Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları

Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları (http://www.piryolu.com/forum/index.php)
-   Tarih (http://www.piryolu.com/forum/tarih.html)
-   -   Trabzon Atatürk Köşkü (http://www.piryolu.com/forum/tarih/5588-trabzon-ataturk-kosku.html)

ozgurkursun44 19.11.11 13:32

Trabzon Atatürk Köşkü
 
http://www.trabzon.org/trabzon/i/ataturk_kosku2.jpg
Bu köşk sadece göründüğü gibi güzel bir köşk değildir. Aynı zamanda içinde Atatürk’e ait birçok eşyanın olduğu ve Dersim katliamının nasıl yapılmasına dair birçok belgenin olduğu bir müzedir. Bu köşk Trabzon’un soğuksu tepesinde çam ağaçları ile çevrili bir bahçe içinde yer alır. Art Nouveu tarzında yapılmıştır. Konstantin Kapogiannidis adına yapılmış ve 1903 de yapımı tamamlanmıştır. Mübadele zamanında sahibi ailesi ile birlikte Yunanistan’a gitmiştir.

Atatürk, Atatürk köşk nü üç kere ziyaret etmiştir. Birincisi 15-17 Eylül 1924 de Trabzon’u ziyaret eder ve orda bir süre kalır ve dinlenir.
İkincisi ise 26-29 Kasım 1930 da bu köşkte ağırlanır ve bu köşkü beğendiğini söyler ve Trabzonlular ona hediye etmeyi düşünürler ve Trabzon ili özel idaresi 18.5.1931 tarihinde Atatürk e hediye ederler.
Üçüncü ziyareti ise 10-11 Haziran 1937 tarihinde ve son gelişidir.

Atatürk, Trabzonluların hediye ettiği Trabzon Atatürk Köşkünde Dersim Katliamını planlar. Eğer Trabzon’daki bu müzeye ziyaret eder ve orada duvara asılı Dersim Katliamı hareket planını görebilir hatta orda ki müze görevlisinden rica ederseniz size ayrıntılı bir biçimde Atatürk ün Dersim Katliamı Hareket Planı hakkında size ayrıntılı bilgiler anlatabilir.
2009 yılında ben orayı ziyaret etmiştim gerçekten harika bir yerde ve mükkemmel bir köşk. Ordaki müze görevlisi bize Atatürkün Dersim Katliamı planını bizzat oradaki duvarlar üzerindeki plan üzerinden anlattı. Dosyalarımı bir karıştırıyım. Video ya eğer almışsam yayınlayabilirim.

Kaynak

http://www.trabzon.org/trabzon/ataturk_kosku.htm

http://www.cafrande.org/?p=34000


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 00:55.

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2