Sponsor Reklamlar

hatirlayamdigim siir

Alevilik ve Aleviler /Ana Forum Katagorisinde ve  Sorularla Alevi'lik Forumunda Bulunan  hatirlayamdigim siir Konusunu Görüntülemektesiniz.=>sn canlar alevizyon adli sitede bir siir vardi ve ben onu baktigim siir kitaplarinda bulamadim soz konusu sitede kaldirilmis ayni isimle yeni bir site yapilmis orda yoktu sorun su siiri hatirlamiyorum aklimda kalan kelime sadce su KATRE IDIM UMMAN OLDUM gibi bir sey dedim ya tam hatirlamiyorum ve ben bu siiri ariyorum siiri bilen bir can varsa lutfen yazsin . sag olun....

Ağaç Şeklinde Aç5Beğeni
  • 1 gönderen Alevi
  • 3 gönderen ByMunzur
  • 1 gönderen seykek

Seçenekler
Alt 09.02.13   #1
seykek
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: ailem
Rep Puani : 31
Standart hatirlayamdigim siir

sn canlar
alevizyon adli sitede bir siir vardi ve ben onu baktigim siir kitaplarinda bulamadim soz konusu sitede kaldirilmis ayni isimle yeni bir site yapilmis orda yoktu sorun su siiri hatirlamiyorum aklimda kalan kelime sadce su
KATRE IDIM UMMAN OLDUM gibi bir sey dedim ya tam hatirlamiyorum ve ben bu siiri ariyorum siiri bilen bir can varsa lutfen yazsin .
sag olun.
Sponsor Reklamlar

seykek isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 09.02.13   #2
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199
Standart Cevap: hatirlayamdigim siir

Alevizyon arkadaslari tanirim suan haber sitesi ile devam ediyorlar yollarina mesajnizi ilettim kendilerine.. bu arada foruma hosgeldin can..
Sponsor Reklamlar

ByMunzur bunu beğendi.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 09.02.13   #3
seykek
Kıdemli Üye
Üye

sn acan sag ol cok duyarlisin umarim bu siiri bulurum aslinda bu tur sitelrde alevi kzilbas sirileri ki bence 7 ulu ozana ait
olanlari tek tek ele alinip siirleri uzerinde edebiattan cok iyi anlayan birisi tarafaindan siirleri
islenmeli cunku bir cok kisi o sirlerde gecen konuyu tam anlayamiyor bu cok onemli zira eleviligin yazili bir kitabida olmayinca
kisiler aleviligi bu yolla anlatmis biz aleviler aleviligi ancak o siirleri cozersek ve orda ne anlatilmak istendigini anlarsak
alevilig daha iyi kavrariz yoksa onune gelen kendince alevilig tarif ediyor bu sebepten dolayida piyasada bir cok alevi
kitabi var bununla kalmiyorlar dedelerimizden duymadigimiz bazi terimleride kendi siyasi gorusleinr gorede aleviligi yeni yeni kavarmalr sokuyorlar
buna ornek ise ALEVI ISLAM diyor bazilari oysa biz bu konuda saedce elviyiz diyorduk delerimizde boyle diyordu ama simdi ALEVI ISLAM diye
bir kavram attular ortay dahasi var INANC ONDERI oysa bizler buyuklerimizden boyle bir kavram duymadik bildigimiz duydugumuz
PIR veya DEDE idi .
kisacasi kendi gorusme gore bu sitede veya baska bir sitede yayin olabilir aleviligi tarihten bu gune getiren ozanlarimizn siirlerini aciklamali bir sekilde
siirlerin tek tek usteunde yaiplacak bir calslama cok yararli olacaktir bugune kadar kulaga hos gelen muzik olarak dinlemenin disinda
dogru durut kalasilmadi bu konuya kimi sanatcilarimizda yeni kaset calsimalrina yeni bir eser olma rolu disinda baska bir islevi olmadi
bundan sonra daha farkli ele almaliytiz bu ozanalrimizin eserlerini ve aleviligin sirlarinida gerceginide buradan ogrenecegiz yoksa aelvi esnaflarindan veya alevi yobazlarindan hurafecilerinden ogrenemeycegiz onlarin gorevi yeseviligi bektasilik uzerinden aleviligi asimle
edip ilimli alevilige terfi etirdikten sonra tipki sunni muslumanlari camiye bagladiklari gibi kizilbaslarida sehirlerde nereden geldigi belli olmayan
sozde dede(onalar buna inanc onderi diyor) tahakkumunde sunnilige dogru gitmis oluruz.
Sponsor Reklamlar

