Sponsor Reklamlar

Seçenekler
Alt 10.12.11   #11
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54
Standart Cevap: cemde dedeye karşı gelmek

blgylmz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
olay şu: adamın birinin kızı eşinden boşanmış bunu duyan dedemizin verdiği tepkiye adam 'sanane kız benim kızım' demiş. diyelimki adam öyle bir tepki vermedi ama boşanmak da düşkünlük cezası için yeterli değilmidir.. var sayalım ki söz konusu boşanma değilde cinayet.. Rabbim herşeyi bağışlayan ve esirgeyenken dedemizin bu durumu affetmeyip de kovuşturması cemden men etmesi görgüye kabul etmemesi hakmıdır ki

Hakk, herşeyi bağışlar fakat ortada Alevi töreleri vardır ve töreler Hakk'ın söylediklerini redetmez. Alevilik, sevgi ve hoşgörü inancıdır. Zaten kanımca hatalı olan dede değil talpitir.
Sponsor Reklamlar

İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 10.12.11   #12
blgylmz
Yeni Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 10

estağfirullah ben ne dedede ne talipte hata aramıyorum.. öğrenmek istedim sadece.. bu düşkünlük cezası verilen olaylar 'toplumda en az alevi kesiminde' yaşanıyormuş ki bir hayli faydası olmuş bu cezanın.. teşekkür ederm Pir Mehmet
Sponsor Reklamlar

blgylmz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 10.12.11   #13
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu

estağfirullah ben ne dedede ne talipte hata aramıyorum.. öğrenmek istedim sadece.. bu düşkünlük cezası verilen olaylar 'toplumda en az alevi kesiminde' yaşanıyormuş ki bir hayli faydası olmuş bu cezanın.. teşekkür ederm Pir Mehmet

Önemli değil sevgili can, düşkünlük cezası verilen olaylar Alevilerde baya az olur(mesela aynı anda iki eş almak Alevilerde çok az rastlanır) ve bunun etkisinde dediğin gibi çok fayda görüyoruz. Bu kurallar sayesinde ayaktayız. Eğer sürçü lisan ettiysem affet.
Sponsor Reklamlar

İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Alt 10.12.11   #14
blgylmz
Yeni Üye
Üye

bu affetmek konusunda çok konuştuk ama hala beni anlayamamışsınız affetmek Allah'a mahsusdur. ne kula ne dedeye vazife değildir.. bilakis yardımcı oldunuz Allah razı olsun.. yavaş yavaş öğreniyorum ben bu yolda biraz yeniyim
Sponsor Reklamlar

Alt 10.12.11   #15
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu

bu affetmek konusunda çok konuştuk ama hala beni anlayamamışsınız affetmek Allah'a mahsusdur. ne kula ne dedeye vazife değildir.. bilakis yardımcı oldunuz Allah razı olsun.. yavaş yavaş öğreniyorum ben bu yolda biraz yeniyim

anladım seni affetme konusunda, fakat haklı olduğun için o konuda daha fzla söyleyecek söz bulamadığım için birşey yazamadım. her insan yolun başındadır.
Sponsor Reklamlar

Alt 10.12.11   #16
munzuro
Üye
Üye
Nereden: izmir

sevgili canlar pir divanı Hakk divanıdır... Cem Rızalık halidir. Cem de rızalık alınıp verilir. Hakk, adalet ve aşk ile meydana gelir, kendini gerçekleştirebilir.. iyilikve kötülük iki ayrı Yoldur. her ikiside kendini insanda gerçekleştirir yani zahirde insandan görünür.... kötülük yolu adı her ne konulursa konulsun "Nefs" üzerine sürülen yoldurki, cümle kötülüklerin nedenidir. şöylece bir düşünmemiz bunu algılamamız için yeterlidir.

Hakk, İkrar İmandır.... İkrar İman süreği/Yolu bütünlüklü bir düşünsel/toplumsal formasyondur... varlığa dair kendi algısı, onunla ilişkilenme biçimi vardır... yine sosyal yapı, yani insan insan ilişkileri kendi algı ve çözümlemesi üzerinden gerçekleşir...

işte Alevinin Cemi Hakk meydana gelebilsin diyedir... bu meydanda erkek dişi yoktur, "Canlar" vardır... Canların cümlesi "Rızaya" teslim olmak zorundadır ki bu "Hakka" teslim olmaktır...

Rızalık, toplumsal barışı sürekli kılar, Yol'un temel kavramlarındandır, temel prensiplerindendir...

işte Hakk divanı olan posta "Pir dahi hazır bulunan cümle canların Rızasını alarak oturabilir".. buraya lütfen dikkat...

işte Yola teslimiyet kesinlikle vicdan ve adalet üzerinden gerçekleşebilir.

Yol, Pirin dahi Rızalık almasını öngörür...

yani Alevi süreği otoriter, hegomonik ilişkilere yer vermez, kabul etmez...

Talip de, Pir de Erkana, yani Yolun esaslarına uymak zorundadır ki bu esaslar kaynağını "Hakikatten" alır...

bu anlamda Yolun Talipleri arasında sevgi bağı vardır. çünkü Yolun Talipleri Rızalık ile İkrar vermiş, Aşk/sevgi ile bağlanmışlardır...

Alevilik İkrarlı bir insanlık yaratmaya çalışır...

işte canlar söz konusu bir Cem ise o Cem hazır bulunan cümle canların "Rızalığı" alınarak gerçekleşebilir.

Yol, "Affı" öngörmez, kabul etmez.... lütfen dikkat canlar... çünkü Alevi Yolu "Rızalık" üzerine kuruludur ki "sorgu sual bu dünyadadır"... alevi ibadeti "sevap" kazanmaya yönelik değildir, sevap ile günah affı "şeytan yoludur"...

ibadet, aşk ile gerçekleşlir, hiç bir sevap, cennet beklentisi yoktur... çünkü "İnsan Hakk'ta Hakk insandadır...

cennet ve cehennem ikiside iç içe ve bu dünyadadır.... insanın Yolu/süreği kişiye ya cehennemi ya da cenneti yaşatır ki buradadır...

yineliyeyim; "af yoktur"... kişi "Dara" durur, Rızalık alır, Rızalık verir ve her türlü haksızlık bu dünyada telafi ediklir...

canlar, Alevilik İkrar Yoludur, İKRAR TOPLUMUDUR dedik.. İşte evlilikte bir İKRARDIR... Hakk'ın Emri ile şahitlerin huzurunda gerçekleşir ve ömür boyu taraflardan biri İkrarını bozmadıkça kesin olarak devam eder ve mutlaka "sevgi ile gerçekleşmek" zorundadır...

konunun sınırları ister istemez genişledi.

Hatırlatalım, Yol'da herkes Taliptir... Pir, Rehber, Mürşit... herkes son tahlilde Yol'a "Taliptir".

Kırkların Ceminde erkek dişi yoktur, her türlü sıfattan arınılır, "eşitlerin meclisi" gerçekleşir. yani "Bir" vücut bulur...

evet Pir, Talip kesinlikle İkrara dayanan bir ilişkilenme biçimini yaşarlar, tam bir sevgi ve Rızaya teslimiyet vardır... işte bu halde yalana yanlışa haksızlığa zaten imkan yoktur, amaçta budur...

bu anlamda Pir Talibin Rızasını alarak Pirlik yapabilir, Cemde Hakk divanı olan Posta oturabilir...

Talipte Yola Talip ise orada hazır bulunabilir...

yani Cem aynı zamanda "Mahkemedir", adaletin gerçekleştiği yerdir... hazır bulunanların huzurunda her ne müşkül var ise dile getirilir, sorun çözülür.

peki günümüzde ne kadarı gerçekleşiyor?

kesin birşey söyleyecek durumda değilim ama en azından Cem töreninin içeriğine, işlevine dair paylaşımda bulunmak, mütevazi de olsa katkı sunmak istedim

tabi her bir kavram gerçekte açımlanması gereken hazinedir.

aşkı niyazlarımla
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet ve blgylmz bunu beğendiler.
munzuro isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 10.12.11   #17
blgylmz
Yeni Üye
Üye

çok güzel bir açıklama olmuş sağolun.. fakat burda çok çelişkilere düştüm sormak ve cevabını öğrenmek isterim.. ama soramıyorum çekiniyorum.. yanlış anlarlar.. fitne için geldi zannederler diye. daha önce sordum cevap veremediler.. her şeyin bir açıklaması var siz yaptınız şimdi ama bitmiyor.. yanlış anlamazsanız sorabilirmiyim ? şimdiden anlaşalım ama kızmak yok
Sponsor Reklamlar

Alt 10.12.11   #18
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Nereden: İzmir
Rep Puani : 102

Alıntı:
1. cemde dedenin aile içi bir husumete yorum ve tepkisinden dolayı 'sanane' diye bir tepki verip cemi terketmek ne denli manevi sonuçlar doğurur.. hangi açıdan ve neden yanlıştır.. telafisi mümkün müdür ?
2. Dedenin el etek öptürmesi neyi ifade eder..
bu konularda ki cehaletimi giderirseniz sevinirim

cem erkanında.. dedenin tepkisi karşısında terkeden yol düşkünü olur yol erkan bilmediğinden kaynaklanır...
yolu bilen kelam her ne olursa olsun oraya gelmiş ise dara duracaktır..

el etek demeyelimde posta hürmet diyelim ona..pirlerin ocakların postu o post

Alıntı:
ama evladı babasını dinlemedi diye onları dışlayıp toplumdan soyutlamak uygun mudur? yapılan günahsa Rabbimiz zaten bunu görmüyormu.. günahın cezası bi nevi dinden dışlanmak mı oluyor.. bu kovuşturma başka yollara yönelmeyi telkinlemezmi

kişiler hayatı kendine yaşar kim sorumlu ise o cezasını çeker.. baba evlat olsada kişi kendi kendini sorgulamalı.darada öyle durmalı tabi yol erkan biliyor ise..

