Tekil Mesaj gösterimi
Alt 07.02.13   #6
Pir Mehmet
Avatar mevcut degil.
Co-Admin
Kurucu
Üyelik tarihi: Dec 2010
Nereden: Şiran
Mesajlar: 2.112
Rep Puani : 54
Standart Cevap: Anadolu Alevileri Niçin Diğer Alevilerden Farklı?


Merhabalar, can redsefa'nın yazdıklarına katılmakla beraber şunları eklemek istiyorum. Söyleminiz yer yer Anadolu Alevilerine sapkın diyen bir grup Humeynici Şiilere benziyor. İlk başta şunu bilmeniz gerekir ki biz Yezid ve yezid gibiler dışında kimseye düşman filan değiliz. Anadolu Alevilerinin haklarını aramak için meydanlara çıkması, neden sizi rahatsız ediyor, bunu sormak istiyorum. Yolumuzun büyük pirleri Baba İlyas, Hacı Bektaş-ı Veli ve daha birçoğu Horasan kökenlidir. Horasan'ın kültürü, günümüz İran'ının Farsi, Gürcü ve Çerkez karışımı oluşan ve inanç bakımından Humeynici Şiiliğe bağlı kalmış kültüründen çok çok farklıdır. Bilindiği gibi Horasan'ın asıl demografik yapısı seyidlerin Emevi-Abbasi zulmünden kaçmasıyla bu seyidlerden etkilenerek Alevilik yolunu benimsemiş Kürt ve Türk aşiretlerinden oluşmaktadır.

Şah İsmail'in evlatları genellikle Tebriz'dedir, lakin gözden kaçırdığınız şu var. Bu evlatlar, biz Anadolu Alevileri ile aynı yolu sürmüşlerdir. Bu yüzdendir ki İranlı mollaların baskılarına maruz kalmışlardır.

Eğer Alevilikten anladığınız temel şartı camiiye gidip namaz kıldırma memurlarının okuduğu ezan eşliğinde namaz ise siz zaten çok farklı birşeyden bahsediyorsunuz demektir.

Ayriyetten şunu eklemek isterim. Alevilikte yol bir, sürek binbir anlayışı vardır. Yani biz Alevilik yolunu benimsemiş diğer süreklerle et ile tırnak gibiyiz.

Aşk ile, esenlikle. Hü!
Sponsor Reklamlar

__________________
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.

Konu Pir Mehmet tarafından (07.02.13 Saat 18:42 ) değiştirilmiştir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti