Sponsor Reklamlar


Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen Alevi

 
Seçenekler
Alt 23.08.10   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 39
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Karmatiler ve Anadolu Alevileri


Karmati örgütü Evlad_ı Resul soyunun tekrar zulüme uğramamak için kurdukları örgütün adıdır.. bu örgütlenmede takma isimler ve şifreler kullnılmıştır.. dünya tarihinde şifre sistemini ilk kullananların karmatiler olduğu söylenir..

İmam Hasan'ın torunlarından Hamdan bin Muhammed Karmat takma ismi ile varlığını hissettirir..

Karmati örgütü zaman zaman baskıcı yönetime başkaldırmışlardır.. en büyük karmati isyanı İmam Muhammed Mehti'nin doğum dönemine denk gelen ve Sahibi Zenc ünvanında ile anılan Ali bin Abdullah önderliğinde gerçekleşir..

İmam Mehti'nin "" Gaybet "" küçük gizlilik dönemide Karmatilerin, onun Eylibeyt düşmanları tarafından zarar görmemesi için saklanması dönemidir.. bu dönemde yoğun bir eğitim alır ve Karmati örgütünün liderliğine kadar yükselir.. Mısır'da kurulan Fatimi Devleti'nin kurulmasında büyük rol oynarlar..

Karmati örgütünde ki evladı-ı resüller eğitim sistemi için "" Darul-Hikme"" isimli eğitim medreseleri kurmuşlardır..

Karmatiler ile Anadolu Alevileri Arasındaki Ortak Yönler ;

1 - Anadolu Alevi inanında hakikat kapısı, Veli’lik kapısıdır. Yüce sırrı öğrenmek, manaya vakıf olmak değil mi ? Özünü tanımak, “” Enel Hak, Eynim Hak “” olgusuna sahip olmak değil mi ? Bu makam,son Mürşidlerin ermek istedikleri makam değil mi ?

2 – Karmati inancında, en yüce makamda 50 yaşın üzerinde ilim, irfan sahibi, gelen mesajı en ideal anlamda kavrayan, keşfi açık, tabiat kuvvetlerinin üstüne çıkmış, ölüm ötesinin tüm ahvalinden haberdar olan, “” Gönül gözü açık, zirveye ulaşan “” ulular ve evladı Resul soyundan olan imamlardır. Onun için Karmati inancında, en yüksek düzeye ulaşan İmam, tüm ilham ve gücünü Allah’tan alır inancı, düzenlerinin temelini oluşturur.

3- Bizdeki gibi en başta “” Mürşitlik “” makamı vardır. Bizde de yukarıda verilen değerlere sahip olan ilim sahibi ve kamil evladı resul soyundan olanlar, Mürşitlik yaparlar. Alevi inancında da “” Hakikat Kapısı “” , “” insanın geldiği öz ile özdeştiği “” makamdır. Bu makama eren insan, bütün sırlara vakıf olur. Gözül gözü açılmış, “” Mürşit-i Kamil “” olur inancı, bizlerde de hakim değil mi ?

4 – Anadolu Alevi inancında “” Marifet Kapısı “” , insanı ilim yolunda en yüksek düzeyde, erdemli, kamil bir bilgin olarak yetişmesini hedeflemez mi ? “” Ayn’el yakıyn “” , “” ilmen yakıyn “” , “” Hak’kel yakıyn “” aşamaları olan bu kapıda, evrenin gerçek özünü anlamaya, bütün sırmalarına vakıf olmaya, halktan gelen bütün problemlere çözüm bulacak, kötülükleri ortadan kaldıran Ehli Kamil “” Pirler Makamı “” değil midir ? Bizde de, görülüp aklanmak, ölmeden evvel ölmek, değil mi ? Anadolu Alevi inancına göre, hırsı ve nefsi öldürmeye kötülüklerden arınmaya, tasavvuf terimi ile “” Seyri süluk “” ( dünya kirlerinden arınmaya) demez miyiz ? Bizde de bu makamdaki Pirler, halledemediği bir mesele olursa, Mürşide götürmezler mi ?

