Sponsor Reklamlar

Seçenekler
Alt 23.03.13   #11
Mercanlı
Banned
Banned Users
Nereden: Erzincan
Rep Puani : 30
Standart Cevap: Yedi Ulu Ozanlar

seykek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
sn bilgeyol yazinizin son yerinde " aleviligi ebu suhud ziniyetine teslim etmek isteyenlere karsi dururuz ." diyorsunuz.
guzel e;bet karsi durulmasi gerekir.ama bu soz bana slogan gibi geldi.gercekten siz nasil karsi durulur onu anlatin yani demem suki internet sitelerinde yazarak sozunu ettiginiz hizir pasalarin etkiledigi milyonlarca elevinin pesinden gittigi ve onlardan etkilendigi hatta genel secimde kimlere oy verilmesini daha belirledigi o ebusuhud kiliki alevilerin yaptiklarini veetkiledikleri inasanlari sanal ortamda eger slogan degilse yazdiginiz ,siz nasil masum alevileri hangi karsi durusunuzla ve nasil bu etkilenmeden koruyacaksiniz ?cozumunuz ne? .
baksaniza vakiflara ,derneklere( ebu suhudcu olanlar) .

polemik icin sormadim sadece boyle yazmayin ve nasili da yazarsaniz daha iyi olacagi dusuncesindeyim

ben size fikrimi soyleyeyim derimki bugun alevilerin okuyabilecegi gunluk veya haftalik gazetede olabilir evet tv lerimiz var ama medya bilgi alisverisi hberler sadece tv lerden alinmaz ayrca bu yeterlide degil kaldiki alevilerin takip edecekleri haftalik dergileri dahi yok.bilimden baristan evrensel degerlerden yaninda olanlarin kendisini ifade edecegi bir gazete.alevi yobazlarina hurafecilerine alevi esnaf ve alevi bezirganlarina ,alevi siyaset tuccarlaina ,isminin onunde prof ,dr gibi akedemik unvan olan alevi akedemisyenlerine,alevileri kendi marabalari olarak gorup onalri istedigi gibi yonlendirenlere ,kendinden menkul alevi ileri gelenlerine ,aleviligin kendi arzularina gore bir yerler yamayanlar ,alevilige yeni isim katarak aleviligi dogal mecrasindan saptiranlara vb lerine karsi olacak gazete ve dergi.
ben bu yolla alevilerin aydinlatilacagina ve kolay kandirilmayacaklarina inaniyorum kimbiir belkide alevilerin gercek bir ronesansa gereksinimi var.
saglicakla kalin. saygilar.

İşte bu sana katılıyorum can bende bunu söylüyorum ama anlayan yok
Sponsor Reklamlar

Konu Mercanlı tarafından (23.03.13 Saat 12:45 ) değiştirilmiştir.
Mercanlı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.03.13   #12
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Rep Puani : 76

seykek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
sn bilgeyol yazinizin son yerinde " aleviligi ebu suhud ziniyetine teslim etmek isteyenlere karsi dururuz ." diyorsunuz.
guzel e;bet karsi durulmasi gerekir.ama bu soz bana slogan gibi geldi.gercekten siz nasil karsi durulur onu anlatin yani demem suki internet sitelerinde yazarak sozunu ettiginiz hizir pasalarin etkiledigi milyonlarca elevinin pesinden gittigi ve onlardan etkilendigi hatta genel secimde kimlere oy verilmesini daha belirledigi o ebusuhud kiliki alevilerin yaptiklarini veetkiledikleri inasanlari sanal ortamda eger slogan degilse yazdiginiz ,siz nasil masum alevileri hangi karsi durusunuzla ve nasil bu etkilenmeden koruyacaksiniz ?cozumunuz ne? .
baksaniza vakiflara ,derneklere( ebu suhudcu olanlar) .

polemik icin sormadim sadece boyle yazmayin ve nasili da yazarsaniz daha iyi olacagi dusuncesindeyim

ben size fikrimi soyleyeyim derimki bugun alevilerin okuyabilecegi gunluk veya haftalik gazetede olabilir evet tv lerimiz var ama medya bilgi alisverisi hberler sadece tv lerden alinmaz ayrca bu yeterlide degil kaldiki alevilerin takip edecekleri haftalik dergileri dahi yok.bilimden baristan evrensel degerlerden yaninda olanlarin kendisini ifade edecegi bir gazete.alevi yobazlarina hurafecilerine alevi esnaf ve alevi bezirganlarina ,alevi siyaset tuccarlaina ,isminin onunde prof ,dr gibi akedemik unvan olan alevi akedemisyenlerine,alevileri kendi marabalari olarak gorup onalri istedigi gibi yonlendirenlere ,kendinden menkul alevi ileri gelenlerine ,aleviligin kendi arzularina gore bir yerler yamayanlar ,alevilige yeni isim katarak aleviligi dogal mecrasindan saptiranlara vb lerine karsi olacak gazete ve dergi.
ben bu yolla alevilerin aydinlatilacagina ve kolay kandirilmayacaklarina inaniyorum kimbiir belkide alevilerin gercek bir ronesansa gereksinimi var.
saglicakla kalin. saygilar.

aleviliği,

ebu suhud zihniyetine teslim etmek isteyenlere onlara örtülü destek olanlara

karşı dururuz demek sloğancılıkmı sizce.

bazı arkadaşlar dahil sizin bu sloğancı yazıyorsunuzgörüşünde

bunuda normal karşılıyorum.

devletin alevisi olmayacağız diyoruz,

bu sloğandan sizi rahatsız eden ne anlayamadım,

dahada açalım devletin kurdurduğu çakma alevi denekleri,

ve cem vakfı aleviliğin temel degerlerini yok etmek için

adeta yarış halindedir bunu söylemekde sloğancılık oluyor.

ben bu tehlikelerin olduğunu ifade etmeye çalışıyorum,

yayın organı konusuna gelince,

gazete çıkarmak maliyetli bir iş,

bizlerde düzenli bir gazete çıkmasını istiyoruz.

imkanları olsada çıkarsalar,

tv lerimiz var yeterli olmasa dahi ama taleplerimizi,

iletebiliyoruz dergiler mevcut sınırlı olsa dahi,

ben gene temel taleplerimizin arkasındayım,

başta cemevlerinin ibadet hane olması,

diyanetin kaldırılması,

zorunlu dinderslerin kaldırılması,

madımağın utanç müzesi olması,

serçeşmemiz hacı bektaşın alevilere geri verilmesi,

ve ülkenin tamamını kapsayan yeni ve demokratik bir anayasa.

bunları savunmak sloğancılık ise ben slogancıyım,

ben klavye başında mücadele verenlerden degilim,

kendim bir alevi dernegi üyesiyim,

maraş anmalarının ilk ikisine gittim,

sonuncusuna gidemedik otobüsler durduruldu.

ankaradaki zorunlu dinderslerini protesto mitinginede katıldım,

bulunduğum ilde her türlü demokratik mitinglerede katılıyorum ve

katılmaya devamda edecegim,

sloğancı olmayan arkadaşlarımızıda,

alevilerin demoktatik hakları mücadelemizde,

alanlarda görmek isteriz

sevgilerle.
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet ve renk bunu beğendiler.

HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.

ALEVİLİK YOLDUR...

Konu bilgeyol tarafından (23.03.13 Saat 12:46 ) değiştirilmiştir.
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.03.13   #13
seykek
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: ailem
Rep Puani : 31

