Sponsor Reklamlar

Ali'den bile önce Muhammed gelmiyor mu?

Alevilik ve Aleviler /Ana Forum Katagorisinde ve  Sorularla Alevi'lik Forumunda Bulunan  Ali'den bile önce Muhammed gelmiyor mu? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Seçenekler
Alt 22.01.13   #21
BERF62
BERF62 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Hiçlik
Rep Puani : 46
Standart Cevap: Ali'den bile önce Muhammed gelmiyor mu?

Aşk can, kendi adıma, İslam konusuyla ilgili karışık bir haldeyim. Söylediklerinde haklı olabilirsin. Ama günümüzdeki İslam'ın da ne durumda olduğu belli. O zaman gerçek İslam böyledir deyip tamamen İslam'ın içindeyiz mi dememiz gerekiyor, nasıl yapacağız? Biz İslam değiliz demekten ziyade de İslam'ı ne kadar kapsıyoruz, ya da İslam bizi ne kadar kapsamış diye düşünüyorum.

Ben bugüne bakınca (kimse kusura kalmasın ama) biz İslamız falan diyemiyorum. Kendim söylediğimi kendim bile kabullenemiyorum ki. Bugün, bugünkü İslamı savunan kişilere bakınca oldukça barbar, baskıcı, dogmatik, hiç de İslam'ın asıl isminin anlamına uygun olmayan fikirler, uygulamalar görüyorum. Bugünkü İslam(artık ne diye geçiyorsa)bu barbarlık karşısında insanların biçare kalmasını hedefliyor. Bunu evvelden beri bizleri toplu kıyarak, yakarak amaçlarına ulaşmadılar mı?

Öte dünya-beri dünya, sevap günah ayrımlarıyla insanlara nutuk atıp; binbir işkenceler ederek o mazlum hayvanları sözde ahrette bineğimiz olacak, yayan geçmeyeceğiz vellamdüliiah demediler mi? ama bir yandan da doğrayıp buzluklarına stoklamadılar mı? Alevi mi? Yemeği yenmez, kafirdir vs vs banyomuza kadar laf edip bizi dışlamadılar mı?
Allah tektir deyip de cana kıymadılar mı? Deri yüzmediler mi? Tüm bunları "Allah yolunda bir ibadet" sayıp, bu aradaki nedensel bağı fenomen düzeye çıkarmadılar mı?

Bugün bir Alevi, yetmişiki dilde bir insan olabilir, yetmiş iki inanç olsa onda da olabilir...
Ama bugün bir Müslüman/İslam bir Sivas bir Dersim bir Maraş bir Çorum bir Gazi olabilmesi; olmayı bırak anlayabilmesi ve aradaki kötülüklerin gitmesi için ...?
Sponsor Reklamlar

Deniz, "-dost-", renk ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
BERF62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 22.01.13   #22
Aşk
Banned
Banned Users
Nereden: İstanbul
Rep Puani : 20

Birkaç noktada haksız değilsin sevgili Can...
Genel olarak diyorsun ki vaziyet ortada...
Ve fakat şu var, Rumi diyor ki: köpek gölden su içti de göl mü kirlendi?
Ne yapalım, İslam'ın hakiki kimliğini biliyoruz, fakat sadececehalet tarafından bu kimlik işgal edilmiş olduğundan bu kimliği terk mi edelim? Korkarak kaçalım mı? Yoksa durub da Şah-Merdan gibi cehalete karşı savaş mı verelim galib olana kadar? Siz söyleyin...
Sponsor Reklamlar

Aşk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 22.01.13   #23
ByMunzur
Banned
Banned Users
Nereden: Müzik Diyarı
Rep Puani : 31

Ey canlar biliyormusunuz bu işler ruh ile alaalıdır bence insan ruhu neden diyeceksiniz ben şöyle bir geçmişime bakıyorumda nereden nereye gelmişim... Şimdi dinlediğim bir deyiş te ağlamak istiyorum ben kendimce doğru yolumu geç de olsa buldum

Bağışla bu günahkarı yüz sürdüm dergahına
Ruhum küfr içinde kaldı kalma bu günahıma
Sığınıp gelmişem ben bu risalet penahına
Alemin nuru Muhammed mürvet ya Ali mürvet
Hatayi der ki ya Ali dolu Günahla Tenim
Alemin Nuru Muhamedmmed mürvet ya Ali mürvet

İslamın özü bizim yolumuzdur canlar eksiklerimiz var yok değil okumalıyız öğrenmeliyiz ve herşeyden önce ruhumuz ile hissetmeliyiz valahi ben geçmişimde namazda kıldım oruç da tuttum hatta kıldığım namazlarda okuduğum surelerde hep yanlış okudum düzgün okuyamadım çünkü dayatma buydu şekilcilik hep... oysa şimdi

Açtım elimi ben sana ey mevlam
Secde ederim ben sana ey mevlam
Muhamedine ve Aline salat-u selam
Ben senin kulunum ey mevlam.

