Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 23.10.12   #1
HURUFİCAN
HURUFİCAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Üyelik tarihi: Oct 2009
Mesajlar: 104
Rep Puani : 0
Standart Muhteşem yüzyil safavi!KIZILBAŞ DEVLETİNİN HÜRREMLERİ-PERİHAN VE HAYRÜNİSA(MehdiÜlya)-1
Kızılbaş devletinin başı ve gövdesi Erzincan vilayetinde birleşmiştir. Hakk razı gele ki Kızılbaşlar uyanıp Tekrar ayağa kalkıp özü öze bağlayalım, sular gibi çağlayalım, güçsüzün hakkını zalimden soralım, sömürüye izin veren ve sömüren padişahı öldürelim, emekçiyi ve gerçek inanç sahibi gönlü ak aklı ak olan 72 millete bir nazarda bakan eline diline beline sahip Kızılbaş anlayışını böylelikle güçlü kılalım dileklerimle;

Tarih hep bir başkaldırış başkaldırışın içinde ise liderlerin çekişmeleri vardır. Bu çekişmelere kadınların rolü büyüktür. Geçmiş insanlık tarihide bunu bize göstermektedir. Safavi Kızılbaş devletinde yine kadınların eşlerinin Şah olmaları için verdiği hilenin dalaverenin biri bitmiş biri başlamıştır.
Gönüllü olarak Safavi ordusunda asker olan Tarihçi İskender MUNŞİ şah Tahmasp'ın Sünni Çerkez eşi Fatma Zehra olan Perihan çok iyi yetişmiş akıllı güzeller güzeli bir saray aristokratıydı.

2.şah İsmail’in Çerkez anneden olmuş olan üvey kız kardeşi Perihan siyaset devlet işlerini seven ve gönül veren bu işlere tutkulu olduğunu tarihçi söylemektedir.2.Şah İsmail’in Safavi devletinin başına geçmesi içinde büyük işler başarmıştır. Lakin 2.Şah İsmail Şah olunca üvey kız kardeşi Perihanı devlet işlerinden uzaklaştırmıştır.

İskender MUNŞİ Perihan’ın özellikle 2.Şah İsmail zamanında iç çekişmelerdeki dini düzenlemelerde meydana gelen karışıklıklarda parmağı olduğunu nakil eder.
2.Şah İsmail Kızılbaş devletinin dini içerikli gözüken ayaklanmaları bastırmıştır.Bu durum Perihan’ın işine gelmemiştir.Afyon kullandığını bildiğimiz 2.şah İsmaili haremdeki ajanları sayesinde afyonunun içine zehir koydurarak 2.şah İsmaili hakka yürümesini sağlamıştır.
Knk: Azerbaycan Safavi devleti Prof. Oktay EFENDİYEV

Bu durumdan sonra Şah kim olacaktı diye KIZILBAŞ’ ar arasında büyük çekişmeler olur. Çok kan dökülür. Türkmen beylerinin ittifak ettiği karar safavilerde mutlak uygulanırdı.S onunda Büyük bir nufusa ve saygıya sahip Afşar beyi Halil Han bu KIZILBAŞ kanının akmaması için Türkmenler ile bir toplantı tertipler,Kaçar hanlar,Kürt Hınıslu,Gilan-ili Tonkabon,Halil Soltan Siyah Mansur,Pelengan hakimi,Budagi çekeni,Emir Han,Tekili Müseyyip Han,Ustacu Pire Muhammed,Şamlu Hüseyin han,Dulkadirli Kalkancı oğlu ve Veli Sultan gibi büyük oymak liderleri katıldı Kızılbaş kanı akıtılması durdurulur.Diğer yandan ortak olarak Anne ve babadan bir olan 2.Şah İsmail’in kardeşi ve Şiraz memleketinde hayatını sürdüren geçirdiği hastalıktan dolayı kör olan Muhammed Hudabende safavi devletinin başına geçirilmesine karar verilir.Burada tabiî ki ser meclisinde güçlü olan beylerin Şaha baskısıda böylelikle de artacağı ve entrikaların devam edeceğinin sinyali verilmiş oluyordu.
Kynk: Knk: Azerbaycan Safavi devleti Prof. Oktay EFENDİYEV

Derken kadın entrikalar safavi devletinde hız kazanır.2.Şah ismaili zehirleten üvey kız kardeşi Perihan Devleti Çerkezlerin sayılı lideri başı olan dayısı olan Şamhal Kızılbaşların aldığı kararı duymuştu.
Bu karara karşı söz söyleyemeyeceğini biliyordu. Perihanın hırsı bir türlü soğumuyordu, Perihan Kızılbaş birliğine Şah Muhammedi kabul ettiğini fakat devletin işlerini kendisinin yönetebileceğini Kızılbaş Ser meclisine söylemiştir. Lakin Ser Meclisi bunu kabul etmeyeceğini bildiği için ilk hileyi 2,şah İsmailin hapis ettiği tüm önderleri serbest bıraktı Şartı belliydi kendisine destek çıkmalarını istiyordu.Şiraz şehrinde kendi halince yaşan Muhammed Şah tacı giymek için Şirazdan yola çıkar Perihan ve Çerkez dayısı Şamhalın yanında destek çıkan Türkmenler Muhammed hana biat edince Perihan ve dayısı Şah Muhammed ile catışma yapma fikri var olurken Türkmenlerin Muahmmede biatından dolayı bundan vaz geçmişlerdir.Diğer Taraftan Muhammein eşi olan fars kökenli MAZENDERİLİ Mehdi Ülya lakaplı Hayrünisa da hırslı biri idi ilk işi muhaliflerini öldürtmek oldu üç dört gün içinde Perihan hanımıda yakalattırarak astırmıştır.Mehdi Ülya eşinin yetkilerinin çoğunu eline alır.
Ayrıca ilk planda yüksek divan vekili olmuştur.Fars kökenli olan Hayrünisa Kızılbaşları ele almış ve onlara entrikalara başlamış vezirlerin yapacağı fermanlarda kendi imzası ve fermanı olmadan fermanın geçersiz olaçağını bildirir kararlar aldırmış kardeşi olan Mir Hüseyin Han Mazenderiyle beraber annesi ve akrabalarıyla baş vezir Mir Givameddin Hüseyin Şirazi devlet yönetimi Kızılbaşların elinden çoktan çıkmıştı bile…
Sponsor Reklamlar

HURUFİCAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Muhteşem Yüzyıl'da Aleviler - Pirlere Niyaz ederiz deyiş Alevi Film Fragman ve Tanıtımları 11 21.12.11 20:03
ATATÜRKÜN kendi sesinden muhteşem türkü kepenekli çoban Mustafa Kemal ATATÜRK 0 02.12.11 22:04
Muhteşem Yüzyıl Dizi setinde at katliamı Alevi Pir Yolu Haber Merkezi 2 24.08.11 23:31
Muhteşem bir haber Pir Mehmet Genel Kültür 2 09.05.11 17:49
Vücudumuzdan 15 muhteşem görüntü meyou Her Telden 5 28.02.11 15:46
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2