Sponsor Reklamlar
Sponsor Reklamlar

"Üstad Kimdir"

Alevilik ve Aleviler /Ana Forum Katagorisinde ve  Sorularla Alevi'lik Forumunda Bulunan  "Üstad Kimdir" Konusunu Görüntülemektesiniz.=>Yaniliyorsun. Benim ömrüm kitap okumakla gecti. Odamin birini kitaplik yaptim. Senin bahsettigin Ali Seriati´nin kitaplarini bir kenara kaldirmamin sebebi de elimde ondan degerli kitaplar olmasi. Daha önce bahsettigim Alevi kitaplarin tamamini okudum. Muhammed Hamidullahin Islam Peygamberini, Muhammed Ikbalin Cavidnamesini, ilahi askini, Mevlananin Divani Kebirini, Mesnevisini, Aziz Nesin, Ahmet Hulusi ve Yasar Nuri Öztürk hocanin hemen hemene tüm kitaplarini okudum. Kurani kac kez okudum bilmiyorum. Hadislere karsi olmama ragmen Rudani Büyük Hadis külliyati (Ortalama 7 bin hadis) arasira okuyorum. Türk klasiklarinden ...

Seçenekler
Alt 12.09.12   #31
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32
Standart Cevap: "Üstad Kimdir"

Yaniliyorsun.
Benim ömrüm kitap okumakla gecti.
Odamin birini kitaplik yaptim.

Senin bahsettigin Ali Seriati´nin kitaplarini bir kenara kaldirmamin sebebi de elimde ondan degerli kitaplar olmasi.

Daha önce bahsettigim Alevi kitaplarin tamamini okudum. Muhammed Hamidullahin Islam Peygamberini, Muhammed Ikbalin Cavidnamesini, ilahi askini, Mevlananin Divani Kebirini, Mesnevisini, Aziz Nesin, Ahmet Hulusi ve Yasar Nuri Öztürk hocanin hemen hemene tüm kitaplarini okudum. Kurani kac kez okudum bilmiyorum. Hadislere karsi olmama ragmen Rudani Büyük Hadis külliyati (Ortalama 7 bin hadis) arasira okuyorum. Türk klasiklarinden Ince memed(ler), Yilanlarin öcü, Bereketli Topraklar üzerinde, Tirpan vb adini hatirlayamadigim bir cok kitap okudum. Yabanci kitaplardan Goethe nin Faust, unu, Dostevski´nin Cinlerini, Freud´un Metapskolojisini, Dan Brown´un Dawinci sifresi, Ihanet noktasi Kayip Sembol gibi kitaplarini okudum. Son bir yildir da Muhiddin Arabinin Futuhat-i Mekkiye kitabini okumaktayim.

Söylediklerime inanmiyorsan, adini saydigim kitaplardan bir kacini sec, sen sayfa söyle ben o sayfadaki ilk satirlari sana yazayim.

Anlayacagin baltayi tasa vurdun.
Ama ben senin ikide bir adini yazdigin Nehcül Belagayi bile okumadigindan eminim.
Cünki Ali Seriatindan yaptigin alintilarin tamami Nehcül Belagayala cakismakta.

Enel Hak ikide bir "hic" oldugumu ve kitap okumadigimi söyleyip durdugu icin bu satirlari yazmak zorunda kaldim.
Ukalalik yaptigim icin kusura bakmayin.
Sponsor Reklamlar

dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.09.12   #32
Enel-Hak
Enel-Hak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Adaptasyon da.
Adaptasyon
Nereden: ANKARA
Rep Puani : 10

Sayın Dabbe;
Anlamsız ve tutarsız eleştirilerinizin sebebini anlamıyorum.Hala Ali Şeriati'nin eserlerine değersiz diyorsunuz.Onun sadece bir kaç sayfasını okuyup kenara fırlatmışsınız.Onun kitabını okumadan hemen nasıl hüküm verebiliyorsunuz?Eleştirilerinizde bir bütünlük sorunu yaşadığınızı defalarca dile getirdim demek ki sebebi buymuş.Benim anlamadığım basit bir örnek vereceğim Aşağıda ki cümleler Nehcü-l Belağa ile nasıl çelişiyor? Bir dayanak göster, bir delil göster. Ali Şeriati'nin bütün kitaplarını yırtıp atayım.

"Hüseyin bize,şehadetinden büyük bir ders vermiştir.Bu ders, haccı yarıda bırakıp şehadete doğru yola çıkmasıdır.Hacc merasimini tamamlamaz.Tarihin bütün hacılarına,bütün namaz kılanlarına,İbrahim’in sünnetine inananlara şunu öğretmek ister:”Eğer imamet olmazsa,rehberlik olmazsa,hedef ve yön olmazsa”,Allah’ın evinin etrafında dönmekle,puthanenin çevresinde dönmek birbirine eşittir.Hüseyin’in haccı yarıda bırakarak Kerbela’ya doğru yola çıktığı an tavaflarını onsuz sürdürenler,o esnada Muaviye’nin Yeşil Saray’ını tavaf edenlere denktirler.”

“Şehadet,her zaman tarihin hak ve batıl meydanında bulunmaktır.Yezit’in kuklası ve ücretlisi olmak üzere Hüseyin’i yalnız bırakanlar,Cennet arzusuyla mihraplarda ve evlerinin köşelerinde ibadete çekilenler de,zorbadan korkup sessiz kalanlarda birdir. Bunlar ister mümin olsun ister kafir,ister zahit olsun ister cani hepsi aynıdır. Her ağacı meyvesinden tanımak gerekir.”Bizim inanç ağacımızın meyvesi bu değildir”Hüseyin, insanlık tarihinin en büyük zafer mağlubudur.Kerbela insanlığın başlangıcıyla birlikte başlamış,Allah’a doğru devam etmektedir.”
Sponsor Reklamlar

Enel-Hak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.09.12   #33
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32

Ömer Halife oldugu zaman Hz.Ali Nehcül Belagada suna benzer bir söylemde bulunmakta. "O ordunun basinda kim olursa olsun, Allahin ordusudur ve benden bir yardim istendiginde, Allah´in ordusuna yardim etmekten kacinmam."

Hz.Ali Halife oldugunda ise, Aise Allahin ordusuna savas acmistir. Peygamberin, "Benden sonra evlerinizde oturunuz" sözünü hice sayip savas meydanlarina kosarak hem Allaha hem Peygambere karsi gelerek dinden cikmistir.

34 CEMEL SAVASINDAN SONRA AYSE HAKKINDAKI KONUSMASI:
Siz bir kadinin ordusuna uydunuz: Bir hayvana uydunuz. Bagirdi kostunuz, öldürüldü, korkup kactiniz.
Huylariniz kötülük suyunuz tuzlu ve aci. Aranizda oturan suca batmistir. Sizden ayrilan Rabbinin rahmetine ermistir.
(Nehcül Belaga S.153)

Aiseye uyanlarda öyle.

Senin Ali seriatin´dan alintiladigin bölümde ise

Alıntı:
Ali’nin çekincesi açıktır.Fatıma kendini peygambere vakfetmiş kendisini onun annesi yerine koymuştur.Evin tüm işlerinide üslenmiştir.Babasının eteğine bu şekilde tutunmuş bu kızı,Ali o evden nasıl alıp götürebilirdi ?

Ama sonra birden durumlar değişti.Ayşe peygamberin evine geldi.Peygamber ömründe ilk ve son kez genç,şevk ve heyecan dolu bir eşle taze bir hayat buldu.Fatıma,babasının genç eşinin,yavaş yavaş Hatice’nin ve kendisinin yerini aldığını hissetti.

Aise, Kadinlarin en üstünü olarak bilinen Fatima ile es tutulmaktadir.

Yine Nehcül Belaga´da Ebu Bekir, Ömer ve Osman´in haksizlik, adaletsizlik, zulum ve yanlis politiklari anlatilirken senin Alintiladigin yazida Ebu Bekir nerdeyse Fatimanin ikinci babasi gibi lansa edilmekte.

Örnek istedin al sana iki örnek.

Benim Ali Seriatina karsi bir nefretim kinim yok.
Sanirim kendisi Siidir. Inanci öyledir.
Ama onun söyledikleri bizim inancimizla uyusmamakta.

Enel Hak seninle ugrasmaktan biktim artik.
Sponsor Reklamlar

Deniz ve muharrem bunu beğendiler.
dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.09.12   #34
Pencesor
Üye
Üye
Nereden: Cyprus/Kıbrıs
Rep Puani : 12

[QUOTE=Enel-Hak;24461]
“ Ebubekir mi ?
O Peygamberin ailesi dışında olup ta Peygamber’e ilk iman eden kişidir.Peygamberin eşinin babasıdır,Onun mağara arkadaşıdır,onun en yakın dostlarından biridir.O Mekke’nin en büyük sermayedarlarından olup, İslam uğruna rahat hayatından ve servetinden vazgeçerek fakir bir işçi gibi yaşamıştır.Muhammed tehlikeli hicreti sırasında sadece onu seçmiştir.O halifeliği sırasında ekmeğini kazanabilmek için amelelik yapmıştır.Onun Oğlu Muhammed b.Ebubekir ,Ali’ye sadakat için canını vermiştir.O cennetle müjdelenen on kişi arasında yer almıştır.
Böyle bir insan nasıl haksızlık yapabilir ?

Ömer mi?
O yeryüzünde ki en büyük imparatorlukların ve saltanatların varisi olmuştur.O hep yaya idi toprak üstünde uyuyordu.Onun kızı Muhammed ile evliydi.Ali kızını ona eş olarak vermişti.Oğlu şarap içmekle suçlandığında onu kendi elleriyle kırbaçlıyor,hem vuruyor hem ağlıyordu.”Neden ağlıyorsun ve Neden vuruyorsun diye soranlara şöyle diyordu: “Yargıç olan Ömer vuruyor,baba olan Ömer ağlıyor”.”Ali olmasaydı,Ömer helak olurdu” demiştir.O cennetle müjdelenen on kişi arasında yer almıştır.
Böyle bir İnsan nasıl haksızlık yapabilir?

‘Hz. Fatıma’nın cariyesi Fizze’ye dedim ki: ‘Ali’ye de ki: Hz. Ebu Bekir’e biat etmek için dışarı çıksın çünkü Müslümanlar ona biat etmişlerdir.’
Fizze: ‘Hz. Ali meşguldür.’ dedi.
Dedim ki: ‘Bu sözleri bir kenara bırak, ona de ki, dışarı çıksın; aksi takdirde içeri girip onu zorla çıkarırız.’
Bu sırada Fatıma odadan çıkıp kapının arkasında durdu ve şöyle dedi: ‘Ey yalancı sapıklar! Ne diyorsunuz? Ne istiyorsunuz?
Dedim ki: ‘Ey Fatıma!’
Fatıma: ‘Ey Ömer ne istiyorsun?’ dedi.
Dedim ki: ‘Neden amcaoğlun seni cevap vermek için göndermiş ve kendisi perdenin arkasında oturmuştur?’
Dedi ki: ‘Ey şaki (bedbaht)! Senin azgınlığın beni evimden dışarı çıkardı; hücceti sana ve diğer her sapığa tamamladı.’
Dedim ki: ‘Bu boş sözleri ve kadın hikayelerini bir kenara bırak; Ali’ye de ki dışarı çıksın; aramızda hiçbir dostluk ve ihtiram yoktur.’
Fatıma dedi ki: ‘Ey Ömer! Şeytanla mı beni korkutuyorsun? Oysa ki şeytanın hizbi güçsüzdür.’
Dedim ki: ‘Eğer dışarı çıkmazsa, ya çok odun getirerek bu evi içindekilerle yakacağım veya Ali sürüklenerek biate götürülecektir.’
Bu sırada Konfoz’un kırbacını alıp ona vurdum ve Halid bin Velid’e de ‘Sen ve adamlarımız odun getirin, ben onları yakacağım.’ dedim.
Fatıma dedi ki: ‘Ey Allah’ın düşmanı! Ey Peygamber’in düşmanı, ey Emir’ül – mü’minin Ali’nin düşmanı!’
Fatıma elleri ile kapıyı tutup onu açmama mani oluyordu; derken onu bir kenara ittim, yine bana mani olmaya çalıştı, bu defa kırbaçla onun ellerine vurdum, onu incittim, onun inilti ve ağlamasını duydum; neredeyse yumuşayacaktım ve kapıdan geri dönecektim. (…) bu esnada kapıya bir tekme vurdum, Fatıma ise kapıya yapıştı; öyle şiddetle bağırdı ki Medine’nin alt üst olduğunu zannettim.’
(Kaynak kitap: Hz. Fatıma; Yazan: Prof. Dr. Haydar Baş, İcmal Yayıncılık, sayfa: 365-366)
Hamileliği ilerlemiş olan Fatıma Ana; işte burada yediği dayakla çocuğunu düşürmüş, kendisi de kısa bir süre sonra genç yaşında vefat etmiştir.*
Peygamberimizin kızına Ebubekir-Ömer ikilisinin yaptığı diğer haksızlıkları merak edenler; bu kitaba baksınlar. Okunması gereken bir kitab
Sponsor Reklamlar

dAbBe bunu beğendi.
Pencesor isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.09.12   #35
Enel-Hak
Adaptasyon da.
Adaptasyon

Sevgili Pencesor hepsine katılıyorum yazdıklarının.
Aşağıda ki cümlelere de yer verseydin yanlış anlaşılmalara sebep olmazdı.

Nasıl olurda zahit,gecelerini ibadetle geçiren,dillerinden zikir düşmeyen,secdeden alınları nasır bağlamış ve sonrasında Ali’yi şehid etmişlerdir.Nasıl olurda toplumun gözünde hakperestlik örneği sergilemiş,peygamber güneşi etrafında parlak yıldız olan ve cennetle müjdelen o kişiler Ali ve Ehlibeytine zulüm etmişlerdir.

Fakat ne yazıkki bu mümkündür,üzülerekte olsa buna inanmak gerekiyor.Çünkü insanoğlunun karmaşık ve çelişkilerle dolu ruhu,belli kurallarla mantığa ve kıyasa dayalı basit formüllerle açıklayabileceğimiz bir durum değildir.”
Sponsor Reklamlar

Alt 12.09.12   #36
Enel-Hak
Adaptasyon da.
Adaptasyon

SAYIN DABBE;

Gördüm ki sabretmek daha doğru; sabrettim; ettim ama gözümde diken vardı, boğazımda kemik vardı; mirâsımın yağmalandığını görüyordum. Birincisi, ona falâna verip gitti. (sonra A’şâ’nın şu beytini okudular (Nehcü-l Belağa) Şıkşıkiyye Hutbesi

“Ali neden Yalnızdır”
Ali 25 yıllık sükut dönemini şöyle beyan etmiştir."Gözümde toprak boğazımda dikenle yirmi beş yıl bekledim" Seçim yoluyla Ali’nin elinden alınan Muhammed’in mirası,şimdi tayin yoluyla Ebusüfyan çocularına vakfediliyordu.

DABBE DEMİŞ
Yine Nehcül Belaga´da Ebu Bekir, Ömer ve Osman´in haksizlik, adaletsizlik, zulum ve yanlis politiklari anlatilirken senin Alintiladigin yazida Ebu Bekir nerdeyse Fatimanin ikinci babasi gibi lansa edilmekte.

ACABA DOĞRU MU?

“Fatıma Olmak“neden kolay değildir?

Ebubekir’in ilk uygulaması Fedek arazisini Ehlibeyt’ten almaktı.Böylece Ali ekonomik yönden ve geçim kaynağı açısından da felç olacak ve geçimini beytülmalden alacağı maaş ile sağlamaya mecbur kalacaktı.Ali’yi fakir ve yapayalnız bir şekilde kendi haline bıraktılar.Peygamber vefat etti ve Ali evde oturmaya mecbur kaldı.Fatıma’nın kendisinin,eşinin ve çocuklarının tek geçim kaynağı olan mirası elinden alındı.Güç Ebubekir ve Ömer’in eline geçti.İslam’ın ve halkın alınyazısı siyasete emanet edildi.Mal düşkünü Abdurrahman b.Avf,aristokrat Osman,laubali Halit b.Velid,haşin ve takvasız Sad b.Ebi Vakkas,peygamber hilafetinin asli kurucuları oldular.Fatıma her zamanki gibi Ali’nin peygambere olan aşkının ve vefasının kurbanı olduğunu görüyordu.Medine artık “peygamber şehri” değildi.Siyaset ve yönetim “İman şehri”ni gölgelemişti.

