Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 12.09.09   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 39
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart 18. Alevîlik-Bektaşilikte Sanatın Yeri ve Önemi Var mıdır?


18. Alevîlik-Bektaşilikte Sanatın Yeri ve Önemi Var mıdır?Şiir, müzik, dans, resim Alevî-Bektaşi inancının önemli yapıtaşlarıdır. Alevî-Bektaşi inancına göre insan ne denli yara*tıcı olursa o denli olgun insan olur. Müzik, Alevî-Bektaşi iba*detinde çok önemli bir yer tutar. Özellikle cem törenleri mü*zikle söylenen nefes, ağıt ve mersiyeler eşliğinde yapılır.

Günümüzde halk edebiyatı veya halk ozanlığı denince Alevî-Bektaşi geleneği ön plana çıkar. Anadolu kültürünü, di*lini yaşatan gelenek Alevî-Bektaşî geleneğidir. Toplumun söz*lü tarihi Alevî-Bektaşî ozanlar tarafından yaşatılmıştır.

Alevî-Bektaşi kültüründe renklerin de özel anlamlan vardır. Buna örnek verir*sek beyaz rengi Hz. Muhammed'e, kırmızı rengi Hz. Ali'ye, açık yeşil ve sarı rengi Hz. Hasan'a, pembe ve yeşil rengi Hz. Hüseyin'e yakıştırırlar. Alevî-Bektaşi kadınla*rının başörtülerinde bu renklerin yansıması görülebilir. Yeşil başörtüsü kadının ehli*beyt soyundan geldiğini, kırmızı renkli başörtüsü evli olduğunu, siyah yas ve olgun*luğu gösterir. Genç kızlar saflık ve temizlik ifadesi olan beyaz rengi kullanırlar.Baş ör*tüsü geleneksel olarak dış etkenlerden korunmak için kullanılır,saçların ucu ön kısım*dan görülür.Kesinlikle türban olarak kullanılmaz.

Alevî-Bektaşi toplumu kültürlerini, geleneklerini sanat yoluyla geliştirmiş ve günümüze kadar getirmişlerdir. Sanatın Alevî-Bektaşi kültüründe çok özel bir yeri vardır. Özellikle Alevî-Bektaşî kültüründe hat sanatı ile yapılan sanat eserleri kendi*ne özgü bir yapı taşımaktadır. Bunlar Ehl-i beyt ve Hz. Ali ile ilgili hat örnekleridir. Ayrıca Anadolu erenleri ile ilgili bir çok hat yanında ayet hadis ve sözler sanat değe*ri yüksek eserlerdir. Anadolu Alevî-Bektaşiliğinde minyatür tekniği dışında reel bir resimle Alevî -Bektaşî ulularının resimlenmesi yoktur. Bu gelenek son zamanlarda İran'dan gelmiştir.

Alevî -Bektaşî kutsal ziyaret yerlerinin mimari yapısı da son derece dikkat çe*kicidir. Genellikle dört kapı kırk makam esasına veya evren ağacı adı verilen gökyü*zündeki oniki burcu simgeleyen bir mimarî özelliğine rastlarız. Hacı Bektaş Dergâhı yanında bir çok Dergâh sekizgen bir mimarî üzerine kurulmuşken, Pir Sultan Abdal Dergâhı ve İstanbul'daki Şahkulu Dergâhı evren ağacı esasına göre ortada kalın bir sütun veya direk çevresinde oniki kol üzerine yapılmıştır.
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Alevilik-Bektaşilikte Tasavvuf İlmi alevi-veysel Alevilik ve Aleviler /Ana Forum 1 16.12.11 18:55
14. Alevîlik-Bektaşilikte Kadının yeri nedir? Alevi Sorularla Alevi'lik 0 12.09.09 15:09
17. Alevîlik-Bektaşilikte İnsan Neden Herşeyin Ortasındadır? Alevi Sorularla Alevi'lik 0 12.09.09 15:04
27. Alevîlik-Bektaşilikte Semah'ın Yeri ve Önemi Nedir? Alevi Sorularla Alevi'lik 0 12.09.09 14:53
36. Alevîlik-Bektaşilikte Cem Gizli midir? Alevi Sorularla Alevi'lik 0 12.09.09 14:46
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2