Tekil Mesaj gösterimi
Alt 04.09.13   #1
kristal
kristal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jul 2012
Nereden: istanbul
Mesajlar: 716
Rep Puani : 65
Standart Neyi seçeceğimize nasıl karar veriyoruz


Neyi seçeceğimize nasıl karar veriyoruz?
İnsan zihini bilinç ve bilinçaltından oluşuyor. Bizler bilinçli olarak bir şey seçtiğimizi ve ona göre seçimlerimizin sonucunu yaşadığımızı düşünüyoruz. Ancak bu tam olarak böyle değil. Seçim yapan biziz ancak bunu biliçli olarak değil bilinçaltı düzeyinde gerçekleştiriyoruz. Yani önce bilinçaltı seçiyor ve bilincimize yansıtıyor.

Bilim adamları yaptıkları bir araştırmada, bir kişinin verilen iki seçenekten hangisini seçeceğini önceden bilebildiler. Beyine bağlanan cihazlar sayesinde nöronların önceden seçim yaptığı ve o kişininde 6 saniye sonra bilinçli olarak aynı seçimde bulunduğu görülmüş.Beyine verilen o seçim, bilincimizden verilen komutla gelmediğine göre bilinçaltımızdan geliyor demektir. Buradan da şu sonuç ortaya çıkıyor, insan bedeni robotik bir yapı zihin ise bir tür bilgisayar. Komutlar önceden veriliyor ve kişi önceden programlanabiliyor. Bilinçaltı önceden verilen telkinlerle yapılanıyor. Ve bir seçim yapmamız gerektiğinde bilinçaltı devreye girip bilinçli yanımıza onay verdiği doğrultuda seçim yapmasını sağlıyor.

Peki bilinçaltı nasıl şekilleniyor? Bilinçaltı 3-11 yaş arasında şekilleniyor. Bu yaşta öğrenme çok hızlı gerçekleşiyor. İnançlarımız, değerlerimiz hatta gerçekliğimiz bile bu yaşlarda şekilleniyor. Daha sonra da kişiliğimiz meydana geliyor. Kişiliğimiz, inanç ve şüphelerimiz ile hangi etkiye hangi tepkiyi vereceğimizi belirlememize ve o seçimlerde bulunmamıza neden olan yapay bir kontrol mekanizmasıdır. Kişiliğimiz; aynı durumlara aynı tepkiler vermemize yani otomatik tepkiler vermemize sebep olur. Kişiliğimiz, inanç ve değerlerimiz ile programladığımız bilinçaltı sayesinde oluşmaktadır. Biz inanç ve değerlerimiz değiştirdiğimizde, bilinçaltımızı yeniden programlamış oluruz ve böylece bu seçimlerimize de yansıyacağından farklı davranışlar sergileriz.

Sonuç olarak: İnsan bilinçli olarak bir seçimde bulunmuyor. Bir insan aynı hatayı yapmayı sürdürüyorsa demek ki bilinçaltında değiştirmesi gereken kalıpları değiştirmemiş, o yüzden aynı seçimlerde bulunmaya ve aynı acıları yaşamaya devam ediyor.


Kahin1980
Sponsor Reklamlar

kristal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti