Sponsor Reklamlar


ÇOCUKLARIMIZ ve Karanlık GELECEK.!!!

 Genel konular Katagorisinde ve  Yaşam Forumunda Bulunan  ÇOCUKLARIMIZ ve Karanlık GELECEK.!!! Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
  • 1 gönderen bilgeyol
  • 2 gönderen bilgeyol

 
Seçenekler
Alt 01.11.13   #1
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart ÇOCUKLARIMIZ ve Karanlık GELECEK.!!!


11/1/2013 11:31:00 AM

Çocuklara
kıymayın efendiler!


1993'tü. Yaz bitti, okul açıldı. 16 yaşımıza aylar kalmıştı. O yıl bir şeyler değişti. Virlan ve Burcu tiyatro ekibine girdi. Rana ve Aslıhan koroya. Emrah, Cumhuriyet gazetesinden kupürler kesip arşiv oluşturuyordu. Onur gitar çalıyordu. Ben bağlamaya merak saldım. Bora üç arkadaşıyla rock grubu kurdu. Bülent resmen edebiyata gömüldü. Bir sınıf üstümüzde Serkan şiirlerini yakın arkadaşlarına okumaya başlamıştı. Bunlar tek tek hatırlayabildiklerim... Sonra bir grup kurduk, 150 kişi kadardık, iki yıl boyunca yaz tatillerinde bile toplandık, tartıştık, kitaplar okuduk. '95'te 1 Mayıs'a katıldık, pankartımız "Düzen seni aldatıyor. Bir Dost"tu. Aynı yıl bir 'Kültür Kolu' kurduk, bir de dergi çıkarmaya başladık. Adı 'Ayışığı' oldu, "Bilgeliğin simgesi güneşten aldığını, dünyanın karanlık yüzündeki yolculara yansıtacak ışıktı" dergimiz. 16 yaşın acemi romantizmi işte, bugünkü yaşımızla yapsak 'çiğlik' dersiniz, o gün dünyayı değiştirmeye niyetli güzel çocuklardık.

Böyleydik diye biz, 'dört göz' öğrenciler olduğumuzu sanmayın; Beavis&Butthead cinsi kıs kıs gülmelerdeydik; espri bel altıysa kulak kabartan ergenlerdik; ideal ailemiz Simpsonlardı; falsosu olanla acımasızca dalga geçer, okulu kırıp 'Hasırlar'ı doldururduk; atari salonlarına gider, Kadıköy'ün kahvelerinde King çevirip Okey'e dönerdik.

Bir yanımız ergendi; öbür yanımız gözünü, kulağını dünyaya açmış kabuğunu kırıyordu. Özel falan değildik, sadece 16 yaşındaydık. 16 yaş, insanın 'kabuğunu kırma' yaşı, Martı Livingston'ın yükseklere uçtuğu, Küçük Kara Balık'ın denizleri keşfettiği yaş... Biz, evet, daha şanslıydık. Elimize gitar alabilecek kadar paramız, şiir yazacak kadar zamanımız, tiyatrosu olan bir okulumuz vardı. "Ayışığı olup karanlık gecede kendi şansımızı memlekete yayma" romantizmiyle toplantılar yaparken, binlerce yaşıtımız çocuk işçi olarak çalışıyordu; on binlercesinin kurduğu hayalleri bile özgürleştirme şansı yoktu.

Sonra büyüdük. Liseye başlayan hangi çocuğu görsek sanata, felsefeye düşsün, aşık olsun, şiir okusun, sinemaya gitsin istedik. Bizim yapamadıklarımızı da yapsın istedik. İsteriz hâlâ. Güzel insanlar böyle yetişir diye; hayat daha adil olsun diye; çocuklarımız aklı özgür, fikri özgün bireyler olsun diye; mutlu olsunlar diye... Ama hepsinden önemlisi, o yaşın gereği bu diye, kabuğunu kırmak isteyen insanı hayatın prangalarıyla bağlamak 'yetişkin dünyanın' en büyük sömürüsü diye...

Şimdi diyeceksiniz ki, "16 yaşındayken her genç gibiymişsin, bu yaşta da her yetişkin gibi konuşuyorsun. Çocuklarımız öyle büyüsün, böyle yetişsin..." Keşke öyle olsaydı. Yani keşke bu ülkedeki her yetişkin, çocuklar için aynı hayalleri kuruyor olsaydı. Ama öyle değil. Bu ülkede bazı yetişkinler çocukların kendi nesillerinden daha iyi ve daha mutlu yaşamasını istemiyorlar. Ve ne yazık ki bu yetişkinler iktidardalar, sermayenin başındalar.

Bu yetişkinler geçen hafta, Çocuk İşçi Yönetmeliği'ni değiştirdiler. Hiç acımadılar. 16-18 yaş arasındaki çocukların ağır ve tehlikeli işlerde çalışmasının önünü açtılar. "Meslek okulundan mezun olmuş 16-18 yaş arası çocukların Çocuk İşçi yasaklarından muaf tutulmasına" karar verdiler.

Bu yetişkinler aynı yönetmeliği şubat ayında da değiştirmişlerdi. 15-18 yaş arası çocuk işçilerin çalışması yasak olan birtakım işleri yönetmelikten çıkartmışlardı. Bu işler, maden ocakları, kablo döşemesi, kanalizasyon ve tünel inşaatı gibi yer altında veya su altında çalışılacak işlerdi; toksik, kanserojen, doğmamış çocuğa zararlı veya herhangi bir şekilde insan sağlığını etkileyen zararlı maddelerle ilgili işlerdi; müteharrik makineler kullanılarak yapılan işlerdi.

Bu yetişkinler, iktidarı ve sermayesiyle elele verip Türkiye'nin eğitim sistemini, 15 yaşından itibaren çocukların en ağır biçimde sömürülmesini sağlayacak biçimde değiştirdiler. Hatta okula gitme yaşını 5'e indirip, sömürü yaşını 14'e düşürmenin peşine düştüler. Bu ağırlaştırılmış sömürünün, gündelik siyasetin tartışma konusu olmasına dahi izin vermediler. İnsanları din, inanç, imam hatip vs tartışmalarının ortasına atıp, alttan alta çocuklarımıza saldırdılar.

Bu yetişkinlerin gelecek düşünde, 14 yaşından itibaren çocukların her tür işkolunda çalışma hayatına dahil edildiği, yasalar tarafından korunmadığı bir dünya var.

Bu yetişkinlerin dünyasında, çocukları iş kazalarında ölmeye yollamak, 16 yaşın merakını maden ocağına kilitlemek ve dünyaya açılacak gözlerini kaynak makineleriyle köreltmek, ekonomik 'gelişmenin' bir parçası.

Demem o ki.. Diğer tüm siyasi tartışmalar bir yana, bu dünyada iki tip yetişkin var. Çocukları için sömürü isteyenler ve istemeyenler. Siz hangi taraftasınız? Çocuklara kıymayın efendiler!

BİRGÜN NET
Sponsor Reklamlar

bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.11.13   #2
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: ÇOCUKLARIMIZ ve Karanlık GELECEK.!!!


Çocuklarımız,

gelecegimiz, yarınlarımız,

uğruna her türlü cefayı çektiğimiz,

yemeyip yedirdiğimiz içmeyip içirdiğimiz,

ailemizin en büyük mutluluğu olan çocuklarımız.

1980 faşist darbesinden sonra alım gücü azalan,

gün geçtikce günümüze kadarki süreçte her yıl bir önceki yıla göre,

alım gücü bugünlere kadar azalan fakirleşen halkımız açlıkla mücadelesi devam ediyor.

çocuklarımız artık bir iş gücü olarak kullanılmaktadır.

tamirhanede çırak,

çay ocağında garson,

kağıt toplamada ustalaşan,

Ayakabı boyacılığından tutun,

kırmızı ışık emekçiliğine kadar her alanda çocuklarımızı görüyoruz.

oysa çağdaş ülkelerde çocuğun yeri okuldur,

ekonomideki fakirliğin toplumun büyük bir bölümünü kapsaması,

geçim sıkıntısındaki ailelerine destek olan çocuklarımız,

ne yazıkki çocukluğunu yaşamadan hayata atılıyor,

buda toplumun ilerde sorunlarla boğuşmasına neden oluyor,

egitim ve sağlık hizmetlerini parası doğrultusunda veren devlet,

halkın büyük bir bölümünü,

özelleştirerek sağlık hizmetlerinde mahrum bırakmaktadır,

egitiminde özelleşmesiyle halk kitlelerinin yoksul çocukları,

ne düzenli sağlık hizmeti nede düzenli egitim almaktadır,

iktidarın biat eden bir nesil yaratma amacına,

uygun işleyen süreç iktidarı ve egemenleri iştahlandırmaktadır,

toplumsal isteklere polis şiddeti ile karşılık veren iktidar,

karşısında muhalefet istememekle beraber,

her muhalif hareketi teröristlikle suçlayarak,

toplumu sindirmeye çalışıyor ve bunda bir ölçüde başarılıda oldu sayılır,

eger çocuklarımız gelecegimiz diyorsak,

yarınları için demokratik cumhuriyet için ortak muhalefet mücadelesi gerekmektedir.
Sponsor Reklamlar


Konu bilgeyol tarafından (01.11.13 Saat 21:53 ) değiştirilmiştir.
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 21.11.13   #3
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: ÇOCUKLARIMIZ ve Karanlık GELECEK.!!!


Ölüyorlar,

dövülüyorlar,

çalıştırılıyorlarDünya Çocuk Günü Türkiye’deki çocukların içler acısı manzarasını ortaya çıkardı: 2013’de 55 çocuk iş cinayetinde, 4’ü mayın ve patlayıcılar olmak üzere 8 çocuk çatışma bölgelerinde yaşamını yitirdi. Cezaevindeki çocuklar ise dövülüyor, işkence görüyor, tehdit ediliyor


İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla 2013’de yaşamını yitiren çocuk işçiler raporunu açıkladı. Rapora göre 2013 yılının başından bu güne 55 çocuk işçi iş cinayetinde yaşamını yitirdi.

10 YAŞINDAKİ ÇOCUĞA AYAKKABI BOYATTI
Çalışma Bakanlığı’nın geçen yıl işyerlerinde 5 bin 960 çocuk çalıştırıldığını kaydettiğini belirten İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, kasım ayı başında Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun bir gezi sırasında yanına yaklaşan 10 yaşındaki çocuğa ayakkabılarını boyattığına dikkat çekti.

MEVSİMLİK İŞÇİLERİN YÜZDE 45’İ ÇOCUK
Mevsimlik tarım işçilerinin yüzde 45’inin çocuk olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şöyle denildi: “Çocuk işçiliğini güvencesizliğin kaynağı haline getiren nedenlerin ailelerin yoksulluğu, köyden kente göç, eğitime ulaşamama, 4+4+4 sistemi ve paralılaştırılma süreci ile kapitalizmin duyduğu ucuz emek gücü ihtiyacı olduğu bir gerçektir.”

AKP DÖNEMİNDE 205 ÇOCUK ÖLDÜ
İHD Diyarbakır Şubesi Çocuk Komisyonu 1988 yılından bu yana 575 çocuğun çatışmalı ortamdan dolayı yaşamını yitirdiğini belirtti. Çocuk Komisyonu üyesi Mehmet Güzel, AKP hükümetinin 12 yıllık döneminde 205 çocuğun öldürüldüğünün tespit edildiğini söyledi. 2013 yılının ilk 10 aylık döneminde 4 çocuğun mayın ve patlayıcılar sonucu 4 çocuğun ise kuşkulu bir şekilde yaşamını yitirdiğini aktaran Güzel, bu süre zarfında 12 çocuk intihar etti, 5 çocuk ise aile içinde katledildi diye konuştu. Güzel, 48 çocuğun da aile içinde, toplumsal alanda ve güvenlik güçleri tarafından şiddet, taciz ve tecavüze uğradığını söyledi.

HORTUMLA DÖVÜLÜYORLAR
Çocuk ve Gençlik Kapalı Cezaevi’nde çocuklara uygulanan şiddeti raporlaştıran İzmir Barosu Çocuk Hakları Komisyonu’nun raporuna göre ise cezaevlerindeki çocuklar hortumla dövülüyor, aylarca müşahade odasında tutuluyor, tehdit ediliyor.
İzmir Barosu’ndan 19 avukat İzmir Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na incelemede bulundu. Çocukların anlatımlarından yola çıkılarak hazırlanan rapor, çocuklara uygulanan fiziki ve psikolojik şiddeti ortaya koydu. Raporda çocukların aylarca müşahede odasına kapatıldıkları, cezaevi müdürü tarafından hortumla dövüldükleri ve çocuklar arasında uyku hapı kullanımının yaygın olduğu belirtildi.


DARP İZLERİ VAR
Görüşmeler sırasında, bazı çocukların üzerinde darp bulgularına rastladığının kaydedildiği raporda, çocuklara fiziksel şiddetin yanında cezaevi idaresinin çocuk ve gençlere yönelik ‘yumuşaklar koğuşuna göndeririz, hakkınızda tutanak tutarız, müşahedeye, mavi odaya yollarız, atölyelerden alıkoyarız’ gibi tehdit ve psikolojik şiddet uygulandığı belirtiliyor. Raporda, cinsel istismar, cinsel saldırı ile ilgili ise çocukların ve gençlerin duyumlarının bulunduğu ancak net bir kanıya ulaşmanın mümkün olmadığı kaydediliyor.

İSLAM ÖĞRETİLİYOR
Raporda, “Çocukların günde 1 saatlik atölye çalışmaları dışında zamanlarının tamamını ünitelerin ortak kullanım alanlarında bulunan sandalyelerde, kendi ifadeleriyle ‘tüneyerek’ geçiriyorlar. Bu sürenin büyük çoğunluğunda ünite ağabeyleri denen ve koğuşlardan sorumlu infaz koruma memurları çocuk ve gençlere İslam dini çerçevesinde dini içerikte sohbetler yapılıyor ve namaz kılmayı öğretiyorlar.

DOKTOR YOK
Raporda, çocukların haksızlık karşında hak arama mücadelesine girmek isteyen çocuk ve gençlerin etkin şikayet ve soruşturma mekanizmalarından yoksun bırakıldığı tespitine yer veriliyor.

birgün
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 21.11.13   #4
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: ÇOCUKLARIMIZ ve Karanlık GELECEK.!!!


Çocuklar hakları için yürüdüİlgili Haberler

Etiketler

Kocaeli Barosu Çocuk Hakları Komisyonu - çocuk hakları -

Kocaeli Barosu Çocuk Hakları Komisyonu’nun İnsan Hakları Parkı’ ndan başlayarak düzenlediği çocuk hakları yürüyüşü renkli görüntülere sahne oldu.
Kocaeli Adliyesi’ne yürüyen çocuklar, haklarını anlatan dövizler açtılar, tişörtler giydiler. Kocaeli Adliyesi’ nde çocukları kutlayan Kocaeli Barosu Başkanı Avukat Mehmet Tamer, onlara birer kitap hediye etti. Adliye önünde açıklama yapan Eda Aydın Demir, çocukların haklarına ne kadar sahip olduklarının sorgulanması gerektiğini dile getirdi. Türkiye’de çocukları korumaya, bedensel, duygusal ve sosyal gelişimlerini sağlamaya yönelik bir sistemin olmadığını söyleyen Demir, Türkiye’nin bir an önce çocuk haklarını uygulayan bir duruma gelmesini istediklerini ifade etti. (Kocaeli/EVRENSEL)
www.evrensel.net
Eklenme tarihi: 2013-11-20 17:54:55
Sponsor Reklamlar

kristal bunu beğendi.
__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 21.11.13   #5
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: ÇOCUKLARIMIZ ve Karanlık GELECEK.!!!


16 Kasım 2013 09:15
Çocuk işçiler önlenemiyor


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 2012 yılında yapılan teftişler sonucu işyerlerinde 5 bin 960 çocuğun çalıştığının tespit edildiğini bildirdi.
ANKARA (ANKA)- CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesini yanıtlayan Çalışma Bakanı Faruk Çelik, bakanlığının, meydana gelen iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenebilmesi, iş sağlığı ve güvenliği alanında yaşanan sorunlara kalıcı çözümler getirilmesi amacıyla yüksek standartlara sahip bir mevzuat alt yapısının oluşturulması için yoğun çaba sarf ettiğini söyledi.
Çalışma Bakanı, 2012 yılında yapılan teftişler sonucu işyerlerinde 5 bin 960 çocuğun çalıştığının tespit edildiğini ifade etti. Bakan Çelik, bu çocuklardan 43'ünün uygun işte veya çalışma sürelerine uyulmayan işyerlerinde çalıştığının tespit edildiğini belirterek, "Çalıştırılmaktan alıkonulması için valiliklere durum hakkında gerekli yasal işlemin yapılması bildirilmiştir" dedi.
Bakan Faruk Çelik, işverenler hakkında 4857 sayılı İş Kanununun "Çalıştırma yaşı ve çocukları çalıştırma yasağı" başlıklı 71'inci maddesine muhalefetten aynı Kanunun 104'üncü maddesine göre 51 bin 600 TL idari para cezası uygulandığını kaydetti.
Hazırlanan teftiş programlarının uygulanmasında görevlendirilen müfettişler tarafından yapılan denetimlerde, çocuk işçiliğinin önlenmesini sağlamak için gerekli özen gösterildiğini ve bu konudaki mevzuat hükümleri çerçevesinde gerekli yaptırımların uygulanmakta olduğunu ifade eden Çalışma Bakanı, "Diğer taraftan bu konuda gelen ihbarlar anında değerlendirilerek işyerlerinde çocuk çalıştırılması engellenmektedir.2002-2013 yılları arasında meydana gelen iş kazalarında yaşanan ölümler sonucunda denetleme ihmali ile soruşturma geçirerek görevinden alınmış olan kamu görevlisi bulunmamaktadır" dedi.
alıntı
Sponsor Reklamlar

kristal ve cetinkayali bunu beğendiler.
__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 10.12.14   #6
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: ÇOCUKLARIMIZ ve Karanlık GELECEK.!!!


ANASAYFA / GÜNCEL


Çocuk haklarında Türkiye kara bir tabloya sahip  • Eklenme Tarihi: 10 Aralık 2014 09:48
Gündem Çocuk Derneği Üyesi Emrah Kırımsoy, çocukların yaşadıkları hak ihlalleri konusunda Türkiye'nin kara bir tabloya sahip olduğuna dikkat çekerek, çocuklara Türkiye'de bir nesne, mal, şekillendirile bilinir bir obje olarak bakıldığını söyledi.

Selman ÇİÇEK
Polisin toplumsal olaylara müdahalesinde bir çok çocuk yaşamını yitirirken, çok sayıda çocukta yaralandı. Yine çocuklar taş attığı için gözaltına alınırken yüzlerce çocuk ise tutuklandı. Gözaltına alınan çocuklar götürüldükleri emniyette ve tutuklanıp konuldukları cezaevlerinde işkence ve kötü muamele ile yüz yüze kaldı. Son olarak Mersin'de, IŞİD saldırılarına karşı gerçekleştirilen Kobanê'ye destek eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan ve yaşları 14 ile 17 arasında değişen 7 çocuk hakkında polis tutanaklarına dayandırılarak açılan davada müebbet hapis cezası istendi. Türkiye'de çocukların yaşadığı hak ihlallerini değerlendiren Gündem Çocuk Derneği Üyesi Emrah Kırımsoy, çocukların yaşadıkları hak ihlalleri konusunda Türkiye'nin kara bir tabloya sahip olduğuna dikkat çekti.
ÇOCUKLAR YAŞAMIN HER ALANINDA HAK İHLALİNE UĞRUYOR
Kırımsoy, bir çok alanda çocuklara yönelik hak ihlallerinin artarak devam ettiğini belirterek, son birkaç yıl içerisinde özellikle toplumsal eylem ve protesto gösterilerine katılan çocuklara yönelik polisin çocuk gözetmeksizin biber gazı sıktığını, orantısız güç kullandığını kaydetti. Kırımsoy, polisin müdahalelerinde bir çok çocuğun yaralandığı veya yaşamını yitirdiğini hatırlatarak, çocukların sadece toplumsal olaylarda hak ihlallerine uğramadığını dile getirdi. Kırımsoy, asıl sıkıntının gözaltında ve cezaevlerinde yaşandığına dikkat çekti. Kırımsoy, Pozantı, Şakran, Maltepe, Kürkçüler cezaevlerinde yaşananları hatırlatarak, adalet sistemi içerisinde çocukların özgürlüklerinin kısıtlandığını, yargı süreçlerinde çocukların durumu gözetilmeden yargılandığını, cezaevlerine atılarak da özgürlüklerinin kısıtlandığını belirtti.
'DEVLET, ÇOCUKLARI ŞEKİLLENDİRİLEBİLİNİR NESNE OLARAK GÖRÜLÜYOR'
Türkiye'deki çocuk haklarının ihlalleri ile ilgili temel sorunun çocuk algısı olduğuna işaret eden Kırımsoy, çocukların Türkiye'de bir nesne, mal, şekillendirile bilinir bir obje olarak bakıldığını söyledi. Kırımsoy, çocukların kendileri hakkında katılım süreçlerinin geliştirilmesi gereken varlıklar olduğu bilinci ile gerekli düzenlemelerin yapılması çağrısında bulunarak, "Bu düzenlemeler olmadığı takdirde ailenin bir üyesi olan çocuğun devletin hemen karar verebileceği bir nesne haline gelecektir" diye belirtti.
Kırımsoy, son dönemde toplumsal olaylarda ve sonrasındaki gözaltı ve cezaevi süreçlerinde çocuk haklarının ihlal edilmemesi için bir an önce çocuğa yönelik nesne görme algısının değişmesini istedi.Çocukların yaşadığı şiddet, kötü muamele ve işkence deneyimlerin bir daha tekrarlanmaması için çocuklar için özgürlük yapıların geliştirmesini isteyen Kırımsoy, çocuğa yönelik şiddet uygulayan yapıların bağımsız denetime açılması gerektiğine dikkat çekti. (DİHA)

Etiketler: çocuk hakları ihlalleri, Türkiye, Gündem Çocuk Derneği Üyesi Emrah Kırımsoy
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Alevi gençliği ve sorunlari ve gelecek. bilgeyol Alevilik ve Aleviler /Ana Forum 60 24.11.14 15:53
One Minute Karanlık Pir Mehmet Her Telden 6 29.04.11 20:12
Satılık pomeranian Pomeranian Boo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2