Sponsor Reklamlar

Seçenekler
Alt 16.10.12   #1
Ben-i Dar
Banned
Banned Users
Nereden: Erzincan
Rep Puani : 10
Standart Hz.Ali nur mu? beşer mi?

Sevgili Canlar;

Felsefi inanç kaynağımızın temelinde yatan ve rehberimiz olan Hz.Ali hakkında ki görüşlerinizi birbirimizi incitmeden saygı çerçevesi içerisinde paylaşırsanız sevinirim.

Neden böyle bir konuyu açtığıma gelince, Hz.Ali'yi ne kadar tanıyoruz ve biliyoruz? ile alakalı.Sokaktaki Alevi vatandaşımız ile sizler arasında bilgisel anlamda farklar olduğu için bu soruyu sizinle paylaşma gereği duydum.

Rehberimiz olan kişiyi tanımıyor isek, o yolda yürümenin bir anlamının olmadığını düşünüyorum ve bu konunun ciddiyetine sizleri davet ediyorum.Çünkü hepimizin birbirimizden öğreneceği çok şey var.

Rehberimiz olan Hz.Ali,her bireyin kendi kafasında şekil verdiği,tasarladığı,değer kattığı bilinmeyenlerin kurbanı olmuştur.Konuyla ilgili olarak çok farklı görüşler ve eleştiriler oluşacağı kesin.Lütfen konu ile ilgili olarak herkes hoşgörüyü ve sevgiyi elden bırakmasın.

Aşkı Muhabbetle ...
Sponsor Reklamlar

Ben-i Dar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 16.10.12   #2
Sun's Son
Banned
Banned Users
Nereden: Halep
Standart Cevap: Hz.Ali nur mu? beşer mi?

İmam Ali, Selman Hazretlerine buyurdu ki "Ey Selman! Beni hakkıyla tanıyanlar şüphesiz olarak en yüce makamda benimle beraber olacaklardır.”

Terbiyede hakikat bir, batıl bir nev'i ise, o halde:
*Ya, İmam Ali yalan söyledi diyeceğiz, münkir olacağız.
*Ya, İmam Ali, kafir idi diyeceğiz, onun nurani yönü küfürle birleşir diyeceğiz, kafir olacağız.
*Ya, bunun yazdığı kaynak sahih değildir, İmam Ali böyle bir söz dememiştir deyip necs olacağız.

ya da "İmam Ali doğru söylemiştir, muhakkak ki O, ta bezm-i elestte Resulullah'ın eşidir, O'ndan ayrı değildir, eti O'nun eti, kanı O'nun kanı, cismi O'nun cismidir, ruhu O'nun ruhudur, bu sebepledir ki O konuşunca Resulullah konuşur, O susunca Resulullah susar. "La ilahe illallah, Muhammeden resulullah" diyen bir kimsenin mevlası olan Ali, Muhbir-i Aşk'ın halini kaal eden, hakiki müminlere "rehber" olandır, ikinin biridir, ikiliklerin birleştiği makamda Onlardan başkası bulunmaz. Allah'ın yeryüzündeki temsilcisidir O. Hanım olduğundan mütevellit Zehra'nın gösterdiği edepten, sırr-ı Ahmediyye onda görüş alanına çıkmıştır. Cibril'i terbiye eden Ali, Şems'e görünendir. Biz bu sırları bilmeyiz, bilmediğimizden bize afaki gelir, bundandır ki "iman ederiz, inanırız". Çünki biliriz ki Ali'siz iman mümkün değildir. O gönlün putlarını yıkandır... O, sırr-ı ba'dan haber olandır. O "eb" (baba) dir, Resulullah "em" (anne)... Nasıl ki baba ve annesiz çocuk olmaz, o halde Muhammed Ali'siz mü'min olmaz...
Şu noktada şayet, Nur-u Muhammedi evveli ise, Nur-u Muhammed olan Ali de evvelidir... Nuranidir, ahiridir, batınidir, zahire musahibi ile çıkmıştır... Hamdülillah...
" deyip "mü'min" olacağız inşallah.

Huuu.
Sponsor Reklamlar

Konu Sun's Son tarafından (16.10.12 Saat 18:13 ) değiştirilmiştir.
Sun's Son isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 16.10.12   #3
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32

Hz.Ali nur´mu?
ilim sahibi aydin bir kisi olduguna ve etrafindaki insanlari bilgilendirdigine göre nur.

Besermi?
Biz gibi etten kemikten meydana gelip, yemek yeyip su ictigine, evlenip cor cocuk sahibi olduguna göre beser.

Hz.Ali nurdanmi yaratildi? denilecek olunursa,

Ben nur´un ates, toprak, su, hava gibi bir seyler yaratilan hammadde olduguna inanmiyorum. Bildigim kadariyla Nur aydinlatan, isik sacan, bilgilendiren, acik görüslü anlaminda kullanilan bir kelime.
Sponsor Reklamlar

dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 16.10.12   #4
liebe_1960
Adaptasyon da.
Adaptasyon
Nereden: Nürnberg

Gerçekten üzerinde durulması gereken bir konu olduğuna inanıyorum.Alevi inancında Hz.Ali'nin yeri neresi ve onu ne kadar tanıyoruz? ve biliyoruz? bunu sorgulamalıyız.Canların tanıdığı Hz.Ali'yi bende merak ediyorum.
Sponsor Reklamlar

liebe_1960 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 17.10.12   #5
dAbBe
Kıdemli Üye
Üye

liebe_1960 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Gerçekten üzerinde durulması gereken bir konu olduğuna inanıyorum.Alevi inancında Hz.Ali'nin yeri neresi ve onu ne kadar tanıyoruz? ve biliyoruz? bunu sorgulamalıyız.Canların tanıdığı Hz.Ali'yi bende merak ediyorum.

Can! Konuyu sen actigina göre, gözündeki gönlündeki Hz.Ali´yi önce senin anlatman gerekmiyormu?
Sponsor Reklamlar

Alt 17.10.12   #6
liebe_1960
Adaptasyon da.
Adaptasyon
Nereden: Nürnberg

Dabbe Can
Konuyu ben açmadım aslında Ben-i Dar isimli bir arkadaş açmış.bana fikrimi soracak olursan 52 yaşında olmama rağmen gurbet ellerde sürünüyoruz hala. alevi olmama rağmen yolumuz hakkında bildiklerim belli başlı şeylerle sınırlı yani sizler gibi bilgi sahibi değilim.fabrikada sünni arkadaşlarım var sürekli tartışıyoruz.sizlerin sayesinde az çok birşeyler öğreniyorum ben fazla bir şey bilmediğim için sadece merak ettiklerimi soruyorum sizlere.sağolsun forumdaki arkadaşlar kırmıyorlar beni bilmediklerim konusunda yardımcı olmaya çalışıyorlar.Hz.Ali hakkında bildiğim peygamberin damadı,bir çok savaş kazanmış ve islamiyete katkısı olmuş,oniki imamların başı,hakkının yenildiğini biliyorum sadece.dedim ya bildiklerim forumda okuduklarım ve sizlerden ögrendiklerimle sınırlı inşallah ortaya güzel fikirler çıkarda bütün canlar yararlanır.
Sponsor Reklamlar

liebe_1960 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 17.10.12   #7
Sun's Son
Banned
Banned Users

dAbBe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hz.Ali nur´mu?
ilim sahibi aydin bir kisi olduguna ve etrafindaki insanlari bilgilendirdigine göre nur.

Besermi?
Biz gibi etten kemikten meydana gelip, yemek yeyip su ictigine, evlenip cor cocuk sahibi olduguna göre beser.

Hz.Ali nurdanmi yaratildi? denilecek olunursa,

Ben nur´un ates, toprak, su, hava gibi bir seyler yaratilan hammadde olduguna inanmiyorum. Bildigim kadariyla Nur aydinlatan, isik sacan, bilgilendiren, acik görüslü anlaminda kullanilan bir kelime.

Çok güzel ve farklı bir lügatınız var Dabbe Nur kelimesini siz "illumination" olarak ele alıyorsunuz demek. O halde Ben-i Dar'ın sorusunu müsaade edin şöyle düzelteyim: İmam Ali (K.V.)'nin kânı letafet miydi? (Muhakkak ki kân-ı letafet Resulullah'tır.)
Sponsor Reklamlar

dAbBe bunu beğendi.
Alt 17.10.12   #8
dAbBe
Kıdemli Üye
Üye

Hz.Ali´nin, Kuran ilminden, aydin kisiliginden, savaslardaki kahramanligindan, Hz.Muhammede olan yakinligindan kimsenin kuskusu yok.

Sünnilerin bizi elestirmelerinin sebebinin de, Hz.Ali´ye yüklemeye calistigimiza inandiklari tanrisallik. Acikcasi bizim Hz.Ali´ye Allah diye taptigimiza ve sirke düstügümüze inanmaktalar.

Hallac´i mansur ögrencilerinden birine su sekilde bir mektup yazar.

"Selam sana ey oglum! Allah, senden seriatin dis yüzünü gizlesin ve sana, küfrün hakikatini acsin! Cünki seriatin dis yüzü gizli bir küfür oldugu gibi, küfrün ic yüzü de apacik bir marifettir. Hamd Allah´a ki diledigine bir ignenin ucundan bile görünür ve diledigine göklerde ve yerde bile görünmez olur. Öyle ki birisi onun olmadigina, ötekisi ondan baska varligin bulunmadigina taniklik eder. Ne onun yokluguna taniklik eden reddedilebilir, ne de onun varligina taniklik eden övülebilir." (Hallac-i Mansur ve Eseri - Y.Nuri Öztürk)

Seriat ehline göre Allah Allahtir, kul da kuldur. Bize göre ise kul Allah´in bir parcasi, yansimasi, kendinde onun emanetini tasiyan dünyadaki halifesidir.

Seriat ehline göre Allah yok mahiyetindedir, Bize göre ise Allahtan baksa bir sey yoktur.

Seriat ehline göre evliya, gece gündüz namaz kilan kisidir. Bize göre ise evliya ölmeden Allah´i bulan, kendinde emanet olan ruhunu Allah´a iade eden, benligini yok ederek "Enel Hak" diye bilen kisidir.

Seriat ehli kabe´ye yüzünü cevirir. Biz ise insana

Hz.Ali evliyalarin sahidir. ölmeden ölüp "Enel Hak" diyenlerin ilkidir. Allah kendisinde zuhur etmis, onun diliyle konus, onun gören gözü konusan dili olmustur. Bunlar seriat ehlinin anlayacagi seyler degil.

Ayni Allah´a ayni peygambere, ayni kitaba inanmamiza ragmen, inanclarimiz farklidir. Biz onlara göre küfr icindeyiz. Yukarda Hallacin söyledigi gibi onlar´da bizlere göre.

Bu konuda benim düsüncelerim bu sekilde.
Sponsor Reklamlar

Sun's Son bunu beğendi.
Alt 17.10.12   #9
Sun's Son
Banned
Banned Users

Maşallah. Allah ilmini artırsın... Çok güzel bir Alevilik tanımı yapmışsın...

Biz öyle inanıyoruz ki Sünni ve Şii İslam alimleri, insanların ekserisi bu muvazeneleri yapacak derecede bir akıl olgunluğu ve entellektüeliteye sahip olmanın gereksiz, faydasız olduğunu düşündüğünden, ya da o zihinsel olgunluğa hilkaten sahip olamadıklarından mütevellit, insanları tevhidden koparmayarak toplumsal düzen sağlamaya yönelik bir amaç ile şu anki bilmem ne şartı, bilmem ne kanunu diye karşılaştığımız, ve yekunen belki iyi niyetli bina edilmiş bir Kanunlar Dini oluşturan herşeyi en ince ayrıntısına kadar düzenler olan yasaları meydana getirmişler...

