Sponsor Reklamlar

Seçenekler
Alt 31.10.11   #1
hasancan24
Yeni Üye
Üye
Nereden: İstanbul
Rep Puani : 10
Standart sorum var

sizce türkiyede aleviler nasıl bir siyasi yol izlemelidir koyu devrimcimi sosyal demoktar mı olmalıdır
Sponsor Reklamlar

hasancan24 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 31.10.11   #2
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199
Standart Cevap: sorum var

Bence aleviler siyasetin icinde bulunmamalilar bilakis turkiyedeki siyaset sarlatanlarin isidir..
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 31.10.11   #3
Karbuz
Karbuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üye
Nereden: Tokat

Şahsi görüşüm ; Alevilerin tek yürek olup haklarını siyaseten de aramaları gerektiğidir.
Saygılar..
Sponsor Reklamlar

Alt 31.10.11   #4
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54

Aleviliğe şöyle bir baktığımız zaman Aleviliğin her zaman mevcut düzenin kirliliklerine karşı durduğunu ve devrimci bir duruş sergilediğini görürüz. Ve biz Alevilere yakışan da bir parça halinde devrimci bir duruş göstermektir.
Sponsor Reklamlar

İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 31.10.11   #5
jetlii11
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 12

bende bir alevi vatandaşı olarak devrimci ve özgür bir duruş olmasını isterim.
Sponsor Reklamlar

jetlii11 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.11.11   #6
kemal kemal
Yeni Üye
Üye
Nereden: ukraynada yasiyorum

devrim derken ne demek istediginizi acikca izah etmelisiniz.
hangi devrim ? eger sosyalist bir devrim ise bunu cok iyi okumak bilmek lazim,
bakin ben ukraynada yasamaktayim ve eski sscb ulkerinden bir kacini gezdim ve insanlarla derin ve koyu sohbetler yapma firsatlari buldum.
devrim sscb kapali bir kutu iken ve bizler turkiyede bu devrimin ozlemini cekerken,acaba bu devrimi yapan ve devrimin yasandigi ulkelerde insanlara neler kazandirdigini ve goturdugunu bilmek lazim.
devrimciler turkiyede fasistlerden ne cektiyse, kominist rusyada ve cinde de halk kominstlerden on kati beterini cekmistir.
turkiyede gencler kominizme ozenirken, sscb ulkerinde yasayanlarda inanin demokrat bir ulke ozlemi cekmislerdir.
ben buralari gelip gezip gormesem inanin devrim kitaplarinda ne yaziyorsa belki hepsine inanirdim.
ama durum bildiginiz gibi degil arkadaslar.
buralarda insanlar kole gibi calistirilip sadece karin tokluguna calismis, omur boyu kopek gibi calis sadece bir sahibi ol bu is degil.
o kadar calismayla turkiyede fasizm var diye bagiranlar ve devrim isteyenler devrimin yasandigi ulkelerdekinden daha fazla kazanmis ve daha fazla mulk sahibi olmus.
turkiyede bir insan bagirip cagirdigi halde duzeni begenmedigi halde, ev araba, is vs her seye sahip olmus parasi neye yetiyorsa onu alabilmis ve sahip olabilmis, ama buralarda oyle degil,
basabildigi kadar para basmislar ama karsiliginda o paranin alabilecegi hic bir sey yokmus buralarda, cunku kapali kutu ulkeler ve sosyalizm adi altinda yapilan iskenceler,surgunler ve katliamlar ve daha neler neler.
sevgili nazim hikmet rusyada olurken yinede vatan demis, cunku buradaki pislikler ve acilar memleketten yuzlerce kez daha agir ve kotuymus.
iskencelerde olen gencler, veya sagci veya solcu diye birbirini olduren gencler sahte seylerin peslerinde olmusler.
devrim kitaplarinda anlatilan seyler gercekleri yansitmayan yalan seylermis.
o devrimi yapmak isteyen gencler gelipte buralari gorselermis sanirim asla o tur maceralara atilmazlarmis diye dusunuyorum.
stalin ve lenin insanlik onurunu ayaklar altina alan uygulamalarda bulunmuslar ve yuzbinlerce insani oldurmus,surgune gondermis ve yuzbinlerce insani ailelerinden koparip farkli yerlere surmusler.
bugunun turkiyesinde gencligi kullanip atese atanlar kendileri luks hayatlar surmusler ve lider ayaklari yaparak bu kaos ve karisikliktan nemalanmislardir.
devrimden bahseden arkadaslar once devrimin yasandigi ulkelerdeki sosyal ve ahlaki yikimi yerinde gorup karar vermeliler.
yoksa uc bes devrimci turku soyleyip, gaza gelip sokaga cikmaya benzemiyor bu isler.
devrimler artik ekonomik anlamda olur,
halkina rahat mi ettirmek istiyorsun, sende yahudiler gibi kafani calistir ve dunya ekonomisine hakim ol o zaman halkin rahat eder.
hem devrimi ne icin yapmak istiyorsun ? bu devirde bu soylemlere insanlar artik gulup geciyor.
dunyadan bihaber olmamak lazim. dunya nereye biz nereye ?
gercekci ve ayaklarimizin yere basiyor olmamiz lazim,
devrim artik bilgisayarda olur, yeni bir model sunarsin, yeni bir araba uretirsin, yeni bir cep telefonu yaparsin.
havada ucan gemi yaparsin, eve geldiginde butun yemekleri hazirlamis bir robot yaparsin, iste bu devrimdir
saygilarla
Sponsor Reklamlar

agon bunu beğendi.
kemal kemal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.11.11   #7
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

Yurt Disindaki Radikal islamcilar CHPden daha solcular esit surtlaslik hakki, Cami minare istekleri., kuran kursu gibi bir cok istek icin eylem ve protestolar yaparken ne hikmetse turkiyedeki emsaleri ise alevileri gormezden geliyorlar.. alevilerin inanclarini gormezden geliyorlar alevi kimligi yokmus gibi davranip sadece secim zamanlarinda oooyy ben sana kurban olim alevi kardesim diyip o cem evi senin bu dernek vakif benim diyip fink atiyorlar..

buna CHPside akpside BDPside hepside ayni sekilde alevileri somuruyorlar..

Madem konu devrim 2000 yilinda yeni bosna cem evinde devrimcilik hakkinda konusan benden yasca buyuk insanlarin bir tartismasina denk gelim.. biri CHE diyor bir baskasi Deniz gezmis otekisi farkli bir isim uzerinde daha iyiydi o olsaydi simdi turkiye boyle olurdu.. Söz hakki istedim tabi yasimdan dolayi birazda alay eder gibi konus dediler..

Hepiniz alevisiniz degilmi dedim.. Evet aleviyiz dediler bazilari cevap vermek bile istemediler Devrimden bahsediyoruz.. iclerinden biri sen soyle bakalim en buyuk devrimci kimdir denizmi che mi

Cevap: Pir Sultan gibi devrimciniz var ama siz baskalarina ozeniyorsunuz.. iclerinden bazilari alkisladi bazilari kizdi..

Ben Pirim Pir Sultan gibi dusunuyorum Siyaset gunleri gelip gecmeden acilin kapilar saha gidelim...
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.11.11   #8
agon
Yeni Üye
Üye
Nereden: hatay

kemal kemal isimli can yoldaşımızın yazdıklarını gerçekten çok yerinde buldum. insanlar devrim sosyalizim peşinde koşuyor ama bu işin bu şekilde olmayacağını anlamış olmaları gerek. sosyalizim istiyorsun komunizm istiyorsun hak ve eşitlik istiyorsun. bunu herkes ister illaki. istemeye istiyorsun da bunu nasıl yapılacağına dair bi fikir ver bakalım. devrim, gökdelen kadar kütüphaneyi yalayıp yutmuş insanlarla olur elinde kılıç top cihatla değil.. vesselam.
Sponsor Reklamlar

agon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.11.11   #9
kemal kemal
Yeni Üye
Üye

dostlar dunya globallestikce insanlar egoistlesmislerdir, kapitalizmi yasiyoruz sistemler kendiliginden gelisir buyur ve coker.
kapitalizm kendi sonuna geliyor cunku artik bir doyuma ulasilmistir, buyuk kapitalist sistemler farkli arayis icindeler
olmayacak seyler oluyor, arap bahari deniyor kim beklerdi boyle br seyi? kimse beklemezdi,
adamlar yillarca somdurdukleri insanlari ve onlari somururken onlara yardimeden insanlari, krallari gozunu kirpmadan
olume atti.
sistemi iyi okumak lazim kime neyi ne icin yapiyor veya yapabilir? biz elimize tutusturulan l960li 70 yi yillarin devrim
kitaplarini okuyarak hic bir yere gidemeyiz.
bu sekilde gencler sadece ya hapse ya olume gider. devrim hakca bolusmek icin , herkes ayni sartlarda yasasin diye yapilmak istenir, gelir adil dagilsin diye.
turkiyede nasil devrim yapacaksin, muhendisle koyluye ayni parayimi vereceksin cahille okumus ayni parayimi alacak?
kominst rusyada herkesin maasi ayni az calisanda cok calisanda ogretmende polisde ayni maasi aliyor.
burada zaten bir adaletsizlik var.
inanin bugun ukraynada polis 100 usd maas aliyor, ogretmen ve doktor biraz fazlasini aliyor. emekli 80 usd maas aliyor.
memleketi ve halkimizi iyi yerlere getirmek istiyorsak daglara cikip devrim turkusu soylemektense, genclerin ulkelerinde kazandirdiklari yeniliklerle, tip ve bilim tarihine ve insanliga yapacaklari yeni buluslarla hizmet ederek oduller almalarini tavsiye ederim.
saygilarla
Sponsor Reklamlar

Alt 02.11.11   #10
kemal kemal
Yeni Üye
Üye

insanlar turkiyede doyuma ulasmistir, yani o doyum ve onun verdigi rahatligi kimse bozmak istemez, eski gecekondu mahallelerinden simdi toki ve diger sirketlerin yaptigi dev sitelerde yasamaktadirlar,
milyonlarca insanda zaten zaten parca parca evlerine tasinmaktadirlar, yani kimse bu saatten sonra kalkipta devrimin pesine kosmaz bana inanin,
bu sartlar altinda halen devrim dusunenleri garipsiyorum acikcasi.
pkk denen teror orgutu de kurt halkinin haklarini savunarak yola cikmisti sozde durum bundan ibaretti ama zaman gosterdiki kurtlere en buyuk kotulugu pkk denen bolucu orgut yapti, sadece onlara degil ulkede yasayan herkese buyuk zararlar verdiler, ya bu ulkenin yetistirdigi evlatlari oldurduler, yada devletin teroru bitirmek icin harcadigi milyarlarca dolarin baska yatirimlara kullanilmasini engellediler.
teror belasi olmasaydi zaten o paralarla dogu ve guneydogu asyanin parisi olurdu ve bugun aranmak istenen haklar zaten kendiliginden gelirdi.
bugun devrimi isteyen asiri sol gruplar-pkk ve devlet icindeki devlet kurt ve turk halkina en buyuk kotulugu yapmislardir zaten kimse kimsenin gozunu boyamasin.
birakin gencleri devri ayagina olume gondermeyi, birakin cocuklar okusunlar doktor olsunlar, asker olsunlar, polis olsunlar ulkeye hayirli hizmet vererek bu ulkeyi ayaga kaldirsinlar
Sponsor Reklamlar

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...