Konu: namaz
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 08.12.13   #10
kristal
kristal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: istanbul
Mesajlar: 716
Rep Puani : 65
Standart Cevap: namaz


kalendercan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ehlisünnet vel cemaatın içinden bazı ulemalar 5 vakit namazın miracda verildiğine inanıyorlar
. Ehli sünnetin seçkin bazı uleması ise sayın Süleyman ateş hocada dahil kuranda namaz 3 vakittir. Tezini savunuyor.bu vakitler ; sabah ,akşam ve yatsı
EYVALLAH

diğer eski inançlardaki namazı kaç vakit olduklarını
dua olarak ne okuduklarını araştırmak karşılaştırmak lazım.
çok şey çıkacağına inanıyorum

netten bir alıntı var aşağıda

Putperest ibadetlerinden biri namazdır.Namaz, güneş kültünün ritüellerinden biridir ve Hint kökenli bir ibadettir.İslam öncesi Araplar da namaz kılarlardı. Günümüzde Hindular da namaz ritüellerini devam ettirirler. Sansktitçe ''Surya'' Güneş, ''Namaskara'' ise Selamlama veya Bağlantı demektir. Böylece "Surya Namaskara" ''Güneşle Bağlantı'' anlamına gelmektedir. Surya Namaskara, bedende akan güneş enerjisinin canlandırma tekniğidir. Arap putperestlerinin namaz kıldığı Kur'an'da yazılıdır.

Enfal 35. Ve ma kane salatühüm ındel beyti illa mükaev ve tasdiyeh fe zukul azabe bi ma küntüm tekfürun. Bilindiği üzere Arapça'da salat namaz demektir. Onların Kabedeki namazları, ıslık çalmak ve el çırpmaktan başka bir şey değildir. Küfrünüzden dolayı azabı tadın.Namaz törenlerindeki ıslık ve alkışlar nedeniyle putperestlerin kıldığı namaz eleştiriliyor. Putperestler de günde 5 vakit namaz kılarlardı.


1-Şaharit namazı -sabah namazı
2-Musaf namazı - öğle namazı
3-Minha namazı - ikindi namazı
4-Neilat Şerarim namazı - akşamüstü namazı
5-Maarib namazı - akşam namazı

Kaynak; Hayrullah örs, Musa Ve Yahudilik, s.399-405; Doç.Dr. Ali Osman Ateş, Asr-ı Saadette İslam; Şaban Kuzgun, Hz. İbrahim Ve Hanifilik, s.117; Epstein, Judaism. kuran'da geçen namaz vakit sayısı 3 olmasına rağmen 5 vakit kılınıyor olması zamanla putperest döneme dönüldüğü şüphesi taşımaktadır.aynı şekilde abdest de putperestlerde vardı. Cünup olunca boy abdesti alırlardı. (İbn-i habib, Muhabber)
Sponsor Reklamlar

kristal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti