asan.

bunlarla aynı inançta olmam için aklımı yetirmiş olmam gerek değilmi sevgili can

yüz yılardır görmediğimiz işkence kalmadı.halada faşist yezid saldırılar devam ederken hatta dahada hızlanmışken

Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet ve gencalevi bunu beğendiler.
Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 07.10.11   #18
Aleviyyun
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Feb 2011
Nereden: Hatay
Yaş: 35
Mesajlar: 64
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Alevİlİkte kadin.


gencalevi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
sevgili arkadasim konu alevilikte kadin biz islamda kadini yazmoyoruz bizlere ikide bir kurandan sürelerle örnek vererek acaba islam misyonerligini yapmaya mi calisiyorsun bizler islamla ilgilimiz olsaydi islam alevi sitesi acardik

ben bunu bilirrim alevilik islam disidir kuran muhameddin yazdigi bir kitaptir nederece dogru süreler

actigin tüm konularda kuran sunu dedi kuran bunu dedi
ona bakarsan kuranda oruc 3 gün siz niye 30 gün oruc tutuyotrsunuz
kadinin örtünmesini isteniyor kuranda buna ne diyeceksin

Sizin inançlara ve insanlara saygınız bu mu? Bir de saygıdan, edepten bahsedersiniz.
Sen Aleviliğin İslam dışı olduğunu düşünebilirsin, ben buna saygı duyarım ama öyle düşünmen senin bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor. Bir zahmet araştırıp oku...
Ben seninle aynı düşünmek zorunda değilim, Alevilik İslam'ın özüdür. Sen bütün Aleviler adına da konuşup genelleme yapıp konuşamazsın, buna hakkın yoktur.

Amasya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
kerbalada hüseyini şehit eden.
maraşta ölü kadınlara tecavüz hamile kadınların karnınış deşenler..
sivasta insanları diri diri yakan..çorumda dedelerimizi fırınlarda yakan..dersimde keramet var diye dedelerimizin sakalını bile kesen öldürmekten korktuklarını..

pirsultanı koca haydarı asan.

bunlarla aynı inançta olmam için aklımı yetirmiş olmam gerek değilmi sevgili can

yüz yılardır görmediğimiz işkence kalmadı.halada faşist yezid saldırılar devam ederken hatta dahada hızlanmışken

Siz bunları yapanlara, yezit yandaşlarına müslüman mı diyorsunuz? Asıl bunları yapanlar İslam düşmanıdır? Muaviye ve yezidin (l.a) İslam'a karşı savaştığını unutma! Hz. Hüseyin (a.s) ise İslam'ı ayakta tutmak için kerbela'da şehit düşmüştür. Hz. Hüseyin (a.s) isteseydi, Yezid'in ordusunu yenerdi ve bu güce de sahipti.
Biraz araştırıp okusaydınız gerçekleri daha iyi görürdünüz.
Sponsor Reklamlar


Konu Aleviyyun tarafından (07.10.11 Saat 18:58 ) değiştirilmiştir.
Aleviyyun isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 07.10.11   #19
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Üyelik tarihi: Dec 2009
Nereden: İzmir
Yaş: 47
Mesajlar: 1.766
Rep Puani : 102
Standart Cevap: Alevİlİkte kadin.


Alıntı:
Siz bunları yapanlara, yezit yandaşlarına müslüman mı diyorsunuz?

evet günümüzde bunlara müslüman deniyor!!!!!!!!! siz bilmiyormuydunuz.??

Alıntı:
Asıl bunları yapanlar İslam düşmanıdır?

işte bunlarla aynı dinden olmam için aklımı yetirmem gerekiyor diye beyan ettim..iyi okuyunuz lütfen..


Alıntı:
Biraz araştırıp okusaydınız gerçekleri daha iyi görürdünüz.

ana okulu mezunuyum ondandır sanırımAlıntı:
İmam Hüseyin susamıştı
Bir yudum su aramıştı
Kerbelada. Kerbelada

Sponsor Reklamlar

Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 07.10.11   #20
Aleviyyun
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Feb 2011
Nereden: Hatay
Yaş: 35
Mesajlar: 64
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Alevİlİkte kadin.


Amasya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
evet günümüzde bunlara müslüman deniyor!!!!!!!!! siz bilmiyormuydunuz.??

Bunlar zaten müslüman değil sadece isimleri öyle...
Ehlibeyt düşmanları gerçek müslüman olamaz...

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.a.v) şöyle buyurmuştur;
"Ey Ali! seni ancak mümin sever ve senden ancak kafir nefret eder."
Sponsor Reklamlar

Aleviyyun isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kadin doktora bÖyle saldirdi Alevi inanılmaz kazalar ve sansli insanlar 2 02.10.11 10:24
Şerİ-sÜnnİlİkte kadin cem24d Alevi Kültürü 1 25.08.11 21:24
Eskiden kadin olmak daha kolaydi. Asi_Kardelen Her Telden 7 11.04.11 19:30
OHAAAAAAAAAAAA ve CÜSSSSSSS AKP'LI BASKAN: ÖRTÜSÜZ KADIN YA SATILIKTIR YA KIRALIKTIR profet Siyaset/Politika Tartışma Mekanı 4 28.03.11 18:46
alevilikde kadin Alevi Alevi Kültürü 1 05.09.09 01:10
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2