Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları

Alevi, Alevilik, bektaşi, PirYolu Forum ,kızılbaş, Alevi Haber, Alevi Forumları (http://www.piryolu.com/forum/index.php)
-   Sorularla Alevi'lik (http://www.piryolu.com/forum/sorularla-alevilik.html)
-   -   Aleviler Neden Namaz Kılmaz (http://www.piryolu.com/forum/sorularla-alevilik/5225-aleviler-neden-namaz-kilmaz.html)

Alevi 17.09.11 06:15

Aleviler Neden Namaz Kılmaz

Hz. Ali şehid edildiği için kılmamazlık yapmıyor. Aleviler Namaz kılmanın şeklinin sünni-arap yorumu olan mevcut halindeki gibi olmadığına inandıkları için kılmıyor. Yani, Kuranı Kerim namaz kılmak için derki:”Secde edin” Kuranda bunun dışında nasıl kılınacağına dair bir açıklama olmadığına inanırlar.
Sünniler ve araplar kuranda bu konu açıklanmadığı için namazı sünnet olarak kılarlar. Bu yüzden sünniler kılma şekline sünnet derler ve namazın zamanıda belli edilmemiştir Kuranda..Bu yüzden iran 3,ülkemizdeki Sünniler 5 vakit kılar. Aleviler namazın şekli,süresi ve vakti olacağına inanmaz. Daha doğrusu ibadetin şeklinin olacağına inanmazlar…İbad et Allah ve kul arasındadır.
Aynı zmanda kuranı kerimde cami kelimeside tek yerde geçmez. Cami peygamberden sonraki kutuplaşma neticesinde,ikt idar sahiplerinin yandaşlarına propaganda yapmak amaçlı kurdurdukları yerlerdir..O zaman dahi adı cami değil mescitti. Emeviler bunları yaygınlaştırdı ve islam alemine cami kültürünü empoze etti.

Aleviyyun 18.09.11 21:07

Cevap: Aleviler Neden Namaz Kılmaz

Alıntı:

Alevi Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 19726)
Hz. Ali şehid edildiği için kılmamazlık yapmıyor. Aleviler Namaz kılmanın şeklinin sünni-arap yorumu olan mevcut halindeki gibi olmadığına inandıkları için kılmıyor. Yani, Kuranı Kerim namaz kılmak için derki:”Secde edin” Kuranda bunun dışında nasıl kılınacağına dair bir açıklama olmadığına inanırlar.
Sünniler ve araplar kuranda bu konu açıklanmadığı için namazı sünnet olarak kılarlar. Bu yüzden sünniler kılma şekline sünnet derler ve namazın zamanıda belli edilmemiştir Kuranda..Bu yüzden iran 3,ülkemizdeki Sünniler 5 vakit kılar. Aleviler namazın şekli,süresi ve vakti olacağına inanmaz. Daha doğrusu ibadetin şeklinin olacağına inanmazlar…İbadet Allah ve kul arasındadır.

Buna Aleviler değil, Bektaşiler demek daha doğru olur. Çünkü sizin bu yazdıklarınız daha çok Bektaşilikle ilgilidir. Bektaşiler dışındaki Alevilerin bu konudaki bilgileri daha farklıdır.

Pir Mehmet 19.09.11 17:35

Alıntı:

Aleviyyun Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 19733)
Buna Aleviler değil, Bektaşiler demek daha doğru olur. Çünkü sizin bu yazdıklarınız daha çok Bektaşilikle ilgilidir. Bektaşiler dışındaki Alevilerin bu konudaki bilgileri daha farklıdır.

Bektaşiler, Alevilerden ayrı mıdır? Yukarıdaki yazı, Anadolu Aleviliğini gayet iyi anlatmıştır. Sizin yaptığınız gibi yapmayan Alevilere, siz Alevi değilsiniz demekten vazgeçin.

Alevi 19.09.11 18:10

bektasi dusmani galiba bu arkadasda bir kac bektasi fikrasi oku dusmanligin gider bence

condor41 19.09.11 19:33

Alıntı:

Aleviyyun Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 19733)

Alevi ve bektaşı arasındaki tek fark
aleviler = alevi olarak doğar
bektaşiler = diğer mezheplerden aleviliği geçenler
olarak tanımlanır

aralarında başka bir fark yoktur

rdrd 30.07.12 05:30

"İlahiyatta doktora yapan genç bir Alevi dedesi tanımıştım. İlahiyatı bitirmiş, yüksek lisansını tamamlamış, doktoraya başlamıştı. Kur’an’ı, Hazreti Peygamber’i biliyordu. Ona namazı sordum. Tabii ki namazı da biliyordu. Ama “Alevilere namazı söylersem, dedeliğimiz falan kalmaz” dedi. Onu anlıyordum."

Kaynak: http://www.aksiyon.com.tr/aksiyon/ya...yargilasa.html

bican24 10.08.12 15:14

bu zaat alevilerin onlar gibi namaz kıldığını sanıyor birde tanımadığımız bir alevi dedesinden duymuş yok dedeliği kalmazmış bunlar palavra kendi kendine saçmalıyor benim yaşım 38 bu güne kadar ben gerçekten alevi olan hiç bir kişinin camiye gittiğini görmedim aslında kuranı gerileriyle değilde beyinleriyle anlasalar gerçek islamın H.Z ALİNİN arkasından gidenlerde olduğunu anlarlar ama ne fayda ben burda youtubede baki güngör dedemizi dinlemesini tavsiye ederim saygılarımla canlar.

rdrd 10.08.12 20:27

Alıntı:

bican24 Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 23424)
bu zaat alevilerin onlar gibi namaz kıldığını sanıyor birde tanımadığımız bir alevi dedesinden duymuş yok dedeliği kalmazmış bunlar palavra kendi kendine saçmalıyor...

Sizin saçmalamadığınız ne malum? Sizin gibi internetten sallamıyor. Gazetede, dergide yazıyor. Eleştiriye, denetime açık yerler gazete ve dergiler ama internet ortamı sarı çizmeli memed ağa.

Alıntı:

... benim yaşım 38 bu güne kadar ben gerçekten alevi olan hiç bir kişinin camiye gittiğini görmedim...

Ben de camiye giden alevi gördüm. Siz görmediyseniz olmayacak diye bir kural mı var? O kişilerin alevi olduğu ne malum? Alevi olduğunu söyleyen ama aleviliğin ne olduğunu bilmeyenler olmasın sakın!

Alıntı:

...kuranı gerileriyle değilde beyinleriyle anlasalar gerçek islamın H.Z ALİNİN arkasından gidenlerde olduğunu anlarlar ama ne fayda ben burda youtubede baki güngör dedemizi dinlemesini tavsiye ederim saygılarımla canlar.

Baki Güngör de senin gibi biriyse dinlemeye gerek yok. Gerçek islam elbette Hz. Ali'nin arkasından gidenlerde olduğu gibi. Hz.Ali de Hz.Muhammed (A.S) ve Kuranın yolundan giderdi.

Alıntı:

...kuranı gerileriyle değilde beyinleriyle anlasalar ...

Bu cümleyi hakiki alevi kurmaz!

bilgeyol 10.08.12 22:59

dönek ve çakma aleviler hariç aleviler namaz kılmaz,

cem tutar,

onu hangi dede söylemişse aleviliği bir daha okusun,

yada akp ye destek verdiğini açıklasın,

aleviler sadece alevidir.

rdrd 10.08.12 23:59

Alıntı:

yolneferi Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 23429)
dönek ve çakma aleviler hariç aleviler namaz kılmaz,

cem tutar,

onu hangi dede söylemişse aleviliği bir daha okusun,

yada akp ye destek verdiğini açıklasın,

aleviler sadece alevidir.

"dönek ve çakma aleviler" kimler?

Alevilik Hz.Ali gibi düşünüp onun gibi yaşamak, onun gibi Kuranın ve Hz. Muhammed (A.S.) yolunda olmak değil mi?

Hem aleviyim diyeceksin hem de namazın alevilere farz olmadığını iddia edeceksin.

Namaz alevilere farz ama ateistlere, sosyalistlere, komünistlere, marksistlere farz değil.

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 16:25.

Sitemiz tüm dünyaya açık, hiçbir ayrım yapmaksızın faaliyettedir. Sitemize katılmak için alevi olmanız şart değildir kapımız herkese açıktır ve herkes fikir ve düşüncelerini özgürce konuşabilir. Ayrıca tüm üyeler her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Her türlü sorumluluk yazan kullanıcıların kendisine aittir. Uygunsuz davranış vb. hareketler bazen site ekibinin gözünden kaçabilir. Bu yüzden uygunsuz davranış görülmesi durumunda, şikayetlerinizi iletişim bölümünden bildirirseniz, gerekli işlemler yapılacaktır. Bu site, telif hakları Copyright ©2000 - 2011, Jelsoft Enterprises Ltd'e ait olan vBulletin® scripti ile tasarlandı ve kodlandı. Ayrıca sitemiz extra Php ve Ajax -jQ- ile güçlendirildi. Arama motoru optimizasyonu ise, vBSEO kullanılarak yapılmıştır.

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 PL2