Sponsor Reklamlar

Ağaç Şeklinde Aç4Beğeni
  • 2 gönderen mutluluk
  • 1 gönderen Kübra23
  • 1 gönderen Alevi

Seçenekler
Alt 25.10.11   #1
mcp
Yeni Üye
Üye
Nereden: istanbul
Rep Puani : 10
Standart selam

Alevİlİk nedİr
Sponsor Reklamlar

mcp isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 25.10.11   #2
mcp
Yeni Üye
Üye
Standart Cevap: selam

- Alevilerin İslam’ı, içi - özü olduğumuz İslam

- İki Alevi İnanç Önderinin İdam fermanları

- Çözüm Önerisi

...

Peki, Dünya genelinde bilinen Türkiye de de Devletin Resmi Dini Kurumu (Diyanet) tarafından da kabul edilip uygulanan bu İslam’ ı, İslam’ın 5 şartını ve onun şekli ibadetini ve ibadethanelerini (Cami, mescit) kabul etmeyen bu Alevi toplumu nasıl bir İslam’ ın içindedir. Nasıl bir İslam' a İnanmaktadırlar :
Sponsor Reklamlar

mcp isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 25.10.11   #3
Alevi
Alevi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıbrısl�
Kurucu
Nereden: Schweiz(isvicre)
Rep Puani : 199

Forumu biraz incelersen bunu anlarsin soru sormayada gerek kalmaz
Sponsor Reklamlar

Alevi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 26.10.11   #4
mutluluk
Yeni Üye
Üye

iki kelime "insan olmak"
Sponsor Reklamlar

Pir Mehmet ve agon bunu beğendiler.
mutluluk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.11.11   #5
Kübra23
Yeni Üye
Üye
Nereden: Almanya

Selam arkadaslar ben araniza yeni katildim....mcp arkadasim islamin sarti 5 degildir. Islamin sarti Kuran-i Kerimdir, bunu bir dedemizin agzindan duymustum... cok mantikli.. Kuran-i Kerim yüce Allahimizin kelamidir ve kur'an da islamin sarti 5 dir filan yazmiyor. Peygamber efendimizde zaten bize Kur'ani ve ehlibeytini teslim etmistir islamin sarti 5 filan dememistir. Bize düsen görev Kur'ana uymaktir.Ayrica alevilerin neyi neden yapmadigini ve kafandaki diyer sorularin cevabini bu sitede bulabilicegini umuyorum....
Sponsor Reklamlar

Alevi bunu beğendi.
Kübra23 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.11.11   #6
Alevi
Kıbrısl�
Kurucu

Umarim forumda alevi inanci ve yasantisi hakkinda detayli bilgi alabilirsiniz.. biz islam hakkinda sizlere bilgi veremeyiz bizim haddimize degildir biz kendi inancimizin mensuplariyiz bilgimizin yettigi kadar dilimizin dondugu kadar anlatmaya calisiriz sitemize hosgeldiniz can..
Sponsor Reklamlar

