Tekil Mesaj gösterimi
Alt 16.03.11   #16
cangibi62
Avatar mevcut degil.
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Feb 2011
Nereden: gurbetten
Mesajlar: 838
Rep Puani : 30
Standart Cevap: Ak parti ye oy vermeyen şerefsizdir


AKP’Lİ BELEDİYE’DE YOLSUZLUKLAR KÖPÜRÜYOR
:

Dört lavabosu olan belediyeye 750 kilo sabun, 2 bin 100 paket havlu aldılar. Antalya, Kemer ilçesine bağlı Tekirova beldesinin AKP'li belediye başkanı hakkındaki çarpıcı yolsuzluk iddialarını konuşuyor. Hakkında soruşturma izni çıkmasına rağmen yargılanamayan AKP’li başkan Üras’ın adı milletvekili adayı olarak anılırken, Kemer’de dillendirilen bir başka iddi ise, AKP’li belediye başkanına soruşturma izni veren Kaymakam Köse’nin sürgün gibi atamayla görev yerinin değiştirilmesi.


İşte Türk basınının yazamadığı Antalya’yı karıştıran yolsuzluk iddiaları…

Antalya'da yayınlan Muhabir Dergisi, AKP'li Tekirova Belediye Başkanı Yusuf Üras'ın hakkındaki yolsuzluk dosyasına rağmen yargılanamamasını kapağına taşıdı. "Durmak Yok, Yolsuzluğa Devam" başlıklı kapağıyla çıkan dergi, Uras hakkındaki yolsuzluk iddialarını ve bu iddialara ait bilirkişi raporlarının belgelerini de yayınladı. Üras hakkındaki soruşturmaya izin veren Kemer Kaymakamı Bayramali Köse’nin ‘geçici görev’le görev yerinin değiştirilmesi soru işaretlerine neden oldu. Köse, bu gelişmelerin ardından istifa ederek Rize’den bağımsız milletvekili adayı olacağını açıkladı.

SORUŞTURMA İZNİNE RAĞMEN YARGILANAMIYOR

Yusuf Üras, Türk turizminin en önemli merkezlerinden biri olan Antalya-Kemer’in Tekirova beldesinde muhtardı. Üras’ın siyasi kariyeri hızla yükselerek kısa sürede beldenin belediye başkanı oldu. Hakkındaki ihbarlar üzerine, 4 Mart 2009 tarihinde Tekirova Belediyesi'ne yapılan Jandarma baskınında toplanan deliller ve sonrasında hazırlanan bilirkişi raporlarıyla hakkında soruşturma açılması izni verilen Tekirova Belediye Başkanı Yusuf Üras'ın hala yargılanamıyor olmasının kamu vicdanını yaraladığının vurgulandığı haber dosyasında, Kemer Kaymakamlığı'nın 14 Ocak 2010 tarihli kararıyla; ön inceleme uzmanının hazırladığı raporda yer alan 10 değişik iddiadan 5’i hakkında soruşturma izni verildiği hatırlatılarak, "Belediye Başkanı Üras, Bölge İdare Mahkemesi'ne yaptığı itirazla kararın kaldırılmasını istemişti. Ancak Antalya Bölge İdare Mahkemesi, Uras’ın itirazının reddi kararına ve diğer 5 maddenin de soruşturulmasına hükmetmişti. Antalya Bölge İdare Mahkemesinin kararı ile Yusuf Uras’ın 10 ayrı iddiadan yargılanmasının yolu açılmıştı" bilgisine yer verildi.

AKP'DEN MİLLETVEKİLİ ADAYI

12 Haziran'da yapılacak olan genel seçimlerde adı AKP milletvekili aday adayı olarak anılan Tekirova Belediye Başkanı Yusuf Üras hakkındaki usulsüzlük ve yolsuzluk iddialarının sıralandığı derginin arka arkaya iki sayısında işlediği haberinde, imar planı revizyonu 3194–18 madde uygulaması hizmet alımı işinden, belediyeye ait akaryakıt pompasından sivil araçlara akaryakıt verilmesine; belediyece öğrencilere burs verilmediği halde verilmiş gibi gösterildiği, burs verme işleminin iptaline rağmen borç ve burs takip sistemi programı satın alındığı, bilgisayar alımların usulsüzlük yapıldığına kadar pek çok iddiaya yer verildi.

4 LAVABO'YA 750 KİLO SABUN ALDILAR!

Tekirova Belediyesi'nin kilit parke taşı stokları olduğu halde 'doğrudan temin yolu' ile kilitli parke taşı alınmış gibi gösterildiği ve buna uygun evraklar tanzim edildiği iddialarının da yer aldığı haberde, yolsuzluk tartışmalarına neden olan belediye uygulamalarının en çarpıcı olanı ise Tekirova Belediyesi'nde yalnızca 4 adet lavabo ve tuvalet varken 750 kg sıvı sabun, 2 bin 100 paket havlu peçete alınmış gibi gösterilerek naylon fatura düzenlendiği; belediyede halı yokken 70 adet halı şampuanı alındığı, bu ve buna benzer birçok fatura tanzim edildiği, belediyenin yemek işi ihale edildiği halde dana eti alındığı yönündeki iddialar oluşturuyor. Derginin haberinde ayrıca, Tekirova pazar yerindeki esnaftan sezon başında 500 ile 1000 TL arasında belgesiz para toplandığı, paraların belediye başkanı ve personele verildiği ve kişisel çıkarlar için kullanıldığı iddiasına da yer verildi.

İHALE, EN YÜKSEK TEKLİFİ VEREN ŞİRKETE


Tekirova Belediyesi'nin 6 Ekim 2008 tarihinde yaptığı Hali Hazır Harita Revizyonu, imar planı revizyonu 3194–18 madde uygulaması hizmet alımı işine ait açılan ihaleye, 6 firmanın teklif dosyası verdiğinin belirtildiği haberde, en düşük teklifin 238.000 TL olduğu vurgulanarak, ihaleyi, eksik evrak vermesine rağmen 770.000 TL ile en yüksek teklifi veren Simge Harita İmar adındaki şirketin kazandığı belirtildi.

BİLİRKİŞİ, 'BELGE DÜZMECE' DEDİ


İhale sonucunun Tekirova Belediye Başkanı Yusuf Üras tarafından hızlıca onaylandığının vurgulandığı haberde,"Kemer Kaymakamlığı, şikâyet üzerine ihale ve Tekirova Belediye Başkanı Uras hakkındaki iddiaların soruşturulması için Antalya Valiliği'nin onayı ile bilirkişi istedi. Bilirkişi olarak atanan İller Bankası 5. Bölge Müdürlüğü'nde görevli Şube Müdürü İshak Akın inceleme sonucunda 'İhale evraklarının detaylı incelenmediği, evrakların tevsik edilmesi ile ilgili kurumlarla yazışma yapılmadığı, iş deneyim belgelerinin yanlış güncellendiği ve ihale komisyonunca ihalenin iptali yönünde karar alınması gerekirken alınmadığı belirlenmiştir. Ayrıca, ihale onay makamınca ihalenin kamu zararı yönünden iptal edilmesi gerektiği sonuç ve kanaatine varıldığı'nı belirtti. Asgari Maliyet Tablosu üzerinde; kim tarafından hazırlandığı veya tanzim edildiği belli olmayan belge üzerinde imza, tarih ve tasdik bulunmaması belgenin düzmece olduğunu gösteriyor" bilgisine yer verildi.

İKİ FİRMA TEK İSİM

İhale Komisyonu Başkanlığını da yürüten Tekirova Belediye Başkanı Yusuf Uras'ın yasaları hiçe sayarak büyük bir çabayla şirketin ihaleyi kazanmasını sağladığının öne sürüldüğü haberde, "kamunun alenen zarara uğratıldığı, pervasızca bir soygun yaşanan ihalede, neler olduğunun iç yüzüne bakalım.Tekirova Belediyesi'nin, AKP’li Başkanı Yusuf Üras, aynı zamanda GATAB Başkanı. Simge Harita İmar isimli firmanın da GATAP Müdürü Mustafa Yurduseven ile yakın ilişkide olduğu biliniyor. Bu firma, Yurduseven’e ait olduğu bilinen Yurt-Teknik Harita ile daha önce pek çok işte ortak oldukları belgeleriyle ortada. Bu iki firma Alanya’nın benzer işini ortak olarak ihaleye girip alıyorlar. Ortaklık burada da kalmıyor. Rize'de yapılan ihaleyi de ortak almışlar. Bölgede iki firmanın da asıl sahibinin Mustafa Yurduseven olduğu iddiaları var" ifadelerine yer verildi.

AKP'Lİ BAŞKANI HÜKÜMET KORUYOR MU?


Dergi haberinde, yaşananların, Mustafa Yurduseven'in kendi elemanlarının görev yaptığı ihale komisyonundan kendi firmasına akıl almaz fiyatla iş vermesi olarak da tarif edilebileceği belirtilerek, "bilirkişi Raporu, ihalede “görevin kötüye kullanıldığını ve kamunun zarara uğratıldığını” tespit etti, savcılık ise soruşturulma açılması gerektiği kanısına vardı. Usulsüzlük ve yolsuzluğun bir numaralı yasal sorumlusu Belediye Başkanı Yusuf Üras. Hal böyle olunca iş, soruşturma izni almaya gitti. Kaymakamlık soruşturma iznini verdi. Ancak, hala soruşturma açılmadı, kamuyu zarara uğratan kişiler yargılanmadı. Yolsuzluktan soruşturulması istenen yetkililer hala görevlerini sürdürüyor. Soygun yapanlar hakkında açılması gereken dava, bu kadar zamana rağmen neden hala açılmadı?

Dava açılması izni İçişleri Bakanlığı'nca verildi mi? Verilmiş ise savcılar daha neden bekliyor Verilmemiş ise, AKP’li Belediye Başkanı, hükümet tarafından korunuyor mu?" sorularına yanıt arandı.

İŞBİRLİKÇİ ŞİRKETLER

Simge Harita adlı şirketin sahibi olarak Cengiz Bişkin'in görüldüğünün belirtildiği haberde, Yurt-Teknik'in sahibinin ise GATAP Müdürü Mustafa Yurduseven olduğu vurgulanarak, "İki şirket ortak girdiği ihalelerle uzun süredir iş alıyor. Ortak girişim 23 Kasım 2006 tarihinde Alanya ve Rize'de açılan ihaleleri aldı. Simge Harita İmar ise Tekirova'da 6 Ekim 2008'de tek başına ve tüm firmaların iki katı teklifi ile ihale alıyor. Mustafa Yurduseven'in GATAP Müdürü olduğu bu dönemde, GATAP’ın başkanı ise Tekirova Belediye Başkanı Yusuf Uras. İhale Komisyonu'nda ise GATAP çalışanları Ramazan Birol Büyükkaplan ve İlhami Güney görev alıyor. 'Yurdu çok seven' Mustafa, kendi giremediği ihaleye iş ortağı Simge Harita İmar adına Cengiz Bişkin’i soktu. İhaleye giren 6 firmadan kat kat fazla fiyat ve eksik evrakla ihaleyi kazandı. İhale AKP’li başkan tarafından hızlıca onaylandı. Kotarma ihale ile ilgili şikâyet üzerine işbirlikçiler yakayı ele verdi. İçişleri Bakanlığı soruşturma izni verdiğinde hesap verecekler" görüşüne yer verildi.

KAYMAKAM’IN ÖNCE GÖREV YERİ DEĞİŞTİ, ARDINDAN İSTİFA ETTİ


Tekirova Belediyesi'ndeki yolsuzluk iddiaları tartışılmaya devam ederken, beldenin bağlı olduğu Kemer Kaymakamı Bayramali Köse, geçici görevle Antalya Vali Yardımcılığına atandı. Antalya’ya gitmeyi kabul etmeyen Kaymakam Köse, ardından da bir kararnameyle Aydın Vali Yardımcılığı’na atandığını öğrendi. Bunun üzerine bir basın toplantısı düzenleyen Köse, atamalara isyan etti. Köse, bu gelişmelerin ardından memleketi Rize’de bağımsız milletvekili adayı olacağını söyleyerek istifa etti. Köse, istifasından önce yaptığı basın toplantısında şu görüşleri dile getirmişti: “Burası 10’uncu yerim. 11’inci yer olarak Antalya’ya geçici görevlendirme yaptılar, gitmedik. Şimdi 12’nci yere tayinimizi çıkardılar. O da sorun değil. Normal zamanda biz bu memleketin her tarafına gideriz. 10 farklı yere giden kişi 12’ye de, 13’e de gider. Evliyim ve üç kızım var.

Kızlarımdan biri Antalya’da Adem Tolunay Anadolu Lisesi’ni kazandı. Bu sene oraya başladı. Büyüklerimiz bize, ‘Eline diline beline sahip ol’ dedi. Bugüne kadar, elimize de dilimize de hepsine de şükür olsun sahip olduk. Ömrümün 365 gün 24 saatini incelersek, eğer benimle ilgili bir namussuzluk, bir şerefsizlik, bir hırsızlık bulsunlar, kendi cezamı kendim vereceğim. Normalde 5 yıla kadar çalışan, 3 yıldan önce herhangi bir soruşturma geçirmemişse alınmaması gereken kişi, niye 1,5 yıl sonra sezon ortasında, çoluk çocuğu okuyor vesaire, apar topar önce geçici görevlendirme ile ondan sonra da kararname ile alınıyor. Neden alınıyor? Ben de tanıyıp bilmesem, böyle bir haber okuyunca, ‘Ulan kim bilir ne şerefsizlik yapmıştır’ diye düşünürüm. Ben de ne şerefsizlik yaptığımı öğrenmek istiyorum.

Ben Aydın’a da, başka yere de giderim. Benim hakkımda soruşturma açılsın. Açığa alsınlar. Talebim bu. Ne halt ettim? Namussuzluk mu yaptım? Şerefsizlik mi yaptım? Bunu öğrenmek istiyorum" diye konuştu. Resmi yollardan bunu öğrenemediğini kaydeden Köse, Bana bir mülkiye müfettişi göndersinler.”

Kemer'de iki yıl önce göreve başlayan Kaymakam Köse'nin, AKP'li Tekirova Belediye Başkanı Yusuf Üras hakkındaki yolsuzluk iddialarının soruşturulması ve yargı yolunun açılması için izin vermesi nedeniyle görev yerinin değiştirildiği öne sürülüyor.

YOLSUZLUK İDDİALARINA NE YANIT VERDİLER

Jandarma operasyonunda şüpheli olan AKP'li belediye başkanı ve yetkililerin, haklarındaki iddialarla ilgili jandarma ve savcılıkta verdikleri ifadelerin de yer aldığı haberde, şu bilgilere yer verildi:

Yusuf Üras(Tekirova Belediye Başkanı):

“23.03.2009 Tarihli Nuh Yılmaz’ın şikâyetler tamamen haksız ve yersizdir. Şöyle ki 06.10.2008 tarihli ihale ile ilgili olarak yaptığı şikayet hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yaptırılan bilirkişi incelemesinde söz konusu ihalenin yasalara uygun yapıldığı belirtilmiştir. Bu ihale tamamen usul ve yasalara uygun yapılmış olup, ihaleye katılan bazı firmalar eksik evrak vermiş olması nedeniyle elenmiş, 1 (bir) katılımcı da aşırı düşük fiyat teklifi sunduğu için ihale kendisine verilmemiştir. İhaleye 160.000 TL. fiyat veren firmanın teklifi aşırı düşük olduğu için kabul edilmemiştir..."

