Tekil Mesaj gösterimi
Alt 07.02.13   #4
EBU TURAB
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Feb 2013
Nereden: Tekirdağ
Mesajlar: 2
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Anadolu Alevileri Niçin Diğer Alevilerden Farklı?


Redsefa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Anadolu aleviği yöresel geleneksel kültürler ile horasan-semerkant merkezli batıni islami tasavvuf öğretilerinin bir sentezidir.

Yani Horasan, Tebriz gibi İran şehirlerinden ve Semerkant gibi zamanının bilim merkezlerinden gelen yol-kurucularınızın sizlere öğrettiği Batıni İslami Tasavvuf Öğretilerine, İslam öncesi Anadolu kültür öğelerini ilave mi ettiniz? Bu biraz duru suya çamur kaymak gibi olmaz mı?

Ha, bir de söylemek istediğim Anadolu Aleviliği sanki biraz politik bir olguymuş gibi algılanıyor hem Aleviler, hem de Alevi olmayanlar tarafından. Tespit doğru mudur? Halbuki diğer Aleviler politikadan maksimum derecede uzak kalıyor. Hatta yoplum olarak politikayla uğraşmamak üzerine and içmiş Alevi toplulukları var. Anadolu Aleviliğindeki bu politika anlayışının niçin Anadolu Aleviliğinin kendisi gibi algılandığını merak ediyorum, şayet tespit doğruysa. Mesela Aşkname'yi, Makalat'ı okuyan Anadolu Alevileri belki %1. Fakat hemen hemen hepsi siyaset meydanlarında, mitinglerde. Kim en doğru yapıyor sizce Alevilik anlayışına uygun olarak? Diğer Alevi toplulukları mı? Anadolu Alevileri mi?

Yanıt verdiğiniz için teşekkür ederim.
Sponsor Reklamlar

EBU TURAB isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti