Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 19.03.14   #1
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Newroz...


NEWROZUNUZ KUTLU OLSUN.
BİJİ PİROZ NEWROZ.
---------------------------------------------


Ana Sayfa Köşe Yazıları Kemal BÜLBÜL
Newroz...


Kemal BÜLBÜL
Güncellenme : 19.03.2014 04:14
Teman Köyü’nü bilir misiniz? Ezel-i kadim kadar uzun bir zamandan beri, dağları yarıp derin vadiler açarak coşkun akan Peri Suyu’ndan ince bir şose yolla gidilir Teman Köyü’ne. Teman Köyü yoksul, Teman Köyü garip, Teman Köyü yalnız, Teman Köyü yaraları sağalmadan yeniden yaralanan bir haldedir. Uzaktaki tepelerden “Gece görüş dürbünleri” ile izlenir. Keskin nişancılar köye gelip gidenleri arpacığın tepeciğinden izler! Vadinin tabanından, tepenin yamacına kadar serpişmiş hanelerin oluşturduğu küçümencik bir köydür Teman. Dersim’in bir köyüdür Teman.

Lakin Teman’ı önemli, değerli, görülesi, niyaz edilesi kılan birileri var. Birileri dediğim bir Aile! Doğan Ailesi. Kebire Ana, Kazım Baba ve çocukları... Kebire Ana ile Kazım Baba’nın kız çocukları yaşıyor. Ama iki erkek çocukları Hakka Yürümüş, Hak ile Hak olmuşlar. Adına türküler yakılan, destanlar söylenen, yeminler edilen, resimleri elden ele, isimleri dilden dile dolaşan iki çocuk... Mazlum ve Delil!..

Tepenin yamacında, rüzgarda salınan bir çift kavak ağacının altında, mezarları çiçekle bezenmiş, boylu boyunca yatan bu iki kardeş, karanlık zulmatın gidişine yaşamları ile “Dur!” diyen iki özge candır. Bu iki kardeşin hikayesi, ateşi zalimlerden çalıp insanlara verenler kadar, gaddar, katil ve talancı hükümdarları dize getiren ermişlerin hikayesi kadar kutsaldır.

Kuytu ve “Medeniyetten uzak” yoksulluğun, çaresizliğin, yalnızlığın adeta bir mahkumiyet gibi yaşandığı diyardan çıkıp, kahredici, katmerli bir yasağı delen ve zifiri karanlığa bilincini, bedenini ışık eden iki genci canını adayacak kadar derde gark eden şey neydi ki? Mazlum ve Delil canlara gelene kadar kim bilir kaç can bu kahredici yalnızlığın ve adı bile söylenmeyen yasağın katmerli zulmün altında yitip gitti... Mazlum ve Delil kardeşlerin hikayesindeki sırrı hakikat isimleriyle başlıyor desek yanlış olmaz! Mazlum; “Zulüm görmüş, kendisine zulüm edilmiş, haksızlığa uğramış, sessiz, uysal, boynu bükük” anlamında bir kelime. Tam da ismin sahibi ile örtüşen bir anlam içeriyor. Delil; “Kanıt, insanı aradığı gerçeğe ulaştırabilecek emare, rehber.” Anlamın isimle örtüşmesine bakar mısınız?! Lakin her iki ismin de başka derin anlamı da var. Mazlum sözcüğü halkın dilinde zulümden, zalimden, kirden, kötü ve haram olandan arınmış, pir u pak anlamına gelir. Mazlum olmak kutlu ve onurlu bir mertebedir halk nazarında. Delil, Alevi inancında varlığın başlangıcı, Hakkın ışık ve nur olarak tecelli etmesi demektir. Hak hiçlik aleminden, varlık alemine devran olurken ışık ve nur haliyle tecelli etti. Ve cümle kainat, kainattaki mahlukat nurdan peyda oldu. Kainat ve kainattaki cümle mahlukat sureti haktandır. Bu hakikatten mürekkep, ayini cem delil uyandırmakla başlar ve delili sır etmekle mühürlenir. Şimdi kimi okuyucular “Bu da ne demek?” diyecekler. Cismi canım, ruhi revanım, aklım imanım yarenler kimi şeylerin çok ayrıntılı izahını beklemek yerine emek ve çaba sarf ederek anlamına vakıf olmak daha evladır derim. Zira kutsal olanın bile anlam yitimine uğradığı bu kavramsallaştırma çağında bırakalım bazı kavramlar tadında ve kıvamında kalsın.

Hiçbir çıkar gözetmeden, ermişler, evliyalar kadar derin ve sarsıcı bir yaşam hikayesine sahip iki kardeşin isimleri yaşamlarına ve eylemlerine kılavuzluk etmiş. Munzur Babanın, Düzgün Babanın, Pir Seyit Rıza’nın, Alişer ve Zarife Ana’nın torunları kendi tarihini ve kutsal değerlerini unutmamış. Unutulmaması gereken bir hakikat de Mazlum ve Delil’in Mürşididir. “Dehre sultan olmak boş bir heyula imiş! Bir Mürşide bend olmak her şeyden evla imiş!” Mazlum ve Delil’in Mürşidine aşk olsun!..

Newroz Bayramı Kürdistan’ın dört bir yanında kutlanıyor. Merak ediyorum; Newroz Bayramı’nda heyet düzeyinde de olsa (Ki bizce yüz binler olmalı) temsili bir grup neden Mazlum ve Delil Doğan’ın mezarını ziyaret edip, kır çiçekleri bırakmaz? Hele de kitle coşkusunun arşı alaya çıktığı bu günlerde!

Coşkunun, sevincin, var olma bilincinin zirveye çıktığı, insanın doğa ile, doğanın insan ile özdeşleştiği böylesi bir günü yasaklayanlar çoktan mahkum oldu. Üç kibritin kandil, kandilin delil olduğu özgürlük tutkusunun ayini cemi coşkusuna dönüştüğü bu devranda Mazlum ve Delil’i aşk ile anmak gerek! Newroz’u bir bayramdan öte anlamlı kılan değerleri ifade etmek hiç de kolay değil. Daha bunun edebiyatı, romanı, öyküsü, destanı yazılacak. Filmi, belgeseli yapılacak! Ama bu sanatsal ürünler bile 12 Eylül zulmünün zindan karanlığında yakılan üç kibritin ışığı kadar aydınlatıcı olabilir mi?

Newroz Pîroz Be... Newroz Kutlu Olsun...
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...

Konu bilgeyol tarafından (19.03.14 Saat 11:26 ) değiştirilmiştir.
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 19.03.14   #2
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Newroz...


Serhat

Newroz'la coştu


HABER MERKEZİ - DİHA
Güncellenme : 19.03.2014 16:00
"Özgür Önderlikle Özgür Kürdistan'a" sloganı ile Gevaş, Saray, Gürpınar, Sarıkamış, Diyadin, Hamur, Patnos, Göle ve Van'da alanları dolduran onbinler, Newroz ateşi etrafında halaylar çekti. Kutlamalarda, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın 21 Mart'ta okunacak mesajına dikkat çekilirken, Ağrı Hamur'da ilk defa Newroz kutlandı.

GEVAŞ

Van’ın Gevaş ilçesinde, Newroz binlerce kişinin katılımıyla coşku içinde kutlandı. İlçe merkezindeki kutlama alanı Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fotoğrafları, PKK ve KCK flamaları ile rengarenk süslendi. “Dem dema azadiya Reber Apo’ye” yazılı dev pankartın asıldığı kutlamaya Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş, BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, Van büyükşehir eş başkan adayları Bekir Kaya ve Hatice Çoban, BDP Van İl Başkanı Musa İtah, Gevaş belediye eş başkan adayları Basri Aslan ve Gönül Deniz, BDP il ve ilçe yöneticileri ile binlerce kişi katıldı. Kutlamada kadınların yoğunluğu dikkat çekerken, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunuldu. Ardından konuşan BDP Van İl Başkanı Musa İtah, Gevaş halkının Newroz’unu kutlayarak, "Yıllarca zulümle düşüncelerimizi yok etmek istediler. Ama Mazlumlar başkaldırdı ve bu zalimleri yendiler” dedi. Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş ise "Bizi bugünlere getirenlere selam olsun. 31 Mart’a kadar Newroz'u her yerde kutlayalım” diyerek sözlerine başladı. Bir yıl önce Öcalan’ın yayınladığı manifestoya bugüne kadar cevap verilmediğini ve devletin bu çağrıya artık cevap vermesi gerektiğini kaydeden Aktaş, “Biz duruşumuzla özgürlüğe kadar ilerleyeceğiz. Bu seçimler bizim için çok önemlidir. Bu seçimler aynı zamanda Rojava’ya destek seçimidir. Seçimlerden çıkan zaferi Sayın Öcalan’a armağan edeceğiz” diye konuştu.

'Sizler zalimin zulmünü yendiniz'

Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Hatice Çoban da, Newroz’un barış, özgürlük ve Kürt halkı anlamına geldiğini söyleyerek, “Newroz zalimin zulmüne karşı haykırıştır. Sizler zalimin zulmünü yendiniz. Zalimin zulmüne karşı direndik, mücadele ettik ve kazandık. Biz mücadelesini verdiğimiz kimliğimizden vazgeçmeyeceğiz. Bir kimliğin yok edilemeyeceğini yıllarca öğrenemediyseniz bu meydanlara bakın bunu size öğretirler. Bunu herkes bilsin ki barış artık Kürtlerin elinde. Biz Kürtler olarak talep etmeyi bıraktık. Kimlik ver, dil ver, kültür ver demiyoruz. Artık kendi kimliğimizi kendimiz yaratıyoruz. Kürtler bunu başarmıştır. Bizi topraksız, kimliksiz, kültürsüz bırakmak isteyenler bizim demokrasimizden yararlanacaklardır” ifadesinde bulundu.


Son olarak konuşan BDP Van Milletvekili Özdal Üçer ise sistem partilerine verilen her oyun Kürt halkına bomba olarak geri döndüğünü dile getirerek, “O partiler hırsızlık ve talanın ittifakıdır. Bunlara sakın aldanmayın ve oy vermeyin. Bu uğurda binlerce canını bu halka feda etti. Biz de bu seçimlerde özgürlüğü onlara armağan etmeliyiz. Mazlum'un yaktığı ateş bütün Kürdistan’ı sarmıştır. Onlar olmasaydı biz bugün Kürt bile diyemeyecektik. Halkın dini duyguları istismar ediliyor. İslam’da hırsızlığa, talana yer yoktur. Sizler nasıl Müslümansınız? Bizim çocuklarımız 14-15 yaşında terörist ilan ediliyor. Onların çocukları 40 yaşında eşek kadar adamlar, ama onlara ‘çocuk’ diyorlar. Yani Bilal çocuk, Berkin Elvan, Uğur Kaymaz terörist. Bu ülkenin en büyük vurguncuları onların çocuklarıdır” dedi.

Konuşmaların ardından AKP’den Gevaş aday adayı olan Nihat Işık sahneye çıkarak BDP’ye katıldığını duyurdu. Işık’a parti rozetini Bekir Kaya taktı. Newroz, Van MKM ve yerel sanatçıların müzik dinletisi ile son buldu.

SARAY

Van Saray’da Newroz kutlamaları Cumhuriyet Caddesi’nde bulunan BDP Saray seçim bürosu önünde yapıldı. Yoğun kar yağışı altında gerçekleşen kutlamalara BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, BDP Saray Belediye Başkanı Ünal Özarslaner, Özalp Belediye Başkanı Murat Durmaz, BDP Saray belediye eş başkan adayları Abdulkadir Çalışkan ve Zilan Aldatmaz, BDP Özalp belediye eş başkan adayları Handan Bağcı ve Şerafettin Özalp, BDP Saray ve Özalp ilçe yöneticileri ile yüzlerce kişi katıldı. Kadınların yöresel kıyafetleri ile katıldığı kutlamalarda sık sık, “Bijî Serok Apo” ve “Şehîd namirin” sloganları atan kitle, “Newroz ateşi ile Önder Apo’yu selamlıyoruz”, “Fotoğraflar yetmez Önder Apo’yu istiyoruz” yazılı pankartlar ile Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve Paris’te katledilen 3 Kürt kadın siyasetçinin fotoğraflarını açtı. Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunulmasının ardından konuşan BDP Saray belediye eş başkan adayları birer konuşma yaparak yurttaşların Newroz bayramını kutladı. Ardından söz alan BDP Van Milletvekili Özdal Üçer ise “Halkımız tarih boyunca çok büyük zulüm ve baskılara maruz kaldı. Kürt özgürlük mücadelesi sayesinde Kürt halkı mücadeleyi öğrenerek bugün değerine ve onuruna sahip çıkıyor” dedi.

Konuşmaların ardından BDP Van Milletvekili Üçer, Newroz ateşini halk ile birlikte yaktı. Kutlamalar yerel sanatçılar tarafından verilen müzik dinletisi ve çekilen halaylarla son buldu.

GÜRPINAR

Van’ın ilçelerinde Newroz kutlamaları devam ediyor. Gürpınar’da Newroz binlerin katılımıyla belediye garajında gerçekleştirilen kutlamaya binler katıldı. Rengarenk süslenen alana Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fotoğrafları, PKK ve KCK flamaları asıldı. Gürpınarlılar yöresel kıyafetleri ve sarı, kırmızı, yeşil renkleriyle alandaki yerlerini aldı. Kutlamalara Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş, BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, BDP Van büyükşehir belediye eş başkan adayları Bekir Kaya ve Hatice Çoban, BDP Van İl Başkanı Musa İtah, BDP Gürpınar belediye eş başkan adayları Yıldız Çetin ve Zeki Yıldız, BDP il ve ilçe yöneticileri ile binlerce kişi katıldı. Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunulmasının ardından konuşan BDP Van İl Başkanı Musa İtah, 2014 Newroz'unun final Newroz’u olduğunu belirterek, “30 Mart’ta da halkla birlikte son finali gerçekleştireceğiz. 30 Mart’ta Van’ın 14 yerinde Newroz ateşinin yanacak. Payizava, Rojava’ya selam olacak” dedi.

Van Milletvekili Kemal Aktaş ise yaklaşık bir yıl önce Öcalan’ın yayınladığı manifestoya bugüne kadar cevap verilmediğine dikkat çekerek, devletin bu çağrıya artık cevap vermesi gerektiğini ifade etti. Seçimlerin referandum niteliğinde olduğunu kaydeden Aktaş, “Tüm Kürdistan illerini kazanarak, yaşanan bu tıkanmışlığı aşacağız ve Sayın Öcalan’ın elini güçlendireceğiz. Bu seçim aynı zamanda Kürtlerin statülerini elde etmesi için çok önemli bir seçimdir. Her kentimizde gece gündüz demeden çalışarak başarmalıyız” diye konuştu.

BDP Van Milletvekili Özdal Üçer de şunları belirtti, “Kürt halkı özgür bir yaşam için büyük bedeller verdi. Sayın Öcalan gibi bir filozof zindandayken, Erdoğan gibilerinin meydanlarda olması çok üzücüdür. Tüm halkımız seçim çalışmalarını seferberlik ruhuyla yürütmeli ve Gürpınar’da tarihi bir başarı elde edeceğiz. Bu tarihi başarılarla Kürtlerin statüsü kabul görecektir.”

Konuşmaların ardından Sipan Xelat ve yerel gruplar müzik dinletisi sundu. Kutlamalar milletvekilleri ve halkın birlikte Newroz ateşini yakması ve çekilen halaylarla son buldu.

SARIKAMIŞ

Kars Sarıkamış'ta Newroz, İstasyon Meydanı’nda yüzlerce yurttaşın katılımı ile kutlandı. Sabahın erken saatlerinde ilçe ve köylerden gelen yüzlerce yurttaş Newroz'un kutlanacağı İstasyon Meydanı’ndaki alana gelerek, alanda davul zurna eşliğinde halay çekti. Kadınlar giyindikleri fistanlarla adeta renk cümbüşü oluşturdu. Newroz'un kutlandığı alana Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın dev posteri, "Newroz piroz be" pankartları asıldı. Çok sayıda yurttaşın yerel kıyafetleri ile katıldığı kutlamada yurttaşlar sık sık, "Bijî Serok Apo", "Kürdistan faşizme mezar olacak", "Şehîd namirin" sloganları atıldı. Kutlamaya BDP PM üyesi Rahim Timar, BDP Sarıkamış belediye eş başkan adayları Pervin Tunbul ve Mehmet Alkan, BDP Horasan belediye eş başkan adayları Suna Topçu ve Tuncer Gül, BDP Sarıkamış İlçe Başkanı Savcı Öztürk de katıldı. Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunulmasının ardından alanda "PKK halktır, halk burada" sloganları dinmek bilmedi. BDP Sarıkamış İlçe Başkanı Savcı Öztürk, halkı selamlayarak Newroz’u kutladı.

Ardından Kürtçe konuşan BDP PM üyesi Rahim Timar, “Newroz direnen halkların tarihidir. Newroz direnişin ve özgürlüğün başkaldırısıdır. Dört parça Kürdistan’da yasaklanan Newroz zalimlere karşı tüm Kürdistan’da coşku ile kutlanmaktadır. Bugün alanlarda bir kez daha Newroz’u kutluyor ve barışı haykırıyoruz" dedi. BDP Sarıkamış Belediye Eş Başkan adayı Pervin Tunbul ise "Newroz zalimlerin zulmüne karşı bir direniştir. Bin yıllardır ezilen halkların sömürgeciliğe karşı başkaldırısıdır. Zalimlerin zulmüne karşı direnişin bir diğer adıdır Newroz. Zalim Dehaklardan günümüzdeki diktatörlere karşı kazanan hep ezilen halkların mücadelesi olmuştur. 2013 Newrozu’ndan Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın başlatmış olduğu müzakere süreci ile beraber Ortadoğu ve Mezopotamya’da barış ve kardeşlik köprüsü kurulmuştur. Biz bu gün meydanlardan bu barış ve kardeşlik köprüsünü oluşturan Sayın Abdullah Öcalan’a sahip çıkacağımızı söylüyor ve barışı haykırıyoruz" dedi. Diğer Eş Başkan Adayı Mehmet Alkan da “Biz Newrozumuzu bütün kardeş halklarla beraber barış ve kardeşlik içerisinde kutluyoruz. Zalim Dehakların zulmüne karşı zaferimizin günü olan Newrozumuz kutlu olsun" dedi.

Konuşmaların ardından yerel sanatçıların şarkıları eşliğinde yakılan Newroz ateşi etrafında halay çekildi.

DİYADİN

Ağrı’nın Diyadin ilçesinde hayvan pazarı alanında binler Newroz ateşini yaktı. Newroz kutlamalarına binlerce yurttaşın yanı sıra BDP Ağrı Belediye Eş Başkan Adayı Sırrı Sakık, BDP Diyadin belediye eş başkan adayları Hazal Aras ve Nizamettin Özden, BDP Diyadin İlçe Başkanı Şerif Kaya ve BDP PM üyesi Metin Bingöl de katıldı. Newroz alanında PKK bayrakları açan yurttaşlar, “Özgür Önderlik, özgür kadın, özgür toplum” dövizleri ve “Özgür Önderlik Özgür Kürdistan” pankartı taşıdı. Sarı, yeşil, kırmızı renklerde dev bayrağın Newroz alanına asıldığı kutlamada sık sık, “Be Serok jiyan nabe”, “Bijî Serok Apo” sloganları atıldı. Yüzlerce kadının yöresel kıyafetlerle alanda olması dikkat çekti. Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşundan bulunulmasının ardından konuşan BDP Diyadin Belediye Eş Başkan adayı Nizamettin Özden, çok önemli bir süreçten geçildiğini vurgulayarak, 30 Mart seçimlerinin referandum olduğunu söyledi. Özden, “Bu seçim Kürt halkının var olma yok olma seçimidir. Diyadin halkı her zaman Önder Apo’nun gösterdiği yolda yürümüştür. Diyadin halkı bu yolda çok bedel ödedi. Ama zulme karşı hiçbir zaman boyun eğmedi” dedi. Bu günlere kolay gelinmediğini kaydeden BDP Diyadin Belediye Eş Başkan adayı Hazal Aras ise sistemin Kürt halkına yaşayarak değil ölerek çoğalmayı öğrettiğini söyledi. Aras, “Biz hiçbir halkın sonsuza kadar köle ve hiçbir halkın sonsuza kadar efendi olarak kalamayacağını biliyorduk. Hiçbir halkın başka bir halkı kendisine benzetecek kadar güçlü olamayacağını biliyorduk” diye konuştu.

Newroz’u bedenini ateşe vererek özgürleştirenlerin hiçbir zaman unutulmayacağını ifade eden Sırrı Sakık ise “Ceberrut devlete siz benim Newrozumu yasaklarsanız, siz benim özgürlüğümü yasaklarsanız bedenimi ateşe veririm diyen kahraman şehitlerimizi saygıyla anıyoruz. Onlar ceberrut devlete karşı bedenlerini ateşe vererek Newroz’a özgürlük getirdiler. Buralarda tek bir mum yakmak suçtu. Artık Newroz ateşlerimiz Kürdistan dağlarından bütün Türkiye’ye yansımakta. Diyadin zulme karşı direnenlerin kentidir. Bu seçimlerde zulme karşı birlikte başkaldıracağız. 30 Mart’ta herkese ders vereceğiz” dedi.

Konuşmalardan sonra Newroz ateşi yakıldı. Newroz bayramının coşkusuyla yurttaşlar ateşin etrafında halay çekti.

HAMUR

Ağrı’nın Hamur ilçesinde Newroz kutlaması gerçekleştirildi. Kutlamaya çok sayıda yurttaşın yanı sıra BDP Ağrı Belediye Eş Başkan Adayı Sırrı Sakık, BDP Hamur Belediye Eş Başkan adayı Sevdin Aslan ve BDP PM üyesi Metin Bingöl de katıldı. Alanda Paris’te katledilen üç Kürt kadın siyasetçinin fotoğraflarının üzerinde bulunduğu, “Unutmadık unutturmayacağız” pankartı ve sarı, yeşil, kırmızı renklerde dev bayrak asıldı. Kutlamada, “Be Serok jiyan nabe”, “Bijî Serok Apo”, “PKK halktır halk burada” sloganları dinmedi. “Çerxa Şoreşê” marşı eşliğinde saygı duruşunda bulunulmasının ardından konuşan Sırrı Sakık, “Hiç kimse Kürtler arasına sınır koyamaz. Gün birlik günüdür. Benim kaderime böyle mütevazi Newrozu zor kutlayan alanlar düştü. Biz kimseye zulüm etmiyoruz. Özgürlük istiyoruz, adalet istiyoruz. Sistem partilerin buralarda ne işi var. Utanın Kürtlerin arasına ayrım koymayı bırakın artık” dedi.

BDP Hamur Belediye Eş Başkan adayı Sevdin Aslan ise Hamur’da Newroz ateşini yakmanın büyük başarı olduğunu söyleyerek, Hamur ve Kürt halkının Newroz’unu kutladı. Konuşmalardan sonra alanda Newroz ateşi yakan kitle, Ararat müzik grubunun söylediği şarkılar eşliğinde ateş etrafında halay çekti.

PATNOS

Ağrı Patnos’ta sabah saatlerinde BDP İlçe Örgütü önünde biraraya gelen binlerce kişi BDP bayrakları ile Newroz alanına doğru yürüyüşe geçti. "Özgür Önderlik Özgür Kürdistan", "Ya müzakere ya savaş", "Newroz piroz be" pankartları ve BDP bayrakları ile donatılan alana kadar yürüyen kitlenin sayısı onbinleri buldu. Kadınların yöresel kıyafetleri ile katıldığı kutlamada, sık sık, "Newroz piroz be", "Bijî Serok Apo", "Bi can bi xwîn em bi tere ne ey Serok" sloganları atıldı. Cezaevinde tutuklu bulunan Patnos Belediye Başkanı Yusuf Yılmaz ve diğer siyasi tutukluların mesajlarının okunmasının ardından BDP Ağrı Belediye Eş Başkan adayı Sırrı Sakık, BDP Patnos belediye eş başkan adayları Fecri Aslankan ve Nurhan Karadağ, BDP PM üyeleri Newroz alanına geldi. Newroz programının açılış konuşmasını yapan Nurhan Karadağ, yoğun katılımdan dolayı herkese teşekkür etti. BDP Patnos Belediye Eş Başkan adayı Fecri Aslankan ise Kürt halkının yıllardır verdiği bedellerin ardından özgürlüğe en yakın dönemini yaşadığını ifade ederek, “Ben buradan tüm siyasi tutuklulara, gerillamıza ve Serok Öcalan'a binlerce kez selam gönderiyorum. Sizler Seyit Rızaların, Ehmedê Xanilerin, Saidê Nursilerin torunlarısınız. Halkımıza inanıyoruz. Halkımız hiç bir zaman sistemin önünde boyun eğmeyecek. 30 Mart'ta halkımızın bu coşkusu sandıklara yansıyacak. Batı illerinde HDP ve BDP'ye yapılan saldırıları kınıyoruz. Bu saldırılarla bizi asla yıldıramayacaklar. Biz halkımızla beraber hiç bir zaman mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz" dedi.

'Patnos'u kirli partilerden temizleyeceğiz'

Sırrı Sakık ise Patnos'taki yoğun katılımın kendisini heyecanlandırdığı belirterek, alandaki coşku ile 30 Mart'ta zaferle çıkacaklarını söyledi. Newroz bayramının tüm Kürt halkının diriliş günü olduğuna vurgu yapan Sakık, "Gün devrim yapma günüdür. Gün Kürt halkının özgürlüğünü alma günüdür. Gün sistem partilerinin Kürdistan'dan temizlenmesi günüdür. Patnos'un bu coşkusu, heyecanı karşısında duygulanmamak elde değil. Buradan tüm halkımıza sesleniyorum. Sistem partilerinin yanında yer almaktan vazgeçin. Yıllardır bitirmeye çalıştıkları Kürt halkını asla bitiremeyecekler. Gelin birlik olalım ve Kürt halkını yok etmeye çalışan zihniyete karşı mücadele edelim" dedi. Batı illerindeki saldırıları da kınayan Sakık, halkın mücadelesinin saldırıları edeceğini vurguladı.

Konuşmaların ardından program Hemê Heci, Koma Serhat, Hivda Gökel, Bager Menaf'ın söylediği şarkılarla son buldu.

GÖLE

Ardahan’ın Göle ilçesinde Newroz etkiliği Hapan Caddesi’nde çok sayıda yurttaşın yanı sıra BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, BDP MYK üyesi Cemil Elden’in de katılımı ile kutlandı. Sarı, kırmızı, yeşil renklerle donatılan alan Seyid Rıza’nın posterleri de asıldı. Kadın ve erkekler de yerel kıyafetleri ile kutlamaya dahil oldu. Kutlamada konuşan BDP Göle Belediye Eş Başkan adayı M. Akif Tekin, “Sistem ne kadar coğrafyamızı insansızlaştırmaya uğraşsa da yoksulluğa itse de bizler bu sistemin olumsuz antidemokratik uygulamalarına karşı duracağız. İnatla toprağımızı terk etmeyeceğiz. Öz kimliğimizle kendimizi yöneterek bu coğrafyayı güzelleştirip geliştireceğiz” dedi. Ardında söz alan BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy ise Göle’nin değerlerinden olan Ahmet Güler Mahir’i anarak konuşmasına başladı. Aksoy, “Bizler darbe döneminde cezaevlerinde işkenceler gördük. Tek suçumuz kendi dilini konuşmaktı. Biliyoruz ki anadil Kürtlerin her şeyi olmuştur ve yaşamın sebebidir” dedi.

Konuşmaların ardından sahneye Koma Ciwan çıktı. Kutlama yakılan ateşin etrafında çekilen halaylar ile son buldu.

VAN

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğrenci Derneği (YÖDER) öncülüğünde kampus minibüs durağı alanında bir araya gelen yüzlerce öğrenci Newroz’u kutladı. Alanda yakılan ateşe kıyafetlerini atarak Newroz ateşini gürleştiren öğrenciler yaktıkları ateşin üzerinden atlayarak sık sık, “Bijî Serok Apo”, “Bijî berxwedana YPG’e” sloganları attı. Davul zurna ve def eşliğinde söylenen ezgilerle saatlerce halay çeken öğrenciler Newroz’a ilişkin açıklama yaptı. Öğrenciler adına açıklama yapan YÖDER yöneticisi Elvan Aker, “Bedeni tutsak yüreği ve düşünceleri özgür olan, özgürlük mahkumları güneşi ve yaşamını yitirmiş coğrafyada yeniden dirileceğimiz Newroz gününü bu coğrafyada mücadelemizle hem Önder Apo hem Kürt halkının özgürlüğüne vesile olmasını diliyoruz” dedi. Açıklamanın ardından öğrenciler sessizce dağıldı.

MALAZGİRT

Muş’ta, BDP Malazgirt İlçe Örgütü, ilçede yarın yapılacak Newroz kutlaması için esnafa bildiri dağıttı. Bildiri dağıtımına BDP Malazgirt belediye eş başkan adayları Halis Coşkun ve Memnune Söylemez ile BDP yöneticileri katıldı. Memnune Söylemez, yarın saat 10.00’da ilçe otogarında gerçekleşecek Newroz kutlamasına tüm Malazgirt halkını davet ederek, kutlamaya Muş Milletvekili Demir Çelik ve BDP PM üyesi Hüseyin Altun’un da katılacağını belirtti.


GÜNDEM
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 19.03.14   #3
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Newroz...


YOLSUZLUK OPERASYONU
AVRUPA'NIN GÜNDEMİ
ARAP COĞRAFYASI'NDA GEÇEN HAFTA
YEREL SEÇİM 2014
BUGÜN NE OLDU?
ANASAYFA » İŞÇİ-SENDİKA

KESK'ten

Newroz çağrısıİLGİLİ HABERLERETİKETLER

KESK - Newroz - açıklama -

2014 Newroz'u öncesi KESK, tüm bileşenlerine kutlamalara katılmalarını, kutlamaların yapılmadığı yerlerde ise inisiyatif alarak etkinliği örgütlemeleri çağrısında bulundu.

Kamu Emekçilri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) 2014 Newroz'una ilişkin genelge yayınladı. Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Akman Şimşek ile Genel Sekreter İsmail Hakkı Tombul imzası ile yayınlanan genelgede Newroz'un, dünya ve Türkiye'de barışa en çok ihtiyaç duyulan bu dönemde savaşa karşı barışın, şovenizme karşı halkların kardeşliğinin, baskılara karşı demokrasi ve özgürlüğün ifadesi olduğunun altı çizildi.

KESK olarak da "Zulme, zorbalığa, yolsuzluğa karşı eşitlik, özgürlük, barış ve adalet" şiarı ile Newroz kutlamalarına katılınacağının ifade edildiği genelgede, "Newroz etkinliklerinin demokrasi ve özgürlükler mücadelesinin yanı sıra Kürt sorununun barışçıl ortamda demokratik çözümüne de katkı sunacağına kuşku yoktur. Örgütümüz, etkinliklerin düzenleneceği illerde etkinliklerde yer alarak günün anlam ve önemine uygun bir katılım sağlanması, etkinlik yapılmayan yerlerde inisiyatif alarak etkinliklerin örgütlenmesi hususunda
gerekli çabayı sarf edeceğine inanıyoruz" diye kaydedildi. (ANKARA)

www.evrensel.net
Eklenme tarihi: 2014-03-19 16:50:51
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.03.14   #4
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Newroz...
Nazım Alpman
[email protected]
Newroz Piroz be!

Kürtlere teşekkür borçluyuz!
Yarın (21 Mart 2014) Diyarbakır’da yine “tarihi” bir Nevruz kutlaması yapılacak. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın mesajı kürsüden okunacak. Türkiye bu mesajı bekliyor olacak.
Nereden nereye geldik?
Öcalan yasadışı bir örgütün (PKK) lideri olarak İmralı Adası’nda ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını çekiyor. Çıkması için görünür gelecekte bir umut yok. Ama Türkiye’nin kalıcı barış için bütün umudu onda!..
Bu tuhaf durum bile “çok büyük bir gelişme” olarak kabul ediliyor. Çünkü geride kalan yıllar içinde o kadar büyük tuhaflıklar yaşandı ki, şimdi bulunduğumuz yere şükür diyenlerimiz hiç de az değil.
Kısa bir geri dönüş yapalım o günlere… Güneydoğu Anadolu Bölgesinde (artık Kürdistan demenin bir sakıncası kalmadı!) Nevruz kutlamaları başlı başına bir kriz olarak kabul edilirdi.
Her 21 Mart devlet tarafından “PKK gövde gösterisi” olarak algılanır, halay çeken kadınların çocukların üzerine otomatik silahlarla ateş açılırdı. Yıllar sonra Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman şöyle diyecekti:
-Biz öyle yetiştirilmişiz ki, kültürel etkinlikleri bile silahlı ayaklanma kabul ediyorduk!
Silahlı ayaklanma varsa o zaman yapılacak iş çok net olarak ortaya çıkıyordu:
-Silahla bastırılacak!..
Öyle yapıldı. Nevruzlarda öldürme coşkusu o boyutlara ulaşmıştı ki, Kürtlere ateş açma imkânı -o an için- yoksa parmaklarını tetikle kaşıyan “Vurucu Timler” gazetecilerle ilgilenirlerdi. 1993 Nevruzu’nda Sabah gazetesi foto muhabiri İzzet Kezer Cizre’de iki kaşının ortasından tek mermiyle vurulmuştu!
Güvenlik kuvvetleri “vakit öldürmekteyken” bile can sıkıntısından, insan öldürebilecek kabiliyetteydiler!
O yıllarda Nevruz doğrudan PKK Bayramı olarak kabul ediliyordu. Ancak Kürtler bu geleneksel günü kutlamaktan vazgeçmediler. Devlet baktı ki olmayacak, olanca pişkinliğiyle Nevruz Bayramını kabul etti:
-Nevruz yüzyıllardan beri kutlanan bir Türk Bayramıdır!
İyi de niye o zamana kadar hiç kutlamadınız?
Onu boş ver bak şimdi kutluyoruz, haydi Antalya’ya gelin. Bakın Orta Asya Türkî Cumhuriyetlerin liderleri bile burada, birlikte demir dövüyoruz! Aynen böyle yaptılar! Bunun için de hiç özür dilemediler.
Niye inkâr edelim ki, biz Türkiye’nin batısında yaşayanlar 1980’lerin ikinci yarısına kadar Nevruz için valilerin, belediye başkanlarının, kaymakamların, jandarma komutanlarının el ele tutuşarak ateş üstünden atladıklarını hiç görmemiştik!..
Onun için eğer barışın kardeşliğin baharın müjdecisi olarak heyecan içinde bir Nevruz kutlayacaksak öncelikle gereğini yapmalıyız:
-Kürtlere teşekkür etmeliyiz!

***
Erdoğan ve gazeteciler
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın telefon kayıtları düzenli olarak internette yayınlanıyor. Erdoğan sürekli olarak gazetecilerden şikâyetçi oluyor. Onlarla ilgili olarak “şerefsiz” ya da “namussuz” gibi küfür ve hakaretler ediyor.
Oysa aynı Erdoğan eskiden gazetecilere telefonlar açardı.
Şöyle şeyler söylerdi:
-Geçmiş olsun TCK 312. Maddeden mahkûm olmuşsunuz!
Tayyip Erdoğan da o yıllarda TCK’nin 312. Maddesinden mahkûmiyet almıştı…
Erdoğan şimdi 11 yıldır “tek adam” olarak ülkeyi yönetiyor. Hemen her gün gazete yöneticilerine telefon açıp bir veya birden fazla gazetecinin bulunduğu yayın organından kovulmasını istiyor.
O gazeteciler de kovuluyorlar…
En son olarak Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Karaalioğlu ile Erdoğan arasındaki telefon konuşmasının kaydı internete düştü. Karaalioğlu konuyla ilgili olarak “montaj” dedi. Hayır beni aramadı demedi. Onun yerine bunun olağan olduğunu anlattı:
-Başbakan ve başka siyasiler bize telefon edip isteklerde bulanabilirler, bizim görevimiz onlara değerlendirmektir!
Demek ki genel yayın yönetmenleri ertesi günkü gazetenin nasıl çıkacağıyla pek ilgilenmiyorlar! En azından Karaalioğlu için durum böyleymiş?!!

***
Afrika ülkeleri gibi...?
Türkiye’de ne zaman hukuk devletine aykırı bir uygulama meydana gelse, konuyla ilgili olarak ilk itiraz edenler Kara Kıta üzerinden örnek vermek gereğini hissederler:
-Burası Afrika ülkesi değildir!
Çok açık bir aşağılama söz konusudur.
Ayrıca ağır bir cehalet de söz konusudur. Acaba o aşağıladıkları Afrika ülkelerinde neler olduğunu tam olarak biliyorlar mı?
Örneğin Kongo Demokratik Cumhuriyeti 2013’ün Kasım ayında Türkiye’nin seçkin aydınlarından Hıfzı Topuz’a hem doktora hem de ödül verdi, biliyor musunuz?
Hıfzı Topuz UNESCO temsilcisi olarak 1960’larda Kongo’da ilk iletişim eğitimini veren kişi olarak biliniyor. Hıfzı Ağabey o tarihe kadar sürekli olarak uluslararası haber ajanslarını takip eden Afrika ülke gazeteleri için “Özgür Haber Dolaşım Ağı”nı da kurdu. Afrika ülkelerinde meydana gelen olaylar Batılı Ajanslara değil doğrudan komşu ülkelerdeki yayın organlarına servis edilmeye başlandı. Böyleci Afrika haberleri için “batılı süzgeçler” ortadan kalktı.
Bu Afrika medyası için bir devrimdi. Bunu da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir gazeteci başarmıştı. Türkiye bunu fazlaca bilmiyor.
Ama Afrika ülkeleri biliyor ve yıllar geçmesine karşın da unutmuyor.
Bir daha Türkiye ile Afrika ülkeleri için kıyaslama yaparken dikkatli olalım. İlkellik çıtasına Türkiye çok daha yakın!..


BİRGÜN
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 21.03.14   #5
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Üyelik tarihi: Jun 2012
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Mesajlar: 11.315
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Newroz...


Diyarbakır,
Newroz alanına akıyor...
İLGİLİ HABERLERETİKETLER

Newroz - Diyarbakır - Abdullah Öcalan - PKK - KCK - BDP - PYD - Hayat TV -

Diyarbakır'da gerçekleştirilen tarihi Newroz kutlaması için yurttaşların alana gidişi devam ederken, Newrozu öncesi bir araya gelen onbinlerce genç, 150 metre uzunluğundaki sarı, kırmızı, yeşil bayrağı ile "Biji serok Apo" sloganı eşliğinde Newroz alanına giriş yaptı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) önünde bir araya gelen ve aralarında BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, HDP Genel eş başkanları Sabahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü, DTK Eş Başkanı Ahmet Türk, PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, Kobanê Kantonu Dış İşleri Bakanı İbrahim İbrahim Kurdo, Kobanê İnsani Yardımlar Sorumlusu Sileman Xelîl, Adalet Divanı eş başkanları Fazîye Abdî ve Nîhad Ehmed, Gümrük ve İç İşleri Divanı Sorumlusu Omar Mhdalî, Adalet Divanı üyesi Zehra Sedun, Ulaştırma Divanı Sorumlusu Hemze El-Mihemmed'in yer aldığı grup Newroz'a katılmak üzere alana hareket etti.

Kutlama öncesi Makine İkmal Müdürlüğü önünde bir araya gelen ve PKK bayrakları ile PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fotoğraflarını taşıyan onbinlerce genç ise, "Maraş'tan İmralı'ya bin selam", "Gençlik Apo'nun fedaisidir" ve "Biji serok Apo" sloganları eşliğinde alana girdi.

Öte yandan Diyarbakır'da kutlanacak Newroz için alana akışlar her taraftan devam ediyor. Kadınlar ve çocuklar alana gidişlerde en başlarda yer alırken, Newroz alanında bulunan civar yollarda trafik durma noktasına gelmiş durumda. Ulaşım toplu taşıma araçlarıyla sağlanırken, yurttaşın büyük çoğunluğu ise mahallelerden kendi imkanları ile alana gitmeye çalışıyor. Belediye araçları tıklım tıklım dolarken, araçlar renk cümbüşüne dönüştü.

Alana tarlalardan da girişler yapılırken, hemen hemen her yurttaşın elinde PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterleri, PKK, KCK ve YPG bayraklarının bulunması dikkat çekiyor. Kortejler halinde alana gidilirken, yurttaşlar sık sık "PKK halktır halk burada", "Bijî serok Apo" sloganları atıyor. Kuruçeşme alanından Newroz alanına kadar bulunan yol 10 binlerce yurttaş tarafından doldurulmuş durumda.

Kent merkezinde ise, Newroz sessizliği devam ederken, duraklar yurttaşlarla dolmuş durumda. Binlerce yurttaş duruklarda araç beklemeye devam ediyor. Bismil'den sabah saatlerinde hareket eden trende bulunan yurttaşlar ise, Diyarbakır İstasyonu'na vardıktan sonra, PKK ve KCK bayrakları ile "Bijî serok Apo" sloganları eşliğinde alana doğru yürüyüşe geçti. Bismillilerin yürüyüşüne kent merkezinde bulunan yurttaşlarda destek verdi. Newroz alanına halkın akışı devam ediyor.

NEWROZ'A GİDEN ÖĞRENCİLER KAZA YAPTI
Diyarbakır Newroz'una katılmak için gece saatlerinde transit araçla yolla çıkan Kars Kafkas Üniversitesi öğrencileri, sabah 06.00 sularında Bingöl merkeze 4 kilometre kala, yol kenarında bulunan ışıklandırma direğine çarpmasıyla devrildi. Aracın devrilmesi sonucu 4'ü ağır 20 öğrenci yaralandı. Bingöl Devlet Hastanesi'ne kaldırılan öğrencilerden, Selman Birtane, İbrahim Taş gözlerinden, Harun Taş ise, akciğer zedelemesi nedeniyle ameliyata alınırken, ismi öğrenilemeyen bir öğrenci ise başından ve bacağındaki kırıklar nedeniyle Beyin Cerahi Servisi'nde tedavi ediliyor. Hafif yaralanan diğer öğrenciler ise ayakta tedavi edildi. (DİHA)

Hayat Televiyonu Newroz Özel Yayınını izlemek için tıklayın...
www.evrensel.net
Eklenme tarihi: 2014-03-21 10:08:47
Sponsor Reklamlar

__________________
Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmez.
Sokrates
HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 21.03.14   #6
guldenn
guldenn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: Mar 2014
Nereden: istanbul
Mesajlar: 17
Rep Puani : 10
Standart Cevap: Newroz...


arkadaşlar merhaba İstanbul'da Newroz'da giyilen kadın kıyafetleri nerede satılıyor bilen var mı acaba?
Sponsor Reklamlar

guldenn isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2