Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 14.11.09   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 39
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Gazi metin dedeyle söyleşi!


İngiltere Cem Evi’ne misafir olarak gelen Dede Hüseyin Gazi Metin’le karşılaştım. Tanışmadan sonrai kendisiyle söyleşi yapmak isteğimi ilettim. Olurunu aldıktan sonra ilk sorumu sordum:
Kendinizi tanıtırmısınız?
G.Metin Dede: “1939 yılında Sivas Divriği Şahin (Çamşıhı) köyünde doğdum. 8 çocuklu bir ailenin oğluyum. İlk okul mezunuyum “dedi.
Mahsuni bir dizesinde derdı ki: “Ah şu diplomalı cahiller.” Gazi Metin Dede, diplomalı cahillerden değildi. DİSK sendikasında bir işçi olarak yıllarca çalışmış, Çağdaş demokrasiyle tanışmış, sömürüyü, emeğin değerini öğrenmiş ve artı değerle tanışmış dededen ziyade karşımda bir devrimci bir sendika temsilcisi vardı. Yaşamına dört kitap, üç kaset, bir plak sığdırmış ve “İnsan, Tanrı, Dinler ve Alevilik” adlı eseri DGM kararıyla toplatılmış, halen yazıyor.
Ali ERDOĞAN: İlk olarak açılımdan söz edelim: Ülkede açılımlardan söz ediliyor. Bir Dede olarak Alevi Açılımından ne anlıyorsunuz?
G. Metin Dede: Aylardır Kürt Açılımından söz ediliyor. İçi boş. Alevi Açılımıda onun gibi, içi boş. Hükümet AIHM’sının kararlarını bile hayata geçirmiyorlar, zorunlu din dersi ile ilgili. Ki bu kararlar Anayasamızla eşdeğerdır. Açılım onların olsun. Şu isteklerimizi hayata geçirsinler: BİR: Madımak oteli müze olsun. İKİ: Cemevlerimizin ibadethane sayılması için yasal güvence verilsin. ÜÇ: Zorunlu din dersleri kaldırılsın. DÖRT: Alevi köylerine cami yapılmasın. BEŞ: Diyanet İşleri Başkanlığı kaldırılsın. Başka bir şey istemiyoruz” dedi.
Ali Erdoğan: Anadolu Aleviliği’nde söz edermısınız:
G.Metin Dede: “Anadolu Aleviliği, mezhebe, kalıplaşmış bir dine, ırkçılığa sığmaz. Çünkü Anadolu’da yaşayan tüm kültürlerden alıntı yapmıştır” dedi ve şu dörtlüğü dillendirdi:
“Bizim için yapılmıştır zindanlar / Yargısız infazlar kayıp insanlar / Özgürlük uğruna çok verdik canlar / Anadolumuzun Alevisiyim” dedivesözünü sürdürdü: “Ele, bele, dile sahip olup, bilimden yana olmayı, karanlık düşünceye ışık tutmayı; tüm insanların eşitliğini kadın, kız, erkek ayırımının yanlış olduğunu; çağın koşullarına göre değişmeyi, yarın yanağından gayrısının ortaklığını sınırsız, sınıfsız bir dünya yaşamını kendine ilke edinen; ezilen toplumlarla dert ortaklığı yapan. Bütün bunları Anadolu’nun ortasında halk mahkemesini kurarak cem olup, Cem evin de topluma sazla, sözle işleyerek, 72 milletin birliğini, kardeşliğini savunmak. Gençliğe gelecekleri için lazım olan öğretiyi sunmak, cehaletten kurtarıp insanı kamil mertebesine kavuşturmaktır. Hak’kın da, Hakikatında her ne ararsan kendisinde mevcut olduğunu, pir, murşit, rehber kanalıyla Şeriat’tan, Tarikat’a Tarikat’tan Marifete. Marifet’ten sırrı hakikate götürmek ve kısacası “en-el hak” dedirtmek. Tüm insanlara bir gözle bakmak. Dini, dili, mezhep, renk, Alevi, Sünni,Türk, Kürt, Türkmen ,Laz, Çerkez, Hıristiyan, Müslüman ayırımı yapmadan; ezilenin mazlumun, emekçinin, fakirin, yetimin velhasıl düzenden zarar görenlerin yanında; ezenin, zalimin, haksız kazanın, soyguncunun karşısına Pir Sultan duruşuyla durmak, geleceğe yön vermek için, ezilenleri uykudan uyandırıp birliği, kardeşliği sağlamak. İşte Anadolu Aleviliği budur” dedi.
Ali Erdoğan: Son yıllarda, Aleviler arasında, “Aleviler İslam içi mi, İslam dışı mı” diye bir tartışma var. Bununla ilgili görüşünüz?
Dede: “Dinlerin kabuğunu kaldırırsanız içinde ezilenle ezenin kavgası çıkar. Bu çatışma günümüz sömürücüleri tarafından din kisvesine büründürülmüştür. Din bezirgancılarını bitirirseniz kurtarırsınız aşırı dincileri besleyen, büyüten, halkı uyutan-uyuşturan akreblerıde bitiririz. Alevileri, kuralcı dinlerin içerisine yerleştirmeye çalışanları, biz İslamın özüyüz-gözüyüz diyenleride bitirmiş olacaksınız. Sazımızı, sözümüzü, Hünkarın deyimiyle müsbet ilimden yana olan özümüzü; kadınlı, kızlı, erkeklı semamızı, dedemizi, cemimizi nereye sığdıracaksınız? Keza İslamlıkta, dört kapı, kırk makam var mı? Yobazlığın Alevisi, Sünnisi olmaz. Bilimden, yaşadığı çağdan yana, değişimci mantıkla (Diyalektiği kast ediyor) hareket etmeyen adam yobazoğlu yobazdır, gericidir. İslamın hangi kuralını Aleviler yarine getiriyor? Ülkem de analar ağlıyor yıllarca, hergün bir veya iki-üç ananın yavrusu torağa düşüyor. Bir avuç mutlu zenginin dışında çoğunluğu aç, susuz; maaşlı olanlar açlık sınırın altında para alıyor. Bir çok yerde çöplerde ekmek kırıntısı topluyor geçinmek için. Üniversite mezunu bile iş bulamıyor. Çoğu şükürle karnını doyuruyor. Neden hac yoluna harcanan paralarla okul fabrika kurmuyorlar” dedi.
