Tekil Mesaj gösterimi
Alt 03.12.11   #1
Pir Mehmet
Avatar mevcut degil.
Co-Admin
Kurucu
Üyelik tarihi: Dec 2010
Nereden: Şiran
Mesajlar: 2.112
Rep Puani : 54
Standart Sivas Katliamı davasında zamanaşımı tehlikesi


6 Aralık'ta Ankara'da görülecek olan Sivas Katliamı davası öncesi TBMM'ye gideceğini ilan eden Toplumsal Bellek Platformu, davanın zamanaşımına uğraması tehlikesine dikkat çekecek.

Sivas Katliamı'nda hayatını kaybeden aydınların ve faili meçhul cinayetlerde yaşamını yitirenlerin ailelerinin oluşturduğu Toplumsal Bellek Platformu, 6 Aralık'ta görülecek Sivas Katliamı davası öncesi TBMM'ye gideceğini duyurdu.

Faili meçhul bırakılmış siyasi cinayetlerin aydınlatılması için, yetkileri artırılmış bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulması talebiyle geçtiğimiz sene Meclis’e dilekçe veren Toplumsal Bellek Platformu, davadan bir gün önce yine TBMM’ye giderek parti grupları ve insan hakları komisyonu ile görüşeceklerini duyurdu. Toplumsal Bellek Platformu üyesi aileler, bu kez Sivas davasının 6 Aralık günü görülecek duruşmayla zaman aşımına uğrayacak olması sebebi ile zamanaşımı ve devlet sırrı uygulamalarının insanlık suçu kapsamındaki davalarda geçerli olamayacağına dikkat çekecekler. Platform üyeleri yaklaşık iki yıl önce sundukları dilekçe sonrasında Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen CHP, BDP ve hatta MHP’nin kabul oylarına rağmen 15 kez AKP’nin oylarıyla reddedilen Araştırma Komisyonu kurulması talebini yineleyeceklerini belirttiler.

Meclis’te temsil edilen tüm siyasi partilerin gruplarından randevu talep eden Toplumsal Bellek Platformu, 5 Aralık 2011 Pazartesi günü saat 10.00’dan itibaren Meclis’te olacak ve görüşmelerin ardından basın açıklaması yapacak. Platform üyeleri 6 Aralık’ta ise, Ankara Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 9.30’da görülecek Sivas Katliamı Davası’nın duruşmasına katılacak. Platform, kamuoyuna Sivas Davası'nın takipçisi olması yönünde çağrıda bulundu.

2 aralık 2011
Sponsor Reklamlar

__________________
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti