Sponsor Reklamlar

Hz. Ali ve Ömer İbn Hattap arasında ki bir olay...

Genel konular Katagorisinde ve  Tarih Forumunda Bulunan  Hz. Ali ve Ömer İbn Hattap arasında ki bir olay... Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Ağaç Şeklinde Aç17Beğeni
  • 3 gönderen ByMunzur
  • 1 gönderen BERF62
  • 1 gönderen bilgeyol
  • 2 gönderen ByMunzur
  • 2 gönderen ByMunzur
  • 3 gönderen BERF62
  • 1 gönderen ByMunzur
  • 3 gönderen Pir Mehmet
  • 1 gönderen bilgeyol

Seçenekler
Alt 10.01.13   #1
ByMunzur
Banned
Banned Users
Nereden: Müzik Diyarı
Rep Puani : 31
Post Hz. Ali ve Ömer İbn Hattap arasında ki bir olay...

Alıntıdır....

Vahabi – selefilerin ikinci halife Ömer İbn Hattap ve adamlarının Hz. Fatıma’nın (s.a) evine saldırılarak dövülmesini inkar etmek için halkın duygularını tahrik etmek amacıyla söyledikleri en önemli şüphelerden bir diğeri de ‘Neden Müminlerin Emiri Hz. Ali (a.s) o sırada eşini savunmadı?’ Hz. Ali zamanının en cesur insanı ve Allah’ın aslanı değil miydi? Diye sorular üreterek insanların kafalarını karıştırmaktadırlar.

Şia alimleri, tarih boyunca bu şüpheye çeşitli cevaplar vermişlerdir. Burada o cevaplardan bazılarına yer vereceğiz:

Hz. Ali (a.s) olay karşısında Ömer İbn Hattab’a çok sert tepki göstermiştir

Müminlerin Emiri Hz. Ali (a.s), ilk aşamada bunların eşi Hz. Fatıma’ya saldırma niyetleri olduklarını görünce onlara oldukça sert tepki göstermiştir. O sırada Ömer’in yüz ve suratına yumrukla vurarak onu yere indirmiştir… ancak Peygamber efendimizin (s.a.a) emirleri doğrultusunda daha ileri gitmeyerek sabır göstermiş ve olayı uzatmamıştır. Burada saldıranlara bunu açıklamak istemiştir ki eğer ben sabır ve tahammül etmeye emir olunmamış olsaydım ve Allah’ın isteği bu yönde olmuş olmasaydı, hiç kimse böyle bir düşünceyi zihninden bile geçiremezdi. Ama Hz. Ali her zaman olduğu gibi burada da Allah’ın emirleri doğrultusunda hareket etmiştir.

Hz. Ali’nin (a.s) halis yaranlarından olan “Suleym İbn Kays” bu konu hakkında kendi kitabında şöyle yazmaktadır:

وَدَعَا عُمَرُ بِالنَّارِ فَأَضْرَمَهَا فِی الْبَابِ ثُمَّ دَفَعَهُ فَدَخَلَ فَاسْتَقْبَلَتْهُ فَاطِمَةُ علیه السلام وَصَاحَتْ یَا أَبَتَاهْ یَا رَسُولَ اللَّهِ فَرَفَعَ عُمَرُ السَّیْفَ وَهُوَ فِی غِمْدِهِ فَوَجَأَ بِهِ جَنْبَهَا فَصَرَخَتْ یَا أَبَتَاهْ فَرَفَعَ السَّوْطَ فَضَرَبَ بِهِ ذِرَاعَهَا فَنَادَتْ یَا رَسُولَ اللَّهِ لَبِئْسَ مَا خَلَّفَكَ أَبُو بَكْرٍ وَعُمَرُ.

فَوَثَبَ عَلِیٌّ (علیه السلام) فَأَخَذَ بِتَلابِیبِهِ ثُمَّ نَتَرَهُ فَصَرَعَهُ وَوَجَأَ أَنْفَهُ وَرَقَبَتَهُ وَهَمَّ بِقَتْلِهِ فَذَكَرَ قَوْلَ رَسُولِ اللَّهِ (صلی الله علیه وآله) وَمَا أَوْصَاهُ بِهِ فَقَالَ وَالَّذِی كَرَّمَ مُحَمَّداً بِالنُّبُوَّةِ یَا ابْنَ صُهَاكَ لَوْ لا كِتابٌ مِنَ اللَّهِ سَبَقَ وَعَهْدٌ عَهِدَهُ إِلَیَّ رَسُولُ اللَّهِ (صلی الله علیه وآله) لَعَلِمْتَ أَنَّكَ لا تَدْخُلُ بَیْتِی.

Ömer, ateş isteyerek onunla evi tutuşturdu. Sonra kapıya yüklenerek onu açtı ve içeri girdi! Hz. Fatıma (s.a) Ömer’in tarafına gelerek “Ey Babacığım! Ey Resulallah! Diye feryat etti. Ömer kılıcını kınında olduğu bir şekilde kaldırarak Hz. Fatıma’nın yanına (kaburgasına) vurdu. Hz. Fatıma feryat ederek “Ey babacığım!” diye bağırdı. Bu sırada Ömer kamçısını çıkararak Hz. Fatıma’nın koluna vurdu. Hz. Fatıma ‘Ey Resulallah! Ömer ve Ebu Bekir senin geride bıraktığına ne kadar da kötü davranıyor’ diye feryat etti.

Bu sırada Hz. Ali (a.s) yerinden sıçrayarak Ömer’in yakasından tutarak onu hızlı bir şekilde çekerek kaldırıp yere vurdu. Burnuna ve boynuna vurdu. Onu öldürmeyi istedi, ancak Allah Resulünün (s.a.a) sözünü hatırladı ve ona buyurmuş olduğu vasiyet aklına geldi ve şöyle buyurdu: “Ey Suhak’ın oğlu! (Ömer’in babası Hattab’ın annesinin adı) Muhammed’i peygamberlikle şereflendirdiği Allah’a yemin olsun ki eğer ilahi mukadderat ve peygamberin benimle olan ahitleşmesi olmasaydı, evime giremeyeceğini çok iyi biliyordun.” (Süleym İbn Kays Hilali’nin, ‘ölüm tarihi, 80 hicri’ kitabı, s. 568)

Aynı şekilde ehli sünnetin meşhur müfessiri Alusi, şöyle yazmakta:

أنه لما یجب على غضب عمر وأضرم النار بباب على وأحرقه ودخل فاستقبلته فاطمة وصاحت یا أبتاه ویا رسول الله فرفع عمر السیف وهو فى غمده فوجأ به جنبها المبارك ورفع السوط فضرب به ضرعها فصاحت یا أبتاه فأخذ على بتلابیب عمر وهزه ووجأ أنفه ورقبته

Ömer öfkelenerek Ali’nin evininin kapısını yakarak içeri girdi. Fatıma (s.a) Ömer’in tarafına gelerek “Ey Babacığım! Ey Resulallah! Diye feryat etti. Ömer kılıcını kınında olduğu bir şekilde kaldırarak Hz. Fatıma’nın mübarek yanına (kaburgasına) vurdu. Sonra kamçısını çıkararak Hz. Fatıma’nın koluna vurdu. Hz. Fatıma “Ey Babacığım!” diye feryat etti. Hz. Ali (a.s) yerinden sıçrayarak Ömer’in yakasından tutarak onu hızlı bir şekilde çekerek kaldırıp yere vurdu. Burnuna ve boynuna vurdu. (Alusi Bağdadi, Allame Ebu’l Fadl Şahabuddin es- Seyyid Mahmut ‘Ölümü 1270 hicri’ “Ruhu’l Meani fi Tefsiri’l Kur’an el- Azim ves’ sebu’l Mesani, c. 4, s. 124, Daru ihya’u turas el- Arabi, Beyrut)

Alusi, bu rivayeti hiçbir eleştiri ve haşiyeye inmeden nakletmiştir. Bunu bu şekilde açıklaması rivayeti kabul ettiği anlamına gelmektedir.
Sponsor Reklamlar

jetlii11, BERF62 ve Aşk bunu beğendiler.
ByMunzur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 10.01.13   #2
BERF62
BERF62 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Hiçlik
Rep Puani : 46
Standart Cevap: Hz. Ali ve Ömer İbn Hattap arasında ki bir olay...

Bazı sunni alimlerden de kimisi Hz Ömer'in Hz. Fatıma'nın karnına da vurduğunu, kimisi çocuğunun düşmesine neden olduğunu söylediklerine göre, olayda bir karalama mübalağadan söz edilemez. Yani Ömer'i sevmeyen Şialar için abartıyor, uyduruyor deme şansları yok. Sözde dinledikleri Muhammed ile yarattıkları korkunç tablo arasında dağlar var.
Bir de Ömer in adaletinden bahsederler ne garip, ne garip...
Sponsor Reklamlar

ByMunzur bunu beğendi.
BERF62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 10.01.13   #3
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Rep Puani : 76

olayın,

hikaye tipi anlatımından çok gerçekçi temeller üzerine oturtmak daha mantıklı,

hz ali peygamberin hem damadı hemde amcası oğludur,

ve daha önemlisi islamiyeti arap yarm adasında yayma çalışmalarında

peygamberin sağ koludur.

islamiyetin peygamberden sonra en yetkili kişisidir.

1- islam, genel olarak arabistanda emevi zengin ve zorbalığına karşı verilmiş ve

nihayetinde kazanılmış mücadeledir.

2-emeviler peygamberliğini içlerine sindirmemişlerdir,

peygamber ölmeden 8 yıl önce ebu süfyanla savaşmıştır..

3-peygamber ölene kadar ebu süyyan ve emevi tayfasıyla devamlı mücadele etmiştir.

4-gadir hum veya veda hutbesi olarak bilinen son hac ziyareti sonrası,

ben size 2 emanet bırakıyorum biri kuranı kerim,

diğeri ise ehlibeytimdir benden sonra yerimi hz ali alacaktır.

peygamberin bu istegine bekir,ömer,osman,talha,zübeyr

yani emeviler ve arap egemenleri karşı gelmiştir.

5-peygamberin ölümünden sonra halifeliği emeviler almıştır,

hz alinin halife olmasına şiddetle karşı çıkılmıştır, ve bekir emevi ittifakıyla

halife seçilmiştir.

6- emevileri eline geçen islam özünden saptırılarak emevileştirilmiştir.

7-hz alinin halifeliği tanınmayıp karşı gelinmiştir muaviye eşrafı tarafından.

8-hz. ali,hz hasan,hz hüseyin,

muaviye ve yezidin emevilerin oyunlarıyla katledilmişlerdir.

9- ALEVİLER bunun farkındadır sunni diyanet osmanlıdan beri günümüze kadar,

bu gerçegi kapatmış devlet yönetimini sünnileştirmiştir

emevi islamı halka angaje etmiştir..
Sponsor Reklamlar

ByMunzur bunu beğendi.

HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.

ALEVİLİK YOLDUR...

Konu bilgeyol tarafından (11.01.13 Saat 00:10 ) değiştirilmiştir.
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.01.13   #4
ByMunzur
Banned
Banned Users

Haklısın abi ama gel gör ki daha Hz alinin kimin oğlu olduğunu bilmeyen ama İslam adıan fetva veren cehaletler var bu gün birisine rastladım yerden yere vurdum sada cahil hep bildiğini okur
Sponsor Reklamlar

bilgeyol ve Aşk bunu beğendiler.
Alt 11.01.13   #5
ByMunzur
Banned
Banned Users
Post Cevap: Hz. Ali ve Ömer İbn Hattap arasında ki bir olay...

BERF62 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bazı sunni alimlerden de kimisi Hz Ömer'in Hz. Fatıma'nın karnına da vurduğunu, kimisi çocuğunun düşmesine neden olduğunu söylediklerine göre, olayda bir karalama mübalağadan söz edilemez. Yani Ömer'i sevmeyen Şialar için abartıyor, uyduruyor deme şansları yok. Sözde dinledikleri Muhammed ile yarattıkları korkunç tablo arasında dağlar var.
Bir de Ömer in adaletinden bahsederler ne garip, ne garip...

Onlar bizim için atıp tutuyorlar diyorlar oysa kendileri atıp tutumakda önde gidiyolar her namaz kılanı hoca her cübbe giyeni sakal bırakanı şeyh diye başa çekerlerse olacağı budur

Nehcül Belağa okumanızı tavsiye ederim Hz Alinin hutbeleri mektupları ve sözleri var inanın bana her hutbesinde o dönemi anlatıyor öyle bir sözler var ki ben hayranlıkla okuyorum
Sponsor Reklamlar

BERF62 ve Aşk bunu beğendiler.
Alt 11.01.13   #6
BERF62
BERF62 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Hiçlik
Rep Puani : 46

Evet Nehcül Belağa, Hz.Ali'nin sözlerini mektuplarını içerir. Ben de okudum, bu kitaba bile laf edenler yalanlayanlar var.
İnsanları anlamak imkansız.
Sponsor Reklamlar

bilgeyol, ByMunzur ve Aşk bunu beğendiler.
BERF62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.01.13   #7
ByMunzur
Banned
Banned Users

EVet dün birisi ile konuşuyordum sözde islam tarihi üzerine kitaplar okuyor bana Muaviye yi övmeye başlayınca şartellerim attı o an aklıma Hz Ali efendimizin Amir ile savaşırken sabırı ve öfkesini yenmesi geldi sustum dinledim ve kendisine Hz Ali efendimizin hikmetlerini azıcık anlattım ve Hz Ali efendimizin babası Ebu Talip dedim yalanladı beni internetten baktık doğru çıkınca kırmızı oldu sonra bana Ebubekiri övmeye başladı BEdiuzaman Said Nursiyi Fetulahı Güya Fetulahın seceresi Hz Peygambere dayanıyormuş araştırdım kendi kişisel web sitesinde 8 kuşağa kadar bilmem ne efendinin tornuymuş öz be öz Türk olduğunu söylüyor

Ayrıca ilk Müslüman da Hz Ebubekir miş iyi güldüm buna Hz ali ilk müslüman dedim inanmadı
Neyse kardeşim Sen Fetulahını okumaya devam et Allah sana akıl vermiş sen o aklı Fetulahın arkasından giderek kullanmaya devam et dedim
Sponsor Reklamlar

BERF62 bunu beğendi.
Alt 11.01.13   #8
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54

Sponsor Reklamlar

bilgeyol, ByMunzur ve BERF62 bunu beğendiler.
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.01.13   #9
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Rep Puani : 76

Pir Mehmet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

teşekkürler ve kayıt için
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet bunu beğendi.

HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.

ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...