Sponsor Reklamlar
Sponsor Reklamlar

alevi ile sünni evlenebilir mi?

Alevilik ve Aleviler /Ana Forum Katagorisinde ve  Sorularla Alevi'lik Forumunda Bulunan  alevi ile sünni evlenebilir mi? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>meraba bn bişey sorucaktım sizler sünni bi bayanla evlenir misiniz? bnm erkek arkadaşım alevi bnm sünni oldumu biliyor ve onun içinde olsa bundan vazgecmeyeceğimi de. yine evlenebileceğimizi söylüyor ama bnm ailem özellikle annem bunun günah olduğunu ileride büyük sorunlar yaşıyacağımı söylüyor size göre bu doğru mu ? sizde sünni biriyle evlenen var mı?...

Seçenekler
Alt 20.11.11   #1
kuzuu
Yeni Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 10
Standart alevi ile sünni evlenebilir mi?

meraba bn bişey sorucaktım sizler sünni bi bayanla evlenir misiniz? bnm erkek arkadaşım alevi bnm sünni oldumu biliyor ve onun içinde olsa bundan vazgecmeyeceğimi de. yine evlenebileceğimizi söylüyor ama bnm ailem özellikle annem bunun günah olduğunu ileride büyük sorunlar yaşıyacağımı söylüyor size göre bu doğru mu ? sizde sünni biriyle evlenen var mı?
Sponsor Reklamlar

kuzuu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.11.11   #2
jetlii11
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 12
Standart Cevap: alevi ile sünni evlenebilir mi?

kesinlikle evlenen var..erkek alevi olup sünni kızla evlenende gördüm...erkek sünni olup ta alevi kızlada evlenende gördüm...şimdi kısa ve öz bir şey söyliyim..aşk ve sevginin dini imanı yoktur.aşk sevdiğini herşeyiyle kabul etmektir.fakat ilerde sorunlar kesinlikle çıkıyor.yok biz kavga etmeyiz ailelerde anlaşıyor gibi sözler biraz kendini kandırma gibi birşey.yarın evlendiğinde sen namaz kılacaksın..oruç tutacaksın eşin tam tersi hiçbirini yapmayacak belkide sana kızacak bunları yaptığın için..seninde zoruna gidecek.ufakta olsa tartışmalar olacaktır.sende onu eleştireksin sen neden namaz kılmıyorsun oruç tutmuyorsun diye.birde en önemli kişiler aileler.benceailerde herşey bitiyor..kızın ailesi diyecek aleviyle evlenilir mi?erkeğin ailsi diyecek sünni biriyle evlenilir mi?aileler arasında devamlı soğuk rüzgarlar esecek.son olarak şunu söyliyim evlilik çok önemli bir şey ve birdefa yapılır.ilk önce kendinizin anlaşması..ikinci ailelerin...aileleri kesinlikle gözardı etmemek gerekir.
Sponsor Reklamlar

jetlii11 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 20.11.11   #3
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 36

Aman birbirinizi seviyorsunuz evlenin gitsin demek geciyor icindn ama hayat zor.. alevilerde ayrimcilik sucukuk bucuk olmaz ama kultur farki var bir cok konuda senin rahat edebilecegin durumlar soz konusu olucak esinde bazi ortamlarda illallah edicek SIK bogaz edicekler onu cunku her iki toplumda kendi kulturlerini sizlere empoze ediceklerki bunu cok iyi biliyorum..

alevi toplumu biraz daha rahat birlik ve dirlik icindedirler.. Sunni kardeslerde ise haremlik selamlik ailde erkegin dedigi olur ve radikal kararlarin agirlikda oldugu orf adetleri vardir..

her iki toplum biraz uzak durursaniz belki bir ihtimal evliliginizi yurutebilirsiniz yoksa saman alevi gibi soner gider iyice dusunup tasinip oyle karar almaniz gerekiyor diye dusnuyorum cunku insan hayatinda bir defa evlenir..

umarim yardimci olabilmisizdir.. Forumuza geldiginiz ve ictenliginiz icin tesekurlerimi sunuyorum can.
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 21.11.11   #4
Aleviyyun
Banned
Banned Users
Nereden: Hatay

Bin yıldan fazladır kapalı olan bir toplum düşün. Bu toplum yaşadığı zulümler katliamlara rağmen inancını ve kültürünü korumayı başarmıştır. Tasavvufi fırkaların hepsi bir bir tarih sahnesinden silinirken, Alevi müslümanlar (Arap Alevileri) sayıca az olmalarına rağmen ve tarihte belkide tüm inançlardan daha zor dönemler geçirmelerine rağmen yinede direndiler. Bu direniş zorluklarla meşakkatlerle doluydu.

Gençlerimiz artık kendi inançlarından, kendi kültüründen insanlarla evlenmiyor başka kültürlere yöneliyor. Onlara göre “olsun kardeşim hangi devirde yaşıyoruz, onun atası benim atamı kesmiş bana ne, ben onu oda beni seviyor” derler. Sevgi sanki her şeydir. Peki, sevgisi için kültürünü ve inancını çiğneyen birinden ne beklenir?

Gönül ister ki kardeşlerimizin sırf seviyorum diyerekten bu tür hatalar yapmamasıdır. Seven sevdiği için her şeyi yapmaz mı? Peki, bu seven annesini ve babasını sevmiyor mu? Kültürünü ve inancını sevmiyor mu? Yok, sevmiyorsa neden kendini ben Aleviyim diye tanıtmaya devam ediyor? Seviyorsa da neden annesini, babasını ve kültürünü çiğneyip illa ben bu kişiyle evleneceğim diyor?

Seven sevdiği için her şeyi yaparsa neden genelde bu gençler beş on yıl içinde boşanıyor? Bu tür evliliklerin ömrü genelde beş ila on yıl arasında değişmekte. Bazıları beş yıl bile bir birlerine tahammül edemeyip boşanıyor. Kültürel farklar evlilikte kendini iyice göstermekte ve zamanla büyük ayrışımlara neden olmaktadır. Peki ya çocuk? Ona ne olacak? Hangi kültüre göre büyüyecek? Alevi müslümanların inancı, anne ve babası Alevi olmayanı kendi kültürlerinden kabul etmez. Peki, ne olacak? Şimdi ki gençlere bunları anlattığımız zaman derler ki “ya bunlar boş şeyler” bak kardeşim yarın boşanırsınız sizler farklı kültürdensiniz yapamazsınız… Adam diyor ki “boşanırız ne var bunda…” peki ya çocuğu ne yapacaksın... “ya sorun değil anlaşırız…” çok basitçe söylenen laflar bunlar… Ama iş ciddiyete binince o zaman görüyoruz bunların çok basit olmadığını…

Gönül ister ki zor şartlar altında bin bir cefa ve zorlukla getirdiğimiz bu kültürü bu şekilde bitirmeyelim…

Olan bizim topluma oluyor. Aşkmış, bizim atalarımız bir laf söylemiş “ebyehid min miltu bi mut min 3iltu” (kendi milletinden almayan illetinden ölür) Eğer ben Aleviyim diyorsa, babasına annesine bağlıysa, dinine inancına bağlıysa bu tür evliklerin inancımız ve kültürümüzce kabul görmediğini bilinmesi gerekmektedir…
-----------------------

NOT: “ebyehid min miltu bi mut min 3iltu” (kendi milletinden almayan illetinden ölür) sözü, Arap atasözüdür.
Sponsor Reklamlar

Aleviyyun isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 21.11.11   #5
mete
Üye
Üye
Nereden: adana

öncelikle şunu belirteyim üniversite 3. sınıftayım ve bi sevdigim kız var alevi 2 sene oldu ve ben kızı adanadan tanıyordum yani maziside var. almazsan milletinden ölürsün iletinden güzel söz ama bi elin 5 parmagı bir degil süni ile süni evlenip boşanmıyormu veya alevi ile alevi kendi içinde olunca sorun yokta farklı kültürler arası oluncamı sorun. anne yi babayı sevmemek kültürünü inkar etmeye kadar gitti bu olay biz ne özümüzü degiştiririz nede gelenin özünü ben ona saygı duyarım oda bana. namaz kılmıyor oruç tutmuyor diyorsnuz ben çok alevi tanıdım namaza gidiyorum diyen illa cami degil namaz kımak yeri eger bi şekilde ibadetini yerine getiriyorsa saygı duyarım sonuçta onun dini inancı sayfayı bu yüzden sürekli girip okuyorum bişeyler ögrenim sevdigim kızın kültürü hakkında hızır orucu perşembe orucu var sizde de sayfanızda yazıyor. bizler belki sizn gözünüzde çocuguz ama emin olun ne zorluklarla karşılaşacagımızı biliyoruz ve ona göre de şimdiden konuşup aramızda halletmeye çalışıyoruz. ve dogan çocuk ben evladıma dinini ögretirim görevim olarak veririm anne tarafından da dayısına oda ögretir 15 yaşına geldiginde de birini tam olarak uygulaması üzerinde dururum ama şöyle yapacan demem eger aleviligi seçersede. bu konularda çok hassas konular birebir yaşamayan insanlarında rica ediyorum şöyle yapın böyle yapın demeyin bu olur şu olur ne olacagını ALLAH tan başka kimse bilemez.teşekkürler
Sponsor Reklamlar

mete isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 21.11.11   #6
nefertiti
Yeni Üye
Üye
Nereden: adıyaman

arkadaşlar ben de aleviyimmm...ama gelin görün ki sünni birini seviyorum ve asla ama asla olmayacağını da biliyorum.elif şafakın aşk ya da sinan yağmurun aşkın gözyaşlarını okuyan arkadaşlarım varsa eğer şunları söylemek istiyorum:allah-u teala insanları yaratırken yok o sünni bu alevi diye bi ayrım yapmamış da biz kullar ne hakla kalkıp ayrım yapabiliriz.hatta allah,aşka giden yolda cinsiyetler arasında bile ayrım yapmamış.eğer bi ayrım yapmış olsaydı mevlana ve şems-i tebrizi birbirine aşık olmazdı.evet tamam onlarınki ilahi aşk ama zaten beşeri aşk da ilahi aşka giden yol için bir basamak değil midir?kimi sevdiğn önemli değil.ister sünni ister alevi ister hristiyan isterse de yahudi olsun...hatta ateist bile olabilir.sonuçta onu da yaratan allahtır bunu unutmayalım...tabi bizim bu konuda duyarlı olduğumuz kadar sünni arkadaşlar duyarlı değil orası da ayrı mesele...
Sponsor Reklamlar

nefertiti isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...