Tekil Mesaj gösterimi
Alt 07.02.13   #7
BERF62
BERF62 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Oct 2012
Nereden: Hiçlik
Mesajlar: 1.892
Rep Puani : 46
Standart Cevap: Anadolu Alevileri Niçin Diğer Alevilerden Farklı?


Bizim yolumuz sevgidir. Yezit ve yezit ruhlular hariç kimseye düşmanlığımız yoktur. Bu yüzden "İran Düşmanlığı" konusunda bir düzeltme gerekir.

Forumumuzu inceledikten sonra bizi sorgulamaya çalışmanızı öneririm. Siyaset meydanları söyleminize yorum yapmayacağım, forumumuzda bu konularda düzeyli şekilde ele alınıyor, fikirler beyan ediliyor; bakabilirsiniz..

Şah İsmail'den, Pehlevilere ve Humeyni'ye gelinceye kadar Anadolu Alevileri İran'dan çok uzaklaştı. Anadolu Alevileri sözde İran'a Humeyni harekatna niye sıcak bakmaz?

İran Şiiliği 1500'den Şah İsmail'den 2000'lere, Humeyni'li yıllara gelene kadar değişti. Buna irtica olayı olarak bakanlarda var. Bugün Anadolu Alevileri ile İran arasında Hz.Ali ve ehlibeytine olan saygı, sevgi hariç ortak yön yoktur. Bu yanı bile İran'ı sevecen hoşgörülü ögelerden uzak kılmıştır. Anadolu Aleviliği o dönemdir muhalefetini mücadelesini sürdürür.

Tutucu şiilik, Türkiye'de de fanatikler elde etmiştir ve gücü Caferilik'ten almıştır. Anadolu Alevileri ise, özgür hümanist demokrat eşitlikçi yapısına ulaşmıştır.Ayrıca süreki diğerleri yada siz demek de yersiz. Acaba diğerleri dedikleriniz bizden kopmuş olmasın....

Saygılar,
Sponsor Reklamlar


Konu BERF62 tarafından (07.02.13 Saat 20:47 ) değiştirilmiştir.
BERF62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti