Sponsor Reklamlar

Seçenekler
Alt 17.10.12   #11
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32
Standart Cevap: Hz.Ali nur mu? beşer mi?

Sun's Son Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Aslında haksız da olduklarını düşünmüyorum, şu an meşreben ve örfen hatta bazı zaman itikaden Alevi olduğunu iddia eden çoğu kimselerde öyle gözlemliyoruz ki tam bir gaflet, cehalet kol geziyor. Hakikaten inanç diye addeddikleri olgu, bir folklorik çizgiden, manası bilinmeyen, yahut eksik tanınan adetlerin taklit edilmesinden başka bir şey olası gelmiyor.

Ben diyanetin, cemmatin ve Alevi sitelerindekii bazi sünni arkadaslarin bizlere dayatmalarini normal karsiliyorum. Onlarin inanclari öyle emrediyor.

Amaclarinin ne oldugu bilinmemekle beraber, Kendisinin Alevi oldugunu iddia ederek, 1400 yil sonra icad edilen Alisiz Aleviligi savunan arkadaslarimiza da saygi duyariz.

Ancak hem kendilerinin seyyit oldugunu iddia edip, hem de sehir sehir, ülke ülke, ev, ev dolanarak, Alisiz Alevligi, Alevilere yutturmaya calisan ve utanmadan birde gittigi yerlerde cem yöneten dedeler var.

Bu kisilerin Aleviligin Hz.Ali, Haci Bektasi Veli, On iki imamlar, Ulu ozanlar ile bir ilgisinin olmadigini iddia edip, sonra da Cem´de inanmadigi bu kisilere saatlerce dua edip, onlardan deyisler, gülbenkler okumalari, bana göre milleti kandirmak, takkiye yapmak ve iki yüzlülüktür.
Sponsor Reklamlar

Sun's Son bunu beğendi.
dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 18.10.12   #12
-erol--
Yeni Üye
Üye
Nereden: istanbuldan
Rep Puani : 10

hz ali nur dur.... çünkü allah ile aramızdaki ayna ile aramızdaki misali birşeydir... ayna içerisinde kendinizi görebilmeniz için ışığa ihtiyaç vardır ışık olmadan aynayı göremezsiniz aynın içindeki kendinizi hiç göremezsiniz... işte hz ali ayna ile aramızdaki ışıktır ( NUR ' dur )
Sponsor Reklamlar

Sun's Son bunu beğendi.
-erol-- isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 18.10.12   #13
Sun's Son
Banned
Banned Users
Nereden: Halep

-erol-- Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
hz ali nur dur.... çünkü allah ile aramızdaki ayna ile aramızdaki misali birşeydir... ayna içerisinde kendinizi görebilmeniz için ışığa ihtiyaç vardır ışık olmadan aynayı göremezsiniz aynın içindeki kendinizi hiç göremezsiniz... işte hz ali ayna ile aramızdaki ışıktır ( NUR ' dur )

Maşallah, ağzına sağlık güzel can... Allah ilmini artırsın...
Sponsor Reklamlar

Sun's Son isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 18.10.12   #14
Sun's Son
Banned
Banned Users

Ben-i Dar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Çağımız insanı,Hz.Ali’yi bir baba,bir eş,bir dost,bir sevgili,bir bilim adamı,bir şair,bir ekonomist,bir felsefeci,bir komutan olarak ele alır ve tanımaya çalışırsa gerçek mucizenin ne olduğunu o zaman görecektir.

Aşk-ı Muhabbetle …

Sadece alıntı... Şu ifadelerle daha ne kadar çok karşılaşacağım merak ediyorum...

Seni tanımam, o sebeple seninle şahsi bir sorunum olamaz... Fakat şu var ki, savaşçı, eş v.s. Ali Sünni ve Şii dergahlarında da pek ala öğrenilebilir... Lakin canlara hakikat-ı Ahmediyye'nin tecelli ettiği makam olan ALİ'yi bizden başka kimse anlatmıyor... Evet... Senin bahsettiğin İmam Ali (k.v.)'nin örnek teşkil eden beşeri yaşamını biz biliyoruz, fakat bizim lisanımız aracı kılınarak anlatılan Ali'yi sen tanımıyorsun...
Bu durum Alevi olduğunu söyleyen insanların çoğu için geçerli... Canlar "Yahu efendim, benim İmam Ali hakkında bildiklerim, Resulullah'ın amcazadesi ve damadı olduğu, kendileri tarafından mü'minlere mevla atandığı, İslam için çok savaştığı ile sınırlı maalesef." diyerek dert yanıyor... Yani diyor ki "Ben sadece , insan donu ile gelen ve bir müddet yaşayıp, birliğe geri dönen Ali'yi tanıyorum...".
Allah Allah, e sen de diyorsun ki onlar zaten vakıf-ı sırrı-ı Ba olan Ali'yi çocukluğundan beri dinlediler, bize "insan" Ali lazım... Demek ki anlatanlar iyi anlatamamışlar... Acaba sen insanların neye ihtiyaçları olduğunu onların kendilerinden daha mı iyi biliyorsun?
Eee, ne dersin Ben-i Dar, canlar hangi Ali'yi tanımıyor?
Sponsor Reklamlar

Konu Sun's Son tarafından (18.10.12 Saat 13:16 ) değiştirilmiştir.
Alt 18.10.12   #15
Ben-i Dar
Banned
Banned Users
Nereden: Erzincan

Sevgili Sun's Son ve Erol Can;

Öncelikle değerli yorumlarımız ve görüşleriniz için teşekkür ederim.

Konuyu başlatmamdaki amacım Hz.Ali ile ilgili olarak bir ikilik yaratmak değildi bunu bilmenizi isterim.Konuyla ilgili olarak kendi düşüncelerimi ve günümüz insanının hangi Ali'ye muhtaç olduğunu Nur mu? yoksa Beşer mi? adı altında anlatmaya çalıştım.Eğer tartışmanın yönü, Hz.Ali kesin olarak Nurdu yada kesin olarak Beşerdi şeklinde devam etseydi ortaya kurban edeceğimiz bir Ali çıkacaktı.

Hz.Ali'nin nursal boyutuyla ilgili olarak bildiklerim, Mevlana,On iki imamlar ve diğer Ululardan aktarılan hadis,deyiş ve nefeslerle sınırlı olmakla beraber, Hz.Ali'nin nursal boyutunu, sosyal yaşantımızın hangi alanına adapte etmeli ve insan ilişkileri ile yorumlamalıyız? bilemiyorum. Örneğin, Hz.Ali'nin yolunda yürümeyi ilke edinmek (Savaşta düşmanını nefsi için öldürmemesi-Kardeşi olmasına rağmen Akile her hangi bir ayrıcalık tanımaması,Yaratılışta her insanın eşit olduğu düşüncesini savunması,Ekonomi alanında tüketimde eşitliği ilke edinmesi,Yönetimde en üst kademede olmasına rağmen eleştirilebilir olduğunu vurgulaması,Savaşta sert mizacı olmasına rağmen,sokakta yetim biri karşısında o kadar zayıf,o kadar duygusal ve o kadar perişan birine dönüşmesi,Beytulmalın başında olmasına rağmen yamalıklı elbise ile dolaşması ) ister istemez bizleri, hangi Ali'nin yaşantımıza uyarlanması gerektiğini sorgulamaya yitmektedir.

Hz.Ali, günümüz Alevisin'den ne isterdi? onun için ne yapmalıyız ki? onu mutlu edelim ve şefaatini kazanalım.Günümüz Aleviliği Hz.Ali'de neyi aramalı ve bulmalıdır ki onun sırrına nail olabilsin ?

Sevgili Sun's Son ve Erol Can,yazılarıma dikkat ettiyseniz daha çok Hz.Ali'nin ete kemiğe bürünmüş,insan gibi yaşamış,yemiş içmiş,ağlamış ve gülmüş yönüyle daha çok ilgilendiğimi görmektesiniz.Lütfen beni yanlış anlamayın Hz.Ali'ye ait bu değerler, bana yabancı olmadığı için ve hayatımda ki eylemlerime yön verebilmesi açısından daha çok üzerinde duruyorum.

Hz.Ali'nin nursal boyutunun yaşantımıza olan katkısı ve bizi ilgilendiren kısımları hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.Çünkü bu doyurucu bilgiye benimde ihtiyacım var.

Aşkı Muhabbetle ...
Sponsor Reklamlar

Sun's Son bunu beğendi.
Ben-i Dar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 18.10.12   #16
Sun's Son
Banned
Banned Users

Şu noktada birleşelim öyleyse: "Varlığı açısından üstünlük üzere olan Yar-i Ahmed İmam Ali (k.v.) nur-u Ehl-i Beyt'i şahsında cem etmesi suretiye fazl üzeredir de. Bir yarısının cihana inişi ardından kendi namı ile gelmiş, cihanı şereflendirmiştir. Sevgilileri Muhbir-i Sadık Hz. Muhammed (s.a.v.)'in anlatmakla vazifeli olduğu "insan-ı kamil" yaşamını yaşayarak hakiki "mü'min"lere rol model olduğundan mütevellit insan donu ile geldiği vakit yaşadığı yaşam itibariyle insanlara örnek teşkil ettiğinden, bu yaşamının beşeri yönlerinden ders alınmalıdır, o yaşama paralel yaşanmalıdır. Ve fakat bizim bu araştırmalarımız ve yaklaşımımız İmam Ali'nin nurani mevcudiyetine beşeri bir gölge düşürmemelidir. Haşa, o zanndır, hakikat ALİ'dir."
Huuuu.
Sponsor Reklamlar

munzuro bunu beğendi.

Konu Sun's Son tarafından (18.10.12 Saat 13:58 ) değiştirilmiştir.
Alt 18.10.12   #17
nebiliyimben
Üye
Üye
Nereden: hiçlik

zatı nur sıfatı beşer
Sponsor Reklamlar

nebiliyimben isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...

Satılık pomeranian Pomeranian Boo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2