Sponsor Reklamlar

Seçenekler
Alt 11.12.11   #21
blgylmz
Yeni Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 10
Standart Cevap: cemde dedeye karşı gelmek

sayın Amasya hz. Ali derki :Aleyhine kesin delil olmayan kişiyi mazur tutun; o kişi benim..
burda dedeye laf attığımı dile getiren sensin sadece.. demekki ön yargı seni teslim almış.. varsayki gerçekten öyle yapıyorum.. bana böyle bir tutumla gelme sen yoluna inanıyorsan en doğrusu yolunsa şayet; var gücünle bana da anlatki benim içimdeki kötü niyetleri de öldür bende yoluna geleyim.. bu sana büyük sevap kazandırır.

normal şartlar altında burayı terkedip arayışlarıma başka yerde devam ederdim fakat Allah razı olsun Munzuro kardeşimle Pir Mehmet arayışlarımda yardımcı oluyor.. sen sor şimdi 'beni bana sor'.. beni sen anlatma.. ?
Sponsor Reklamlar

blgylmz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.12.11   #22
blgylmz
Yeni Üye
Üye

sayın Amasya: ben alevi bir ailenin kızıyım.. kalbim de her zaman 'sol'dan atar.. alevilik ilim irfan konusunda diğer bütün meshep ve yollardan önde gider.. bundanda almış olduğum feyzle, eğer bir yol seçeceksem bu kaderim olan değil inandığım olandır dedim ve araştrmaya başladım.. hiç biri gidilecek kadar temiz değildi.. alevilik son geldiğim noktadır.. çünkü Aşk sadece sizlerde var.. ben de ilahi aşk bütün yol ve mezheplerden daha yücedir.. fikirlerim size zıt düşebilir lütfen anlayışla karşılayın.. benim içimde ki arayışı Rabbim bilir.. bu yüzden kul kimdirki çekineyim kul kimdirki işimi gücümü bırakıp onların yolu yordamının fitneliğini yapayım. sorularım bu yüzden çook açıktır. ve yanlış anlamaya kendini hazırlamış, yola ve Allah'a yalaka kişileri kızdırabilir.. ben yalakalık sevmem.. Allah'ında aleviliğinde yalakalığa ihtiyacı yoktur sadece iman ve aşk beklerler.. sizde hemen Hak yolunda yalakalığı terkedin ve Aşk ile devam edin.. ben geldim ya sonuçta burdayım kapınızı da ister açın ister kapatın !
tam anlamıyla kendimi bu yola verebilmem için daha fazla sormak ve aklımdaki bütün problemleri çözmek durumundayım
Sponsor Reklamlar

Alt 11.12.11   #23
blgylmz
Yeni Üye
Üye

munzuro kardeşim.. rızalık almak dediniz.. bütün mesele bu dünyada halledilir dediniz.. bunu açıklarmısınız?
dara çekilince ve rızalık alınınca günahlar afmı olunuyor( af yok rızalık var demiştiniz biliyorum ama tam kavrayamadım :/ ) bir kaç kişi arasında gerçekleşen bir husumette karşılıklı herkes hakkını helal ederse zaten rızalık alınıp barış sağlanmış oluyor.. zulüm gören hakkını helal edince günaha girenin günahı da geçersiz sayılıyor bu konu tamam.. ama diyelimki karşılıklı olmayan bir suç var cinayet.. adam Hakkın rahmetine kavuşmuş ve hakkını helal edemiyor. cemden kovuşturma alacak.. bunda rızalık mümkün mü? bu dünyanın işi bu dünyada görülür dediniz.. aslnda öbür dünyanın işine karışıp bu dünyada (üzerimize vazife olmadığı halde çünkü Allahın işi) çözmeye çalışmıyor muyuz ?
Sponsor Reklamlar

Alt 11.12.11   #24
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Nereden: İzmir
Rep Puani : 102

blgylmz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
sayın Amasya: ben alevi bir ailenin kızıyım.. kalbim de her zaman 'sol'dan atar.. alevilik ilim irfan konusunda diğer bütün meshep ve yollardan önde gider.. bundanda almış olduğum feyzle, eğer bir yol seçeceksem bu kaderim olan değil inandığım olandır dedim ve araştrmaya başladım.. hiç biri gidilecek kadar temiz değildi.. alevilik son geldiğim noktadır.. çünkü Aşk sadece sizlerde var.. ben de ilahi aşk bütün yol ve mezheplerden daha yücedir.. fikirlerim size zıt düşebilir lütfen anlayışla karşılayın.. benim içimde ki arayışı Rabbim bilir.. bu yüzden kul kimdirki çekineyim kul kimdirki işimi gücümü bırakıp onların yolu yordamının fitneliğini yapayım. sorularım bu yüzden çook açıktır. ve yanlış anlamaya kendini hazırlamış, yola ve Allah'a yalaka kişileri kızdırabilir.. ben yalakalık sevmem.. Allah'ında aleviliğinde yalakalığa ihtiyacı yoktur sadece iman ve aşk beklerler.. sizde hemen Hak yolunda yalakalığı terkedin ve Aşk ile devam edin.. ben geldim ya sonuçta burdayım kapınızı da ister açın ister kapatın !
tam anlamıyla kendimi bu yola verebilmem için daha fazla sormak ve aklımdaki bütün problemleri çözmek durumundayım

sevgili can..
kapımız herdaim tüm canlara aiitir soru sormak sizden cevaplamaya çalışmaktan biz den.. size karşı bir tepkim yok inan olun .lakin sorularınız parça parça olunca ..bende sadece nacizane fikrimi beyan ettim.

yol seçmem gerek demişsiniz..alevi bir ailenin bireyisiniz..cem avlerinde dedeler ile iletişime geçin doğruyu konuşarak bulacaksınız..sanalda yazılanlar malum konuşulduğu gibi olmuyor...

Alıntı:
sizde hemen Hak yolunda yalakalığı terkedin

allah allah nidalarınız beni bayıyor..feto bebeleri herşeyde allah kulanır...!!!!
ben hak yolunda kimseye yalakalık yapmadım yapmamda inanç kişiyi ilgilendirir tanrıyı değil..hak yardımcınız olsun..

aşk-ile
Sponsor Reklamlar

Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.12.11   #25
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Nereden: İzmir
Rep Puani : 102

sayın Amasya hz. Ali derki :Aleyhine kesin delil olmayan kişiyi mazur tutun; o kişi benim..
burda dedeye laf attığımı dile getiren sensin sadece.. demekki ön yargı seni teslim almış.. varsayki gerçekten öyle yapıyorum.. bana böyle bir tutumla gelme sen yoluna inanıyorsan en doğrusu yolunsa şayet; var gücünle bana da anlatki benim içimdeki kötü niyetleri de öldür bende yoluna geleyim.. bu sana büyük sevap kazandırır.

normal şartlar altında burayı terkedip arayışlarıma başka yerde devam ederdim fakat Allah razı olsun Munzuro kardeşimle Pir Mehmet arayışlarımda yardımcı oluyor.. sen sor şimdi 'beni bana sor'.. beni sen anlatma.. ?

benim değinmek istediğim konu işte buydu..siz ve ben kimseyi yargılayamayız
suç varsa suçlu cezasını çeker..ne ordaki dede nede ayrılan kişinin babası.
..sevgili can biz sadece yardım etmeye çalışırız öğretmek hadime değil doğru sizin içinizde olacak..eğer doğru siz seniz doğrusunuzdur siz bilirsiniz sizin doğrunuz benim olmayacağı bigi benim doğrumda sizin olamaz..siz doğruyu ayırdedeceksiniz..genlerinizde insan sevgisi var ise zaten siz doğruyu bulacaksınızdır..
unutmayın bay bayan..önce insan
Sponsor Reklamlar

Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 11.12.11   #26
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

normal şartlar altında burayı terkedip arayışlarıma başka yerde devam ederdim

Sayin blgylmz bu foruma yazi yazanken kelimelerinizi secerek yaziniz, burayi terk edip baska yerde arayislarima devam ederdim diyorsunuz, burasi bir alevi sitesi veya bir cemevi cemi terk ediyormusunuz..

sizde hemen Hak yolunda yalakalığı terkedin

herkes kendi kisisel dusuncelerini dile getiriyor, ama siz bunda art niyet ariyorsunuz karsinizdaki insanlar sizin emsaliniz degil (facebook da sizi buldum) Abi amca diye hitap edebileceginiz hatta ve hatta dede diyebileceginiz insanlar mevcut sitede, yazi yazarken daha dikkatli yazmanizi istiyorum zira site ziyaretcilere acik. gunde 10 bin kisi giriyor bu siteye aleviside sunniside var kimse kimseye bu sekilde hitap etmiyor..

bu bir uyaridir dikkate almazsaniz cezalandirilirsiniz..
Sponsor Reklamlar

Deniz bunu beğendi.
Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.12.11   #27
munzuro
Üye
Üye
Nereden: izmir

munzuro kardeşim.. rızalık almak dediniz.. bütün mesele bu dünyada halledilir dediniz.. bunu açıklarmısınız?
dara çekilince ve rızalık alınınca günahlar afmı olunuyor( af yok rızalık var demiştiniz biliyorum ama tam kavrayamadım :/ ) bir kaç kişi arasında gerçekleşen bir husumette karşılıklı herkes hakkını helal ederse zaten rızalık alınıp barış sağlanmış oluyor.. zulüm gören hakkını helal edince günaha girenin günahı da geçersiz sayılıyor bu konu tamam.. ama diyelimki karşılıklı olmayan bir suç var cinayet.. adam Hakkın rahmetine kavuşmuş ve hakkını helal edemiyor. cemden kovuşturma alacak.. bunda rızalık mümkün mü? bu dünyanın işi bu dünyada görülür dediniz.. aslnda öbür dünyanın işine karışıp bu dünyada (üzerimize vazife olmadığı halde çünkü Allahın işi) çözmeye çalışmıyor muyuz ?

şimdi sevgili can yine vurgulamak isterim ki "Alevi Aklı ve vicdanı" dediğimiz bir sistematik vardır... her inanç sistemi birey ve toplum yaratır. bu kadar geniş bir konuyu bu paylaşımlarla çözmek gerçekten güç.. buna ne zaman yeter ne de paylaşımlarımız çok kapsayıcı olabilir...

insan düşünme yetisi olan bir varlıktır ve içine doğduğu nesnel alemi anlamak için sürekli düşünmüş, cevaplar vermiştir.

eğer inanç sistemlerini inceleyecek olursan bu durumu rahatlıkla görebilirsin. şöylece bir baktığımızda kabaca şu soru ve cevaplarla karşılaşırız;

1- nesnel alem/kainat nasıl var oldu?
2- insan ve diğer canlı yaşam nasıl var oldu?

işte bu sorulara verilen cevaplar aynı zamanda bireyin ve toplumun yaşamını belirleyecektir...

bütün kainata ve canlı yaşama neden olan güç bundan sonra "şeriatini", yani hukukunu koyacak, bireyin ve toplumun nasıl yaşaması gerektiğini belirleyecek/emredecektir...

bu emirlere uyanlar söz konusu inanç sisteminin "öldükten sonra" öngördüğü ödüle ya da cezaya kavuşacaktır...

şimdi Alevi Yolunun da belirttiğim konularda cevapları var... birey ve toplum için öngördüğü, gerçekleştirmeye çalıştığı yaşam biçimi var..

işte alevinin adalet anlayışı "Rızalık" üzerine inşa edilmiştir. evet alevi yolu "Sorgu suali bu dünya da öngörür".

Rızalık, zayıf birinin bir zalimin yaptırımlarına boyun eğmesi ya da kabullenmesi değildir...

Yol ehli Canlar, aynı zamanda sorunların çözüme kavuşturulduğu bir yer olan "Cem"de her türlü müşkülü Pir huzurunda ele alır, çözüme kavuştururlar...

"bir kaç kişi arasında meydana gelen husumette herkes karşılıklı hakkını helal ederse rızalık olur" demişsiniz.

ben diyorum ki hayır...

Pir divanı Hakk divanıdır. Cem cemaat olunur, "Dara" durulur, her kes tam teslimiyet ve samimiyetle özünü Dara çeker, suçlarını, haksızlıklarını dile getirir ve haksızlığını, yanlışını telafi eder.

eğer cinayet işlemiş ise zaten Yol'dan atılır, düşkün ilan edilir..

"mağdur hakkın rahmetine kavuşmuş ise hakkını nasıl helal eder demişsiniz"

Yol'a Talip her Can'ın "Musahibi" vardır... Musahip Musahibin olumlu, olumsuz her davranışından sorumludur... yani Hakk'a yürümüş bir Can'ın davası, onun Musahibi tarafından sahiplenilir, borcu varsa öder, onun yerine "Dara" durur, Haksızlığa uğramış ise Hakk'a yürüyen kişi yine onun davasını sahiplenir, Hak yerini bulur..

"Allah'ın işine karışmak demişsin". bu algı alevi algısı değildir... "sorgu sual bu dünyadadır"... tamam can?

Hakk kendini "İnsanda" ispat eder... Hakk'ın emri Rızası Yol ehli olmayı başaran kişide gerçekleşir...

"Hakk İkrar İmandır"... bu kavram çok kapsayıcıdır. başlı başına bir düşünce sisteminin formülü gibidir.

"Af niye yoktur" mealinde gönderme yapmışsın, çünkü; çevrene bir bak. her türlü yanlış ve haksızlığı yap, sonra biraz sevap, biraz ibadet, ilerleyen yaşlarda Hac, oldun pürü pak...

buradan Sünni kardeşlerim alınmasın ve sende can.. ama bu anlayış ciddi istismarlara yol açabiliyor. şöylece bir çevremize bakmamız yeter. bu istismarın sayısız örneğini görürüz.

ha o anlayışı yargılamıyorum burada ama Alevi yolunu değerlendirirken "günah sevap" "ödül ceza" algıları üzerinden bakmayacaksın...

Sırat köprüsü de burada... iyilik ve kötülük arasında ki ince çizgidir... bir adımda orada ya da burada olursun..

aşkı niyazlarımla...
Sponsor Reklamlar

Deniz bunu beğendi.
munzuro isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...