Sponsor Reklamlar

Bektaşi konusu

Alevilik ve Aleviler /Ana Forum Katagorisinde ve  Sorularla Alevi'lik Forumunda Bulunan  Bektaşi konusu Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Seçenekler
Alt 20.06.16   #1
Kayıtsız Üye
Misafir
Misafirler
Thumbs up Bektaşi konusu

Ben 1957' de Debre' ye bağlı Kovacık Köyünün Evla mezrasında doğdum. 1958' de Türkiye' nin İzmit şehrine göç etmişiz. Son 8 yıldır da Ankara' da yaşamaktayım. Üniversite Fakülte mezunu, 10 yıllık emekli, 35 yıllık evli ve biri evli kız, ikisi erkek, dördü de üniversite eğitimli bir damat ve üç çocuk sahibiyim. Eşim de aynı yerde doğmuştur.
Benim babam aslında bizim Bektaşi olduğumuzu ve doğduğum köydeki evimizin bir yanında cami, diğer yanında Bektaşi Tekkesi olduğunu söylerdi. Daha sonra ben onların kalıntılarının fotoğraflarını gördüm. Babamın yaşam tarzı da laik ve sekülerdi ve bu aslında çevrenin dikkatini çekmekle beraber o bir Atatürkçü ve CHP' li olduğundan bu hep normal karşılandı ve bu Bektaşilik yönü o olünceye değgin hiç bilinmedi. Hatta ben Bektaşi arkadaşlarıma ve bilhassa İzmit' teki Alevi Dedesi Fotoğrafçı ve Gazeteci-Yazar çok sevgili ağabeyim EYÜP ESEN' e bu camiaya katılmak istediğimi ve bana bu konuda yardımcı olmasını defalarca söylemiş olmama rağmen, o; Süleyman, sen öyle katı bir ateist ve nihilistsin ki, bizim aramızda da yapamazsın, bizim içimizde de çok fazla farklı yapılar var, senin bilimsel sol görüşlerine aykırı gelir, aramızdan çabuk çıkarsın, derdi.. Bu isteğim de o Zaman'lardan beri öylece yarım kalmıştır.. Daha sonra Protestan olmayı denedim ve uzun yıllar Hristiyan olmayı istedim, öyle ki defalarca domuz eti bile yedim.. 15 yaşından itibaren İstanbul' da gitmediğim kilise kalmamıştır, diyebilirim. Son 8 yıldır Ankara' da bir tek Vatikan Büyükelçiliğinin St. Paul Katolik Kilisesine gittim ve İngilizce ayine katıldım.. Ayin sonunda İrlandalı Kâhin bana, artık buraya geleceğine, Ulus' taki AZİZE TEREZA KİKİSESİ' deki Türkçe ayin yapan cemmate katılırsan daha uygun olur, dedi.. Bugünlerde, yani ömrümün son deminde bunu mutlaka yapmak ve öyle ölmek istiyorum.. Çünkü artık Tanrı'ya inanıyorum ve içimden bir ses"haydi artık, zaten çok geç kaldın, oraya git, onlara katıl ve öyle huzuruma gel" diyor.. Gece gündüz o sesi hep içimde duyuyorum ve o sesin beni çağırdığı yere bugün yarın gideceğim ve gereğini yerine getireceğim. Yoksa gözlerim açık gider. Derken,
Ölümünün ardından 35 yıl geçmesine rağmen ne onun, ne bizim, ne de soyumun diğer uzantılarının bu özelliği (sizin gibi istisnai ve nadir araştırmacı gruplar hariç) bu gün de bilinmemekte ve hiçbir zaman da-sonsuza dek-bilinmeyecektir.
Halbuki tespitleriniz tamamen doğru ve ayniyle vakidir. Bu çok değerli araştırma yazınızdan ötürü de sizi yürekten kutlar,
Sağlıcak ve esenlikler diler,
En içten sevgi ve saygılarımı sunarım..
Süleyman GÜNDOĞDU-Bahçeli/Emek-ANKARA ( Yahya Kaptan-İzmit/KOCAELİ )
Sponsor Reklamlar

Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...