Alıntı:
olay şu: adamın birinin kızı eşinden boşanmış bunu duyan dedemizin verdiği tepkiye adam 'sanane kız benim kızım' demiş. diyelimki adam öyle bir tepki vermedi ama boşanmak da düşkünlük cezası için yeterli değilmidir.. var sayalım ki söz konusu boşanma değilde cinayet.. Rabbim herşeyi bağışlayan ve esirgeyenken dedemizin bu durumu affetmeyip de kovuşturması cemden men etmesi görgüye kabul etmemesi hakmıdır ki

kişi kişileri ayıramaz bu gerçek..kişiler kendileri ayrılmış babayı kulanıyorlar ise yanlış onların.. yol düşkünü ayrılan kişiler olur..baba değil babayı yargılamak yazık olur.yanlış olur..eşinden ayrılan bayan yol düşkünüdür baba değil..

bakınız camideki yobbazlık yapan hoca neyse cem evinde yobazlık yapan dedede odur..kişiler...

hayatlarını kendine yaşarlar...

hangi baba evladının yuvasının yıkılmasını ister... burada bir çelişkide mevcut
Sponsor Reklamlar

Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 10.12.11   #19
Deniz
Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Co-Admin
Kurucu
Nereden: İzmir
Rep Puani : 102

çok güzel bir açıklama olmuş sağolun.. fakat burda çok çelişkilere düştüm sormak ve cevabını öğrenmek isterim.. ama soramıyorum çekiniyorum.. yanlış anlarlar.. fitne için geldi zannederler diye. daha önce sordum cevap veremediler.. her şeyin bir açıklaması var siz yaptınız şimdi ama bitmiyor.. yanlış anlamazsanız sorabilirmiyim ? şimdiden anlaşalım ama kızmak yok

siz sorun biz de sizi tanıyalım..öyle babaya dedeye boş yere laf atmak yok.
yarım yarım yazıp kafa karıştırmak için çalışmaktasınz bunun bilincindeyim buyrun sorun..ama lütfen sizden istiramım tam yazınız..neyse derdiniz.
Sponsor Reklamlar

Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 10.12.11   #20
munzuro
Üye
Üye
Nereden: izmir

1- alevilik rızalık yoludur. bu anlamda yanlışlar ve haksızlıklar "Dara durularak" bu dünya da çözülür.

bu anlamda sizin sonuç çıkarmada ki mantığınız "alevi aklı ve öğretisine" uygun değil... yani alevinin Cemini, onun adalet anlayışını, bütünsel bir şekilde Alevinin öğretisi/Yolu üzerinden algılayabilirsiniz...

bir kez daha belirteyim; Alevi adalet anlayışında sevap karşılığı "af algısı" yoktur... işte bu yüzden Cemler aynı zamanda alevi hukukunun, adaletinin gerçekleştirildiği mekanlar, zamanlardır.
"Dara" durulur, her bir yanlış ve haksızlık mahkeme edilir, cemaatle birlikte değerlendirilir, yolun algısı üzerinden karar verilir.

her can kendi işleğinden sorumludur. o anlamda kızı boşandı diye babası mahkum edilmez. baba söz konusu karara katılmıyor ve sana ne diyor ise orada sorun vardır.

eğer baba ben alevi hukukunu tanımıyorum diyorsa, zaten kendisi Yolun dışına çıkmayı tercih etmiştir. yok orada ki kararı haksız buluyor ise, Pirin mürşidine müracaat edebilir, Dara durma yinelenebilir.

diğer konu; eşlerden haksız olan, İkrarı bozan taraf suçludur. yaptırımın muhatabı o kişi olur. ailesi ya da masum olan eş değil...

2- gerçi açıklamaların içeriğinde var ama yinelemekte yarar var; Alevi Yolu "hiç bir hesabı öteki dünyaya bırakmaz"...

haksızlıkların, yalanın, yanlışın, gaspın, cinayetin; bil cümle yanlışların, yani "nefs yolunun" önünü kesmenin başkaca yolu yoktur...
konu çok derinliklidir, burada bazı vurgularla açımlama çok olanaklı değildir. eğer alevi iseniz Yol bilgisine sahip bir Pir ile sohbetlere ihtiyacınız vardır. yok alevi değil ama öğrenmek istiyorsanız yine aynı yola başvurmanız gerekir...

bir önceki açıklamalarım bence sorularınızın cevabını içeriyor

aşkı niyazlarımla
Sponsor Reklamlar

munzuro isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...