Munzurum derdim yamandır
Derdime derman sendedir
Muhamed Ali der inler yüreğim
Ben sana geldim seni bilirim.

Bizler birlik içinde cehlete karşı savaşmalıyız ki kazanalım asıl islamın biz olduğunu gösterelim
Sponsor Reklamlar

Aşk ve Redsefa bunu beğendiler.

Konu ByMunzur tarafından (22.01.13 Saat 10:13 ) değiştirilmiştir.
ByMunzur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 22.01.13   #24
Aşk
Banned
Banned Users

İslam ister ki insan insan-ı kamil olsun... Tekamül etsin...
Yol erkanına göre sürülmeli, ruhen tekamül etmek, tarikat, marifet ve nihayet hakikat makamı ehli olmak, aslında Hakk Teala'nın insan hakkıdaki arzusudur...
O halde sadece şeriati hükümleri uygulamak ve takamül için gayret sarf etmemek erkana uygun değildir... Fakat bu insanların bile cemalullahta konuk edileceği umulur. İnşallah...
Alevilik ve diğer tarikat ehli inançlar ise Allah'ın rızasına en uygun şekilde yaşamayı esas alıyor... Tekamül üzere...
Kalıp cihan ışık kaplanana kadar cehdetmeli..

Hu!
Sponsor Reklamlar

ByMunzur bunu beğendi.
Alt 22.01.13   #25
ByMunzur
Banned
Banned Users
Nereden: Müzik Diyarı

Şeriat Hükümleri hep insanı korkutur özünden uzak tutar ve tamamen korkuya dayalı olduğu için kul hakka olan sevgisini ghösteremez korku halindedir... Oysa Hak kullarına kendisini kötü anlatmamıştır korkutmuştur azgınlıkdan fena dan kötüye düşmekten dolayı korkutmuştur ama bu korkuyu öyle bir hale getirdiler ki haşa haşa Allah sanki bir ateş gibi... Oysa Allah ona şirk koşanlara ateştir mazlumu ezenlere ateştir... Cehaletten kurtulmalıyız bir an önce
Sponsor Reklamlar

ByMunzur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 22.01.13   #26
Aşk
Banned
Banned Users

Hakk sevgisi de korkusu da insanı yakar... Buna cennet ya da cehennem demek kula kalmış
Sponsor Reklamlar

ByMunzur bunu beğendi.
Alt 22.01.13   #27
renk
renk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 80

Aşk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Renk, bilgeyol ve Haydar-ı Kerrar canlar, kusur işliyorsunuz...

İslam'ı gerçek kimliği ile görmek gerek "Vehhabilerin dayatma tanımlarıyla" kavramları tanımlamak pek hatalı olur...
İslam'a bir hayli eleştiri yöneltmişsiniz... Belli ki bu eleştirdiğiniz "Vehhabi literatüründeki İslam"... Bunu sizin de eleştirilerinizi sunarken belirtmenizde fayda var...

Aleviler İslam'dırlar...
Buradaki İslam'ın ne olduğunu yukarıda belirtmiştim... Bu kapsamdaki İslam eleştirilmez... O sırat-ı müstakıymdir... Onu eleştiren dolaylı olarak karşı ratafı yüceltir. O yol ise karanlık yoldur...

İslam'ın ne olduğu belli... Atın şu zihinlerinize kazınmış Vehhabi tanımlarını...

Hu!

Evet yaşanan islamın ne olduğu belli, biz de ona vurgu yaptık zaten!

Alevilik islamdır böyle düşünebilirsiniz ama ben aleviliğin islamla yollarının çok ayrı olduğunu düşünüyorum...

Vehhabi tanımları bizim değil de günümüzde islamı yaşadıklarını söyleyenlerin zihinlerine kazınmış...
Sponsor Reklamlar

bilgeyol ve BERF62 bunu beğendiler.
renk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 22.01.13   #28
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Rep Puani : 76

Aşk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Renk, bilgeyol ve Haydar-ı Kerrar canlar, kusur işliyorsunuz...

İslam'ı gerçek kimliği ile görmek gerek "Vehhabilerin dayatma tanımlarıyla" kavramları tanımlamak pek hatalı olur...
İslam'a bir hayli eleştiri yöneltmişsiniz... Belli ki bu eleştirdiğiniz "Vehhabi literatüründeki İslam"... Bunu sizin de eleştirilerinizi sunarken belirtmenizde fayda var...

Aleviler İslam'dırlar...
Buradaki İslam'ın ne olduğunu yukarıda belirtmiştim... Bu kapsamdaki İslam eleştirilmez... O sırat-ı müstakıymdir... Onu eleştiren dolaylı olarak karşı ratafı yüceltir. O yol ise karanlık yoldur...

İslam'ın ne olduğu belli... Atın şu zihinlerinize kazınmış Vehhabi tanımlarını...

Hu!

yapılan alevi kaliamlarını kınamayan zihniyet islamsa,

alevilik islam degildir,

ebu suhud şerefsizi islam şeyhüslamı olarak katliam emirlerini verdi,

ve katliamlar hala devam ediyorsa,

ve bu günkü iktidarda islamım diyip,

alevileri tanımıyor zulüm yapıyorsa,

aleviler islam degildir,

yoksa hükümetin kurdurduğu çakma alevi derneklerinin,

savunuculuğunumu yapıyorsun
Sponsor Reklamlar

renk bunu beğendi.

HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.

ALEVİLİK YOLDUR...

Konu bilgeyol tarafından (22.01.13 Saat 17:59 ) değiştirilmiştir.
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 22.01.13   #29
Redsefa
Redsefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: ankara

bilgeyol can yazdıklarını ve yaptığın analizleri gerçekten büyük bir keyifle okuyor ve izliyorum. Tesbitlerine kesinlikle katılıyorum. Ama bir ilave yapmak istiyorum.
İnsanlar hala şu iki kavramı birbirinden ayırt edemediler.
1. Yaradan merkezli, akli, ilmi, insani islam
2. Sultanların, padişahların, despotların, zalimlerinde elinde oyuncak olmuş politik islam

Hz.Musanın dini ne halde bir bakın
Hz.İsanın dini ne halde bir bakın
Hz Muhammedin dini nerede bir bakın

Bütün dinler ezilenlerin, mazlumların arasında yeşerdi, onlarla büyüdü. Fakat zalim ne zaman onu eline aldı. Onuda kendine benzetti.
Yavuz İslamın kendisi olan Aleviliği bitirmek için daha önce yapılanların aynısını yaptı. Önce öldürebildiği kadar öldürdü. Geri kalanları asimile edebilmek için mısırdan Eşari imamları toplayıp anadoluya getirdi. Yani sistem hiç değişmedi. önce zulum et sonrada, asimile et.

İsimler değişir, zalimler değişir, yöntem değişmez.

Çakma dernekler kurulur, çakma şeyhler, pirler üretilir, bizleri yolumuzdan döndürmek için her türlü politik, aşağılık oyun üzerimize oynanır.
Bizlerde dönen dönsün biz dönmezek yolumuzdan deriz.
Aşk-ı niyaz ile
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet, bilgeyol, renk ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
Alt 22.01.13   #30
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Rep Puani : 76

Redsefa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
bilgeyol can yazdıklarını ve yaptığın analizleri gerçekten büyük bir keyifle okuyor ve izliyorum. Tesbitlerine kesinlikle katılıyorum. Ama bir ilave yapmak istiyorum.
İnsanlar hala şu iki kavramı birbirinden ayırt edemediler.
1. Yaradan merkezli, akli, ilmi, insani islam
2. Sultanların, padişahların, despotların, zalimlerinde elinde oyuncak olmuş politik islam

Hz.Musanın dini ne halde bir bakın
Hz.İsanın dini ne halde bir bakın
Hz Muhammedin dini nerede bir bakın

Bütün dinler ezilenlerin, mazlumların arasında yeşerdi, onlarla büyüdü. Fakat zalim ne zaman onu eline aldı. Onuda kendine benzetti.
Yavuz İslamın kendisi olan Aleviliği bitirmek için daha önce yapılanların aynısını yaptı. Önce öldürebildiği kadar öldürdü. Geri kalanları asimile edebilmek için mısırdan Eşari imamları toplayıp anadoluya getirdi. Yani sistem hiç değişmedi. önce zulum et sonrada, asimile et.

İsimler değişir, zalimler değişir, yöntem değişmez.

Çakma dernekler kurulur, çakma şeyhler, pirler üretilir, bizleri yolumuzdan döndürmek için her türlü politik, aşağılık oyun üzerimize oynanır.
Bizlerde dönen dönsün biz dönmezek yolumuzdan deriz.
Aşk-ı niyaz ile

redsefa kardeşim bu gün bana hep İMZA attırıyorsun.
Sponsor Reklamlar

HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.

ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...