Peygamberin vefatının ardından Ebubekir,Fedek arazisini Fatıma’nın elinden alır ve Ömer bir grup insanla Fatıma’nın evine saldırır.Kapıyı Fatıma’nın böğrüne çarparlar ve Ömer’in vahşi kölesi Gamfuz Fatıma’yı döver.Fatıma karnındaki altı aylık bebeği Muhsin’i düşürür.Bundan sonra,Fatıma’nın yaptığı tek iş çocuklarının elinden tutup,şehrin dışındaki Beyt-ul Ehzan/Hüzünler evi denilen araziye giderek oturup ağlamak ve Fedek gaspçılarına lanet okumaktır.Kısa ömrünü ta ölümüne kadar ağlayarak ve nefret ederek geçirdikten sonra defninin gece yapılmasını vasiyet eder.Bu sayede Ebubekir ve Ömer’in kendi kabrini kazmalarını engellemiş olur.

DABBE DEMİŞ

Senin Ali seriatin´dan alintiladigin bölümde ise
Ali’nin çekincesi açıktır.Fatıma kendini peygambere vakfetmiş kendisini onun annesi yerine koymuştur.Evin tüm işlerinide üslenmiştir.Babasının eteğine bu şekilde tutunmuş bu kızı,Ali o evden nasıl alıp götürebilirdi ?
Ama sonra birden durumlar değişti.Ayşe peygamberin evine geldi.Peygamber ömründe ilk ve son kez genç,şevk ve heyecan dolu bir eşle taze bir hayat buldu.Fatıma,babasının genç eşinin,yavaş yavaş Hatice’nin ve kendisinin yerini aldığını hissetti.

Aise, Kadinlarin en üstünü olarak bilinen Fatima ile es tutulmaktadir.

ACABA DOĞRU MU?

“HER NE KADAR BABASI’NIN KALBİNDE ONLARIN YERİNİ ALMASI İMKANSIZSA DA EN AZINDAN EVDE ONLARIN YERİNİ ALDIĞI ŞÜPHESİZDİ”

Dabbe, Muhammed’in ölümü ile ilgili bir yazı dizini hazırlayacağım.Değerli eleştirilerini ve yorumlarını orda da görmek isterim.
Sponsor Reklamlar

Alt 12.09.12   #37
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Nereden: İzmir
Rep Puani : 102

sayın:Enel-Hak bahsettiğiniz yazar.biraz.Marksiz.biraz müslüman.ucundan acıkta alevi.yada şii

marksizm nedir?

islam nedir?

alevilik nedir?

ömeri bekiri savunan bir zihniyet nasıl marksiz. olabilir??

bunlara cevap verme lutfunda bulunursanız sevineceğim.hemde canlar okur

bu yazar anadolu aleviliğini tanıyormu tanımıyormı?? bakın bu çok önemli
Sponsor Reklamlar

bilgeyol bunu beğendi.
Alt 12.09.12   #38
Pencesor
Üye
Üye
Nereden: Cyprus/Kıbrıs
Rep Puani : 12

Enel-Hak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Pencesor hepsine katılıyorum yazdıklarının.
Aşağıda ki cümlelere de yer verseydin yanlış anlaşılmalara sebep olmazdı.

Nasıl olurda zahit,gecelerini ibadetle geçiren,dillerinden zikir düşmeyen,secdeden alınları nasır bağlamış ve sonrasında Ali’yi şehid etmişlerdir.Nasıl olurda toplumun gözünde hakperestlik örneği sergilemiş,peygamber güneşi etrafında parlak yıldız olan ve cennetle müjdelen o kişiler Ali ve Ehlibeytine zulüm etmişlerdir.

Fakat ne yazıkki bu mümkündür,üzülerekte olsa buna inanmak gerekiyor.Çünkü insanoğlunun karmaşık ve çelişkilerle dolu ruhu,belli kurallarla mantığa ve kıyasa dayalı basit formüllerle açıklayabileceğimiz bir durum değildir.”

Aslında tamamını alıntı yamak istedim ama telefondan girdiğim icin
Yarım yamalak oldu üzürdiliyorum senden
Soru 1 mademki yazdıklarıma katılıyorsun neden Ebubekir Ömer talha Zübeyr'i övüyorsun

Soru 2 Ebubekir Ömer ve Osman alınları secdeye gitmekten nasır tutmuş diyorsun ya imamı Gazali de diyorki bular dünya malına tama ettiler hak Hz ali'nindi diyor araştırmanı tafsiye ediyorum
Bucağdan örneklerde var cumadan çıkıp insan yakalar var bunlara sakın cahil deme çünkü onlarında alınları secdeye gidiyor demekki insanların alınlarını secdeye gitmekten nasır tutması oları günah işlemelerine mani deyil
4kitabın 4dündede öldürme diyor ama bu insanların birbirlerini öldürmesine maniolmuyor nayazıkki saygılarımla
Sponsor Reklamlar

Deniz bunu beğendi.
Pencesor isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.09.12   #39
Enel-Hak
Adaptasyon da.
Adaptasyon

Pencesor konuyu bir bütünüyle ele almıyorsunuz. Ne demek isteneni kavramak gibi bir gayrete girmiyorsunuz.Söylediklerinin hepsi konunun içinde yer alıyor. Neden bana sürekli kopyala yapıştır yaptırıyorsunuz?
Söylediklerinin hepsine katılıyorum.Canları gereksiz şeylerle meşgul edip duruyoruz.Bence noktalayalım artık.

"Muhammedi Kim Öldürdü" yazı dizini hazırlıyorum orada da değerli yorumlarını ve eleştirilerini bekliyorum.
Sponsor Reklamlar

Alt 12.09.12   #40
Enel-Hak
Adaptasyon da.
Adaptasyon

Sayın Deniz;

Ben Ali Şeriati'nin marksist olmasıyla ilgilenmem.Anadolu Aleviliğini tanıyor olup olmamasıyla da hiç ilgilenmem.Bana ne verdiğiyle ilgilenirim.Senin okumuş olduğun Nehcü-l Belağa'nın yazarı Ali,Buyruğun yazarı İmam Cafer-i Sadık,Anadolu Aleviliğini tanıyor muydu? Hacı Bektaş-ı Veliyi,Ahmet Yesevi'yi tanıyor muydu? Komünizm'den haberi var mıydı?

Hala bana Ömer'i,Ebubekir'i savunduğunu söylüyorsunuz.

"Ebubekir’in ilk uygulaması Fedek arazisini Ehlibeyt’ten almaktı.Böylece Ali ekonomik yönden ve geçim kaynağı açısından da felç olacak ve geçimini beytülmalden alacağı maaş ile sağlamaya mecbur kalacaktı.Ali’yi fakir ve yapayalnız bir şekilde kendi haline bıraktılar.Peygamber vefat etti ve Ali evde oturmaya mecbur kaldı.Fatıma’nın kendisinin,eşinin ve çocuklarının tek geçim kaynağı olan mirası elinden alındı.Güç Ebubekir ve Ömer’in eline geçti.İslam’ın ve halkın alınyazısı siyasete emanet edildi.Mal düşkünü Abdurrahman b.Avf,aristokrat Osman,laubali Halit b.Velid,haşin ve takvasız Sad b.Ebi Vakkas,peygamber hilafetinin asli kurucuları oldular.Fatıma her zamanki gibi Ali’nin peygambere olan aşkının ve vefasının kurbanı olduğunu görüyordu.Medine artık “peygamber şehri” değildi.Siyaset ve yönetim “İman şehri”ni gölgelemişti.

Peygamberin vefatının ardından Ebubekir,Fedek arazisini Fatıma’nın elinden alır ve Ömer bir grup insanla Fatıma’nın evine saldırır.Kapıyı Fatıma’nın böğrüne çarparlar ve Ömer’in vahşi kölesi Gamfuz Fatıma’yı döver.Fatıma karnındaki altı aylık bebeği Muhsin’i düşürür.Bundan sonra,Fatıma’nın yaptığı tek iş çocuklarının elinden tutup,şehrin dışındaki Beyt-ul Ehzan/Hüzünler evi denilen araziye giderek oturup ağlamak ve Fedek gaspçılarına lanet okumaktır.Kısa ömrünü ta ölümüne kadar ağlayarak ve nefret ederek geçirdikten sonra defninin gece yapılmasını vasiyet eder.Bu sayede Ebubekir ve Ömer’in kendi kabrini kazmalarını engellemiş olur."

bu yazılanları anlamak ve kavramak çok mu zor.Yezid'i ve Muaviye'yi övseydim bu kadar çok tepki almazdım sizlerden.
Sponsor Reklamlar

Deniz bunu beğendi.

Konu Enel-Hak tarafından (12.09.12 Saat 21:57 ) değiştirilmiştir.

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...