sn bilgeyol can

nasil anlatayim diye dusunuyorum galiba beni yanlis anladiniz ,sizi hic bir sekilde slogancilik yapiyorsunuz diye suclamadim dedigim su yazinizin son pragrafi bana slogani animsatti ben sunu merak ettim yani diyorsunuzki biz falanca yaklasimin karsisindayiz ve bunu nasil yapilacagi ile ilgili birsey soylemeyince iste tamda burda insanda slagani cagristiriyor .
tabiki genel alevi talepleri konusundaki soylediklerinize inaniyorum demem o ki aleviler olarak su bilinmeli karsinda orgutlu organizeli ve devlet destekli bir anlayis tum olanaklarini sferber etmis ustelik bu olanaklar ve kisileri iyice degerlendiridiginde olay hicde goruldugu gibi degil ve bununla ancak cok ciddi calsimayla mucadele edilir .bazilarinin yaptigi veya soyledigi gibi CAGIZ CEGIZ SORULACAK gibi ici bos sloganlari aleviler cok duydu ve hepside ic bosaltma gorevi gordu ama dise dokunur yarari olmadi malesef durum bu .
sizi tenziederim bence bu duruma dusmemek icin uyanik olunmali ve birbirimizi uyarmaliyiz ama dostane olmali .
dergilerimiz var demissiniz ben derneklerin yayinladiklari dergilerden soz etmedim bakin siz dahil dergimiz var diyorsunuz o dergileri siz ve dernek cevresindekilerin disinda okundugunu soylemek zor iste asil mesele bu alevilerin ortaklasacagi kendisini orada bulacagi genel alevi kitlesine hitap eden dergi olmali aksi olursa cem dergisi veya digerlerinin konumuna duser ki bu boyle oldu yani benim yaklasimim genel toparlayici bir mantikla ilerler bakin alevi calistayi oldu oraya katilanlar alevileri temsil ettiklerini dusunmuyor nedeni ise benim rizam alinmadi onlar benim sozcum falan degil ordakilwer kendi dernek uyelerinin vakiflerinin temsilcisi ve goruntude su oluyor aleviler cok parcali gercekten oylemi ?aleviler parcali diyebilmek icin yapilan calismalri unutmadik yapilan tum cabalr meyvelrini veriyor tum bunlarda alevilerin en demokratik haklarinin otelemek icin yapildi
gormuyormusunuz ilimli islam projesi uygulandi bu ilimlilik sadece islamla sinirli degildiki ilimli sol ilimli alevilik te var iste adi bilinen vakif dernekler .
ben bizzat taniyorum adam alevi hayatinda dernege gitmemis ama bir bakiyorsunuz birden dernek baskani olmus .
gidip uye olmak istedim beni uye yapmadilar nedeni ise olaki bu adam uye yaprsak solcu falan olursa ne yapariz.yani sorun cok derinde ve adam gibi hic bir yere angaje olmadan yapilacak alevi sohbetinde alevilerin cogunlugu bu alevi tucarlarina prim vermez bir cok alevi vatandas cok demokratca ve cok saygi-anlayisla herseye yaklasiyor ama turkiye cografyasinda tum alevilere dernekler araciligi ile ulasilamiyor bu nedenle bilgi alisverisi de eksik oluyor.
80 oncesi alevi-islam ilimli alevilik vs yoktu .bakin birde soyle dusunun bizim disimizda toplumsal muhendislik yapiliyor ve alevilerde bunun parcasi aoluyor ister istemez yani kararlar baska yerde aliniyor tum alevilerde buna uyumak zorunda kaliyor soyleki 80 sonrasi birde ulkeyi yonetenler her nedense birde alevileri hatirlayim sozde alevi ileri gelenelrini topluyor ankara golbasi toplantisi yapildi arif sag yavuz top vs bilinen isimler katildi ve orda ne konusuldu alevil ileri gelenleri alevililere aciklamadilar sonrasi zaten biliniyor cem vakfi vb benzerleri taraftarlari vs olustu bunlarin disinda kalanalar zaten dislandi kendi aralarina alinmadi onlarda kendi emekleri ile dernek vb orgutlendi yani proje cizildi herkes uydu ama aleviler bunu bilmiyordu en azindan bolunecegini bilmiyordu peki bu bolunme neyi getirdi en azindan sunu goruyoruz maras katliamina duyarsiz aleviler olustu sanki orda alevcilere kimse birsey yapmadi tabi kendisi orda degilya sorun yoktu ama birde en buyuk etkis su oldu soz konusu toplumsal proje uygulayicilarin istedigi gerceklesti oda su idi alevilerin toplumsalciligini dayanismaciligini ve pirsultan gelenegini kirmak icin yaplan projeye gore kim alevi haklarindan soz ediyorsa kim maras sivas gazi soz ediyorsa onlar solcu anarsist ve aleviler bir mesaj veriliyordu boylelikle baikn gecmiste bu solcular sizin cocuklariniz kulandi zarari siz cektiniz en iyisi bunalrdan uzak durun vb mantik isletildi kimilerini buna uygun hale getiridler ve simdi bakiyorsunuz sivasi marsi corumu malatyayi insanalr unuttu en azindan buyuk alevi cogunlu icin bu boyle yani dusunce su yahu onlar gecmiste oldu olayi niye kasiyorsunuz bunu gundme getirmeyin sormayin gibi olen oldugule kalir kimse ozur dilemsin vs vs vs simdi diyeceksinizki tum bu yazilanlarin gazeteyle dergi ile ne ilgisi var vede benim yazdigim son pragrafla ilgisi ne .demem su biz alevilerin buyuk cogunlugunun bu gun yasadigi ulkede kendisini ilgilendiren olaylara ve genel olaylar karsisindaki durusu oyle alevi felsefe ve degerlerine uymuyor bozuldu bu bozulmada cok planli yapildi sincice yapildi ve bunun karsisinda olmak sart ama bir seyin karsinda olmak ciddi proje ile mumkun oyle brojelendirilmemis karsi duruslar bireyci vicdancilik yaklasimi olur korkusunu tasiyorum aelvilerin deyis siirlerinde sozlerindeki yaklasimbu gun yok yani adam deyisleri sadce dinliyor orda ne soyleuyor sozdeki ankam ne onun umrunda degil nasil olsa Hz ali var ehlibeyt de avr eee bunlarda islamdaysa sorun yok ama artik vazgecmis bunca katliami yapanda islamdi muslumandi ve niye diye sormuyor.
konu cok ic ice ve bitmez kisaca benim yaklasimim sizi slogancilikla suclamakta degildi mumkun oldugunca prje yapmak ve ici dolu dolu konusmak dusunmek paylasmak cunki" el govde de kasinan yeri bilir" biz sorunumuz ne biliyoruz cozumde bizde bunun icin de sanirim daha fazla okumak daha fazla paylasmak tum alevilere ulasacak yolari bulmaliyiz ki ters yuz edilmek istene ve buna uygun insan modeli yetistirlmesi amaclanan projeyi durdurabilelim .size yonelik suclama yoktu kafamda boyle anladiysaniz uzgunum ozurdilerim amac paylasimdi ve paylastik.
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet, bilgeyol ve Mercanlı bunu beğendiler.
seykek isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.03.13   #14
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Rep Puani : 76

Degerli seykek kardeşim,

benim diger topiklerdeki mesajlarımı rasladıysan,

sizin yukarıdaki istem ve taleplerinizin aynısını benimde savunduğumu göreceksiniz,

herkesin aleviliği ifade tarzı farklıdır ama temel amacımız aynıdır,

yukarıda yazdıklarınızın aynısını bende savunuyorum,

benim yaşım 53,

12 eylül faşist darbesi öncesinde pek sorulmazdı ama

sorulduğunda direk aleviyim derdi herkes,

önüne ırk eklenmezdi,

faşist darbeden sonra alevilerle,

kürtlerin arasına barikat kurmak için aleviliği türkleştirme politikaları izlendi,

ve hala bu politikalar devam ediyor,

kırmamız gereken aleviliği asimile oyunu budur.

oysaki aleviliğin temelinde ırkçılık yoktur.

okuma araştırma konusuna gelince tamamen katılıyorum.

yazımın içinde teşekkür ederim anlatmak istediklerimizin,

genel tekrarı oldu. sevgilerle kardeşim.
Sponsor Reklamlar

renk bunu beğendi.

HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.

ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 24.03.13   #15
seykek
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: ailem
Rep Puani : 31

yazdigin yazinin altina imaza atiyorum .sana katiliyorum hizir yar yardimcimiz ola.
Sponsor Reklamlar

bilgeyol bunu beğendi.
seykek isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...