A.Erdoğan: Duyduğumuz kadariyle, ibadetler cennete girmek için yapılırmış. Cemler bunun için mi yapılır?
Dede: “Cem, cennet, Huri, Gılman için yapılmaz. Cem bir eğitim merkezidir. Alevi gençleri orda yetiştirilir. Halkı kazanmayanın, Hak’kı kazanmayacağını; dinin sevgi, Kabe’sinin insan olduğunu bunu insanlara ilke edindirmek için Cemin yapıldığını” söyledi ve bir dörtlüğün kapağını araladı: “Bilime bağlıdır başım / Cümle alen hep gardaşım / Mezheplerle yoktur işim / Dinim sevgi Kabem insan” dedi.
A.E: Sayın dedem, Alevilere uygulanan asimilasyondan söz eder mısınız?
Dede: “Anadolu’da yaşayan Alevilere uygulanan asimilasyon Hıristiyanlarla başlar. Tarihi çok eskidir. Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti bu asimilasyonu süre getirmiştir. Laik olduğunu söyleyen devlet, Sünni din dersini zorunlu yapmıştır. Alevi köylerine cami yapılmıştır. Şimdide Aleviliği dinayetin içine alarak hepten yok etmek istenmektedir. Son yıllarda İran’la anlaşmış. Alevi köylerine cami yapılarak oraya Alevi dedesi tayın etmek istiyorlar. Maaşınıde dinayetten vermek istiyorlar. Bu Aleviliği bitirme formilidir. Ama Anadolu Alevisi bu oyunu bozacaktır” dedi.
A.E. : Alevi kuruluşların birlik ve beraberliğinden söz edilir mi?
Dede: Alevi davasına bakış açıları farklı olsa bile, özü aynı olmalı ve onu yıpratacak davranışlardan bulunulmamalıdır. Ne acıdır ki, Sivas olaylarından sonra, yurt içi ve yurt dışında Alevi adıyla bazı sönük oluşumlar meydana geldi. Kuran bizim, İslam bizim deyip, koltuğuna birer kitab sıkıştırıp; eline bir çanta alan, benim sülalem, benim ocağım herkesten üstün diye, çağdaş aydın insanlara zıt ocakzadeler, dedeler-babalar ortalıkta dolaşmaya başladı. Üstün olan bilgidir. Ocak kafadan olacak, hamı has etmeye, çiğleri pişirmeye yeteneklı olacaksın. Anadolu Aleviliğin yolundan dönmiyeceksin. Takkiyyecilik yaparak devlet yöneticilerine gülücükler göndermekle öncülüke dilmez. Buna gerçek Alevilik denilmez. Olsa olsa devlet Aleviciliği denir” dedi. Ve yine bir dörtlük dile getirdi: “Gazi Metin hor görüldüm / Dağa mağaraya sürüldüm / Bir ölüpte bin dirildim / Aleviyim Kızılbaşım.”
A.E. : Sizleri bulmuşken, bizler talibiz öğrenmeye ihtiyacımız var. Oruç ve orucun yararından söz eder mısınız?
Dede: Ali can, oruç tutmak, yemeden içmeden kesilmek değil. Nefsin anbarının rezaletinden kötülüklerden arınması yeterlidir. Hz.Muhammet 366 gün oruç tutacaksın demiş. Ama şöyle: ellerini harama uzatmayacaksın. Gözlerinle yanlış bakmayacaksın. Yüz kızartıcı suçlardan uzak olacaksın. Kendine zor geleni başkasına layık görmiyeceksin. Emanete hiyanet etmeyeceksın. Bütün azalarınla oruç tutacaksın. Kendin için ne düşünüyorsan komşuna da o güzellikleri düşüneceksin” dedi ve telli Kur’anın tellerine son olarak dokundu şu dörtlükleri dile getirdi:
“Kirli şavaşlardan bıktık usandırk / Asıldık yüzüldük, vurulduk, yandık / Yine barış dedik, Karanfil sunduk / Gülümüzde vardır insan hakları”
“Eller silah değil kalem tutmalı / Barış için telli Kur’an ötmali / Aşk ile zevk ile mızrap atmalı / İnsan hakkı dedik sazlarda kaldı”
“Hüseyin Gazi’yim dönüyor çarklar / Hani bir üzümü paylaştı Kırklar / Ceme girmez özü çürükler / Ele, bele, dile sahip olda gel”.
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Alevi Dedesi Hüseyin Gazi Dedeyle söyleşi Alevi Bir Alevi'nin Gözünden Türkiye 10 31.08.12 21:19
Alevi can ile söyleşi Pir Mehmet Tanışma/Kaynaşma Bölümü 4 05.01.12 18:51
Handan Metin Alevi Sivas Şehitleri 0 05.09.09 21:31
Sait Metin Alevi Sivas Şehitleri 0 05.09.09 21:07
Metin Altiok Alevi Sivas Şehitleri 0 05.09.09 21:01
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2