Tekil Mesaj gösterimi
Alt 11.06.12   #5
Aleviyyun
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Feb 2011
Nereden: Hatay
Yaş: 35
Mesajlar: 64
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Hz. MUHAMMED’in Hz. ALİ HAKKINDA SÖYLEDİĞİ


Mustafa Veli Sinemilli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
İbni Abbas diyor ki: Resulullah sallallahu aleyhi ve selleme şöyle arzettim; Ateşten kurtulmanın bir yolu var mı? Buyurdu ki: Evet, Ali bin Ebu Talib sevgisi.

Mustafa Veli,
Resulullah (s.a.a.v)' ı anarken eksik salavat getirmişsiniz. Doğru salavat "Sallallahu aleyhi ve âlihi ve sellem" şeklinde getirilir. Anlamı ise "Allah'ın rahmeti Onun (Hz. Muhammed'in) ve Ehlibeytinin üzerine olsun" demektir. Lütfen bu konuda duyarlı olmaya çalışınız.

* * *

Hz. Ali (as) sevgisi ve velayeti imanın şartlarından sayılır. “Ebu Zer’den naklen, Resulullah (s.a.a.v) şöyle buyurdu: Ali ilmimin kapısı ve risaletimi benden sonra ümmetime açıklayacak olandır. Onu sevmek iman, onu buğz etmek küfürdür. Ona bakmak huzur ve refah getirir, ona yakınlık ibadettir.” Hz. Resulullah (s.a.a.v) başka bir hadiste şöyle buyurmuştur: "Ali, ilmimin kapısıdır ve risaletimin içeriğini o benden sonra ümmetime açıklayacaktır. Onu sevmek iman, ona kin bağlamak ise nifaktır." Birbirine benzeyen bu iki hadis Hz. Ali’yi sevmenin bir iman koşulu olduğunu belirtmektedir. İnsanın mümin olabilmesi için Hz. Ali (as)’yi sevmesi gerekmektedir.

Peki, Hz. Ali (as)’yi sevmek mümin olmak için yeterli midir? Tabi ki hayır; ama Hz. Ali (as)’yi sevmek imanın baş koşuludur. Hz. Ali (as) sevgisi dışında mümin olabilmek için diğer şartlar, Kuran’ı Kerim'de geçen İslam’ın tüm kurallarını yerine getirmek gerekir. Bu şartların bir kısmını Allah (cc) Bakara suresi 177 ayetinde zikretmiştir: "Erginlik, yüzlerinizi bir doğu bir batı tarafına çevirmeniz değildir. Ancak eren Allah'a, ahiret gününe, meleklere, kitaba ve peygamberlere iman edip yakınlığı olanlara, öksüzlere, çaresizlere, yolda kalmışa, dilenenlere ve esirler uğrunda seve seve mal veren, hem namazı kılan, hem zekâtı veren, sözleştikleri vakit sözlerini yerine getiren, hele sıkıntı ve hastalık durumlarında ve savaşın kızıştığı anda sabır gösterenlerdir. İşte bunlardır doğru olanlar ve bunlardır Allah'tan korkup kötülüklerden sakınanlar."

Bir ayrıntıya değinmek isterim. Bu şartları yerine getiren İslam’ın tüm kurallarını uygulayan bir insanda Hz. Ali (as) sevgisi yoksa ya da onun velayetinde değilse, cennete girmeyi beklemesin. Peygamberimiz (s.a.a.v) bu konuda Hz. Ali (as)’ye şöyle buyurmuştur: “Ey Ali, bir kul Allah’a karşı Nuh (as) kavmi içinde kaldığı gibi ibadet etse, Uhud dağı kadar altını olup onu Allah’ın yolunda harcarsa, Ömrü uzun olup bin kere yayan hac etmeye ömrü yetse, safa ile merve arasında mazlum olarak öldürülse ve bütün bunlara rağmen senin velayetinin altında değilse o kişi hiçbir zaman ne cennete girecek ne de cennetin kokusunu koklayacaktır.” İşte Hz. Ali (as)’nin velayeti öyle bir yoldur ki insanı ateşten kurtarır ve o kişinin mümin olabilmesi için Hz. Ali (as)’nin velayeti altında olması gerekmektedir.
Sponsor Reklamlar


Konu Aleviyyun tarafından (09.07.12 Saat 20:18 ) değiştirilmiştir.
Aleviyyun isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti