Sponsor Reklamlar


veziralan köyü

 Alevi Yerleşim Yerleri Katagorisinde ve  Yozgat Forumunda Bulunan  veziralan köyü Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen yasamak_güzel

 
Seçenekler
Alt 24.04.10   #1
yasamak_güzel
yasamak_güzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Apr 2010
Nereden: ankara
Mesajlar: 267
Rep Puani : 10
Standart veziralan köyü


Köyümüzün Tarihçesi


Veziralanı Köyü, ilçe merkezinin 22 km doğusunda olup, Akdağmadeni-Şarkışla karayoluna 1 km uzaklıktadır. Veziralanı(Karaözü) Köyü, Akçadağ-Malatya-Kayseri üzerinden gelen ve Gemerek Sivas’a yerleşen konargöçer Türkmen aileleri tarafından şu anki bulunduğu yerde 1800’lü yıllara doğru yerleşime açılmıştır. Göç edilen yere istinaden belirli bir süre Karaözü adını alan köyümüz 1940 yılında Veziralanı adını almıştır.
Sivas Şarkışla’nın Çakal Köyü, Yağbasan Yıldızeli ve Kayseri Karaözü Köyleri’nden gelen ailelerin yerleştiği bilinmektedir. Veziralanına bağlı mezra olan Yeşiloymak ise Rumlardan kalan Keyşoğlu mezrasının nüfus mübadelesi sonunda terk edilmesiyle İlin Boğazlayan ilçesine bağlı Kozan Köyü’nden gelen bir oymağın yeşillik alana yerleşmesiyle 1938 yılında Yeşiloymak adını alarak yerleşim yeri haline gelmiş olup 60 hane iken zamanla 10 haneye düşmüştür. 1600 rakımlı engebeli, yüksek ve ormanlık bir arazide kurulup mezrasıyla birlikte 160 hane olan bu köyde kışın 150 kişi yaşamakta olup yazın ise 600 kişi bulunmaktadır. Veziralanı Köyü, ilkokuluna 1965 yılında; Cem Evine ve elektriğine 1985 yılında; Telefonuna 1988 yılında sadece muhtarlıkta, 1999 yılında her evde; 1998-2000 arasında da her evde olmak üzere içme suyuna kavuşmuştur. 2007 yılında ise kanalizasyon bağlanmıştır.
Faal nüfusun önemli bir kısmı kamu ve özel sektörde çalıştığından tarım ve hayvancılık yok denecek kadar azdır. Karanlık Dere mevkiinde akarsu sulu tarıma imkân tanımakla birlikte kuru tarım çoğunluktadır. Nüfus ise kışın çok azalmakla birlikte, yaz ayalarında Ankara ve Mersin başta olmak üzere çeşitli illerden gelen köylülerden dolayı kalabalıklaşmaktadır.
Köyümüzde Ali Seydi Baba ve Dede Baba namında iki adet yatır bulunmaktadır. Seyit Ali Sultan Hazretleri, Hacı Bektaş-i Veli zamanından postnişinilerdendir. Padişahlar zamanında aranıyor, orman içlerinde gizleniyor. O yıllarda çevrede başka köy olmamasından dolayı şimdiki adıyla Veziralanı Köyü’nde kalıyor. Daha sonra çevre köyler kuruluyor ve bu köylerle beraber Seyit Ali Sultan Hazretlerine şu anda bulunduğu yerde yatır yapılıyor. Yatırı köyümüzde bulunan Seyit Ali Sultan Hazretleri büyük bir evliya olup, Kızıldeli Sultan soyundandır. Bir rivayete göre Hızır Paşa ve padişahların zulmünden kaçan Pirsultan dahi Seyit Ali Hazretlerinin yanında kalıp gizlenmiştir.
Mersin ve Ankara olmak üzere köyümüze bağlı hizmet veren iki adet dernek vardır. Köyümüzün kültür ve geleneklerini devam ettirmek, metropollerde yaşayan gençleri tanıştırmak, eskiden gelen yardımlaşma ve dayanışma geleneğinin devam ettirmek ve köylülerimizin iyi ve kötü günde yanlarında olmak, sevinç ve acılarını paylaşmak ve her yıl Temmuz ayının ilk haftasında köy senlikleri düzenlemek Derneklerimizin amaçları arasındadır.
Sponsor Reklamlar

Alevi bunu beğendi.
__________________
Bedenin orucu, irâde ve ihtiyarla azaptan korkup sevâba girmeyi, ecre nâil olmayı dileyerek yemekten kesilmektir. Nefsin orucu, 5 duyuyu öbür suçlardan çekmek, kalbi de bütün şer sebeplerinden ayırmaktır. Kalbin orucu, dil orucundan; dilin orucu, karnın orucundan hayırlıdır.
h.z Ali
yasamak_güzel isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
kızılcaova köyü yasamak_güzel Yozgat 1 25.04.10 01:01
yazılıtaş köyü yasamak_güzel Yozgat 0 25.04.10 00:10
bozhüyük köyü yasamak_güzel Yozgat 0 24.04.10 23:44
aliçözü köyü cem evi Alevi Cem Evlerimiz 1 19.03.10 11:49
sarıca köyü cem evi Alevi Cem Evlerimiz 0 22.02.10 09:21


Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2