Sponsor Reklamlar

Seçenekler
Alt 03.11.11   #11
kemal kemal
Yeni Üye
Üye
Nereden: ukraynada yasiyorum
Rep Puani : 10
Standart Cevap: sorum var

son 40 yildir hep ic meselelerle ugrasmisiz, alevi-sunni/sag-sol/ simdide turk-kurt meselesi
arkadaslar adi ne olursa olsun olen insanlar bu ulkenin insanlari sadece isimler degisiyor, mermiye,bombaya
kurban giden onbinlerce genc bu ulkenin evladi maalesef artik aramizda yoklar
sadece evlerinin en guzel kosesinde gencliklerine ait resimler, onlardan hatira kalan esyalar vs.
genclerimiz teror belasina kurban gitmeseydi onbinlerin icinden kimbilir ne bakanlar, n basbakanlar cikacakti
belki bu ulkenin daha once yazilmasi gereken receteleri akillariyla, bilgileriyle yazacaklardi.
belki bu jenarasyon daha rahat bir yasam surecekti.
her beyin, her can, her beden, her fikir onemli bizim icin dostlar, hayatimizi rahata ulastiran her icadi insanoglundan baska icad edebilecek bir canli varmidir bu dunyada ?
yani bilgilerimizi, gucumuzu, enerjimizi, vaktimizi ayrismaya degil birlesmeye,
kavgaya degil barisa, eyleme degil okula , sinifa derse kitaba ayrilalim, egerki birseyleri degistirmek istiyorsak
haklarimizi tabiki birlikte demokratik bir sekilde gur sesle arayalim.
karsimizdakini dovmeden, sovmeden, saygi gostererek
Sponsor Reklamlar

Alevi, Deniz, Pir Mehmet ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
kemal kemal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 04.11.11   #12
datatip
Üye
Üye
Nereden: adana

Çok güzel düşünüyorsun kardeşim.
Sponsor Reklamlar

datatip isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 05.11.11   #13
kemal kemal
Yeni Üye
Üye

devrimden konu devam ederken devrimin sadece adini bilen binlerce insandan ve bu devrimi isteyen o binlerceden bir kacina sormutum bir zamanlar devrim ne demektir ? diye
inanin obir kacinin verdigi cevapla sasirip kalmistim yani devrimciyiz diye takilan arkadaslar ici bos bir kelimenin arkasindan yuruyorlardi.
bir zamanlar turkiyede turku bar kafe muhabbetleri vardi, hani su turku dinledigimiz, yanina cerez, raki salata vs. ekleterek siparis verdigimiz yerler.
kasarlanmis devrimcilerin henuz kasarlanmamislarin parasini emmek icin icat ettigi turku kafeler. br anda mantar gib yayilmislardi,
sadece beyoglunda varlardi ilk zamanlar ara sokaklarda alt katlarda, turku dinleyerek devrim yapacagimiz, yaninda karbuzu ve rakisi peyniri olmadan eksik sayilabilecek bir devrimci masasi acarlardi garsonlar, hepside beyaz gomlek giymis meslegin cilvelerini ufak ufak kapmaya baslayan devrimci garsonlar.
yani oyleki mantar gibi yayilmaya baslamsilardi, ve bir anda bu tur eglence yerlerine eskinde karsi cikan agir abi devrimciler oralarda bitmeye baslamislardi,
kapiya takilmis bir koyunun boynuna takilan zilden var, kapi her acildikca o zil bir oter herkes kapiya bakar
iceri girer bir kac devrimci daha,
sazi calan ve turkuyu soyleyen solist, birazdan uzun havadan yavas yavas oynak havaya doner ve halaya kalkar devrimciler.
o garsonun zor gectigi iki masa arasinda oyle bir halay cekerlerki devrimciler aman allahim nasil bir hareket,ne buyuk bir enerji halay devam ederde eder,
sonra ortalik tekrar sakinlesmeye baslar ki isletme para kazansin iki uzun hava daha solist nurettinden, pesinde siparisler gelir rakilar,meyveler, melemenler, sac kavurmalar vs.vs.
her devrimci butcesine gore verir siparisini, biri aslan gibi yerken oteki sadece bira cerez ve yan masanin yedigini gozuyle yer ve koksunu burnundan icer ceker.
kafe kapanir, devrimci kardesler sayili okey oynamaya giderler, kimiside super ellibir vs.vs
orada da caylar kahveler derken hesap devrimci bir anlayisla odenmez orada kim altta kalirsa ona odetilir, yani oraya tamamen otekine hesap odetmek icin gidilir, yenilir icilir ve hafta sonu biter, herkes yeni bir haftaya baslamak icin yeniden kaldigi yerden devam ederler.
bunu anlatirken maalesef gercekleri anlatiyorum,onlarca yil boyle gecti
insanlar somuruldu, kim neyi ne icin istedigini bilmiyordu, turku dinlemeye sadece sol gorusluler gider diye bir anlayis olmustu.
haftalar devam ederken turku kafelerin unu arttikca , gelen tiplemeler de degismeye baslamisti, artik sadece solcularin disinda , onlarin yakin arkadaslari, daha sonra onlarin yakin arkadaslarinin arkadaslari derken en son bir baktimki onlarinda yakin arkadaslarinin yakin arkadaslarinin yakin arkadaslari gelmisler, aman efendim hos geldiniz sefalar verdiniz, sizleri burada gormek ne kadar buyuk bir seref ve onurdur.
kim bunlaar biliyormusunuz, sivil polisler, terorle mucadelesinden tut, bilmem ne mucadelesine kadar kim varsa artik musteri gibi hemde mekan sahibin misafiri olarak geliyor,hem yiyor hem iciyor hemde gerekli bilgileri alip gidiyor.
eeee bu adamlar mekan sahibinin uzaktan akrabalariymis, hemde onunla ayni masada oturuyorlarki dikkat cekmesin, daha sonra her hafta geldikleri icin musterilerde onlara gozuyle alisiyor. daha sonra beraber halay cekiyorlar , oynuyorlar, zipliyorlar, adamlar birde uzun hava isteklerinde bulunuyorlar.
dostlar mekanci artik devrimcilikten cikmis, zaten hic devrimin ne oldugunu bilememis, ogrenmemis, devrimi zaten yasayan bilir , bizler hic yasamadigimiz icin, onlari pratikte yasamis gibi yapan tatli su kurnazlari insalari cok iyi somurdukleri gibi, birde polis abilerin bak biizmile isbirligi yapmazsan kafen kapanir tepkisine olumlu cevaplar vermis
musterilerini satmis, neden para yuzunden , balikesirli polis olmus tuncelili kafe sahibi ile akraba, adamlar teyze cocuklariymis, hani millet oyle bilsin neme gerek vs.
bu ulkede hic bir zaman devrim olmaz, ve olamaz, nedeni ne gelince yukarida verdigim ornekte, polis isini yapmistir adamin gorevi ama kafe sahibi ihanet etmistir musterilerine.
musteri kitleside belli oldugu icin kime ihanet ettigi bellidir, simdi konu uzun bir konu, yani bu ulkede devrim denen sacmaligin zaten en buyuk dusmani yine o sacmaligin ardindan giden genclerdir.
cunku bir hedef yok,bir vizyon yok, bu gencler rahata alismilar, hayat kolay,ne istersen alabiliyorsun , nasil istersen yasayabiliyorsun, neden herkesin ayni sartlarda esit oldugu bir sistemde yasasin adam.
gidin bakin cin halk cumhuriyetine insanlar o kominst sistem altinda nasil eziliyorlar,
ornek verecek olursak iki kisi dusunelim, birisi az calisiyor diger cok calisiyor ama ayni parayi aliyorlar, sizde olsaniz buna karsi cikarsiniz,yada farkli isleri yapiyorlar ama ayni parayi aliyorlar. bence bu zaten basli basina bir adaletsizlik oyle degilmi ?
okula baslamisiz, birimiz hep cok calismis ve iyi puanlar almisiz, digerimiz hep okulu asmisiz,birisi avuat olmus, digeri bir sey olamamis, ama ayni ucreti al varmi boyle bir sey ?
devrim ne icin istenmisti, hakca adaletli bir paylasim gidin eski koministlere sorun bakayim rusyada adamlara kominzm ne vermis ? sadece insanlar esit olsun diye, askeri bir disiplin altinda yasamislar,kimseye soz soyleme hakki vermemilser, agzini acan sisteme karsi cikiyor diye ya oldurulmus yada ailesiyle birlikte surgune gonderilmis.
yani hayal pesinden kosarken , hayallerimizin calinmasina , hayallerimizin somurulmesine karsi cikalim.
devir bilim ve teknoloji devri, karsi ciktigimiz kapitalist duzen zaten omrunu doldurmustur,kendiliginde batmak uzeredir, yasayabilecegi her seyi kapitalizm yasamis ve doymus, 300 yillik omrunu bitirmis.
yerine yeni birseyler uydurmaya calisiyorlar ama yine yabancilar bizler degil, iste burada biz tekrar bakacagiz onlar yaparken,
ayni baskalalari uzaya giderken biz ic problemlerle ugrastigimiz gibi, ama iyi beyin gucu yetistirebilseydik degisen dunyanin nereye gittigini cok daha iyi anlayabilirdik, o dunya degisrken bizlerde insanlarin daha iyi yasam surmeleri icin bir kac yenilikte katabilirdik, ama biz hep muhalefet oldugumuz icin her zamanki gibi uzaktan seyirci olarak bakmakla yetinecegiz.
nasilki 300 yillik kapitalizmi bizimi devrimci kardeslerimiz yikamadiysa ve o kapitalist duzen kendiliginden yikilmak uzereyken, bir 300 sene daha ugrasir yeni gelen adi ne olursa olsun o sisteme karsi kitaplar yazilir, o sistemi devirmek icin ugrasilir.
tarih yazilir ve tarihi yazmak icin bir seyler yapmak gerekir, hep sucladiginiz kapitalistler yeni tarihler yazmaya hazirlanirken acaba devrim oyununu oynayan arkadaslar yeni sistemlere karsi bir virus programi gelistirebileceklermi cok merak ediyorum.
beni sakin yanlis anlamayin ben devrimci dusmani falan degilim, bu oyunun icinde hic rol bile almadim, yani bana hep ters geldi, bana yanlis gelen devrim oyununu oynamaya calisanlarin yasam bicimleridr.
soyledikleri ile yasam tarzlari tamamen farkli ve celisir durumda olduklari icin, sureci hep ters tarafindan takip ettiklei icin ben bu islere hep olmaz gozuyle baktim,
yasadigimiz zaman dilimini iyi okuyamadilari icin hic inancim olmadi, 21.ci yuzyilda 20.ci yuzyilin kitaplarini okuyup devrim yapmaya calistiklari icin hep bana ters geldi bu isler.
bana isteyen kizabilir ama ben yinede bu dusunduklerimin dogru oldugunda israr etmeye devam edecegim
hoscakalin
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet bunu beğendi.
Alt 07.11.11   #14
kemal kemal
Yeni Üye
Üye