Canan Asiltürk (Belediye Çalışanı ve İhale Komisyonu Başkanı):

“İhale dosyasının hazırlanması, ihaleden önce ve ihaleden sonra yapılan yazışmalar ve değerlendirmeler, dosyaların incelenmesi aşamalarında ihalede görevli GATAB da çalışan Ramazan Birol Büyükkaplan ile İlhan Güney konu ile ilgili tecrübelerinden dolayı bulunmuşlardır. Şahsım komisyon başkanı olarak sadece imza attım."

Ramazan Birol Büyükkaplan (GATAB çalışanı ve İhale Komisyonu Üyesi):

“06.10.2008 tarih ve 2008/145975 İKN’lı ihale ile ilgili olarak; ihaleye 6 firma teklif dosyası vermiştir. İstekli firmalardan Öz-Ak firması ihalenin ilk oturumunda dış zarfta imza bulunmadığı için elendi, geri kalan 5 firmadan Dünya firması iş deneyim belgesi tutarının yetersizliğinden, Saitoğlu firması da serbest kazanç defteri mali müşavir veya serbest mali müşavir tarafından onaylanması gerekirken, muhasebeci tarafından onaylandığı için uygun olmadığı gerekçesi ile yetersiz olarak değerlendirildi...Yaklaşık maliyete ve odalardan gelen minimum maliyete göre Simge firmasının 770.000 TL’lik teklifinin yüksek olmadığı komisyonumuzca anlaşılmıştır.”

Mustafa Ekin (İhale Komisyonu üyesi):

“06.12.2008 tarihinde yapılan ihaleye yedek listede bulunmama rağmen, asil üyelerden Sema Erdali’nin yıllık izne ayrılması nedeniyle ihaleye, sayman üyenin yanında idari üye olarak katıldım. Teknik konularda bilgim olmadığı için, diğer teknik komisyon üyelerinin incelemesi sonucunda, komisyon üyesi olarak ihale evraklarını imzaladım.”

YURDUSEVEN-KORKUT EKEN BAĞLANTISI


Susurluk Davası'nda altı yıl hapis cezasına çarptırılan eski MİT'çi Korkut Eken'in, Antalya'da, Vakıflar Genel Müdürlüğü arazisi üzerine sekiz yıl önce yaptığı kaçak villasının ihaleyle aklandığının vurgulandığı haberde şu bilgilere yer verildi: "Varsak Beldesi'nde Eken, oğlu ve korumalarına ait arsalar, önce belediye mülkiyetine geçirildi, ardından ihale edildi. Eken ihaleye katılmazken, vekâlet verdiği oğlu ve korumaları, arsaları 1 milyar 300 milyon lira ile 1.5 milyar lira arasında değişen fiyatlarla satın aldı. Aynı ihalede diğer 16 arsa beş-altı kat daha fazla değerle satıldı.

İMAR İZNİ YOK

Korkut Eken, 1994 yılında Varsak'ta 550 metrekarelik arsa satın aldı. Dönemin DYP'li Belediye Başkanı Hüseyin Ayanoğlu'nun araya girmesiyle zilliyeti Yaşar Ayazgök'e ait arsayı, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile davalı olmasına rağmen satın alan Eken, imar izni ve inşaat ruhsatı olmadan dubleks villa yaptırdı. Villanın çevresine kızılötesi ışınla çalışan güvenlik kameraları yerleştirildi. İstihbaratçı Eken, kendi villasının çevresinde bulunan beş arsayı da oğlu Refik Güray Eken ve birinin ismi Medet Eroğlu olan iki koruması adına aldı. Başkan Ayanoğlu, İçişleri Bakanlığı'nca görevinden alınınca yerine gelen ANAP'lı Kazım Bilgili, Eken'e ait villanın olduğu bölgeye yeni imar uygulaması yaptırdı. Arsaları Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne ait gösterdi. 18 Nisan seçimlerinde tekrar belediye başkanı olan Ayanoğlu'nun Korkut Eken'le temasa geçerek arsanın tapusunu vermeye çalıştığı iddia edildi.

'EKEN'İN VİLLASI BELEDİYE MÜLKİYETİNE GEÇİRİLDİ' İDDİASI

Bir dönem Belediye Fen İşleri'nde çalışan harita teknikeri Mustafa Yurduseven ile harita mühendisi Cengiz Bişkin, yeni imar düzenlemesi için görevlendirildi. Yurt-Teknik ve Simge Harita İmar şirketlerin sahipleri, Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne ait görünen bölgenin sınırlarını 500 metre kaydırarak Eken'a ait villanın alanını belediye mülkiyetine geçirdiği öne sürüldü. Belediye Başkanı Ayanoğlu, kısa sürede yeni imar planını Meclis'ten geçirerek uygulamaya koydu.

BELEDİYE SATIŞA ÇIKARDI


Belediye Başkanı Ayanoğlu, ikinci kez görevinden alınınca yerine Hasan Kula atandı. Ayanoğlu'na yakınlığıyla bilinen Kula, aralarında Korkut Eken, oğlu ve korumalarına ait altı arsanın da bulunduğu belediyeye ait 22 arsayı ihaleyle satışa çıkardı. İhalenin duyurusu Antalya'da yayımlanan 300 tirajlı yerel Son Haber gazetesinde yayımlandı. Yakın zamanda bu arsaların ihalesi yapıldı. Eken ihaleye katılmazken, vekâletini oğlu Refik Güray Eken ile arsaların imar düzenlemesini yapan Mustafa Yurduseven'e verdi. İmar düzenlemesini yapan diğer kişi Cengiz Bişkin ile koruması Medet Eroğlu da 'rekabet havası' yaratmak için ihalede yer aldı. Eken ve yakınlarının arsalarına teklif veren başka kimse çıkmadı.

1 milyar liradan başlayan ihalede, Refik Güray Eken, Mustafa Yurduseven, Cengiz Bişkin ve Medet Eroğlu, fiyatı önce 1'er milyon lira artırdı. Bir süre sonra 5'er milyonluk artırma yapıldı. Eken ve yakınları, sahip oldukları altı arsaya, açık artırma sonunda 1 milyar 300 milyon lira ile 1.5 milyar lira arasında değişen fiyatlarla sahip oldu. Aynı ihalede satışa çıkarılan diğer 16 arsanın ise Korkut Eken'in arsalarına oranla beş kat daha yüksek fiyatlarla satılması dikkat çekti. Her birine yaklaşık 10 milyar lira değer verilen bu arsalar da yeni sahiplerini buldu."

İşte AKP'li Tekirova Belediye Başkanı Yusuf Üras hakkındaki iddiaların belgeleri:


Bilirkişi raporunun detayı

Bilirkişi raporunun sonucu


Yusuf Üras'ın ifadesi


Mahkeme Kararı


ağızlarında din kitap ALLAH mideye yallah. ağızlarında hamd olsun mideleri dolsun bunda kızıcak ne varki besmele çekerek çaldıysa günahı olduğunu zannetmiyom. onlarda zannetmemiştir yanılıyormuyum müslüman din kardeşlerim. tabi ya her gelen caliyor bizimkilerde calsin ne olmus demeleri duyar gibiyim
Sponsor Reklamlar

__________________
'Şerefle bitirilmesi gereken en asil görev, hayattır.
Bir lokma ekmek için şerefini çiğnetmeye...
Bir anlık eğlence için servetini tüketmeye...
Bir zamanlık mevkii için el ayak öpmeye...
Günlük menfaatler için onurunu terketmeye...
Bir kısım insanlara kızıp tüm insanlara düşman olmaya
Değmez bu hayat.........
cangibi62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti