Sponsor Reklamlar

Bektaşilik İnancının Özü Nedir?

Alevilik ve Aleviler /Ana Forum Katagorisinde ve  Sorularla Alevi'lik Forumunda Bulunan  Bektaşilik İnancının Özü Nedir? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

Seçenekler
Alt 11.09.12   #21
bilgeyol
bilgeyol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BİZİM KABEMİZ İNSANDIR...
Yönetici
Nereden: KERBELA-KOBANİ
Rep Puani : 76
Standart Cevap: Bektaşilik İnancının Özü Nedir?

bektaşilik,

alevi ünveristesini bitirip o yola gönül vermek ve alevilik yolu için çalışmaktır.
Sponsor Reklamlar

Deniz ve Balım bunu beğendiler.

HAYATIN SESİ’Nİ biz kurduk.
Biz susmadıkça
HAYATIN SESİ’de susmayacak.
Ve biz hiç susmayacağız.

EVRENSEL GAZETESİNİ DESTEKLEYELİM.

DERSİMİ UNUTURSAN MARAŞ,
MARAŞI UNUTURSAN SİVAS,
SİVASI UNUTURSAN GAZİ,
GAZİYİ UNUTURSAN SONUN OLUR.

ALEVİLİK YOLDUR...
bilgeyol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.09.12   #22
Ben-i Emin
Banned
Banned Users
Nereden: Lamekan
Rep Puani : 11

Öz Bektaşilik, Alevilik öğretisinin hakıki menasını bilen kimselerin oluşturduğu Anadolu'da yaşan Alevilik halkasıdır. Erenler her harfin, her adımın sebeplerini ve menalarını bilip söylerler, atarlar.

Bir de Alevi olmayıp da Alevi olan canlara Türkiye'de Bektaşi Alevisi denir. Bu durum farklı olup aynı kapıya çıkar. Zaten Türkiye'de herkes kendi ırk ve mezhep, aile ve memleketine göre bir "şey" Alevisidir. Bu durum çok saçmadır. Son derece de tehlikelidir. Yok Türk Alevisi, Türkmen, Kürt, Zaza Alevisi, Bektaş, Kızılbaş, Tahtacı v.s. ... Ne yani bir Alman Alevi olur ise biz ona Alman Alevisi mi diyeceğiz? Her neyse...

Erenler demine...
Sponsor Reklamlar

Balım bunu beğendi.
Ben-i Emin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.09.12   #23
HAKK_AŞKINA
Üye
Üye
Nereden: KOCAELİ
Rep Puani : 10

Sayin deniz

benim parça parça yazmamin nedeni uzun yazilari çoğu insanin okumak istememesindendir.
Sponsor Reklamlar

HAKK_AŞKINA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.09.12   #24
HAKK_AŞKINA
Üye
Üye

şahsi kanaatimce alevilerin farkli gruplarinin farkli isimler almalari gayet olağandir.

Her insanin farkli bir isminin olmasi gibi.

Fakat farkli alevi gruplari birbirlerini bir tek topluluk olarak görmelidir.

Zira bu aleviliği az çok kavramiş ve benimsemiş bir insan için zor olmasa gerek:

72 milleti bir gözle gör düsturu
Sponsor Reklamlar

Alt 12.09.12   #25
Ben-i Emin
Banned
Banned Users
Nereden: Lamekan
Rep Puani : 11

Biz şahsen Alevi olan her kimseye artık onun kavmi, mezhebi ve memleketi ile hitap edilmesi taraftarı değilim. Alevi, Alevi'dir. Fakat sizin bakış açınızı anlıyorum.
Sponsor Reklamlar

Ben-i Emin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 13.09.12   #26
HAKK_AŞKINA
Üye
Üye

Ben alevi inancini benimsemiş kişiler tek bir alevi ortak adini kullanmasinlar demiyorum .sadece farkli isimler kullanmak isteyenelere neden böyle istiyorsun diye yüklenmeyelim diyorum.

Alevi ismini hep beraber kullanmanin gereğini anlatmaliyiz elbette
Sponsor Reklamlar

Alt 30.03.13   #27
seykek
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: ailem
Rep Puani : 31

sn canlar
1-- hunkar bektas veli karaca hoyukteki yeri gelmeden once orda bri yapi varmiydi?
2--eger yapi (turbe -dergah ne deniyorsa)yokidiyse kendimi yapti kim yapti mimari kim?
3---eger kendi yapmadiysa ve eger orda zaten o gelmeden once yapilmis dergah,bina var idiyse kimler yasiyordu o gelmeden once?
4---hunkar bektas o dergaha gelemdenonce yasayanlarin sahip oldukalari yolun adi neydi irtueleri neleri idi ve onderleri kimdi kendilerini nasil tanimliyorlardi grubun adi neydi ornegin alevi mi olark taniniyorlardi?
5---sahip oldukalri inancin temeli dayandigi yer tarisel olarak nere gidiyordu?
6--hunkarbektas mi sercesmedir tarikati miyani bektasilik mi sercesmedir ?
7--neden hunkar bektas anadoludaki var olan ocaklarin sercesmesi oluyor sebebi neydi?
8--bu sercesmelik meselesi kabul etmesek alevi olunamz mi?

saygi deger canlar yukaridaki sorularim konusunda gercekten dusunclerinizi varsa bu konuda yazili kaynaklari bilmek istiyorum benim icin onmeli bu sorular tartisma polemik yapilamak icin yazilmadi burdan her hangi bir tartismaya cevap vermeycegim bunun icin yazmadim sadece bilgi alisverisi icindir.
simdiden sag olun.
Sponsor Reklamlar

seykek isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...