Alt 01.11.11   #7
kemal kemal
Yeni Üye
Üye
Nereden: ukraynada yasiyorum

merhaba bende arkadasimiz gibi araniza yeni katildim,aslinda uzun zamandir siteyi takip ediyordum,alevi unluler basligini ve alttaki yorumlari bugun tekrar okudum ve kayit olmayi ve birseyler yazmayi dusundum ama konu kapatilmisti.
arkadaslar bizlerin aleviler olarak cok yol almasi gereken konular var,
dernekler ve vakiflar cogaldikca bizlerde bolunmeye basliyoruz.
her kafadan bir ses cikiyor, alevileri onlarca parcaya bolduler, artik ben bile sasiriyorum ve ben kimim diyorum acaba.
kimisi aleviligi muslumanligin ta kendisi,kimisi aleviligi muslumanligin bir degisik versiyonu,kimisi muslumanlikla alakasi olmayan bir ayri tarikat, kimisi bir yasam tarzi, kimisi baska baska seylerden bahsederek kafa bulandiriyorlar.
kendi aramizda cahil kalmis insanlari egitmemiz gerekiyor, baskalarina yobaz derken ayni yobazligi biz alevilerde yapmaktayiz. buna yuzlerce kez sahit oldugumu belirtmek istiyorum.
neden birisiyle tanisirken alevimisin diye soruyoruz, neden ilk bu soruyu biz soruyoz? bana 37 yasima kadar belki 3 tane sunni sordu sen alevimisin diye ?
ama nereliisin dediklerinde aslen sivasliyim dedigimde alevi olan hemen alevimisin diye soruyu yapistiriyor.
ben sunni arkadaslarin birbirlerine bu soruyu sordugunu hic duymadim,
alevi oldugumu bilmeden benimle 10 yil arkadaslik yapan sunni arkadaslarim oldu hic bir zaman bir ortamda bulundugumuzda birbirlerini sunnimisin diye sorduklarini duymadim. yani benim alevi oldugumu bilmiyorlar bunuda belirteyim.
farkli internet adreslerinde alevilik hakkinda farkli seyler yaziyor.bunlar birbirleriyle cok celismektedir.
su alevi unluler listesi aslinda bana cokgarip geldi, kimseyi burda bir sekilde kendi kisisel meraklarimiz icin desifre etme hakkina sahip degiliz,
ve isimlerin coguda yanlis ve yazan arkadas bile ben surdan aldim diye ilginc savunma yapiyor.
bunlari bilmek veya bilmemek okadar onemli degil benim icin , bana yada size bir sekilde faydasi varmi bu isimlerin ben anlamis degilim henuz.
ve isimlerin bir cogu yanlisken.
konulari cok basite indiriyoruz bu tur seyleri yazarken, sacma sapan seylerden bahesedebiliyoruz.
aleviler olarak hep ezildik hep savrulduk, devlete karsi hep mualif olduk
yada devlet tarafindan hep kullanildik, bizler bu konulari tartismamiz gerekirken 3 popcunun 2 topcunun alevi olmasiyla ovunuyoruz.
bana garip geliyor acikcasi.
biz hayata bakis acimizi biraz kaydirmamiz gerekir diye dusunmeliyiz, hep sistemle kavgali olmusuz, hep mualif olmusuz, potansiyel olarak oy verdigimiz parti iktidardeyen basimiza gelmedik kalmamis, ama yinede ataturkun hatirina oy vermis durmusuz, bize bir iyiligi dokunmusmu acaba?
once insan oldugumuzu soyle bir hatirlayalim ve dusunelim bir yaradanimiz olduguna inanalim ve kendimizi sorgulayalim, hz ali efendimizin hayatini bir okuyalim ve hizmet ettigi seyleri bir ogrenelim, amaci neymis, ne ugruna savas vermis, boynumuza taktigimiz , duvarda resmi duran meshur kilici zulfukari ne icin kullanmis bir okuyup ogrenelim,
ondan sonra gonul rahatligi ile aleviyiz diyelim, peygamber efendimiz hz.muhammed sav. hz ali efendimiz icin cok buyuk metiyeler duzmustur, aliyi sevmeyen beni sevmez demistir, aliyi inkar eden cennet yuzu goremez demistir, ismini cocuklarimiza verdigimiz hz.hasan ve hz.huseyin efendimiz peygamber efendimizin torunlaridir,ve peygamber efendimiz torunlari icin gozunu kirpmadan olume giderdi.
simdi durum boyleyken hz.aliyi.hz.hasan ve huseyini sevipte sevgili peygamberimizi sevmemek olurmu ?
aramizda cok cahil insanlar var yanlis anlatilmis , yanlis bilgilendirilmis ve bu nedenle hz. muhammed efendimizi yok saymaktadirlar.
iste en buyuk hayalim insanlara gercek aleviligin alinin yolundan gitmek oldugunun ogretilmesidir, alinin yolunun ise peygamber efendimizin yolu olan hak yolu oldugunun unutulmamasidir.
sunni kardeslerimize kendimizi guzelce anlatip bizleri sevmeyenlere kendimizi sevdirmemiz gerekir, hakkimizda yaygin olan iftiralar ve karalamalarin onune gecmek icin dostluklarimizi gelistirip onyargilari ortadan kaldirip kendimizi anlatabilmemiz gerekiyor.
sevgi-baris-saygi ile guclu dostluklar kurmaliyiz,
hoscakalin
Sponsor Reklamlar

kemal kemal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 01.11.11   #8
Alevi
Kıbrısl�
Kurucu

Mesajin icin tesekurler can, bu site yaklasik olarak 4 yildir kesintisiz olarak hizmet vermekde.. biz burda ayrim yapmiyoruz bircok mehzepden inancdan dilden ve irkdan arkadaslar bulunmakta herkes dusuncesini ifade etme ozgurlugune sahiptir.. ki sizinde ifade ettiginiz gibi biz aleviligi ozgur ve hur olarak tartisarak ogrenmeye ve ogretmeye calisiyoruz.. sevgili can o alevi unluler konusu baslangincda biraz gereksiz bir makale gibi gordum lakin zamanla okadar onemli bir konu oldugunu anladim.. neden diyecek olursan cok eski bir konu olmamasina ragmen 100 bin uzerinde tik almis ve bakilmis bir konu bu ciddi bir rakamdir.. konuyu kaldirmama ve silmeme gerekcem ise gunluk alevi unluleri sorgulayan yaklasik 2.000 civari potansiyel bir ziyaretci var sadece makaleyi kaldirmama nedeniz ise onu aratipda sitede baska birseylere denk gelip bilgilenebilmeleri acisindan konuyu kaldirmiyoruz..

zaten sizde uzun suredir bizi takip ettiginizi dile getirmisiniz biliyorsunuzki artik nette bir elin parmaklari kadar alevi forumlari kalmadi..bizde nacizane ekibimiz ve uyelerimizle bu siteyi ayakda tutmaya calisiyoruz ve cabaliyoruz..
Sponsor Reklamlar

agon bunu beğendi.

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...