Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları

Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları (http://www.piryolu.com/forum/index.php)
-   Turbeler (http://www.piryolu.com/forum/turbeler.html)
-   -   DERVİŞ BABA TÜRBESİ - Türkoğlu - Pazarcık Narlı - Kahramanmaraş alevi (http://www.piryolu.com/forum/turbeler/7912-dervis-baba-turbesi-turkoglu-pazarcik-narli-kahramanmaras-alevi.html)

dervisbaba 07.03.15 13:38

DERVİŞ BABA TÜRBESİ - Türkoğlu - Pazarcık Narlı - Kahramanmaraş alevi
 
Derviş Baba (derwêş Bava) Kimdir Türbesi Nerededir ?


Derviş Baba, (Kırmançça: bava derwêş, Kurmanci: derwêş Bava) Doğumu Miladi 1860 Maraşlı Alevi Kürtleri Ve Alevi Türklerin Kutsal Mekanlarındandır.


İnanışa göre o yöre halkınca Kerametleri Olduğu Yönünde Bir Çok Olay Anlatılır. O Kureyşan topluluğunun atası olan seyyid Kureş/Kures’in Soyundan Olduğu Bilinir. Asıl Adı Hüseyin Zeykiroğlu Dur.

...

Bazı araştırmacılar Gelerek Bulunduğu Yerde Bilgi Toplamışlardır. Bu görüşe göre, Derviş Baba sadece lakaplarından biridir. Derviş Baba (derwêş Bava) Hakkındaki Temel Anlatılar Cenâb-ı Hakk'ın kendisine bahşettiği bir çok keramet var ki bence en harikası imân-ı kemâl ile olan ölümüdür.
Çünkü son nefesi güzel olan zâtlar makbul olan zâtlardır. Hamuklu Köyü'nde yaşayan


Hüseyin Efendi şöyle aktarıyor:

- "Rahmetli babam çok güzel Kur'ân okurdu. Sesi pek güzeldi. Rahmetli Derviş Baba şimdiki türbesinin bulunduğu yere geldi ve etrafında bir çok insan ile babam da vardı. Derviş Baba babama hitaben: "Ey Hasan! Kur'ân oku. Ben gidiyorum." diye buyurdu. Rahmetli babamda Kur'ân okumaya başladı. Derviş Baba'da üzerine örtüyü örttü ve belli bir süre sonra mubarek cesedi cansızlaştı, bütün sevenleri ve talipleri ağlaşmaya başladı. Aradan bir kaç saat sonra üzerindeki örtüyü açtı ve "Evlâdım! Bu yerin sahibi kimdir? Bunun için geri döndüm. Kimse gelsin hakkını benden alsın." dedi. Herkes şaşırdı ve toprak sahibi ne kadar hayır dedi ise de parasını zorla verdi. Tekrar babama "Oku Hasan" diyerek Kur'ân-ı Kerîm ile Cenâb-ı Hakk'a kavuştu."


Derviş Baba Türbesi Nerede ?
Derviş Baba Türbesi , Resmi Olarak Kahramanmaraş ın Türkoğlu İlçesine Bağlı Kumçatı Köyündedir. Bu Köy Öncede Pazarcık İlçesine Bağlıydı. Türkoğluna 15 KM Uzaklıkta Pazarcık İlçesine 35 KM Uzaklıkta Narlıya 17 KM Uzaklıktadır.

# Köylünün Atı Kaybolur Ve Derviş Baba Atı Adamın Geldiği Yerde Otladığını Söylemesi Kerameti (fakat adam aynı yol üzerinden 2 dakika önce geçmiştir ve orada at falan yoktur.)
# Hakka Yürüdükten Sonra Mezardan Toprak Alması VE Gece Türbede Yatması sonucu Felçli Kadının Gelip Şifa Bulması Derviş Babanın Kerametlerinden
# Derviş Baba Hayattayken Bir Kadının Gelip Çocuğunun Olmadığını Söyler Ve Daha Sonra Çocuk Sahibi olması Derviş Babanın Yine bir kerameti daha
# Derviş Babanın Yaşadığı Dönemde İnsanların Güçlerinin Yetmediği Şeyleri Kendisinin Hiç Zorlanmadan Kaldırdığı Görülmüştür
# Bazı Cumaları (PERŞEMBEYİ CUMAYA BAĞLAYAN GECE ) Yada Ertesi Gün Türbeden Göğe Doğru Işık Yükseldiğini Tüm Köy Görmüş.Halada Arada görenler oluyormuş.
# Derviş Babanın 2 Tane Yılanı Olduğu Hayattayken O Yılanla İlgili Bir Çok Hikaye Anlatılmaktadır.
# Yine Derviş Babanın ASKERİ denilen Bazı şeyleri Olduğunu Köylüler Anlatmaktadır.
# Tüm Hamuklu Köyü Derviş Babanın Keramet Sahibi Olduğunu Biliyorlar.
# Türbede Çalışmalar olurken Akşam Saatinde Çalışanlara Göründüğü Anlatılır.
# Türbenin İçinde Musluklardan Su Aktığı Ve Tahminen Yıkandığını Gören Tarla sahipleri Arkalarına Döndüklerinde Ayak İzlerinin Türbeye Doğru Gittiğini Görürler
# Yine Farklı Bir İlden Gelen Vatandaş Rüyasında Derviş Baba Türbesini Görmüş Ve Adam Türbede O Gece Türbede Yatar Kerametini Anlar Kurban Keser Dağıtır.
# Yaşadığı Dönemden Beri Anlatılan Bazı Olayları var ki Çok Şaşırtıcı , Hala Günümüzde Türbe Olan Kişileri Yaptığı Yanlışlarından Dolayı Köylerine Kadar Kovaladığı Anlatılmaktadır.

# Derviş Babanın Hanımına misafir Gelecek Olan kişi Evlerine Varır Ve Kapıda İki tane Yılan Bekler Kafalarını Dikip, Daha Sonra Derviş babanın hanımına Seslenerek " Şunlara Söylede Çekilsinler" geleyim diye. Derviş babanın hanımı yıların ikisinede derki Hadi uzaklaşın burdan .. İki yılanda Başını Eğerek Ötedeki Çuvalların üzerine Çıkıp Kıvrılırlar..


http://www.dervisbabaturbesi.tk

https://www.youtube.com/watch?v=bVt_taIC-Xk">https://www.youtube.com/watch?v=bVt_taIC-Xk" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="450" height="337">


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 05:28.

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2