Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 13.02.10   #1
profet
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jan 2010
Nereden: Almanya
Mesajlar: 264
Rep Puani : 11
Standart Hacı bektaş-ı veli’de kur’an anlayışı


T.C
DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ
SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ
TEMEL İSLAM BİLİMLERİ ANABİLİM DALI
YÜKSEK LİSANS TEZİ
HACI BEKTAŞ-I VELİ’DE
KUR’AN ANLAYIŞI
Emrah DİNDİ

İZMİR - 2006ÖZET
Alevilik-Bektaşilik kökleri Orta Asya’ya dayanan Tasavvufi bir gelenektir. Asya’da ve Anadolu’da Türk kitlelerini, inanç, ibadet, dünya ve evren anlayışında derinden etkileyen bu hareket, günümüzde de etkisini hala devam ettirmektedir. Nevar ki başlangıçta tamamen Kur’an ve Sünnet merkezli bir tasavvufi hareket olan Alevilik-Bektaşilik sonraları, özellikle de 16. yüzyıl ve sonrası dönemde dini nassları anlama ve yorumlamada farklı bir çizgiye kaymıştır. Dinin zahiri yorumunu değil de Batıni/özünü esas alan bu kitle, geçmişte dini teklifleri dışlamak ve hafife almakla suçlanmışlardır. Günümüzde de aynı din yorum geleneği devam ettirilmektedir. Dinin özünün esas olduğu düşüncesiyle zahiri sembolleri hafife almakla suçlanan bu gurubun, dini kimlik ve kökenlerinin tartışılmaya başlanması ve yabancı din ve kültür öğeleriyle içeriğinin doldurulup, tanımlanması problemin boyutlarını ortaya koymaktadır.
Biz, bir akımın dini anlama ve yorumlama yöntemini ortaya koymanın en iyi yolunun, kendi kurucusunun fikirlerini ele almak olduğunu düşünerekten Hacı Bektaş Veli’nin temel eserlerinde, Kur’an’ı anlama ve yorumlama yöntemini klasik tasvvufi yorum çizgisinde ele almaya çalıştık. Genel olarak hayatı, Kur’an anlayışı ve yorum yöntemi, İtikat ibadet ve muamelatla ilgili üç bölümde ele aldığımız bu çalışmada, Hacı Bektaş Veli’de dini nassların zahiri yorumu dışlanmamakla birlikte, gerçekte tasavvufi yorum geleneğinde olduğu gibi Kur’an’ın Batıni / işari anlamının esas alındığı görülmektedir.
Netice olarak geçmişteki olumsuzluklar ve günümüzde Alevilik-
Bektaşiliğe farklı köken arama çabaları bir tarafa bırakılıp, temel kaynakları ön yargıdan uzak bir biçimde ele alınacak olursa, Alevilik-Bektaşiliğin, dinin şeklini dışlamadan özünü esas alan geçmişteki tasavvufi akımın Anadolu Türklüğü’ndeki bir uzantısı olduğu ortaya çıkacağı kanaatindeyiz.
------------------------------------------
Tezi hazirlayan Sayin Emrah DİNDİ'ye tesekkürlerimizle
------------------------------------------------------------------------------

Tezi asagidaki linkten üye olarak indirebilirsiniz.

http://www.yaprakfirtinasi.com/Threa...%99AN-ANLAYISI
Sponsor Reklamlar

__________________
www.yaprakfirtinasi.com
profet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Hacı Bektaş Veli kepenekli çoban Hacı Bektaş Veli 0 18.12.11 02:20
Hacı Bektaş-ı Veli ve Eserleri Dede-baba Hacı Bektaş Veli 0 11.11.09 00:19
Hacı Bektaş-ı Veli ve Eserleri Dede-baba Hacı Bektaş Veli 3 11.11.09 00:09
Hacı Bektaş Veli 2 tuncer yilmaz Hacı Bektaş Veli 0 04.09.09 11:44
Hacı Bektaş Veli tuncer yilmaz Hacı Bektaş Veli 0 04.09.09 11:39
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2