Tekil Mesaj gösterimi
Alt 07.02.13   #2
Redsefa
Redsefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Nov 2012
Nereden: ankara
Mesajlar: 366
Rep Puani : 31
Standart Cevap: Anadolu Alevileri Niçin Diğer Alevilerden Farklı?


aşk-ı niyaz ile
öncelikle Ebu Turab (toprağın babası) Hz . Peygamber tarafından Hz. Ali Efendimize verilmiş bir künyedir. Nickinizi değiştirmeniz temennisi ile
Anadolu aleviği yöresel geleneksel kültürler ile horasan-semerkant merkezli batıni islami tasavvuf öğretilerinin bir sentezidir. Asıl bilginin görünen (ayni) değil, içindeki batıni (gizli) manada olduğunu kabul eder. Şekilsel dogmatik din kalıplarından sıyrılıp, vahiy-akıl ilişkisinde mu'tezileye yaklaşır. Diğer dinsel motiflerin tevhidini kabul eder. Sisteme ilk girenler ademperest diyebileceğimiz bir eğitim sürecinden sonra, Hakkperest ruhaniyete ulaşır. Sırların manasını çözmeye başlar. İslami terminoloji ile konuşacak olursak takva bizim terminolojimizle 4 kapı ve kırk makam aşılarak, insani kamile ulaşmaya çalışır.
Bu zorlu süreç içerisinde ifrat-tefrit arasında dalgalanır durursunuz. Fakat temel ahlak öğretilerinden ve insan sevgisi ve Hakk aşk-ı temelli duyguyu hiç bir zaman kaybetmezsiniz.
Şekilsel , doğmatik din kalıpları insanı geda "dilenci" yapar. oysa İnsanı kamil yani erhak makamına ulaşmak hedeftir. Bu bir tarikat değil bir yoldur.
İbadet diğer grupların kabul ettiği gibi ritüelde değil (namaz, oruç, zekat, hacc), bunların batın anlamlarındadır. İbadet sizin hayatta yaptıklarınızdır. Öz-söz bir olma meselesi...
neyse fazla gerek yok. Bu iş bir gönül işidir. Ayrıca mesele bir kaç kelam ile anlatılabilecek gibi değil. Ancak yaşayarak ve bir mürşide ikrar verilerek uzun bir süreçte öğrenilir.
aşk-ı muhabbetle
Sponsor Reklamlar

__________________
Gönül kendine benzeyen gönüle akar
Hz. ALİ (K.V)
Redsefa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti