Sponsor Reklamlar

Almanyada Türkçe ikinci dil oldu

Anadolumuzun Dilleri / Lehçeleri Katagorisinde ve  Türkçe Forumunda Bulunan  Almanyada Türkçe ikinci dil oldu Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Ağaç Şeklinde Aç12Beğeni
  • 3 gönderen Alevi
  • 5 gönderen Alevi
  • 1 gönderen gezgin1881
  • 3 gönderen Alevi

Seçenekler
Alt 13.01.10   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199
Standart Almanyada Türkçe ikinci dil oldu

Almanya da Türkçe ikinci dil oldu, darısı Türkiye’nin başına

Almanya“nın en büyük eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya Eğitim Bakanlığı başta Türkçe olmak üzere anadillerin bütün okullarda ikinci yabancı dil olarak verilmeye başlanacağını söyledi. Türkiye“de ise hala Kürtçe ile eğitim ve öğretim yapmak yasak.

Kuzey Ren Vestfalya Eğitim Bakanlığı“ndan yapılan açıklamada, “Yeni yılın başlamasıyla göçmen kökenli gençlere verilen derslerde yeni bir anlayış yürürlüğe girdi. Bunda, özellikle veli derneklerinin yoğun desteğiyle anadil dersleri güçlendiriliyor” denildi

Anadil derslerinin okullarda yabancı dil olarak verileceğinin belirtildiği açıklamada "Realschule, Gesamtschule ve Gymnasium okullarında olduğu gibi Hauptschule okllarında da 2009/2010 eğitim ve öğretim yılında pilot proje olarak uygulanmaya başlanıyor" ifadelerine yer verildi

Anadil eğitiminin önemine vurgu yapan Eğitim Bakanı Barbara Sommer, "Bir çocuk, anadiline sadece konuşma değil, yazı dili olarak da hakim olursa ilerideki meslek ve iş hayatında da şansı artacaktır. Dil çeşitliliği kültürel bir zenginliktir ve büyüyen Avrupa“da globalleşmeyi yansıtmaktadır" dedi.

Bakanlık, anadil dersinin ikinci yabancı dil olarak öğretilmesi için öğretmenlerin istihdam edileceğini, bunun için Almanya“da yetişmiş olanların öncelikle tercih edileceğini açıkladı. Dışarıdan gelecek öğretmenlerde ise yeterli derecede Almanca bilgisi şartı aranacak.
ANF

Sponsor Reklamlar

hasan, DevrimChe ve esra.tutsak62 bunu beğendiler.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.02.10   #2
gezgin1881
Banned
Banned Users
Rep Puani : -10
Standart Cevap: Almanyada Türkçe ikinci dil oldu

Merhaba can

başlıgınızı tam anlayamadım darısı Türkiyenin basına derken ne demek istediniz

saygılarımla
Sponsor Reklamlar

gezgin1881 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 23.02.10   #3
Alevi
Kıbrısl�
Kurucu

Turkiyede turkce konusmayi bilmiyen cok insanimiz var okuma yazma bilmeyan o sebeple darisi turkiyenin basina yazdim
Sponsor Reklamlar

Alt 23.02.10   #4
gezgin1881
Banned
Banned Users
Rep Puani : -10

Cihan Tas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Turkiyede turkce konusmayi bilmiyen cok insanimiz var okuma yazma bilmeyan o sebeple darisi turkiyenin basina yazdim

Merhaba can

evet haklısın okuma yazma bilmeyen cok insanımız var bunların türkçe ögrenmesi insanların diyaloga girip birbirini anlayıp anlasması icin ilk asama sanırım tamamen katılıyorum

saygılarımla
Sponsor Reklamlar

AmaethoN bunu beğendi.
gezgin1881 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 17.06.10   #5
bjkmaniac
Yeni Üye
Üye
Nereden: Ankara
Rep Puani : 10

Kıbrıslı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Türkiye“de ise hala Kürtçe ile eğitim ve öğretim yapmak yasak.

bu nasıl bir yurttaşlıktır.Kürtçe yasak diyorsun.Hakkariye git bakalım kaç kişi türkçe konuşabiliyor.Bide adminsin.Türkiyede etnik ayrımcılık yapılıyo diyorsunuz.Önce beyninizdeki etnik ayrımcılığı kaldırın ozaman türkiye daha yaşanılası bi yer olacak.
Sponsor Reklamlar

bjkmaniac isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 17.06.10   #6
bjkmaniac
Yeni Üye
Üye
Nereden: Ankara

son bişey daha yazıp üyeliğimi siliyorum.

"Gelin canlar bir olalım.Bu günü daha aydınlığa kavuşturalım."

ama aramıza etnik milliyetçi ve her türlü aşırı dincileri almadan yapalım.
Sponsor Reklamlar

bjkmaniac isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 18.06.10   #7
Alevi
Kıbrısl�
Kurucu

bjkmaniac Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

konu banami ait hayir ANF ait,beyefendi. ben Kizilbas aleviyim Alxas asiretine mensubum ve irkimda Kûrd öyle bir konuya bakarak ne beni nede siteyi degerlendiremezsiniz .

http://www.piryolu.com/forum/anadolu...lehceleri.html

bu sitede kürt alevisi, turk alevisi,arap alevisi, azeri alevisi vs vs etnik koken mehzep ve inanca sahip kisiler bu siteden bilgi ve paylasimda bulunmakta. öyle gelisi guzel tek bir konu ile siteyi ve sitedeki uyeleri rencide edicek yazisma ve yaklasimlar yapmayiniz..

Siteyi iyice incelemeden paldur kuldur yazilar yazmayiniz...
Sponsor Reklamlar

Deniz, Asi_Kardelen ve DevrimChe bunu beğendiler.
Alt 18.06.10   #8
Asi_Kardelen
Asi_Kardelen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: tokat

bjkmaniac Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

biz alevilerin özeliği değilmi hic ayrım yapayız sünü lerde gele bilirler bu foruma gelsinle görsünler biz aleviler nasılmısız insanlıgımızdan ders alsınlar alevi her yerde alevidir kürdüylde zazsıylda türküylde herzaman aleviyiz dinimize sahip cıkarız foruma sünü geldi diye sünil olacakk halimiz yokya dönen dönsün ben dönmem yolumdan
Sponsor Reklamlar

birgün büyük bir derdin olursa
allah a dönüp benim büyük bir
derdim var deme ... derdine
dönüp benim büyük allahım var de
Asi_Kardelen isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 21.06.10   #9
kzl.deli
Banned
Banned Users
Nereden: iİstanbul

Kıbrıslı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Almanya“nın en büyük eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya Eğitim Bakanlığı başta Türkçe olmak üzere anadillerin bütün okullarda ikinci yabancı dil olarak verilmeye başlanacağını söyledi. Türkiye“de ise hala Kürtçe ile eğitim ve öğretim yapmak yasak.

Kuzey Ren Vestfalya Eğitim Bakanlığı“ndan yapılan açıklamada, “Yeni yılın başlamasıyla göçmen kökenli gençlere verilen derslerde yeni bir anlayış yürürlüğe girdi. Bunda, özellikle veli derneklerinin yoğun desteğiyle anadil dersleri güçlendiriliyor” denildi

Anadil derslerinin okullarda yabancı dil olarak verileceğinin belirtildiği açıklamada "Realschule, Gesamtschule ve Gymnasium okullarında olduğu gibi Hauptschule okllarında da 2009/2010 eğitim ve öğretim yılında pilot proje olarak uygulanmaya başlanıyor" ifadelerine yer verildi

Anadil eğitiminin önemine vurgu yapan Eğitim Bakanı Barbara Sommer, "Bir çocuk, anadiline sadece konuşma değil, yazı dili olarak da hakim olursa ilerideki meslek ve iş hayatında da şansı artacaktır. Dil çeşitliliği kültürel bir zenginliktir ve büyüyen Avrupa“da globalleşmeyi yansıtmaktadır" dedi.

Bakanlık, anadil dersinin ikinci yabancı dil olarak öğretilmesi için öğretmenlerin istihdam edileceğini, bunun için Almanya“da yetişmiş olanların öncelikle tercih edileceğini açıkladı. Dışarıdan gelecek öğretmenlerde ise yeterli derecede Almanca bilgisi şartı aranacak.
ANF

Bu yazıyı okuyanlar, Almanya'nın, Türk azınlığa ''Ana dillerinde eğitim'' vereceği şeklinde bir yanılgıya düşmesinler. Burada uygulanmak istenen, Türkler'in kendi dillerini ''Yabancı dil'' olarak, haftada birkaç saat okuması şeklindedir.
Türkiye'den hoca getirilmesinde ki istenen şatlar arasında ''iyi derece Almanca bilmesi'' ise bir oyundur. Burada, Türk ajan'larına karşı ''Bu adamı istemiyorum'' diyebilmek için , bu şart konulmuştur.
Biz Türkler'in, bu şekilde ''Gazını alacak''larını sanıyorlarsa, bu çabaları beyhudedir.
Almanlar'ı iyi tanıyoruz...
Madımak'ta sergilediklerini unutmadık!.....
Sponsor Reklamlar

kzl.deli isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 18.01.11   #10
Alevi
Kıbrısl�
Kurucu

Zaten Alman halki Tamamen asimile olmus turklesmisler.. Bir kac Neo Nazi grubu var oda eskisi kadar rabet gormuyor. Ama Dogu Almanyada Asiri derecede bir irkcilik var..
Sponsor Reklamlar

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...