Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 03.08.12   #1
cemtasan
cemtasan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: Aug 2012
Nereden: istanbul
Mesajlar: 7
Rep Puani : 10
Standart Hasandede türbesi


16. yüzyılın ikinci yarısıyla 17. yüzyılın başlarında yaşadığı sanılan ve Anadolu’yu aydınlatan evliyalardan birisi olduğu bilinen Hasandede’nin Kırıkkale’nin merkeze bağlı Hasandede beldesindeki Mimar Sinan’ın kalfalara tarafından 1605 yılında yaptırılan cami ve türbesine gelen ziyaretçi sayısı Ramazanla birlikte hissedilir sayıda arttı. Hasan Dede Köyü'nün bulunduğu Teke Salan'da bir Bektaşi tekkesi kurduktan sonra topladığı askerlerle I. Viyana Kuşatmasına katılan ve bunun karşılığı olarak da kendisine bir çiftlik verilen Hasandede, Seydili aşiretinden bazı obaları da çevresinde toplayıp Hasan Dede köyünü kurdu.

Oğulları Şeyh Halil İbrahim, Şeyh Mustafa ile kızı Ümmühan Ana’nın müşterek türbelerinin bulunduğu Hasandede’ye ziyarete gelenler türbe ziyaretinde çeşitli dileklerde bulunuyorlar. Adak kurban kesip yemekler yapıyorlar. Türbeyi daha çok Bektaşi vatandaşların yanında devlet büyükleri de ziyaret ediyorlar. Parti liderlerinin hemen tümünün ziyaret ediği söylenen türbeyi son olarak ünlü modacı Cemil İpekçi’de ziyaret etti. İpekçi 400 yıllık tarihi bir şamdan hediye etti. 6. kuşaktan torunları tarafından bakımı ve koruması yapılan Hasandede türbesinin çevresindeki mezarlıkta da yakınlarının mezarları bulunuyor. Belediye tarafından beldenin Cumhuriyet meydanında birde heykeli bulunan Hasandede’nin ulvi gücünün olduğuna inanlar Cami ve Türbesini ziyaret ederek adaklarda bulunuyorlar.

Ziyaretçiler ayrıca Cami duvarındaki Hacer-ül-esved taşı olduğu söylenen taşa ellerini ve yüzlerini sürerek hac farizasını yerine getirdiklerine inanıyorlar. Cami duvarındaki taşın nasıl geldiği konusunda ise Hasandede’nin 6. kuşaktan torunu Haşim Demirhan 1570 yılında Mimar Sinan’ın kalfaları tarafından yapılan Caminin yapımı sırasında ustaların Camiye yakışır bir taş aramaları üzerine Hasan Dede’nin taşın geleceğini söylemiş olduğunu belirterek taşın Mekke’den geldiğini ve mucize eseri duvardaki yeri aldığını kaydetti. Haşim Demirhan taşın üzerindeki ’’Güvercin’’ figürünün de taşın buraya nasıl geldiğini anlattığını kaydetti.

Cami duvarı yapılırken uygun bir taş bulunamadığı için boş kalan yere Mekke’den gönderildiği söylenen taşın getirildiğinde güvercin olarak buraya tünemesinden sonra taş olduğu anlatılan taşın üzerinde birde güvercin figürü bulunuyor. Hasan Dede’nin torunu bu taşa insanların 400 yıldan bu yana ellerini yüzlerini sürerek hacı olduklarına inandıklarını da bildirdi.

HASANDEDE İLE İLGİLİ BİLGİLER
Horasan erlerinden olan Hasan Dede, Beydili aşiretine mensup küçük bir boyla 1562 yılında Horasan’dan Karaman’a geldi. Babası Karaman Ustucalı dergâhının piri Şeyh Yakup Fakih’ dir. Bir süre Karaman’da yaşadıktan sonra bugünkü Hasan Dede beldesinin bulunduğu Teke salan’a gelip yerleşti. Beydili aşiretinden bazı obaları da çevresinde toplayarak Hasan Dede köyünü kurdu. Ünlü halk ozanı Eşrefoğlu ile aynı çağda, 16. yüzyılın ikinci yarısı ile 17. yüzyılın başlarında yaşadığı sanılan Hasan Dede’ nin şu an ki yerleşim bölgesine 1579 yılında geldi. Dönemin Padişahı tarafından verilen beratla bu bölgeye yerleşmesi ve topraklarından vergi alınmaması sağlandı.
“Aşık Hasan ve Karpuzu büyük Hasan Dede adlarıyla da tanınan Gazi Aşık Hasan Dede, Türk Halk Edebiyatı’nın önde gelen isimlerinden birisi. Bektaşilerin en çok sevdiği ozanlardan biri olan Hasan Dede, 17. Yüzyılda yaşamıştır. Karaman’da medrese tahsilini tamamlamış, orduya katılarak Rumeli’nde bir çok savaşta bulunmuştur. Sazı ve sözü ile, dinsel telkinleri ile ordu mensuplarına moral vermiştir. Türk Halk Edebiyatında ve Alevi – Bektaşi ozanlar arasında önemli bir yeri olan Hasan Dede iyi bir eğitim görmüş; Arapça ve Farsça bildiği için aruz ölçüsünü de şiirlerinde ustaca kullanmıştır. Ancak hece ölçüsüyle yazdığı şiirleri, halk arasında daha çok bilinmektedir. Şiirlerinde “Kul Hasan” ve “Hasan Dede” mahlasını kullanmıştır.

Karaman’da medrese tahsilini tamamlamış, orduya katılarak Rumeli’nde bir çok savaşta bulunmuştur. Sazı ve sözü ile, dinsel telkinleri ile ordu mensuplarına moral vermiştir. Tamesvar’ın terki (1683), Budin’in düşmesi (1686), Belgrad’in kaybı (1688) gibi İkinci Viyana bozgunundan sonraki olaylar üzerine deyişleri, ağıtları vardır. 1695′te Padişah İkinci Mustafa, ozanın eserlerini beğenmiş, kendisi de şair olan Padişah, Hasan Dede’yi bol maaşla emekli etmiştir. İstanbul’da kalması istenmişse de Anadolu’yu tercih ederek bugün, kendi adını alan Hasandede köyüne yerleşmiştir. Hasandede, Kırıkkale’ye 10 km uzaklıktadır.” Hoca Ahmet Yesevi’nin yolunda yürüyen Hasan Dede, Kırıkkale’nin Hasandede kasabasına yerleşmiş; fakat buradan başka yerlere de gitmiş, bir dervis gibi birçok yerleri gezmiştir. O, Çukurova’da ne kadar kalmıştır, bilemeyiz; ama Kadirli’nin Elbistanlı köyünde adına türbenin yapılması, hakkında menkıbelerin anlatılması, onun orada bir süre kaldığının ve çok sevildiğinin bir işaretidir.
Sponsor Reklamlar

Eklenen Resim Ön İzlemesi:
Dosya tipi: jpg 582170_4376402850599_148561582_n.jpg (97.1 KB (Kilobyte), 2x kez indirilmiştir)
Dosya tipi: jpg hasandede_turbesine_ziyaretci_akini.jpg (37.8 KB (Kilobyte), 1x kez indirilmiştir)
Dosya tipi: jpg 530117_464465843572681_294708918_n.jpg (48.9 KB (Kilobyte), 2x kez indirilmiştir)
Dosya tipi: jpg hasandede-camii-ve-turbesi.jpg (100.7 KB (Kilobyte), 1x kez indirilmiştir)
Dosya tipi: jpg IMG_2555.jpg (46.8 KB (Kilobyte), 1x kez indirilmiştir)
cemtasan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Salman-ı Pak Türbesi Alevi Turbeler 6 07.02.13 00:58
Hasandede kasabasi cemtasan Kırıkkale 0 03.08.12 02:46
Elif Ana Türbesi Alevi Turbeler 2 22.01.10 10:57
Gülbaba Türbesi Alevi Turbeler 0 18.11.09 00:32
Yelmaniye Türbesi Alevi Turbeler 0 07.09.09 16:55
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2