Alt 09.02.13   #4
ByMunzur
Banned
Banned Users
Nereden: Müzik Diyarı

Sanırım sizin aradığınız şiir bu olsa gerek Kul NEsimi ye ait ...

Ger aslım sorarsan ben bir niyazım

Ger aslım sorarsan ben bir niyazım
Sabır ilmi derler yerden gelirim
Katre idim şimdi ummanlar oldum
Arştaki kandilden nurdan gelirim

Ben 'kal u bela da ' buldum izim'i
Döndürmedim bir dem Hakk'tan yüzümü
Ateş-i aşkına yaktım özümü
Halil İbrahim'le nardan gelirim

Sual eylerisen benim sırrımdan
Cümlemizi var eyledi varından
Yarattı Muhammed Ali nurundan
Hakk ile hak olan sırdan gelirim

Cebrail çerağı alır eline
Seyretmeye gelir dostun iline
Hayranım şakıyan dudu diline
Rıdavan kapı açtı şardan gelirim

Teni sual etme ten kuru tendir
Can anın içinde gevher-i kandır
Bu ilim deryası bahri ummandır
Sırrı kal eyleyen serden gelirim

Mansur ile varıp dara çekildim
Yusuf ile kul olup bile satıldım
Şam'da İsa ile göğe çekildim
Musa ile dahi Tur'dan gelirim

Mahkemede sual sordu kadılar
Kitapları orta yere koydular
Sen bu ilmi kimden aldın dediler
Üstadımdan aldım pirden gelirim

Nesimi'yim ikrarımla belliyim
Gerçek erenlerin kemter kuluyum
Ali bağçesinin gonce gülüyüm
Münkir münafıka Hakk'tan gelirim

Kul Nesimi
Sponsor Reklamlar

Alevi, Deniz ve bilgeyol bunu beğendiler.
ByMunzur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.02.13   #5
seykek
Kıdemli Üye
Üye

sn bymunzur a
degerli dostum gecen gece aradigim siiri internete aradim buldugumda saat sabahin 05 idi siznle baglasmak isterim ayrica sana duyarliligin icin tesekkurler haq razibo wes u war be

siir GUFRANI ye aitmis.
ilk iki dortlugunu yazacagim zira uzun bir siirdir.

Katre idim ummanlara karistim
Kac bulandim kac duruldum kimbilir
Devre edip ademleri dolastim
Bir sanata kac sarildim kimbilir
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Bulut olup agdigimi bilirim
Boran ile yagdigimi bilirim
Alt(i) anadan dogdugumu bilirim
Kac ebeden kac soruldum kimbilir

diye siir surp gidyor umarim sizde begenmissinizdir interneten bulup devamnini okumanizi oneririm .
saglicakla kalin canlar .belki bu vesileyle ozanlarimiza ait siirleri paylasabilirizde cunki kizilbasligin kitabi yoksada siirleri vardir .
Sponsor Reklamlar

ByMunzur bunu beğendi.
Alt 11.02.13   #6
ByMunzur
Banned
Banned Users
Nereden: Müzik Diyarı

heq tora raji bo can ozanlarımızın şiirlerini paylaşacağız değerli can hatta sizlerde elinizde var olan şiirleri bizimle paylaşırsanız memnun oluruz.
Sponsor Reklamlar

ByMunzur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.02.13   #7
seykek
Kıdemli Üye
Üye

sn canlar
burda dersimli SEY QAJI (dogumu 1860 hakka yuruyusu 1936 dir ) inin siirlerini yazmayi dusundum vazgectim bunun yerine kitabini oneriyorum
kiatbi derleyen Dr Daimi CENGIZ
yayinevi HOROSAN YAYINLARI yaklasik 500 sayfa
Sponsor Reklamlar

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...