Sponsor Reklamlar


Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
 • 1 gönderen Alevi
 • 1 gönderen Alevi

 
Seçenekler
Alt 13.11.09   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 38
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Dersim 1937-38, aleviler-yaşananlar ve devletin rolü


BASINA VE KAMUOYUNA
05.11.09


19 Kasım 2009 tarihinde Brüksel Avrupa Parlamentosu’nda 2. “DERSİM 1937-38, ALEVİLER-YAŞANANLAR VE DEVLETİN ROLÜ“ başlıklı konferans düzenliyoruz. Dersim 1937-38 yıllarında yaşanan büyük felaketi, Türkiye’deki Alevi katliamlarını ve sorunlarını uluslararası alanda tartışmaya açıyoruz.

Açıyoruz çünkü; 1920 yılında Koçgiri, 1937/38 yıllarında da Dersim’de (Tunceli) yaşanan büyük felaket, 1978 yılında Maraş, 1980’de Çorum, 1993’te Sivas, 1995 yılında İstanbul Gazi ve Ümraniye ilçelerinde devletin karanlık güçleri Alevilere karşı katliamlar gerçekleştirdi ve bu katliamlarla yüzleşmedi.

Devletin resmi raporları, Meclis tutanakları, kanıtlar, tanıklar, fotoğraflar, video görüntüleri, mağdurların anlatımları, elde edilen veriler göstermiştir ki, büyük felaket ve yaşanan katliamlar, dolaylı ya da doğrudan, devletin onayı ve bilgisi dâhilinde olmuştur.

Üstünden 71 yıl geçmesine rağmen gerek Dersim 1937-38 yılında yaşananlarla, gerek yakın tarihte yaşanan Alevi katliamlarıyla yüzleşilmemiş ve kurbanların mağduriyeti giderilmemiş, yaşananlar yok sayıldığı için, mağduriyetleri de göz ardı edilmiş, üstü kapatılmaya çalışılmıştır.

Dünya tarihi, deneyimler kanıtlamıştır ki, tarihte yaşanan trajedilerle yüzleşilmeden sağlıklı bir toplum oluşturmak ve ileriye güvenle bakmak olanaksızdır. Geçmişle yüzleşmenin, yarının teminatı olduğu fikrini, geçmişleriyle yüzleşen toplumlar kanıtlamıştır.

Yüzleşmek, insan hakkı, demokrasi, evrensel hukuk, adalet ve vicdanın da gereğidir.

Türkiye Cumhuriyet’inin kuruluşundan bugüne kadar tekçi anlayışıyla Kürtler, Ermeniler, Museviler ve Rumlar yarattığı beşeri ve kültürel farklılıklar yok sayılmış, 86 yılık Cumhuriyet tarihinde Aleviler temel hak ve özgürlüklerinden yoksun bırakılmışlardır.

Kaynağını uzak ve yakın tarihten alan düne ait zihniyetin devamı olan bugünün politikaları küçük nüans farklılıklarına karşın halen varlığını sürdürüyor. Türkiye’de yaşayan tüm toplumlara acı, gözyaşı yaşatan uygulamalar bir seçenek olarak görülüp, uygulanıyor.

Türkiye’de, toplumsal yaraya dönüşen Kürt, Alevi sorunları bugün de devam ettirilmektedir ve demokratik anayasal haklardan da mahrum bırakılmışlardır.

 • Alevilerin ibadet yeri olan Cemevlerinin Türkiye’de yasal statüsü yoktur.
 • Zorunlu din dersleri uygulaması devam etmektedir.
 • Laik bir devlette Diyanet İşleri Başkanlığı hala sadece İslam inancına mensup olanlara hizmetini sürdürmektedir.
 • Hacı Bektaş Veli Dergahı ve Aleviler için serçeşme olarak bilinen tüm dergahlar, hala gerçek sahipleri olan Alevilere teslim edilmemiştir.
 • Alevi köylerine istek dışında Camii yapımı devlet politikası olarak sürdürülmektedir.
 • Alevileri, İslam inancına entegre etmek için asimilasyon politikası şekil değiştirerek uygulanmaktadır.
 • 1993 yılında Sivas Madımak Oteli’nde yakılan 35 aydın-sanatçı anısına otelin müze yapılması dikkate alınmadığı gibi yakın tarihe kadar et lokantası olarak işletilmesi manidardır.
 • Alevilerin temel hak özgürlükleri anayasal olarak güvence altında değildir.
 • Maraş, Çorum, Malatya, Sivas, Gazi katliamlarının derin devlet ve kontrgerilla tarafından planlanıp uygulandığı kanıtlandığı halde sorumlular hala yargı önüne çıkartılmamıştır.
 • Alevilerin kutsal mekanı olan Munzur Nehri üzerinde barajların yapımına hız verilmiştir.
 • Koçgiri ve Dersim’de yaşanan büyük felaketler üzerine konuşulmadığı gibi, yüzleşilmesi geciktirilmektedir.


AKP Hükümetinin ve CHP’nin politik açmazları, Alevi sorunu çözmek bir yana, sorunun daha da büyümesine neden olmaktadırlar.

Türkiye ile AB arasında yürütülmekte olan müzakere süreci aynı zamanda Alevi sorununu Avrupa Birliği’nin de sorunu haline getirmiştir. Çünkü Türkiye’de zayıflatılan toplumsal hafıza ve yürütülmeye çalışılan ortak akıl, sorunları görmezden gelse de, biz bu konferansla, dikkatleri haksız - hukuksuz bırakılan, yok sayılan Kürtlere, Alevilere çekmeyi, bu konuda demokratik ve kalıcı bir sürecin başlamasını hedeflemekteyiz.

Bu nedenle farklılıklarımıza, kimliğimize, inanç, felsefe ve kültürlerimize saygı gösterilmesini talep ediyoruz. Türkiye'nin etnik ve inaçsal katmanlarla barışabilmesinin yolunun geçmişi ile yüzleşebilmesiyle mümkün olacağına inanmaktayız.

Bunun için, Avrupa Parlementosu’nda Sol Grubun ev sahipliğini yapacağı, Dersim'i Yeniden İnşa Derneği, Demokratik Aleviler Federasyonun yapacağı konferansa, başta AB ülkeleri olmak üzere, BM’i, Türkiye Halklarını, sivil toplum örgütlerini ve tüm demokrasi güçlerini duyarlı olmaya çağırıyoruz.

Konferansa, Alevi Örgütlerinin Temsilcileri, Avrupa Parlamentosu’ndan milletvekileri, akademisyen, gazeteci-yazar, tarihçiler değerli bilgileriyle sunum yapacak, tanıklar ve mağdurlar yaşadıklarını anlatacaktır.


Düzenleyenciler:
GUE/NGL - AP Sol-Grup
Demokratik Aleviler Federasyonu (FEDA)
Dersim'i Yeniden İnşa Derneği (KDNV)
Sponsor Reklamlar

muhtar bunu beğendi.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 13.11.09   #2
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 38
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Cevap: Dersim 1937-38, aleviler-yaşananlar ve devletin rolü


Değerli dostlar

19 Kasım 2009 tarihinde, Avrupa Parlamentosun'un Brüksel'deki binasında Sol Grubun evsahipliğinde "DERSİM 1937/38, ALEVİLER-YAŞANANLAR VE DEVLETİN ROLÜ" başlığı altında bir konferans organize etmiş bulunmaktayız.

Düşünüyoruz ki, yaşanan trajedilerle yüzleşmeden, birbirlerini reddetmeyen, aynılaştırmak mantığını dayatmayan, sağlıklı bir toplum oluşturmak ve ileriye güvenle bakmak mümkün değildir. Geçmiş, ancak kendisi ile yüzleşilebildiği takdirde kin kumbarası olmaktan çıkacak ve koşulsuz toplumsal barışı sağlama aracı olacaktır. Kolektif bellek, unutma ve yadsıma politikalarıyla beslenerek toplumlararası uzlaşıyı zorlaştıracak “ortak vicdansızlık” anlamına gelmekten çıkarılmalı ve bunun da yolu, tarihi yok saymaktan değil, belleği ile yaşanan acıları tariflemekle mümkün olacaktır.

Böyle bir çalışmada sizlerin değerli düşünceleri, perspektifleri ve konu hakkındaki görüşleri bizler için büyük bir öneme sahiptir.

Ekte konferans ile ilgili basın açıklaması ve konferans programını bilgilerinize sunuyoruz.


Şükrü Yıldız
Konferans Sözcüsü
Sponsor Reklamlar

muhtar bunu beğendi.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
  Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
CHP Dersim Katliamı için Aleviler'den özür dilemez...! Alevi Pir Yolu Haber Merkezi 0 22.11.11 04:14
Yılmaz Güney (1937 - 1984) Kimdir? miSbon Sinema 2 09.09.11 15:01
Devletin Kasası 5 Ayda Nasıl Doldu? miSbon Türkiye Ekonomisi 2 20.06.11 13:25
İşte devletin Alevi raporu Alevi Pir Yolu Haber Merkezi 0 01.04.11 02:24
Abdülhak Hamit Tarhan (1852-1937) UYSAL VE ASİ Biyografi ve Eserler 0 11.06.10 10:47
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2