Sponsor Reklamlar


 
Seçenekler
Alt 12.09.09   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 38
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart 29. Hıristiyanlık İle Alevîlik-Bektaşilik Arasında Bağlantı Kurulabilir mi?


29. Hıristiyanlık İle Alevîlik-Bektaşilik Arasında Bağlantı Kurulabilir mi?Alevî-Bektaşîlerin "Allah, Muhammed, Ali" şeklindeki söylemi, Hıristiyanlık'taki "Baba, Oğul, Kutsal Ruh" üçlemesine benzetilmektedir. Bu benzetmenin gerçeği yansıtmadığı açıkça ortadadır. Alevî-Bektaşîlikteki üçlemede Hıristiyanlık'taki Baba-Oğul orantısı yoktur. Hz. Muhammed ve Hz. Ali, anaları, babaları, ataları belli insanlardır. Kendileri de gökten indiklerini ve yine oraya çıkacaklarını iddia etmemişlerdir. Hz. Peygamber ve Hz. Ali, kendilerinin birer Tanrı kulu olduklarını daima tekrarlamışlardır. Bunun yanı sıra üç rakamı pek çok kültür, din ve tarikat tarafından da kullanılmıştır. Önemli olan semboller arasında değil, düşünceler arasında bağlantı kurmaktır.

Hıristiyanlık'ta "Trinite" denilen üçleme de her üçü birbiri içine girmiş bir bütünü temsil eder. Oysa "Ya Allah, Ya Muhammed, Ya Ali" üçlemesi bir sıralamayı ortaya koyar ve bir kutsallığın adıdır. Burada Hz. Muhammed vahiy kapısını temsil ederken, Hz. Ali Velayet kapısını temsil eder ve bu iki kapı birbirinin aynısı değildir. Ayrıca bu üçlü "pir, mürşit ve rehber" üçlüsü ile birleşerek cem örgütlenmesi ve eğitimde sistem olarak işlevini sürdürmektedir. Birbirinden tamamen farklı olan Hıristiyanlık öğretisi ile Alevîlik-Bektaşilik arasında temelde bir benzerlik söz konusu olamaz. Bunu İncil'den yapılacak bir çok karşılaştırma ile vermek mümkündür.

Ayrıca, "Oniki İmamla "Oniki Havari" arasında bağlantı kurulmaya çalışılır ki bu da yanlış bir saptamadır. Oniki İmamlık babadan oğula geçen ve manevî bir velayet kavramının ifadesidir. Kaynağı Kur'an'da bulunan birden fazla ayetten alan bir inanışa bağlanır. Kur'an-ı Kerim'de İslâm peygamberinin manevî olarak çok zor durumda olduğu bir ortamda kendisine inen bazı ayetlerde, kendi soyunun insanlar tarafından saygıyla anılacağı ve korunacağı bildirilmektedir. On iki imamlar birbiri ardından gelmişlerdir. Oysa Havarilerin tamamı aynı anda yaşamakta ve Hz. İsa'ya bağlılıklarından başka aralarında ortak bir ilişki bulunmamaktadır. Havarilerin Tanrı'nın oğlu kabul edilen İsa'nın yanında bulunmalarından dolayı peygamberden de üst bir dereceleri bulunmaktadır.

Ayrıca bütün dünya inanç ve kültürlerinde oniki kavramının ortak bir değer olarak kullanıldığını görüyoruz. Bu yüzden bir dine ve bir kültüre bağlamak doğru değildir. Örneğin Yahudilerin "Oniki kutsal oymağı" eski Türk inancındaki "Oniki kollu evren ağacı", Türklerde ve Çinlilerde ortak olarak "Oniki Hayvanlı Takvim" gibi. Onikinin gökyüzündeki oniki burca, oniki aya denk gelmesi de bu sayının bir çok kültürde kullanılmasına neden olmuştur.

Dedelik kurumu ile Hıristiyanlık'taki ruhbanlık sınıfı arasında ciddi bir fark vardır. Dedeler görevlerini yaptıktan sonra kendi işlerini yaparlar ve hayattan kopmazlar ve halkın içinde yaşarlar. Kendi geçimlerini kendileri karşılarlar. Halkın kendilerine getirdiği bedeller ise "Hakullah"' bir yerde toplanarak beşe bölünür. Bu beş kısımdan birini yoksullar, birini yetimler, birini yolcular, birini kimsesizler alır ve beşte biri ise ocağa gelen misafirlerin ağırlanması için masraflarına bırakılır. Bütün Alevî-Bektaşi erenlerinin yaptığı bir işi vardır. Hacı Bektaş Velî en iyi buğday yetiştiricisidir. Tahıl üretiminin piri kabul edilir. Hasan Dede karpuz yetiştiricisidir. Unvanı "Karpuzu Büyük Hasan Dede'dir" Çoban Baba çok büyük bir çobandır. Gül Baba en güzel gülleri yetiştirmekle ünlüdür. Halkın içindedirler. Alevîlik-Bektaşilikte halktan koparak sürekli tecrit ve sürekli halvet yoktur. Bunu yapanlar da hoş karşılanmazlar.

Alevîlik-Bektaşilikte baş okutma (birbirleriyle küsmüş, incinmiş, kimselerin barıştırılması töreni) ile Hıristiyanlıktaki günah çıkartma olayını birbirine benzetmek de yanlıştır. Baş okutma olayı, bir hizmet yenileme olayıdır. Hizmet yenileme, toplum halinde yaşama bilincini güçlendirmek, dayanışmayı artırmak için başvurulan bir yöntemdir.
Bütün toplum önünde açıkta yapılır. Baş okutma günahların affı için yapılan bir tören değildir. Kişinin işlerinin iyi ve doğru gitmesi için dededen talep ettiği manevî destektir. Cemde gerekli görüldüğü zaman dede veya bir başkası herkesin önünde bireyi yaptıkları sebebiyle dara çeker ve dara çekilen kişi asla yalan söylememe-lidir. Meydan ve divan kurulur ve herkesin önünde yargılanır.

Günah çıkarma ise bir noktada günah çıkaranla, din adamı arasında kalan gizli bir ilişkidir. Yapılışı ve amacı daha farklıdır.

Sonuç olarak söyleyebiliriz ki; bu tür iddia ve kasıtlı olarak yapılan ilişkilendirmelerin iyi niyet taşımadığı açıktır. Bazı dini gruplar yer yüzünün bütün bölgelerinde yüz milyonlarca dolar para harcayarak kendi dinlerinin propagandasını yapmaktadırlar. Çok iyi yetiştirilmiş olan bu insanlar, din ve inançları iyi inceleyip sözde onların zayıf ve benzer yanlarına dayalı olarak insanları yönlendirmek istemektedirler. Horasan erenlerinin tarihini ve inanç değerlerini iyi bildiğimiz zaman bu propagandalarının etkili olması düşünülemez.
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Sorularla alevilik bektaşilik Alevi Sorularla Alevi'lik 93 15.02.13 18:30
Osmanlı ve Bektaşilik ( Alevilik ) pirdesur Alevi'lik Tarihinde Üzücü Olaylar 1 26.06.11 23:49
Alevilik Bektaşilik Nedir? hasan Alevi Kültürü 0 07.12.09 12:08
Alevilik ve Bektaşilik Nedir ? Alevi Bagcilar cemevi 3 11.09.09 01:20
Alevilik Bektaşilik Nedir Alevi Alevi Araştırmaları 0 07.09.09 00:40
Totobo Totobo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2