bu yazimi aslinda tam olarak tamamlamamistim, kaldigim yerden unuttugum ve o an aklima gelmeyen seyleride eklemek istiyorum,
gecen gun turkiyeye gelmistim, hayatimin cok zamani ugradigim beyogluna ugmadan yapamadim,
degisen cok seyle birlikte degismeyen seylerde vardi, bunlardan bir tanesi caddenin ortasinda eline sol goruslu bir dergiyi almis gencler 10 metre arayla havaya kaldirmislar ve bagira bagira satm ettaya calisiyiyorlar.
yani neye hizmet ettikleri belli olmadigi gibi cogu universite ogrencisi gencler kapitalizmi protesto ediyorlar,
bunda 15 yil once yoku protesto eden adamlari gordum halen yoku protesto ediyor, yaw arkadas sen 15 sene sokakta muhalefet yapmissin, okurken izinsiz gosteri ve okulda olaylara karistigin icin okuldan atilmissin yani
madem bu kadar akillisin bekleseydin, dayanip okusaydinda aradan sivisip bakan olsaydinda yok kurumunu duzeltseydin,
sen okudun adam oldunda sana sen okuyamazsin diyen mi oldu ? su dergi konusuna devam edelim gencler bagira bagira kapitalis sistem cokecek, kahrolsun amerika, kahrolsun fasizm vs.vs solaganlar esliginde dergiy satmaya calisiyorlar.
kac rane sattiklari net degil, yani o kadar riske girerek dergi satiyor, parayi zaten cebine koyamiyor derginin ayakta kalmasi lazim, onun icin dergi sahipleri parayi genclerden topluyorlar.
genclere kalan simit parasi sadece, asil konu bu gencler hangi cagda yasiyor onu anlamaya calisiyorum,arkadas sen 12 eylul 1980 den sonra dogmussun, o zamanlari hic yasamamissin, 90 liyillarda dogan kardeslerimiz var sokaklarda
eeee 12 eylul gelmis gecmis zaten, darbeciler yargilansin diye bagiriyorsun iceri aliniyorsun birde okuldan atiliyorsun.
hicmi annene babana yazik degil kardesim senin, onlar seni ne zorluklarla buyutuyorlar, sen git iceri dus olcak is degil bu.
akilsiz adamlar bunlar ulan zen bir eziyet gormemissin, sana ne ula git okuluna bak sen, anan baban bagirmamis sokaklarda sen git iceri dus olacak is degil,
bak darbecilerden hesabi sorabilselerdi zaten demirel,ecevit , turkes, erbakan, vs.vs bunlar sorardi cunku bunlar iceri girdiler 80 de. bu adamlar cumhurbaskani ve basbakan oldular hesabi soramadilarda sen kimsin de hesap sorcan,
bunu boyle yazdigim icin canlar bana kizmayin yanlis anlamayin, yanlismiyim , haksizmiyim ? git okulunu oku, protestoyu illahaki senin arkanda duran siyasi abilerin, parti mensubu abilerin yapar, birak onlar gitsinler meydanasiz okula ,
kapitalis sistem dagilmis, darmadagin olmus, o devir bitmek uzere adamlarin haberi yok. neden ? cunku sadece tek tarafli ideolojik dergileri takip ediyorlar halen marx dan ,leninden bahsediyorlar, ulan onlara kufur ettirmeyin bana, o serefsizler sosyalizm adi altinda milyonlarca insani katledip, surgunlere gondermisler, bugun halen insanlar akrabalarini ariyor tv lerdeki programlardan, cunku ya adamin anasi kayip, ya kardesini bir tarafa ya abisini bir tarafa surmusler,
yani hic birsey gorundugu kadar masum degildir.bunu utmayin. bu adamlarin adlarini agziniza alirken bagimisz kaynaklardan bunlar hakkinda bilgiler edinin ve ondan sonra savunun, ogrenci ogrenciligini yapsin, siyasetci kendi gorevini yapsin, begenmiyorsan nasa gectiginde daha iyi olanini sen getirirsin sistemin.
Sponsor Reklamlar

Alt 08.11.11   #15
Sun's Son
Banned
Banned Users
Nereden: Halep

Kemikleşmiş bir siyasi çizgi takip etmek kişisel görüşümce hatalıdır Canlar. Herkesin siyasi düşüncesi farklı olabilir, Saadet Partisi'ne de Türkiye Komünist Partisi'ne de oy veren Can, "Alevi"dir. Düşkün değildir. İnançla siyaset birbirlerinden çok uzak tutulması gereken olgulardır. Bu sebeple, "Laiklik" müessesesi kurulmuştur. Belli bir inanç grubunun belli bir siyasi çizgide olmasını istemek, önce bir zorunluluk yaratır, Alevilik İnancı'nda ikilik peyda eder, bu da yolda fırkalaşmaya sebep olur. Sonra bu düşünüş, yobaz düşüncenin temellerindendir zaten. Çünki beraberinde, "bizimki" iyi "diğeri" tukaka anlayışını getirir ki bu da toplumsal düzenin oluşumuna döşenebilecek çok zararlı bir dinamittir. Ben sosyal demokrat-liberal sol gibi düşünebilirim, ama bu Muhammet'in düşüncesi olmalı, tüm yoldaşlarımın benim gibi düşünmesini bekleyemem, onlara katılmasam da, onların dilediği görüşü savunabilmesini sonuna kadar savunurum.
Hızır yoldaşınız olsun.
Sponsor Reklamlar

Sun's Son isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 08.11.11   #16
kemal kemal
Yeni Üye
Üye

ben kardesime katiliyorum, tebrik ederim sizi biz kaliplasmis , kliselismis laflardan uzak duralim, isteyen istedigi gibi dusunsun.
Sponsor Reklamlar

Sun's Son bunu beğendi.
Alt 08.11.11   #17
Pir Mehmet
Co-Admin
Kurucu
Nereden: Şiran
Rep Puani : 54

Sun's Son Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kemikleşmiş bir siyasi çizgi takip etmek kişisel görüşümce hatalıdır Canlar. Herkesin siyasi düşüncesi farklı olabilir, Saadet Partisi'ne de Türkiye Komünist Partisi'ne de oy veren Can, "Alevi"dir. Düşkün değildir. İnançla siyaset birbirlerinden çok uzak tutulması gereken olgulardır. Bu sebeple, "Laiklik" müessesesi kurulmuştur. Belli bir inanç grubunun belli bir siyasi çizgide olmasını istemek, önce bir zorunluluk yaratır, Alevilik İnancı'nda ikilik peyda eder, bu da yolda fırkalaşmaya sebep olur. Sonra bu düşünüş, yobaz düşüncenin temellerindendir zaten. Çünki beraberinde, "bizimki" iyi "diğeri" tukaka anlayışını getirir ki bu da toplumsal düzenin oluşumuna döşenebilecek çok zararlı bir dinamittir. Ben sosyal demokrat-liberal sol gibi düşünebilirim, ama bu Muhammet'in düşüncesi olmalı, tüm yoldaşlarımın benim gibi düşünmesini bekleyemem, onlara katılmasam da, onların dilediği görüşü savunabilmesini sonuna kadar savunurum.
Hızır yoldaşınız olsun.

Kemikleşmiş bir siyasi görüşü takip etmek hatadır. Dediğine katılıyorum. Fakat bir Alevinin MHP, BBP, SP gibi partileri desteklemesi de hatadır. Çünkü söz konusu siyasi partiler, Alevilerin katili olmuştur. Ve bu partilerin üst düzey kurulunda Alevi katilleri vardır.
Sponsor Reklamlar

Deniz bunu beğendi.
İmam-ı Cafer-i Sadık buyurmuştur ki, “Pir ikidir. Piri kamil piri cahil. Piri kamil odur ki, Evladı Resul’den ola. Evladı Resul’den olmakla da olmaz. Çünkü; Evladı Resul’ün bütün güzelliğini, bilgeliğini, turaplığını, sevgisini ve hoş görüsünü üstünde taşıyan o kişi piri kamildir.
Pir Mehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...