Tekil Mesaj gösterimi
Alt 05.07.13   #3
bab'ül ilim
bab'ül ilim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: TERCAN
Mesajlar: 429
Rep Puani : 50
Standart Cevap: Ramazan orucu?


RAMAZAN ORUCU TUTAN ALEVİ DEĞİLDİR

Alevi inancında ve kültüründe kesinlikle Ramazan orucu diye bir inanç yoktur. Alevi inancinda namaz da yoktur. Ancak günümüzde özellikle metropollerde Ramazan'da oruç tutan kimi Alevilere rastgelindiği de bir gerçek. Bunlar kimi zaman komşumuz, kimi zaman iş arkadaşlarımız, okul arkadaşlarımız olabilir.

Bu parmakla sayılacak kadar az sayıda asimilasyona uğramışların neden oruç tuttuklarına kısaca değinirsek:

* Çevresine, komşusuna ve dışındakilere şirin gözükme ve 'öteki' damgası yememe,

* Aleviler üzerinde yoğun olarak yapılan , "Siz zaten Müslüman değilsiniz" söylemi karşısında ne kadar Müslüman olduklarını ispatlama.

* İş yerinde ve toplumda dışlanma, işten atılma ve toplumda ayrımcılığa tabi tutulma olasılığı,

* Aynı şekilde okulda arkadaşları arasında dışlanma ve kötü not alma olasılığı,

* Toplumsal, siyasal ve ekonomik baskının dışında kalan ve ülkede yürütülen "Siz de Müslümansınız, bu oruç da sizin, namaz da sizin" politikaları karşısında gerçekten asimile olup, adı sadece Alevi olanlar,

* Sistemle herhangi bir şekilde işbirliği içersine girmiş, kendine, kültürüne, inancına, tarihine ihanet eden ve yaşamında tüm uygulamalarıyla Sünnileşmiş kişi ve aileler bu orucu tutmaktadırlar.

* Kilisede İsa'nın karşısında (Müslümanlığa göre heykel ve resme karşı dua edilmez) dua eden bir kişiye artık nasıl Müslüman denemeyecekse, aynı şekilde Ramazan orucu tutan bir Alevi'ye artık Alevi demek mümkün değildir.

* Ramazan Bayramında, adı ne olursa olsun herhangi bir şekilde namaza duranlar artık Alevi değildirler. Bunlara Alevi demenin pek bir anlamı da yoktur.

Bu parmakla sayılabilecek kadar az olan kimi asimile olmuş, kimi işbirlikçi, ihanetçileri gündeme getirmenin de Alevi kültür ve inancına bir faydası yoktur.

Erdal YILDIRIM

PSAKD MYK Üyesi Kültür Sanat Sekreteri
Sponsor Reklamlar

bab'ül ilim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti