Sponsor Reklamlar


Ağaç Şeklinde Aç7Beğeni
  • 3 gönderen hasan
  • 2 gönderen merak
  • 2 gönderen Canbaba60

 
Seçenekler
Alt 13.12.09   #1
hasan
hasan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Nov 2009
Yaş: 33
Mesajlar: 588
Rep Puani : 14
Standart muharrem orucu nedir? 12 imam orucu nedir? Bu orucu tutmak farz mıdır?


Bu soruya sıhhatli cevap verebilmek için evvelâ orucun tarifini yapmak lâzım. Oruç, imsak vaktinden akşam ezanına kadar yemek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmak gibi nefsanî şeylerden ve orucu bozan hallerden uzak durmaktır. Orucun elbette çeşitleri vardır; Ramazan ayında tutulan oruç Alevî olsun, Sünnî olsun her Müslümana farzdır. Bayram günleri gibi oruç tutmanın haram olduğu özel vakitlerin dışında tutulan oruçlar ise nafiledir; terkinde azap olmamakla birlikte, tutulduğu takdirde pek çok sevap kazanılır.
Muharrem ayının ilk on iki gününde tutulan “On iki imam orucu” ise Kerbela çölünde şehit edilen Hz. Hüseyin (r.a.) ile on iki imama saygı, bağlılık ve anılarını canlı tutmak gibi hikmetler için tutulur. Kur’an nazil olduktan, Peygamberimiz (a.s.m.) vefat ettikten sonra, dine yeni bir hüküm ilave edilemeyeceği için on iki imam orucunun farz olduğunu iddia etmek doğru değildir. Zira gerek on iki imamın gelmesi ve gerekse Hz. Hüseyin’in şehadeti, din tamamlandıktan sonra vuku bulmuştur.
Hem Alevîler, hem de Sünnîler din olarak İslâm’ı seçmişler, İslâmiyet’e mensup olmuşlardır; öyleyse birinin farz dediğini ötekinin inkar etmesi mümkün değildir. Ramazan orucu, Kur’an’ın hükmüyle sabittir ki farzdır. On iki iman orucu ise alevilik yolunda, tarikatında olanlar için bir nevi farzdır(emir), islama göre nafile ibadettir. Diğer bir ifadeyle şeriattan geçmiş ve tarikat makamına çıkmış talipler için, tarikat makamında farzdır(emirdir), şeriat makamında olan için nafile ibadettir. On iki imam orucu, orucun gerekli şartlarına uyulmak kaydıyla ve nafile oruca niyet edilerek tutulursa oruç sevabını kazandırır. Yoksa sırf Hz. Hüseyin’in acısını paylaşmak, on iki imamın hatırasını yâd etmek için oruca niyet edilse Allah için olmaz. Elbette bu oruçta bu manalar da tefekkür edilebilir fakat asıl gaye Allah rızasıdır.
Biz alevilerin “ramazan orucu ve 12 imam orucu bizimdir” demeleri gerekir. Ama bazı alevilerin sünnilere inat ile “bu da bizim orucumuzdur” demeleri doğru değildir. İslamiyet ve bu vatan içine fitne sokmak isteyen islam düşmanlarının kurduğu tuzaktan başka birşey değildir
Sponsor Reklamlar

ayyil, tülay ve sadece-biz bunu beğendiler.
__________________
hasan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 24.12.09   #2
merak
Avatar mevcut degil.
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: Dec 2009
Mesajlar: 1
Rep Puani : 10
Standart Cevap: muharrem orucu nedir? 12 imam orucu nedir? Bu orucu tutmak farz mıdır?


vay be bunu duyduğuma çok memnun oldum ben sünniyim ama alevileri çok seviyorum çok da saygı duyduğumu düşnüyorum ben de oruç tutuyorum ama ramazanda tutamadığım oruçlar için bu vakti seçmemin sebebiyse duyduğum bu sevgi ve saygı umarım doğru bir şey yapıyorumdur sevgiler
Sponsor Reklamlar

ayyil ve sadece-biz bunu beğendiler.
merak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.04.10   #3
Ismin
Ismin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Mar 2010
Nereden: Can Azerbaycandan
Mesajlar: 206
Rep Puani : 10
Standart Cevap: muharrem orucu nedir? 12 imam orucu nedir? Bu orucu tutmak farz mıdır?


dEYERLI BILGI, TESEKKUR EDIREM
Sponsor Reklamlar

Ismin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 27.11.10   #4
Canbaba60
Avatar mevcut degil.
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: Nov 2010
Nereden: Almanya
Mesajlar: 2
Rep Puani : 10
Standart Cevap: muharrem orucu nedir? 12 imam orucu nedir? Bu orucu tutmak farz mıdır?


Yas-i Matem,
Alevi inancinda muharrem matemi ve önemi,

Muharrem ayinin baslamasiyla,Alevi toplumunda yas ve matem söz konusu olur.12 günlük yas-i"Matem"orucu,Kerbela,da Imam Hüseyin ile birlikte sehit edilen 73 Can icindir.Evladi Resul,a karsi kin ve intikam güden Ebu-Süfyan taifesi,Islam peygamberi Hz.Muhammed döneminden itibaren yayilip kesintisiz sürdürülmüstür.Hz.Muhammed,in peygamberligini ve Hakk,in varligini kabul etmeyen,Ebu-Süfyan kavmi aslinda iktidarini kaybetmeme hirsiyla,alanen Hz.Muhammed ve soyuna karsi cephe acmislardir.Fakat zaman gectikce Hz.Muhammede inananlarin cogalmasi,Ebu-Süfyan ve taifesini huzursuz etmistir.

Bu nedenle Hz.Muhammed,e ve onun Ehl-i Beyt,ine karsi hile ve ser dolu oyunlarla haksiz yere binlerce insanin hayatini kaybettigi Uhud,Bedir,Hendek savaslarinin yasanmasina baslica neden olmustur.


Bu savaslar sonuncunda ordularinin büyük bölümünü ve kavmin liderlerini,servetinin bir kismini kaybeden Ümeyye ogullarindan Ebu-Süfyan ve yandaslari,Hz.Muhammed,in ve Imam Ali,nin öncülügünde gelismekte ve yayilmakta olan Islamiyeti,riyakar ve göstermelik bir bicimde kabul etmek zorunda kalmislardir.Bu yüzdendir,ki Islami kisveye bürünüp,iktidari
elde etme hesaplariyla,Ehl-i Beyt,e karsi olan nefretleriyle intikam alabilmenin planlarini yapmakla mesgul olurlar.

Bu sürec icerisinde Hz.Ali,nin sehit edilip Hakk,a yürümesiyle,kin ve nefret cesareti hizlanarak sürer.Basta Hz.Ali,nin ogullari Imam Hasan,Imam Hüseyin ve taraftarlarinin yasamlari tehlikeye düser.Muaviye cesitli vaatlerle Imam Hasan,in esi Cüde,yi kandirip,Imam Hasan,i zehirlettirerek sehit ettirrir.


Bu kavim Ehli-Beyt soyuna karsi intikam hirsindan vazgecmez.Muaviye kavimler üstü soy egemenligine dayali merkezi bir güc olusturmak icin Yezid,i kendisine veliaht olarak atar.Halki da oglu Yezid,e biat etmeye zorlar.Ser ve hile dolu entrikalarla gittikce saltanatini pekistirir ve egemenligini oglu Yezidin barbarligiyla devam ettirir.


Topluma yapilan haksizliga ve zorbaliga karsi direnen Imam Hüseyin ve efradi,Yezid,in Halife,ligini kabul etmemistir.O dönemden günümüze kadar toplumsal bütün degerlere,insan hakki yiyenlere ve zulüm edenlere karsi direnmenin sembolü olarak tarihe gecmistir.


Takvimler Muharremin onuncu gününü gösterirken(10 Ekim 680)Kerbela sahrasinda(Ninova)
Ehl-i Beyt,e karsi toplu kirim baslar.Cocuklar,bebeler ve yaslilar,uzaktan atilan oklarla katledilirler.Hz. Hüseyin,in kardesleri,yegenleri teker teker Kerbela,da sehit olurlar.


Imam Hüseyin ile cogunlugu kadin ve cocuklardan olusan 73 can yoldasinin,egemenlik hirsina bürünen,kan ve zulümle beslenen,Ehl,i Beyt düsmani lanete müstehak olan Yezit tarafindan katledilisi,dünya insanlik tarihinde esine rastlanmayacak bir katliam olarak tarihe gecmistir.


Muharrem ayinda Yezit tarafindan katledilerek sahadetin en yüksek mertebesine ulasan Imam Hüseyin,i Dest,i Kerbala,nin davasi,Insanlik tarihinde unutulmayacak kara bir sayfa acmistir.Acilan bu kara sayfa sere ve zorbaliga dayali dini egemenlik anlayisi,Islam tarihinde ideolojik zihniyet haline dönüserek Emevi,Abbasi,Selcuklu ve Osmanli,nin uzantisi halinde geleneksel katliamci saltanat ve hanedanlik egemenligi anlayisi,almistir.


Yezit ordulari Hz.Hüseyin,i sehit ederken atilan naralarin,tarihte de benzerlerini (Dersim.Maras,Sivas,Corum vb.)animsamaktayiz.
Ayni ideolojik zihniyetle dini egemenlik,tüm dünyanin gözü önünde farkli isimler kullanilarak varligini halen devam ettirmektedir.


14 Asirdan günümüze intikal eden ve nice asirlar dilden dile geleneksellesip sürecek olan Hz.Hüseyin,in hakli davasinda,ugradigi katliamin unutulmasi Ehl- Beyt bendesi olan toplum tarafindan mümkün degildir.


Imam Hüseyin,in Muharrem ayi icerisinde sehit edilmesinden dolayi,onun sevgisini tasiyan ve yolun piri olarak gören Alevi toplumu,bu ayda yas-i "Matem"e bürünür;Kerbela katliaminda Imam Zeynel Abidin,in sag olarak kurtulup Ehli-Beyt soyunun devamina vesile olmasinin ,on iki Imamlarin kutsalligiyla birlestirilerek 12 gün oruc tutulmasi geleneksel temel hal almistir.Ayrica 3 gün Masum-u Pak askina oruc da tutanlar vardir.


Alevi inancinda oruc anlayisinin zora dayali olmasi söz konusu degildir,aile,komsu ve toplumsal yasama karsi herhangi bir zorluk olmamali.Bu konuda gönül rizaligina ve samimiyete dayali olmasina özenle dikkat edilir.12 günlük yas-i "Matem"orucunda insan nefsini islah etmesi,kendisi tokken ac ve sussuz(Kerbela,da 73 Sehid-i Süheda ac ve sussuz kalmasi gibi)olanin halinden anlamasi,inandigi tanrisal varlikla kendisi arasinda bag kurup vijdani muhasebe yapmasi maksadiyla,arinarak oruc tutar.

Tüm bunlar Hz.Hüseyin,in sevgisi ve mertligi ile Yezide karsi boyun egmemesiyle birlestirilip yas-i"Metem"e girilir.


Nuh peygamber,aile efradi ve inanlari ile,Muharrem ayinda gemiyle tufandan kurtulup,karaya cikmasi sonucu Asure pisirmislerdir.Böylece geleneksellesen Asure,Kerbela katliami ile 12 Imamlar askina kutsanip özdesleserek,Alevi inancinda önemli yer tutmaktadir.


Özellikle Muharrem Matemi,Kerbela ve On Iki Imamlarin yasadiklari tarihi sürec,bilincli ve gercekci bir yaklasimla,bilgi anlaminda icerigi doldurularak,genc kusaklara da aktarilmalidir.


Hz.Hüseyin,in Kerbela,daki mücadelesi ve 12 Imamlarin izledikleri yol;Hallac- Mansur,un,Nesimi,nin,Hünkar Hace Bektas- Veli,nin,Pir Sultan Abdal,in ve diger Alevi önderlerimizin vermis olduklari onurlu mücadele,bugünde bizlerin yolunu aydinlatmaya devam ediyor.

Kendine Aleviyim diyen her Can,dernek ve cemevlerimizde bu onurlu mücadeleyi yasatmalari gerekiyor.Bu kutsal degerlere sahip cikmak ve yasatmak,bütün Can,larin görevi olmalidir.


Hak Muhammed Ali Cümlemizin yardimcisi olsun.


Alevi toplumunun birligi Hak,ki icin ask ola,Sevgilerimle,
Kaynak,Muharrem Matem Dosyasi
Sponsor Reklamlar

Keno ve tülay bunu beğendiler.

Konu Canbaba60 tarafından (28.11.10 Saat 14:08 ) değiştirilmiştir.
Canbaba60 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 08.11.11   #5
Kerbelanın_Şahı
Avatar mevcut degil.
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: Nov 2011
Nereden: İstanbul
Mesajlar: 18
Rep Puani : 11
Standart Cevap: muharrem orucu nedir? 12 imam orucu nedir? Bu orucu tutmak farz mıdır?


Can yazdığın herşey doğru ama ramazan orucuna gelince yanlışın var aleviler ramazan orucunun son 3 gününü tutarlar ve buna kadir orucu derler çünkü ramazan orucunun olduğu ayette der ki ; Sizden öncekilere farz kılındığı gibi oruç size de farz kılınmıştır.Ama bizden öncekilerin kaç gün tuttuğunu biliyor muyuz ? O zamanda 30 gün müydü ay ? 3 gün tutmamızın sebebi ise sayılı günler olarak kuranda 3 ve 10 sayıları zikredilir.Kuran'ın indiği günü son 3 günde arayın demiştir peygamberimiz yani kadir gecesini.Bizde son 3 günü mübarek günlerinde oruç tutarız ramazanın ama isteyen istediği kadarda tutabilir ama 30 gün tutacaksınız diye farz kılınmamıştır.
Sponsor Reklamlar

Kerbelanın_Şahı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Muharrem Orucu Alevi 12 İmam Yas Orucu 7 17.09.12 20:55
Muharrem Orucu ve Asure sert ismail Hz.Ali 0 12.12.11 15:53
Muharrem Orucu ve Kur'an Dede-baba Alevi Araştırmaları 2 30.11.11 08:24
Muharrem Orucu Kerbelanın_Şahı Sorularla Alevi'lik 1 08.11.11 20:47
muharrem orucu acma saatleri Keno 12 İmam Yas Orucu 3 07.12.10 00:37
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2