Belki çoğunluğu yine batıni alemden haberdar olan bu alim insanlar, Hakikat Erenlerin sözlerinin manasını anlıyor, şeriatın oluşturmayı hedef edindiği model "insan-i kamil" dini olan Alevilik'in ne olduğunu biliyor, fakat Yol'un içermiş olduğu hakikatler bakımından insanların umumuna iman yönünden zarar vereceği tereddüdüyle onları Alevilik'ten belki uzak tutmaya çalışıyor olabilir. Çünkü, muhabbet kuşu belki milyonda bir kimsenin gönlüne konuyor...

Aslında haksız da olduklarını düşünmüyorum, şu an meşreben ve örfen hatta bazı zaman itikaden Alevi olduğunu iddia eden çoğu kimselerde öyle gözlemliyoruz ki tam bir gaflet, cehalet kol geziyor. Hakikaten inanç diye addeddikleri olgu, bir folklorik çizgiden, manası bilinmeyen, yahut eksik tanınan adetlerin taklit edilmesinden başka bir şey olası gelmiyor.

O halde, şu noktaya varıyoruz ki görünüşte şeriat ehli gibi görünen zatların bir kısmı, batıni hakikatlere sahip, bizim terminolojimiz ile bir Alevi olduğu halde bunu "tebliğ ve emr-i bil maruf, nehy-i anil münker" maksadıyla gizliyor, kimi Alevi olduğunu iddia eden zatlar da söyledikleri halde Alevi olamıyor... Tabi ki bu ikrari Alevilere bizim duruşumuz "tevella" doğrultusunda oluyor, olacaktır.

Konudan uzak olduğu halde yazdıkların bize bunları ilham ettirdi... Allah razı olsun...

Hakikat ehli batıni dervişlere selam olsun...
Huuuu.
Sponsor Reklamlar

Alt 17.10.12   #10
Ben-i Dar
Banned
Banned Users
Nereden: Erzincan

Sevgili Canlar;

Yorumlarınız ve görüşleriniz için teşekkür ederim.

Öncelikle şunu belirtmekte yarar olduğunu düşüyorum. Bizler Alevi olarak neden İslami unsurlar içerisinde yer alan kişilikler arasından sadece rehber olarak Hz.Ali’yi edindik? Bize hangi boyutu ve hangi yönü anlamlı geldi ki kendimize ait değerlere yakın bulduk onu? Bu durum,kişisel görüşüme göre ,tarihte insan adında ve insan şeklinde tecelli etmiş olan bir mucizede aranmalıdır.

Hz.Ali, savaşlarda sadece insanın kahramanlık ihtiyacını gideren,hayali örnekler ve tanrılar yaratılmaya çalışılan efsanevi bir kimliğe dönüştürülmemelidir. Hz.Ali her şeyden önce rehberdir ,yol göstericidir yani İmam-ı mübindir.O,insan’ın daima muhtaç olupta sahip olamadığı tüm erdemlerin ve tüm güzelliklerin en yüce örneğidir.Hz.Ali işte bu anlamda imamdır ve onu Yunan mitolojisinde ki tanrılardan ayıran en büyük özelliği budur.

Yunus Emre’nin “Ete kemiğe büründüm,Yunus diye göründüm” tezi ile Hallac-ı Mansur’un “Ene-l Hak” deyimi bizlere aranması gereken hakikatın ve mucizenin insanda olduğunu göstermektedir.”İnsan” kavramının ,Allah’ın yeryüzünde ki yansıması ve felsefi inanç sistemimizin temel dayanağı olarak kabul eden “Alevilik”,bugün Tanrısallığı ile ön plana çıkan Hz.Ali’ye mi? ya da yeryüzünde tecelli etmiş, ete kemiğe bürünmüş Hz.Ali’ye mi ? muhtaçtır öncelikle bunu sorgulamak lazım diye düşünüyorum.

Çağımız insanı,Hz.Ali’yi bir baba,bir eş,bir dost,bir sevgili,bir bilim adamı,bir şair,bir ekonomist,bir felsefeci,bir komutan olarak ele alır ve tanımaya çalışırsa gerçek mucizenin ne olduğunu o zaman görecektir.

Aşk-ı Muhabbetle …
Sponsor Reklamlar

Ben-i Dar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...

Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2