Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları

Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları (http://www.piryolu.com/forum/index.php)
-   Tunceli (http://www.piryolu.com/forum/tunceli.html)
-   -   Tunceli (http://www.piryolu.com/forum/tunceli/203-tunceli.html)

Pir-i Türkistan 12.02.11 00:52

Cevap: Tunceli

Alıntı:

KUZUCUBELEN KÖYÜ Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 12568)
TÜrkİyede en Çok bu İlİmİzde

Sivas diye biliyordum.

"Türkiye’de en çok Alevi köyü yaklaşık 534 ile Sivas ilindendir. Ardından da, Erzincan, Tokat, Çorum ,Malatya, Kahramanmaraş,Hatay, Tunceli, Amasya, Yozgat, Adıyaman, Bingöl, Erzurum, Balıkesir, Kars, Manisa, Aydın, Adana, Mersin, Ordu illeri gelmektedir. Anadolu dışında ise Rumeli , Balkanlar, batı İran ve Kuzey Irak'taki Yârsân, Kakai ve Ehli Hak gibi isimlerle bilinen benzer gruplar bulunmaktadır. Bugun İranın doğusunda Horasan'da küçük bir Alevi topluluğu vardır."
Alıntı: Vikipedi

Sırasıyla en çok Sivas, Tunceli, Erzincan ve Tokat, Çorum, Amasya olması lazım.

jetlii11 12.02.11 22:25

evet sivas diye biliyorum bende...

Pir Mehmet 13.02.11 15:21

en çok alevi köyü sivastadır fakat nüfus yoğunluğuyla kıyaslarsak her daim dersim öne çıkar

Türkmen 13.02.11 19:27

Yoğunluk bakımından kesinlikle Tunceli en yoğun Alevi yerleşim yeridir.

cem_guvenc 31.03.11 09:07

Kürtlerin mezhebi bile farklı ya adamlar şafi mezhebindenler niye bir tutmaya çalışıyorsunuz. Bizleri kürtleştirerek bizi bölmeye çalışıyolar bu kadar basit. Alevilikten uzaklaştırmaya çalışıyolar. Bunu yaptıklar mı evet yaptılar aleviliğini unutan bir çok can var ister inanın ister inanmayın. Şafiler farklı inanıyor. Bizim gibi deil. Sünnilerle ibadetleri aynıdır. İki tarafta namaz kılar oruç tutar yok bu günah yok şu günah. Kadınlar herzaman ezilmiştir. Bir mal olarak görülmüştür. Bizde herkes eşittir. Bizimkiler de kürtçe konuşur Asla kürdüz dememişizdir. Çünkü kürt deiliz. Kürtten de alevi olmaz ama soradan aleviliği seçmişseler ozaman ayrı ona bişey demem. Saygı duyarım gözümde de en iyi alevidir....

Alevi 31.03.11 12:39

Alıntı:

cem_guvenc Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 14190)
Kürtlerin mezhebi bile farklı ya adamlar şafi mezhebindenler niye bir tutmaya çalışıyorsunuz. Bizleri kürtleştirerek bizi bölmeye çalışıyolar bu kadar basit. Alevilikten uzaklaştırmaya çalışıyolar. Bunu yaptıklar mı evet yaptılar aleviliğini unutan bir çok can var ister inanın ister inanmayın. Şafiler farklı inanıyor. Bizim gibi deil. Sünnilerle ibadetleri aynıdır. İki tarafta namaz kılar oruç tutar yok bu günah yok şu günah. Kadınlar herzaman ezilmiştir. Bir mal olarak görülmüştür. Bizde herkes eşittir. Bizimkiler de kürtçe konuşur Asla kürdüz dememişizdir. Çünkü kürt deiliz. Kürtten de alevi olmaz ama soradan aleviliği seçmişseler ozaman ayrı ona bişey demem. Saygı duyarım gözümde de en iyi alevidir....

Cem :) Ben Kurdum Alxas asiretindenim ve Kizilbasim.. Dedelerimizde kurd. kantarmadan gelirler. Kurdler ile PKK ayni kefeye koymayalim lutfen..

cem_guvenc 31.03.11 14:17

PKK ile ilgili hiçbişey demedim ben sadece kürtlerin mezhebinin Şafi mezhebi olduğunu söledim. Bütün Aleviler etnik olarak Türkmen'dir. Dil Babadan ogula geçen bir gen degildir aynen siyasi fikir gibi sonradan ögrenilir. Kürtçe konuşuyosun diye kürt olmassın. yan yana aynı cografyada yasamaları sonucu bu dıllerı ögrenmıslerıdir. Kürtlerin meshebi ŞAFİ... Kürtlük adı altında biçok alevi şafi kürtlerin yanında haklarını savunmaya çalışıyor ama kürtlüğü öne atıyor ve Kendini Kürt alevisiyim diye tanıyor. Alevilikten önce kürtlük mü vardı. Ben buna da Alevi demem. Mesela Sabahat Tuncel Bağımsız milletvekiliyken Aleviliği savunuodu BDP ye geçti Kürtlüğü savunuyor. Özünü unuttu. Burada sana bişey demiyorum sadece genel anlamda açıklama yaptım can... Hepimiz Türkmeniz...

Pir Mehmet 14.08.11 12:51

Alıntı:

cem_guvenc Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 14197)
PKK ile ilgili hiçbişey demedim ben sadece kürtlerin mezhebinin Şafi mezhebi olduğunu söledim. Bütün Aleviler etnik olarak Türkmen'dir. Dil Babadan ogula geçen bir gen degildir aynen siyasi fikir gibi sonradan ögrenilir. Kürtçe konuşuyosun diye kürt olmassın. yan yana aynı cografyada yasamaları sonucu bu dıllerı ögrenmıslerıdir. Kürtlerin meshebi ŞAFİ... Kürtlük adı altında biçok alevi şafi kürtlerin yanında haklarını savunmaya çalışıyor ama kürtlüğü öne atıyor ve Kendini Kürt alevisiyim diye tanıyor. Alevilikten önce kürtlük mü vardı. Ben buna da Alevi demem. Mesela Sabahat Tuncel Bağımsız milletvekiliyken Aleviliği savunuodu BDP ye geçti Kürtlüğü savunuyor. Özünü unuttu. Burada sana bişey demiyorum sadece genel anlamda açıklama yaptım can... Hepimiz Türkmeniz...

sevgili cem, bu yorumu yeni görüyorum. alevi inançlı kürtler neden olmasın. aleviliğin türklüğün tekelinde midir. kürtlerin içinde şafii olduğu gibi yezidi, hristiyan ve alevi olanları da vardır. kürtçeyi benim atalarım horasan'dan beri konuşuyor. horasan'da da aynılardı, anadolu'da da aynılar. ocağım cemal abdal ve ocakzadeyim. alevi - kürdüm. hatta urfa-diyarbakır yöresindeki sünni kürt diye bilinen köyler alevi - kürt köyleriydi. hatta urfa'dan dersim'e sürülen sünni kürtlerin bir kısmı aleviliği öğrendi ve alevi oldular. kürtten alevi olmaz gibi şovenist bir kafayı değiştirmemiz gerekiyor artık. dediğimi anlayamayacak biri değilsin.

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 16:22.

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2