Sponsor Reklamlar

alevilik ve namaz

Alevilik ve Aleviler /Ana Forum Katagorisinde ve  Sorularla Alevi'lik Forumunda Bulunan  alevilik ve namaz Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Seçenekler
Alt 28.03.13   #11
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Rep Puani : 76
Standart Cevap: alevilik ve namaz

alevilikte cem ve cemin sonuna halka namazı vardır,

cemal cemale yapılır,

kimsenin haberi bile olmaz,

aleviliği böyle kıytırkılaıştırmayınız,

alevilik uzun bir süreçtir,

aleviliğin ne olduğunu anlamaya çalışın.

ne olduğunu öğreniniz.
Sponsor Reklamlar

renk ve gülveşeker bunu beğendiler.

HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.

ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.04.14   #12
özdemircan
Yeni Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 10

aleviler neden namaz kılmaz veya namaz kılan aleviler niçin namaz kılar? Bana göre aslında bütün aleviler namaz kilarlar. çünkü bütün aleviler cenaze namazı kılarlar ve neticede cenaze namazıda bir namazdır. Cenaze namazi esnasinda kıbleye dönmekten tutunda okunan sureler ve elleri kulak hizasina kaldirmak, Allahu Ekber demek, kiyama durmak v.s litaraatürler normal namazda da var. peki neden cenaze namazı kilan ve namazda yer alan litaraaturleri yapan aleviler sünni camilerinde ki cemaatlere neden katilmaz ve neden onlarla namaz kılmazlar?
niçin namaz kılmaz? veya niçin namaz kılar?">www.vbulletin-turko.com - Aleviler niçin namaz kılmaz? veya niçin namaz kılar?

Ben kendi adıma bunun cevabini vereceğim yani baskalarının adına değil kendi adıma konuşacağım. Bugün sünni camilerinde kılınan namaz(salat) ne peygamberin ne de Kuran'ın bize emrettiği namaz değildir. Bu camilerde kılinan namaz peygamber efendimizden onlarca yil sonra dunyaya gelmiş, peygamber evlatlarını katletmiş emevi ve abbasi yönetiminde peygambere sayısız iftiralarda bulunuldugu bir zamanda yaşamış ve bu iftiralar icerisinde peygamberi gercek anlamıyla tanımaya çalışmış fakat bunu başaramamış Ebu Hanife, imam Safii, imam Malik gibi kişilerden öğrenilmiştir. Biz bu kisileri tanımıyoruz. Biz Aleviyiz. peygamberin Ehlibeyt'i varken, imam Ali, imam Hasan, imam Hüseyin varken, ne diye peygamberi hiç görmemiş insanlardan dini öğrenelim. Bu mantiklımi? Peygamberin ailesinin saygınlığnı çiğneyenler, ahlaksız ve hayasızca peygamber Ehlibeyt'ini katledenler, peygamberin getirdiği dîni nasıl katletmez? ;Biz imam Şafii veya Ebu Hanifi peygamber evlatlarıni katlettiklerini söylemiyoruz, fakat Ebu Hanifenin, İmamŞafii'nin emevi ve abbasi donemlerinde yaşadıklarini dolayısiyla o dönemde din tamamıyla onların egemenligi altında oldugunu ve dolayısıyla onların hakim olduğu bilgilerden gerçek dinin tanınamayacağını savunuyoruz. Mesela günümüzde diyanet kurumu hükümetin emrindedir. Allah'ın dini haksızlık karşısında susmamaayı emretmektedir. Bu durumda diyanetin incirlikten havalanip mazlum ırak halkını bombalayan ABD ahlaksız kovboylarına söz soylemesi lazım. Fakat hükumet diyanetin konuşmasını yasaklıyor. Bu durumda diyanet Allah'a mı itaat edecek. hükumete mi? Kısacası diyanet hocalarının arkasında namaz kılanlar gercekten özgur bir insanın arkasinda namaz kilmışlar mıdır? Oysa dine göre din adaminin özgur olması lazım. namaz (salat) esnasinda elleri havaya kaldırmanin anlami hz. imam Ali (as) a göre: Allah'im senden baska her şeyi arkama atiyorum yani senden başka kimseyi tanımiyorum, sadece senin emirlerin benim için gecerlidir, bu durumda senin emrettigin gibi ben haksızliğın, zulmun, sömürünün yanında yer alamam ve bunlara tepkisizde kalamam. Peki namaz kılan adamın düşüncesi bu olabilir mi? gerçekten diyanete baglı bir din adamının arkasında namaz kılan bir insan bu duygularla namaz kılabiliyor olabilir mi? Kesinlikle hayır. Çünkü diyanet maaşını devletten aldığı için diyanet hocasına göre hükümetin emirleri Allah'ın emirlerinden önce gelir. Bu durumda hükümetin emrine tabi olan bir devlet memurunun arkasinda saf tutup namaza başlamak ve Allah'ım ben yalnız senin için burdayım ve yalnız sana itaat ederim, senin dışında hiç kimseyi tanımam diyebilir mi? Oysa ki nama;zın anlamı bu olmalı. Böyle bir namaz, sadece her türlü haksızlığın, sömürünün, adaletsizliğin karşısındâ duran ve Allah,tan başkasına boyun eğmeyen ve bu onurlu, izzetli duruşlarıni kalleşce, ahlaksızca öldürülmeleriyle, zehirlenmeleriyle ödeyen ehlibeyt kılmıştır. İmam Hüseyin (as) buyurmadi mi zilletce (rezilce) yaşamaktansa, izzetli (şerefli) bir şekilde ölmek daha iyidir? imam Zeynul Abidin lanetlik Yezid'in Kufe Valisine; "Bizi ölümlemi tehdit ediyorsun, kendi bilmezmisin ki öldürülmek bizim adetimizdir" Yani biz haksızlık karşısında öldürülmeyi adet edinmişiz. Biz ölümden korkmayız. İste biz ehlibeyt'in kendi dostlarına öğrettiği namazı kılarız. Çünkü doğru olan namaz, ehlibeyt'in, oniki imamın bize öğrettiği namazdır. Netice olarak biz kıbleye dönüp, ellerimiz havaya kaldırıp "Allahu ekber" diyip, kendi dostlarımız için cenaze namazı kılığımıza göre, secde, kiyam ettgimize göre bizim namazla bir problemimiz yok. Bizim problemimiz sünni camianın kıldığı namazla. Benim namazım, Allah'e itaatle beraber zulme, haksızlığa sömürüye karşı bir başkaldırıdır. Yani namazın insanda olusturduguu vicdan onu emperyalizmin, Katil ABDnin yapmış olduğu katliamların karşısına dikmeli. Çünkü namaz demek, Allah'ım ben sadece senin için eğiliyorum ve hiçbir zaman katillerin, zalimlerin karşısında eğilmeyeceğim..

Ben 5 vakit namazı kılarım. Ama sünni imamın arkasında değil. 12 imamdan öğrendiğim şekilde.

Tüm canlara saygılar ve sevgiler.
Sponsor Reklamlar

özdemircan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.04.14   #13
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32

Kardes sen bu bes vakit namazi 12 imamlardan hangisinden ögrendin?
Bu namazin sünni namazindan farki ne?
Yararli bir sey se bizde kilalim.

Cenaze namazi Hiristiyanlardan araklama bir ayindir ve ölen kisiye saygiyi temsil eder.
Aleviler de saygilarini göstermek icin bu namaza istirak ederler.
Inandiklarindan degil.
Sponsor Reklamlar

dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.04.14   #14
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Nereden: İzmir
Rep Puani : 102

özdemircan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
aleviler neden namaz kılmaz veya namaz kılan aleviler niçin namaz kılar? Bana göre aslında bütün aleviler namaz kilarlar. çünkü bütün aleviler cenaze namazı kılarlar ve neticede cenaze namazıda bir namazdır. Cenaze namazi esnasinda kıbleye dönmekten tutunda okunan sureler ve elleri kulak hizasina kaldirmak, Allahu Ekber demek, kiyama durmak v.s litaraatürler normal namazda da var. peki neden cenaze namazı kilan ve namazda yer alan litaraaturleri yapan aleviler sünni camilerinde ki cemaatlere neden katilmaz ve neden onlarla namaz kılmazlar?
niçin namaz kılmaz? veya niçin namaz kılar?">www.vbulletin-turko.com - Aleviler niçin namaz kılmaz? veya niçin namaz kılar?

Ben kendi adıma bunun cevabini vereceğim yani baskalarının adına değil kendi adıma konuşacağım. Bugün sünni camilerinde kılınan namaz(salat) ne peygamberin ne de Kuran'ın bize emrettiği namaz değildir. Bu camilerde kılinan namaz peygamber efendimizden onlarca yil sonra dunyaya gelmiş, peygamber evlatlarını katletmiş emevi ve abbasi yönetiminde peygambere sayısız iftiralarda bulunuldugu bir zamanda yaşamış ve bu iftiralar icerisinde peygamberi gercek anlamıyla tanımaya çalışmış fakat bunu başaramamış Ebu Hanife, imam Safii, imam Malik gibi kişilerden öğrenilmiştir. Biz bu kisileri tanımıyoruz. Biz Aleviyiz. peygamberin Ehlibeyt'i varken, imam Ali, imam Hasan, imam Hüseyin varken, ne diye peygamberi hiç görmemiş insanlardan dini öğrenelim. Bu mantiklımi? Peygamberin ailesinin saygınlığnı çiğneyenler, ahlaksız ve hayasızca peygamber Ehlibeyt'ini katledenler, peygamberin getirdiği dîni nasıl katletmez? ;Biz imam Şafii veya Ebu Hanifi peygamber evlatlarıni katlettiklerini söylemiyoruz, fakat Ebu Hanifenin, İmamŞafii'nin emevi ve abbasi donemlerinde yaşadıklarini dolayısiyla o dönemde din tamamıyla onların egemenligi altında oldugunu ve dolayısıyla onların hakim olduğu bilgilerden gerçek dinin tanınamayacağını savunuyoruz. Mesela günümüzde diyanet kurumu hükümetin emrindedir. Allah'ın dini haksızlık karşısında susmamaayı emretmektedir. Bu durumda diyanetin incirlikten havalanip mazlum ırak halkını bombalayan ABD ahlaksız kovboylarına söz soylemesi lazım. Fakat hükumet diyanetin konuşmasını yasaklıyor. Bu durumda diyanet Allah'a mı itaat edecek. hükumete mi? Kısacası diyanet hocalarının arkasında namaz kılanlar gercekten özgur bir insanın arkasinda namaz kilmışlar mıdır? Oysa dine göre din adaminin özgur olması lazım. namaz (salat) esnasinda elleri havaya kaldırmanin anlami hz. imam Ali (as) a göre: Allah'im senden baska her şeyi arkama atiyorum yani senden başka kimseyi tanımiyorum, sadece senin emirlerin benim için gecerlidir, bu durumda senin emrettigin gibi ben haksızliğın, zulmun, sömürünün yanında yer alamam ve bunlara tepkisizde kalamam. Peki namaz kılan adamın düşüncesi bu olabilir mi? gerçekten diyanete baglı bir din adamının arkasında namaz kılan bir insan bu duygularla namaz kılabiliyor olabilir mi? Kesinlikle hayır. Çünkü diyanet maaşını devletten aldığı için diyanet hocasına göre hükümetin emirleri Allah'ın emirlerinden önce gelir. Bu durumda hükümetin emrine tabi olan bir devlet memurunun arkasinda saf tutup namaza başlamak ve Allah'ım ben yalnız senin için burdayım ve yalnız sana itaat ederim, senin dışında hiç kimseyi tanımam diyebilir mi? Oysa ki nama;zın anlamı bu olmalı. Böyle bir namaz, sadece her türlü haksızlığın, sömürünün, adaletsizliğin karşısındâ duran ve Allah,tan başkasına boyun eğmeyen ve bu onurlu, izzetli duruşlarıni kalleşce, ahlaksızca öldürülmeleriyle, zehirlenmeleriyle ödeyen ehlibeyt kılmıştır. İmam Hüseyin (as) buyurmadi mi zilletce (rezilce) yaşamaktansa, izzetli (şerefli) bir şekilde ölmek daha iyidir? imam Zeynul Abidin lanetlik Yezid'in Kufe Valisine; "Bizi ölümlemi tehdit ediyorsun, kendi bilmezmisin ki öldürülmek bizim adetimizdir" Yani biz haksızlık karşısında öldürülmeyi adet edinmişiz. Biz ölümden korkmayız. İste biz ehlibeyt'in kendi dostlarına öğrettiği namazı kılarız. Çünkü doğru olan namaz, ehlibeyt'in, oniki imamın bize öğrettiği namazdır. Netice olarak biz kıbleye dönüp, ellerimiz havaya kaldırıp "Allahu ekber" diyip, kendi dostlarımız için cenaze namazı kılığımıza göre, secde, kiyam ettgimize göre bizim namazla bir problemimiz yok. Bizim problemimiz sünni camianın kıldığı namazla. Benim namazım, Allah'e itaatle beraber zulme, haksızlığa sömürüye karşı bir başkaldırıdır. Yani namazın insanda olusturduguu vicdan onu emperyalizmin, Katil ABDnin yapmış olduğu katliamların karşısına dikmeli. Çünkü namaz demek, Allah'ım ben sadece senin için eğiliyorum ve hiçbir zaman katillerin, zalimlerin karşısında eğilmeyeceğim..

Ben 5 vakit namazı kılarım. Ama sünni imamın arkasında değil. 12 imamdan öğrendiğim şekilde.

Tüm canlara saygılar ve sevgiler.

sevgili dost bir çok şeye değenmişsin.size nacizane bir kaç sorum olacak.

aleviler.ne zaman müslüman oldu?
anadoluya geliş nasıl oldu?

anadolu aleviliği nasıl başladı?

illada müslümanlığın özüyüm diyor iseniz!!!!!!arap yarım adasındanmı bu topraklara geldik???

ali namaz kılardı.bende kılarım diyorsunuz.tamam kılınız.lakin kırklar cemi nedir?

alevilik dinlere sığıyormu?

türklerin inancı şamanizm değilmiydi?
Sponsor Reklamlar

bilgeyol bunu beğendi.
Alt 02.04.14   #15
kristal
kristal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Rep Puani : 65

özdemircan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

kıldığınız namaz nasıl bir namaz.yani nasıl kılıyorsunuz yazarmısınız.merak ettim. şekil dua vs sünnilerin kıldığı namazmı yoksa tek fark sünni imamın arkasında kılmamakmı
Sponsor Reklamlar

bilgeyol ve renk bunu beğendiler.
kristal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 03.04.14   #16
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54

Kayıtsız Üye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
merhaba 22 yasında bir alevi kızım. 3 gün önce kimsenın yada herhangı bırseyın baskısı altında kalmadan kendı rızamla namaz kılmaya başladım.internette ne kadar aradımsa ıstedıgım bilgiye tam ulaşamadım alevılık ve namaz konusunda. sitenizde bir arkadasımız " namazımız kılınmış, abdestimiz alınmış. Ehl-i Tarikat olmuşuz" diye bir cümle yazmıs ama kendımı düşününce bunu göremedım. çünkü bulundugum kesımde senede bir yada ıkı kez cemlere şahıt oluyorum ve tabıkı fırsat oldukca katılıyorum. bu demek değilki ailem ve ben asimile edilmiş kesımler gibi yasıyoruz. muharrem ayında orucumuzu tutarız ve günümüzde olan her alevi vatandas gibi ınancımızla Hz Ali efendimizin ve ehlibeytin yoluna ınanıyoruz. fakat bu ıstegımı aıleme acınca çok büyük tepkiler aldım. yok yakında carsafa girersin yok utanmıyosan türban tak gibi kelimeler. Ama ben asla bu kişilikte beynı yıkanmıs ır bayan değilim tam tersi Atatürkün ilke ve ınkılaplarına sahip çıkan çağdaş ve cumhurıyetçi bir genç kızım. BU KONUYLA İLGİLİ DÜŞÜNCELERİNİZİ MERAK EDİYORUM

NOT: 3 GÜNDÜR GÜNDE 4 VAKİT NAMAZ KILIYORUM. SAYGILAR

Değerli can, (size pek de can diyesim gelmiyor ama buraya gelip görüşünü bildiren herkes ''can''dır benim nazarımda. Ehl-i Tarikat olmuşuz diyen canın yorumunda bir kusur yoktur, doğrudur. Forumumuzdaki konuları biraz daha iyi araştırırsanız görürsünüz. Senede bir iki defa cemelre katıldığınızı söylemişsiniz. Allah aşkına cemlerdeki o dedelerin iyiye öğütleyici kelamlarını, Alevileri cemlerde cemal cemale yaptıkları secdeyi, sazı, sözü, insanların birbirlerine gösterdikleri saygıyı, sevgiyi hiç mi görmediniz, duymadınız??? Demişsiniz İmam Ali efendinin yolundan gidiyoruz, peki sorarım size ailenizde, çevrenizde ya da buradaki canlar tepkilerinde haksızlar mı ve bu insanlar İmam Ali'nin yolundan mı sapmışlar, sapmışlarsa ispatıyla beraber paylaşmanızı isterim.
Sponsor Reklamlar

bilgeyol bunu beğendi.
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 03.04.14   #17
guldenn
guldenn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üye

Merhaba arkadaşlar, ben Alevi değilim, Alevi kültürünü de arkadaşlar edindikçe tanıdım ve öğreniyorum, en eğlenceli arkadaşlarımın da Alevi olduğunu belirteyim Daha önceleri pek bir fikrim yoktu, tanımıyordum. Benim de tıpkı Sünni-Hanefiler gibi namaz kılan Alevi arkadaşlarım var. namaz kıldıkları bilgisini Alevi oldukları bilgisinden önce öğrendim bazılarının. Kavramların ne önemi var diyenler olabilir ama ben yok edilmeye çalışılan bir kültürün bütün kültürel öğelerinin tanımlayıcı ve tanıtıcı olarak kullanılması gerektiğini düşünüyorum.(bu forumu da bu nedenle faydalı buldum.) neden namaz kıldığını da ailesinden bu şekilde gördüğünü belirterek açıklıyor bu arkadaşım
Sponsor Reklamlar

renk bunu beğendi.
guldenn isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 03.04.14   #18
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Rep Puani : 76

guldenn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba arkadaşlar, ben Alevi değilim, Alevi kültürünü de arkadaşlar edindikçe tanıdım ve öğreniyorum, en eğlenceli arkadaşlarımın da Alevi olduğunu belirteyim Daha önceleri pek bir fikrim yoktu, tanımıyordum. Benim de tıpkı Sünni-Hanefiler gibi namaz kılan Alevi arkadaşlarım var. namaz kıldıkları bilgisini Alevi oldukları bilgisinden önce öğrendim bazılarının. Kavramların ne önemi var diyenler olabilir ama ben yok edilmeye çalışılan bir kültürün bütün kültürel öğelerinin tanımlayıcı ve tanıtıcı olarak kullanılması gerektiğini düşünüyorum.(bu forumu da bu nedenle faydalı buldum.) neden namaz kıldığını da ailesinden bu şekilde gördüğünü belirterek açıklıyor bu arkadaşım

vallahi 55 yaşına giren bir aleviyim,
alevinin namaz kılıp oruç tutanını görmedim,
sizin bu dediğiniz aleviler iç karadeniz,iç anadoluda ve akdenizin bir bölümünde asimile olmaya yüz tutmuş alevilerdir,
alevilerde namazz yoktur,
sadece cemden ceme halka namazı vardır buda cemal cemale yapılır,
siz bilgi kirliliğinin içinde kalmışsınız,izzettin doğan dönegi dedelerin hacca gitmesinede bakmayın,
ALEVİLERİN KABESİ İNSANDIR.
İBADETLERİNDEDE ŞEKİLCİLİK YOKTUR KARDEŞİM.
Sponsor Reklamlar

Alevi ve renk bunu beğendiler.

HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.

ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 03.04.14   #19
guldenn
guldenn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üye

dedelere 'devlet' tarafından sağlanan bir hizmetti o sanırım değil mi? off of. evet bunu belirten arkadaşım kayseriliydi.
Sponsor Reklamlar

guldenn isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 03.04.14   #20
renk
renk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Rep Puani : 80

guldenn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Merhaba, öncelikle hoş geldiniz foruma. Sunni-alevi arkadaşlıkları yaygın, bizim de var komşu-arkadaşlarımız. Eğlenceli miyiz bilmem ama en iyi dostlar olduğumuz hep söylenir, tabi bu bir genelleme değildir. Namaz kılan kılsın, biz inançlara saygılıyız, dönen de dönsün ne diyelim ama benim belirtmek istediğim şu; sunni arkadaşlarımız istisnasız hepsi tarafından " neden namaz kılmıyorsunuz" sorusuyla karşılaştım. Hiçbir zaman saygı görmedim ve bu seçim sürecinde 40 yıllık dostluklar, arkadaşlıklar kopma noktasına geldi. İnceldiği yerden de kopsun zaten. Biz saygılı olduğumuz için bu noktaya kadar gelmişti, biz yine saygılıyız ama bizi hazmedemeyen onlar....
Sponsor Reklamlar

bilgeyol ve guldenn bunu beğendiler.

Thomas Paine
renk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...