Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 12.09.09   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 39
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart 7. Alevîlik-Bektaşilikte Sıkça Söz Edilen Cem Ayini ve Dedelik Kurumunu Nasıl


7. Alevîlik-Bektaşilikte Sıkça Söz Edilen Cem Ayini ve Dedelik Kurumunu Nasıl Açıklayabiliriz?Alevî-Bektaşi topluluklarda töre, sözlü kültür ve görene*ğe dayandığı için her şey yaşlı ve tecrübeli kişilerin anlatıp gös*terdiklerine göre düzenlenir. Toplulukta Dede, en üst mertebe*de yer alır ve dedeler peygamber soyundan geldiklerine inanıan "Seyyid", "Ocakzade", "Ocakoğlu" gibi unvanlar alırlar. Ale*vîlik-Bektaşilikte dede, cemaatin dini önderi, mürşidi ve piridir. Alevî-Bektaşinin dünyaya gelmesinden son yolculuğuna dek dinsel hizmetlerini dedeler yaparlar.Dedeyi Babası en uygun . gördüğü evlatları içinden seçerler.Bektaşilikte dedenin-yerirti Baba alır.Baba soya bakıl*maksızın en yetkin kişi olarak seçilir. Dede ocakları, Alevî-Bektaşiler için birer dinsel çekim alanı oluşturmaktadır.

Cem ayinine gelince; Cem, sözcük olarak toplanmak, bir araya gelmek anlamı*nı taşır. Alevî-Bektaşilikte Cem yabancılara kapalı bir toplantıdır. Bu daha ilk yapıldığı dönemden beri böyledir. Osmanlı Devleti döneminde ihbarlar ve yasaklamalar olmuş*tur. Bunu konuyla ilgili soruda bulacaksınız. Günümüzde artık cem açıkça yapıldığı gi*bi özellikle büyük kentlerde yabancılar da ceme alınmaktadır. Alevî-Bektaşi ibadetin*de önemli bir yeri olan Cem'in kaynağının "Kırklar Cemi" denen ibadetten geldiğine inanılır. Kırklar Cemi ile ilgili olarak şu olay anlatılır;

Peygamber Hz.Muhammed Mirac'a giderken, yolda önüne bir arslan çıkar, bu sı*rada bir ses duyar "Yüzüğünü arslana ver!", Peygamber yüzüğünü çıkarıp arslanın ağ*zına atar ve arslan yatışır, daha sonra Peygamber Sidretülmünteha'ya erişir.

Mirac'tan döndükten sonra Resul hazretleri Kırklar'ın sohbet ettiği Ashab-ı Suf-fa'nın kapısına varır. Peygamber kapıya vurur. İçeriden "Kimsin?" diye sorarlar; o da "Ben peygamberim açın kapıyı gireyim" der.

İçeridekiler; "Bizim aramıza peygamber sığmaz, Peygamberliğini git ümmetine eyle" derler. Peygamber geri döner. Bir kere daha adını da söyleyerek girmek ister an*cak alınmaz. O sırada Hak Teâla hazretlerinden bir ses gelir; "Ya Muhammed, o kapıya var, o meclise dahil ol" Peygamber tekrar kapıya gelir ve kapıyı çalar ,içeriden sorarlar;

-"Kimsin?"

Peygamber cevap verir;

"Yoksulum, sizlerden birisi ve size uyanım," der ve Kırklar onu içeri alırlar.

Alevî-Bektaşi cemlerine kadın erkek birlikte, en temiz giysilerini giyerek katılır*lar. Cem törenine küskün ve dargın olanlar alınmazlar, bunun yanı sıra suç işlemiş olan*lar ve üzerinde kul hakkı bulunanlar da Cem törenine alınmazlar.

Dede ve katılan canlar toplum ve ülke sorunları hakkında ibadete başlamadan önce sohbet ederler. Karşılıklı bilgi alışverişi yapılır.

Alevî-Bektaşi yörelerde toplumsal etkinlikler, kış aylarında kendini göstermeye başlar. Cemler yoğun olarak kış aylarında perşembeyi cumaya bağlayan gecelerde, ba*zı yörelerde ise cumartesini pazara bağlayan gecelerde yapılır. Cem töreninin gece ya*pılmasının sebebi; insanların gündüz çalıştıklarından dolayı işlerine engel olunmaması amacıyladır. Cem'e katılmaya gelenler yanlarında çeşitli yiyecekler getirirler, herkes gü*cüne göre bir katkıda bulunur. Kimin ne getirdiği kesinlikle gizli tutulur. Böylece az ge*tirme veya çok getirme insanlar arasında bir itibar konusu yapılmaz. Alevî-Bektaşiliğin paylaşımcı ve demokrat yönünü bu durum açıkça ortaya koymaktadır. Getirilen yiye*cekler daha sonra Cem'e katılan canlara eşit biçimde pay edilir. Dede posta oturur, hiz*met sahipleri (bir sonraki soruda açıklanacaktır) yerlerini alır. Erkekler bir halka oluştu*rurlar, kadınlar da halkanın dışında otururlar. Daha sonra hizmet sahipleri görevlerini ifa ederler.

Alevî-Bektaşî Cemleri, sebeplerine göre sınıflandırmaya tabi tutulabilirler. Bunlar arasında başlıcaları;

İkrar Verme Cemi; Bir insanın Alevî-Bektaşî yoluna girmek istemesi ya da alın*ması vesilesiyle yapılan ayindir.

Görgü Cemi; Anadolu Alevilerinin en önemli dinsel törenidir. Bu törende oniki hizmet yerine getirilir. Canlar ikrar ayininde verdikleri ikrarı tekrarlarlar. Küsler barıştı*rılır, borcu olanlar Cem'den önce bu borçlarını öderler. Dedenin uygun gördüğü zaman da cem tutulabilir.

Anadolu'da cemler eskiden birbirinin aynı olarak yapılırdı. Çünkü "el ele el Hakk'a" ilkesine göre bütün ocaklar birbirine bağlıydılar ve cemi aynı biçimde yapar*lardı. Birbirleri ile yılda en az iki defa ilişki kurarlardı. Ancak son üç yüz yıl içinde Ana*dolu'da gerileme döneminin etkisi, iç karışıklıklar, eşkıyalık olayları sebebiyle ocakla*rın birbiriyle ilişkileri kesildi ve her ocak içinde cem töreni farklılıklar gösterdi. Bu fark*lılıklar biçimsel farklılıklardır. Özünde büyük bir değişiklik yoktur.
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Alevilik-Bektaşilikte Tasavvuf İlmi alevi-veysel Alevilik ve Aleviler /Ana Forum 1 16.12.11 18:55
14. Alevîlik-Bektaşilikte Kadının yeri nedir? Alevi Sorularla Alevi'lik 0 12.09.09 15:09
18. Alevîlik-Bektaşilikte Sanatın Yeri ve Önemi Var mıdır? Alevi Sorularla Alevi'lik 0 12.09.09 15:03
28. Alevîlik'te Sıkça Adı Geçen "Musahiplik" Kavramı Nasıl Açıklanabilir? Alevi Sorularla Alevi'lik 0 12.09.09 14:52
36. Alevîlik-Bektaşilikte Cem Gizli midir? Alevi Sorularla Alevi'lik 0 12.09.09 14:46
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2