Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları

Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları (http://www.piryolu.com/forum/index.php)
-   Sorularla Alevi'lik (http://www.piryolu.com/forum/sorularla-alevilik.html)
-   -   namaz (http://www.piryolu.com/forum/sorularla-alevilik/7587-namaz.html)

m.b .ist. 04.11.13 12:14

namaz
 
alevilikte namaz varmıdır
varsa nasıl kılınır

Cem Sultan 05.11.13 16:43

Cevap: namaz
 
alevilikte namaz yoktur ama ibadet vardir.

Deniz 05.11.13 18:27

Cevap: namaz
 
şekil namazı yoktur

bilgeyol 05.11.13 21:46

Cevap: namaz
 
Aleviler son namazı HZ. HÜSEYİNLE KERBELADA

MUAVİYE VE YEZİDE DİRENEREK KILMIŞTIR...!!!!

kristal 05.12.13 20:11

Cevap: namaz
 
İSLAM KUTUPLARA GİREMİYOR Nedeni malum! Çünkü Kur'an'ın yazarı kutupları bilmiyordu. Sabiler'den, Zerdüştlerden, İslam öncesi putperest Araplardan aldığı güneşe göre ayarlanmış namaz vakitleri kutuplara uymuyor. O yüzden milyonlarca insanın yaşadığı Kuzey Avrupa ülkelerinde İslam tutmuyor. Bölge halkından kimse müslüman değil. Dışardan gelen ve sayısı 800 civarında olan müslümanlar ise nasıl namaz kılacaklarını bilemiyor. Ya kılmıyorlar ya da 1 saat içinde 3 vakit namaz birden kılıyorlar. Çünkü güneşin ilk göründüğü 17 Ocak'ta öğle namazı 11.54 iken ikindi namazı 11.58'de. Yani, sünnetleri kılmaya vakit yok, hızlı bir şekilde öğle namazını kılıp hemen ardından yeni bir ezanla ikindiye duruyorlar. Ve sadece 55 dk. sonra akşam namazı başlıyor. İşin komik tarafı ise bir önceki günün akşam namazı saatinin 16.53'te kılınması. Yani 1 günde 4 saat fark yapıyor ve müslümanlar bu zaman farklarına kesinlikle alışamıyor, ne yapacaklarını şaşırıyorlar. İslamcılar 1977 yılından beri 35 yıldır bu duruma bir formül bulmaya çalışmışlar, kutuplarda inceleme yapmaya gidip gelmişler ama bir sonuca ulaşamışlar. Gündüz ve gecenin güneşle bir ilgisi olmadığını iddia etmekle tanınan İlahiyatçı prof. Abdülaziz Bayındır bugünlerde bu konuya el atmış ve Norveç'te çalışıyor. Allah'ın kutupları tanımadığını ve Kur'an'ın evrensel olmadığı tezlerini çürüteceği iddiasıyla kolları sıvamış durumda. Allah kolaylık versin. Müslümanlar da bol bol dua etsinler ki Allah insafa gelsin ve Kutuplar için bir çözüm bulunmasına izin versin. Malum Allah istemezse olmaz. Bu arada Kur'an'ın çok derin araştırılması lazım bence. Bilhassa Ömer Çelakıl bu konuda çalışmalı. Nasıl ki Yahudilere tırnaklı hayvanları yasaklayan Allah, kutuplarda yaşayanlara da namazı yasaklamış olabilir. Ayetlerdeki sözcükler noktalama işaretlerinin yerleri değiştirilerek ayrı ayrı versiyonlarda incelenmeli. Kur'an'da sadece Doğu ve batı geçiyor. Kuzeyden bahis yok ama belki bu yöntemle bulunur. Acaba diyorum Maun suresindeki "Vay o namaz kılanların haline" ayeti Kutuplarda yaşayanlar için olmasın? (bilimsel felsefe)


Allah kutupları bilmiyormuydu
bunun cevabı çok basit namaz diye bir şey yoktuki tanrıda kutupları es geçmiş olsun.
namaz arapların önceki dinlerinden kalma bir rütüeldi.

Cem Sultan 06.12.13 12:03

Cevap: namaz
 
zaten namaz diye cevrilen sey camilerdeki hareketler olsa bunu isa peygember, musa peygamber veya diger peygamberlerde yapardi cunku bunun diger peygamberlere de emrolundugu yazar kuranda ama nedense diger dinlerin hicbirinde bu cami hareketlerini goremiyoruz. acaba diger peygamberler Allah'i takmamislar mi yoksa bu namaz denilen sey aslinda farkli birsey mi iyi dusunmek gerek.

kalendercan 06.12.13 19:54

Cevap: namaz
 
KRİSTAL CAN YAZMIŞ
Allah kutupları bilmiyormuydu. bunun cevabı çok basit namaz diye bir şey yoktu ki tanrıda kutupları es geçmiş olsun. namaz arapların önceki dinlerinden kalma bir rütüeldi alıntı

SEVGİLİ CANLAR
Uzun yıllar kuranda namaz varmı yokmu ? sorusuna nacizhane kendimce hep cevap aradım .(1977 den beride zaman zaman namaz kıldım) .tüm internet sitelerindeki namaz konularında yapılan tartışmaları okudum ve okuduklarımdan sonuç almağa çalıştım 2010 yılından bu güne kadar namaz konusundaki benim tespit edebildiğim görüşler kısaca şöyledir.

Ehlisünnet vel cemaatın içinden bazı ulemalar 5 vakit namazın miracda verildiğine inanıyorlar
. Ehli sünnetin seçkin bazı uleması ise sayın Süleyman ateş hocada dahil kuranda namaz 3 vakittir. Tezini savunuyor.bu vakitler ; sabah ,akşam ve yatsı
Ehlisünnetin içinden çıkan çok az anti kapitalist hanif uleması ise kuranda var olan ibadetin salat olduğunu bu salatın ise eğitim ,öğretim ,vahy ezberleme , ve islamın yaşatılmasının mali destek olduğunu kuran vahylerinin (salatın) insanlara öğretilmesi için yapılan sabah ve akşam salatları olduğunu,
gece teheccüt namazının ise hz peygamberin yapması gereken bir ibadet olduğunu .İki cihan güneşi sevgili peygamberimizin 632 de hakka yürümesi ile ayetin görevini tamamladığını ileri sürmektedirler.

Biz Aleviler ise cemlerimizde pir huzuruna sorgulanmak için çıktığımız zaman iki rekat halka namazı kılmaktayız..
Aleviler 5 vakit namaz yerine tüm yaşamlarının salat olduğunu savunarak ,Kuranı okuyup Allahı zikretmenin en büyük ibadet olduğuna inanmaktadırlar.
Namaz ibadeti zaten islamdan önceki putperes ibadetlerinde var olduğu bilinir.Namaz islama sevgili peygamberimiz İki cihan güneşi .Hz Muhammed Mustafa aleyhisselamın ilk ortaya çıkardığı bir ibadet şekli olmadığı bilinmektedir.
Namaz ibadeti günümüz sünni islamında sarsılmaz bir yere ulaştırılmıştır.Kuranı okuyup anlama ,düşünme ve uygulanması yerine, yalnız günde herkesin 5 vakit namaz kılması şiddetle benimsetilmiş olup namaz kıldın mı tamam Müslümansın anlayışı hakim oldurulmuştur..
Anti kapitalist düşünceli ulemanın hanifleri ise; islamı şu şekilde yorumlamakta.
. SALAT: KURANIN KENDİSİDİR.
KURANDA KIYAM ;DİNİ (ALLAHIN YASASINI) TEŞVİK ETMEK AYAĞA KALDIRMAK
KURANDA RUKU ;DİNİ KABUL ETMEK İKRAR VERMEK .YAŞATMAK
KURANDA SECDE ;DİNİN KURANDAKİ ANLATIMLARIN UYGULANMASIDIR (alıntı )
Günümüz hanif ulemasının yorumu budur.
Ehlisünnet haniflerin bu açıklamasını asla kabul etmemektedir. O zaman iki cihan güneşi sevgili peygamberimiz hz muhammed mustafa aleyhisselam kuranı inananlara hangi vakitlerde okuttu ve yazdırıp ezberletti soruna cevap verilmelidir.öğle vakti ve ikindi vakti Mekke ve medinenin çok sıcak olması nedeni ile istirahatle ve uyku ile geçirildiğini biliyoruz.
Allahın selamı tüm canların üzerine olsun sağlıcakla kalınız ALLAH EYVALLAH

Deniz 06.12.13 22:13

Cevap: namaz
 
kuran osman zamanı derlendi kitap halini almaya başladı!!!!

gerçek kuran hüseyinin beyninde yok oldu.boşuna kafasını kesmediler hüseyinin

renk 06.12.13 22:57

Cevap: namaz
 
Günde 5 vakit şekil namazı kılacaklarına, 5 defa kendi çıkarları yerine ( cennet, huri, saray, taht v.s. ) başka insanlara nasıl iyilik yapılabileceklerini düşünselerdi bugün dünya " cennete " dönerdi! Kuranda biçok yerde geçen salat kelimesi yapılan her türlü iyiliğin bi ibadet olduğuna yapılan bi göndermedir. Günümüzde islamiyet=şekil namazı durumunda.

kristal 08.12.13 20:30

Cevap: namaz
 
Alıntı:

kalendercan Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 44828)
Ehlisünnet vel cemaatın içinden bazı ulemalar 5 vakit namazın miracda verildiğine inanıyorlar
. Ehli sünnetin seçkin bazı uleması ise sayın Süleyman ateş hocada dahil kuranda namaz 3 vakittir. Tezini savunuyor.bu vakitler ; sabah ,akşam ve yatsı
EYVALLAH

diğer eski inançlardaki namazı kaç vakit olduklarını
dua olarak ne okuduklarını araştırmak karşılaştırmak lazım.
çok şey çıkacağına inanıyorum

netten bir alıntı var aşağıda

Putperest ibadetlerinden biri namazdır.Namaz, güneş kültünün ritüellerinden biridir ve Hint kökenli bir ibadettir.İslam öncesi Araplar da namaz kılarlardı. Günümüzde Hindular da namaz ritüellerini devam ettirirler. Sansktitçe ''Surya'' Güneş, ''Namaskara'' ise Selamlama veya Bağlantı demektir. Böylece "Surya Namaskara" ''Güneşle Bağlantı'' anlamına gelmektedir. Surya Namaskara, bedende akan güneş enerjisinin canlandırma tekniğidir. Arap putperestlerinin namaz kıldığı Kur'an'da yazılıdır.

Enfal 35. Ve ma kane salatühüm ındel beyti illa mükaev ve tasdiyeh fe zukul azabe bi ma küntüm tekfürun. Bilindiği üzere Arapça'da salat namaz demektir. Onların Kabedeki namazları, ıslık çalmak ve el çırpmaktan başka bir şey değildir. Küfrünüzden dolayı azabı tadın.Namaz törenlerindeki ıslık ve alkışlar nedeniyle putperestlerin kıldığı namaz eleştiriliyor. Putperestler de günde 5 vakit namaz kılarlardı.


1-Şaharit namazı -sabah namazı
2-Musaf namazı - öğle namazı
3-Minha namazı - ikindi namazı
4-Neilat Şerarim namazı - akşamüstü namazı
5-Maarib namazı - akşam namazı

Kaynak; Hayrullah örs, Musa Ve Yahudilik, s.399-405; Doç.Dr. Ali Osman Ateş, Asr-ı Saadette İslam; Şaban Kuzgun, Hz. İbrahim Ve Hanifilik, s.117; Epstein, Judaism. kuran'da geçen namaz vakit sayısı 3 olmasına rağmen 5 vakit kılınıyor olması zamanla putperest döneme dönüldüğü şüphesi taşımaktadır.aynı şekilde abdest de putperestlerde vardı. Cünup olunca boy abdesti alırlardı. (İbn-i habib, Muhabber)


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 00:28.

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2