Sponsor Reklamlar


31. Alevî-Bektaşiliğin Köken Olarak Zerdüştlüğe Dayandırılması

 Alevilik ve Aleviler /Ana Forum Katagorisinde ve  Sorularla Alevi'lik Forumunda Bulunan  31. Alevî-Bektaşiliğin Köken Olarak Zerdüştlüğe Dayandırılması Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen inanna

 
Seçenekler
Alt 12.09.09   #1
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 37
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart 31. Alevî-Bektaşiliğin Köken Olarak Zerdüştlüğe Dayandırılması


31. Alevî-Bektaşiliğin Köken Olarak Zerdüştlüğe Dayandırılması Yönündeki İddialar Doğru mudur?Daha önce Önasya dinleri ve dinler arası etkileşim konusunda açıklandığı gibi insanlığın iyiliğini isteyen bütün dinlerde bazı temel bilgilerin, inanışların ve söylencelerin birbirine benzemesi son derece doğaldır. Ancak inancın özünü belirleyen noktaların birbirine benzemesi gerekir. Güneş, eski Mısır, Çin, Hint ve Zen Budizmi'nde de kutsaldır. Aynı zamanda Güney Amerika uygarlıkları olan Aztek ve Maya uygarlıklarında da kutsaldır. Buna dayanarak bütün bu dinlerin birbirinden etkilendiğini söyleyemeyiz.

Zerdüşt dini eski İran dini olarak çok eski dönemlere kadar giden, özüne ateşin kutsallığını alan bir düşüncedir. Daha sonra Zerdüşt isimli kişi tarafından yeniden düzenlenmiştir. Musevîlik, Brahmanizm ve diğer bazı Ortadoğu din ve inançlarının bileşiminden oluşmuştur.

Zerdüşt'ün babasız dünyaya gelmesi, onun yaşamı ile ilgili söylenceler de gösterir ki, bu din daha çok Hıristiyanlığa benzemektedir. Yedi kademeli eğitim anlayışı ise Brahmanizm'le aynen birbirine benzer. Oysa Anadolu Alevî-Bektaşiliğinde eğitim ve olgunlaşma dört kapı, kırk makama bağlanmıştır. Bununla ilgili Zerdüşt dininde hiçbir bağlantı ve ilgi yoktur.

Zerdüşt dininde ateşin kutsallığı kavramı tamamen farklı bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir çok dinde ateşe bazı işlevler yüklenir. Şamanizmde de ateş farklı bir kutsallığa sahiptir. Eski Yunan Mitolojisinde de ateş kutsaldır. Eski Önasya dinlerinde ateşin birçok simgesel değeri bulunur.

Oysa Alevîlikte kutsal olan ateş değil ocaktır. Yani çevresinde toplanılarak insanların kutsal yemek olan lokma pişirdikleri, üzerinde bereketin sembolü olan "kara kazanın" bulunduğu bir bütünün yalnızca bir parçasıdır. Zerdüşt ateşi ise tapınaklarda sürekli yakılan ve hiç söndürülmeyen, ona ibadet edilen bir kavramdır. Alevîlikle bağdaşması imkânsızdır. Alevi-Bektaşilikteki "çerağ uyandırma" da ateş değil ışığın aydınlatma öğesi önemlidir. Çerağ toplumsal aydınlığın bir simgesidir. Kesinlikle Zerdüşt ateşi ile ilgisi yoktur. Bizde geçen "Ocağına taş düşsün", "Ocağım battı", "Ocağın Sönmesin" gibi kavramların tamamı ailenin, evin canlılığı olarak alınması gibi "Alevî Ocakları", "Kureyşan Ocağı", "Şeyh Hasan Ocağı" deyimi, çevresinde toplanılan aileleri ortaya koyan sosyolojik bir işlev taşır ve bunda ateş sadece ocağın işlevselliğini sağlayan bir öge olur. Kavramın tamamını simgelemez.

Bütün inançlarda kendince insanı olgunlaştırma vardır. Bu olgunlaşmanın sıralaması ve düzeni ile insana verilen eğitim önerileri çok önemlidir. Bu açıdan bakıldığı zaman Brahmanizm, Zerdüştlük ve Anadolu Alevî-Bektaşiliğinin olgunlaşma sıralaması, yani eğitim basamakları tamamen birbirinden farklı olduğu gibi Anadolu Alevî-Bektaşiliği asla toplumdan kopmayı kabul etmemektedir.

Zerdüştlükte müzikle ibadet edildiği, Alevîlik-Bektaşilikte de müziğin olduğu ve bu yüzden iki inancın birbirine benzediği iddiası da her türlü dayanaktan yoksun, gülünç bir karşılaştırmadır. Çünkü bütün inançlarda müzikle eğitim vardır. Bunun derecesi az veya çoktur ama müzikle ibadet etmeyen yeryüzünde bir inanış yok gibidir. Bunu anlamak için her hangi bir derin araştırmaya da gerek bulunmamaktadır.

Sadece bu bakımlardan değil hiçbir bakımdan Anadolu Alevî-Bektaşiliği ile Zerdüştlük arasında bir bağlantı kurulamaz.
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 15.12.12   #2
inanna
Avatar mevcut degil.
Yeni Üye
Üye
Üyelik tarihi: Dec 2012
Nereden: Yozgat
Mesajlar: 1
Rep Puani : 10
Standart Cevap: 31. Alevî-Bektaşiliğin Köken Olarak Zerdüştlüğe Dayandırılması


Alevî-Bektaşiliğin Köken Olarak Zerdüşt'lüğe Dayandırılması konusundaki yazınız iyi niyetle ele alınmış olmasına karşın bazı teknik anlatım yanlışları vardır. Bunu kasıtlı yapmadığınıza samimiyetle inanarak şunları aktarmak isterim. Her dinde/inançta ortak özellikler çokça bulunmaktadır elbette, çünkü temeli ve kaynağı insandır. Burada, Zerdüşt'lüğün (kimi kaynaklarda MÖ 3000 kimi kaynaklarda ise MÖ 2000 yıllarına tarihlenmektedir) ilk çıkışının Yahudilik'ten, Hristiyanlık'tan ve Müslümanlık'tan çok öncesine dayandığı unutularak bu dinlerdeki bazı özelliklerin Zerdüşt'lüğe yansıdığı şeklinde aktarılmış. Günümüzde, inananları çok olan bu üç dinden önceki orta doğunun en yaygın inanç topluluğunu Zerdüşt'ler oluşturur ve burada sunulanın aksine kendisinden sonra gelen dinlerin/inançların üzerinde Zerdüştlük büyük etki bırakmıştır.

Ayrıca "Din" ve "İnanç"ın birbirinden ayrı olarak sunulması hakkaniyetli olacaktır. Tanrılı inançlara, yani bir yaratan inancı temeline dayanan görüşe, "Din" denecekse; Konfüçyüsçülük, Budizm, Taoizm gibi bir yaratan kavramının temel alınmadığı felsefi görüşler "Din"den başka bir şey olacaktır. Felsefi görüş sunan inaçlarda temel genel olarak karşıtlar ilkesi ve değişimlere dayanır. Her şeyi yaratan tanrı düşüncesi bu inançlarda oluşmamıştır. Çoğu zaman din ve felsefi inanç karıştırılarak aynı torba içerisinde ele alınıyor. Bu durum Çin'de, Hindistan'da ve diğer uzak Asya ülkelerinin çoğunda sanki onlarda da "yaratıcı/tanrı" kavramları var izlenimi vermektedir. Oysa, yoktur. Ülkelerin din ve inançları ele alınırken bu ayrım mutlaka yapılmalıdır, görüşündeyim.
Sponsor Reklamlar

Aşk bunu beğendi.
inanna isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 16.12.12   #3
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Üyelik tarihi: Aug 2009
Nereden: Schweiz(isvicre)
Yaş: 37
Mesajlar: 4.785
Rep Puani : 199
Standart Cevap: 31. Alevî-Bektaşiliğin Köken Olarak Zerdüştlüğe Dayandırılması


Yazi cok eski bana ait degil, nerden alinti yaptigimida hatirlayamadim..
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 16.12.12   #4
Aşk
Avatar mevcut degil.
Banned
Banned Users
Üyelik tarihi: Nov 2012
Nereden: İstanbul
Mesajlar: 530
Rep Puani : 20
Standart Cevap: 31. Alevî-Bektaşiliğin Köken Olarak Zerdüştlüğe Dayandırılması


Evet böyle çalışmalar var... Bana öyle geliyor ki genelde bir siyasi ideolojiye hizmet etmek için Güneş Dil teorisi gibi uydurma ve zorlama hamleler... Mesnetsiz.... Absürt...
Sponsor Reklamlar

Aşk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler


Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Önceki veya sonraki konu...
Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
19. Alevî-Bektaşiliğin Şiîlikle İlişkisi Var mıdır? Alevi Sorularla Alevi'lik 0 12.09.09 15:02
22. Alevî-Bektaşiliğin Kutsal Yerleri Nerelerdir? Alevi Sorularla Alevi'lik 0 12.09.09 14:58
30. Alevî-Bektaşiliğin Ayrılıkçı Gruplar Tarafından Kullanılması Mümkün müdür? Alevi Sorularla Alevi'lik 0 12.09.09 14:50
33. Alevî-Bektaşiliğin Maniheizm ve Budizm'in Etkisinde Olduğu Düşüncesi Doğru mudur? Alevi Sorularla Alevi'lik 0 12.09.09 14:48
3. Alevî-Bektaşiliğin İnanç Sistemini Nasıl Özetleyebiliriz? Alevi Sorularla Alevi'lik 0 12.09.09 14:36
Satılık pomeranian Pomeranian Boo

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2