5 – Karmati inancında bu makama “” Hüccet “” denir. Bu makamda 40 ile 50 yaş arasında olan İmamlar, İlham gücünü bir yukarıdaki imamdan alırlar. Bunlar ilahi sırları, Karmati düşüncesinin derinliğine uygun olarak bilenlerdir.

6 – Tebliğde iyiyi ve kötüyü ayırmaya bunlar ehildir. Halkın içinde meydana gelen bütüm problemleri, bu makam çözmekle sorumludur. Çözemedikleri bir problem olursa, yukarıdaki İmama götürülür. Orası son kapısıdır. Karmatiler’de , evren bir tecelliler bütünüdür ki, türlü şekillerde görünür. Madde, bir hicap perdesidir. Bu hicap kaldırıldığında, kişiyi aşan kozmik bir zihin şuuruna varılır, buna “” ikinci doğum “” derler. Karmatiler , ikinci doğumun elde edilmesini sağlayan değere , mistik eğitimde “” Seyri sülük “” derler.

7 – Anadolu Alevi inancında tarikat kapısı, tövbe ve istiğfar edip toplumda kendini aklatma ve irşat kapısıdır. Bu makamda Pirler otururlar. Bu Pirler yolu, erkanı bilen, dört kapı kırk makamdan haberi olan, erdemli , kamil, ilim sahibi olan “” İmamlık Pir’lik “” yapacak Evladı Resul soyundaki, Dedeler değil midir ?

8 – Karmati inancında, bu makama “” Zül Massa “” denir. İlim ve gücünü Hüccet’ten alır. Karmati hikmetini kavramış olanlardır. Konumlarına göre muhtelif yönetici görevi alırlar. Bunlar genelde ekip halinde irşat edenlerdir. Karmati inancını yaymaktan birinci derecede sorumlulardır. Bunların 30-40 yaş arası olmaları gerekiyor. Bunların “” Erdemli kardeşler “” “” el – İhvan el Fudala “” diye anarlar.

9 – Anadolu Alevi inancında şeriat kapısı, insanın kendi kendisini eğitme evresidir. Şerri atıp, hayra yönelmektir. Dünya kirlerinden arınıp, kendini tarikata hazırlamak için, bir rehbere teslim olup, ondan Alevi inanç ilkelerini öğrenmeye çalışmaktır. Bu kapı Aleviliğe giriş kapısıdır. Bu kapıda yol ve erkan bilen, evladı Resul soyunda, hizmet ederek yükselmek isteyen genç nesil, gelip yola talip olmak isteyenlere, Alevi inancının ilkelerine öğretirler. Bunlara da “” rehber “” derler.

10 – Karmati inancında bu makamda hizmet eden rehberlere , “” Sırada olan müminlerin en üstü “” ed – Dai el-Ekber “” diyorlar. Karmatiliğe intisap edecek olanı, formel olarak kabul edilenlere “” ed – Dai el – Mez’un “” denir . Bizdeki karşılığı “” Rehbere teslim olmaya talip olanlara “” denir. Musahibi olmayan Karmatiler’e “” Mükalib “”, yani , henüz yola , erkana teslim olmayan Karmatiler deniyor. Anadolu Aleviliğinde de Musahibi olmayanlara talip demiyoruz, “” Ham Ervah “” diyoruz..

Kaynak : Seyyid Derviş Tur / Erkanname
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet bunu beğendi.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
anadolu tarihi kepenekli çoban anadolu tarihi 0 19.11.11 21:52
Anadolu Alevileri piryolu.com Alevi Alevi'lik ile ilgili Genel Videolar 0 21.08.10 01:24
Anadolu şέмs anadolu tarihi 0 14.06.10 15:00
Anadolu Kültür Evi Alevi Fransa 0 30.10.09 11:15
Anadolu Balkan Alevileri Toplanıyor omergul Pir Yolu Haber Merkezi 0 15.09.09 16:40
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2