Tekil Mesaj gösterimi
Alt 07.12.11   #1
ozgurkursun44
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Nov 2011
Nereden: out of Turkey
Mesajlar: 202
Rep Puani : 10
Standart İşte Diyarbekir’de Dev Buluşma Ankara’da sadece buluşma


Türkiye taraflar ülkesi olmaya hızla devam ediyor. Bir yandan resmi bir ideoloji devam ederken bir yandan da resmi ideoloji zorlanmaktadır. Aşure günü dolayısı ile bir takım etkinlikler Türkiye’de düzenlenmektedir. Her ne kadar bu etkinlikleri daha önce medya yayın organlarında Alevilere sunmasalar da şuan için yavaş yavaş bir kıpırdama olduğu görülmektedir. Tabiî ki bu etkinliklere bakıldığı zaman da bu fark edilmektedir.

Örneğin bu Aralık ayında Diyanet den Kerbala şehitleri anma etkinlik çerçevesinde bir dizi program Ankara Hacı Bayram Veli Camisinde düzenlenmiş.
Diyanet İşleri Başkanlığı Tarafından düzenlenen Aşure günü ve Kerbala Şehitleri Anma etkinliklerine katılanlara bakıldığı zaman Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ, Diyanet İşleri başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez.
Bozdağ ve Görmez, yatsı namazını cemaat ile birlikte kıldı. Ondan sonra mevlit okutuldu. Cami içerisinde mevlüt okutulurken cami dışında vatandaşlara aşure dağıtıldı.

Yukarıda belittiğim gibi bu bir taraf…
Diğer bir tarafa göz atalım….

Örneğin Diyarbekirde de bir Aşure etkinliği düzenlenmiş. Bu etkinliğe inanç grupların liderlerin temsilcileri katılmış. Bu etkinliği bir Alevi dedesi yapmış. Katılanlara bakıldığı zaman Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, BDP Sur İlçe yöneticileri, Diyarbakır Din Adanmları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİYA-DER) Zahit Çiftkuran, Van DİYA-DER Başkanı Yusuf Kılıç, Meryem Ana Kilisesi papazı Süryani Yusuf Akbulut, Ermeni cemaatini temsilen Sıtkı Eken, Ezidi cemaatini temsilen Yılmaz Demiray, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Cafer Koluman ve Av. Muammer Akar.

Yukarıdaki diyanet örneğinde vaaz verilirken, Diyarbekir örneğinde ne gibi önemli açıklamalar verilmiş. İşte açıklamalar Diyarbakır'da cami, kilise ve havranın daha önceleri aynı sokakta bulunduğunu ve aralarında hiçbir sorun olmadan yaşayabildiklerini belirten Demirtaş, "Demekki biz insanlar da bir arada yaşayabiliriz. Çünkü hepimizi yaratan bir Allah vardır. Allah bizleri farklılığımızla yaratmıştı. Allah isteseyli hepimizi tek yaratabilirdi. Dolayısıyla bu farklılığın bir arada yasaması Allah'ın bir emridir" dedi.

Alevi dedesi ise şu açıklamaları yapmıştır. Biz herkesin kendi dini, kendi dili ile bir arada yaşamasını isteriz. Bugüne kadar bizleri farklılaştırıp ötekileştirmelerle bizi bir birimize düşman ettiler" demiştir.

Konuşmalardan sonra, hazırlanan sofraya oturan farklı din adamları kendi dillerinde dua ederek, hazırlanan aşureleri birlikte yediler.

İşte bu da bir taraf....

Yorum sizin biri Atatürk’ün kurmuş olduğu diyanet tarafından düzenlenen ve camide ve çevresinde gerçekleştirilen bir etkinlik diğeri ise bir Alevi dedesi tarafından gerçekleştirilen etkinlik.


Yorum sizlerin…..
Sponsor Reklamlar

ozgurkursun44 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti