Sponsor Reklamlar

Seçenekler
Alt 12.12.12   #41
BERF62
BERF62 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Hiçlik
Rep Puani : 46
Standart Cevap: Alevilikte Gusül Abdesti var mıdır

Redsefa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili canlar Aşk-ı niyaz ile

Sizlerden forumda birbirimizi incitmememiz dileğiyle bir kaç cümlede ben yazmak isterim.
Öncelikle bu konu ilgili olarak gusül ve gusülün nasıl yapılacağı ve okunacak tercümanları Bedri NOYAN dedebaba'nın “bütün yönleriyle alevi ve bektaşilik adlı eserinin 9. cild sayfa 326-328 sayfalarında bulabilirsiniz.

Fakat bilmemiz gereken önemli bir konu var. Bu inanç sisteminde herşeyin manası 3 tür
1.mana ümmiyan manadır ( yani daha şeriat kapısına yeni talip olmuş, ham olanları anlayabilecekleri manadır)
2.mana aliman manadır ( tarikat ve marifet kapılarında bulunan canların anlayacakları manadır)
3.Arifan mana (Ehl-i hakikatin anlayacağı mana)
Şimdi biz ümmiyan mana ile gusülü anlamaya çalışalım.
Kur'an da gusül Ya da gusül diye geçen kelime nisa suresi 43 ayet ve maide suresi 6. ayette geçmektedir. Anlamı “yıkanmaktır”. Kesinlikle bir şekil tarifi yoktur. Abdest kelimesi ku'an da geçmez ve farsça bileşik bir kelimedir. Ab= su, dest = tutmak, yani su tutmak anlamında

Alevi erkannamelerinde, Ayni Ceme katılacak canların, mutlaka gusül etmeleri, yani vücütlarını ıslak yer kalmayacak şekilde yıkamaları söylenir. Ayrıca cünub iseniz de gusül ediniz denilmektedir.

Fakat bu işin ilmi ile uğraşan canlar abdest ya da gusülün aliman ve arifan manalarını yukarıda anlatmışlar. Hakk hepimizin yar ve yardımcısı ola
Aşk-ı muhabbetle

Güzel bir açıklama olmuş.
Sponsor Reklamlar

Aşk bunu beğendi.
BERF62 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.12.12   #42
dAbBe
dAbBe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kıdemli Üye
Üye
Nereden: Oradan
Rep Puani : 32

Aşk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sadece yorumunun altına yazdığım üç tebessüm sana hitabendi Dabbe baba... Niye kızdın ki?
Yaşadığı kafayı eleştirdiğim kimselerin sen olma ihtimali zaten yok çünkü böyle bir şey demedin... Bugün çok agresifsin, moralin bozuk herhalde.. Neyse olur öyle arada

Eleştirilerin de hiç yerinde değil, yine saldırmışsın

Emin diye cok sevdigim komik bir genc vardi.
Onu kaybettim de bu yüzden moralik biraz bozuk.
Sponsor Reklamlar

BERF62 ve Aşk bunu beğendiler.
dAbBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.12.12   #43
Aşk
Banned
Banned Users
Nereden: İstanbul
Rep Puani : 20

Allah sevenleri birbirine kavuştursun, kovdun mu ki gelmiyo, kovduysan belki gelmesi zordur... Kimileri öyle ya...
Sponsor Reklamlar

Aşk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 12.12.12   #44
dAbBe
Kıdemli Üye
Üye

Allah sevenleri birbirine kavuştursun, kovdun mu ki gelmiyo, kovduysan belki gelmesi zordur... Kimileri öyle ya...

Elimde olsaydi seni kovar, onun ban´ini acardim.
Ama artik mod degilim.
Sponsor Reklamlar

Aşk bunu beğendi.
Alt 12.12.12   #45
Aşk
Banned
Banned Users

Oh... ne güzel valla, susturamıyorsan banla sefa olsun... Sen böyle de güzelsin, bir de müsbet düşünsen...
Sponsor Reklamlar

Alt 12.12.12   #46
dAbBe
Kıdemli Üye
Üye

Oh... ne güzel valla, susturamıyorsan banla sefa olsun... Sen böyle de güzelsin, bir de müsbet düşünsen...

Camiyi savunuyorsun,
Abdesti savunuyorsun,
Namazi savunuyorsun,
Alevilikte olmayan ne varsa savunuyorsun.

Tutmus bir de Aleviyim diyorsun.

Ben sana daha ne söyleyeyimki...
Sponsor Reklamlar

BERF62 ve Aşk bunu beğendiler.

Konu dAbBe tarafından (12.12.12 Saat 18:56 ) değiştirilmiştir.
Alt 13.12.12   #47
tiSes
Üye
Üye
Nereden: Ankara
Rep Puani : 30

Derler ki içi kirli bir küpün dışını istediğiniz kadar yıkayın, bu dış temizlik içi temizlermi, faydası olurmu? Bu hesap kişi dış kabuk ile oyalandıkça yok abdest yok gusül der durur. Böylesine anlamaktan uzak insanlara bırakalım cevap vermeyi,zaman ve hayat ona neyin arındırılması gerektiğini öğretecektir sırasıyla

Kimsenin haddine değil dışımızla ilgilenmek,sen kendi içinden haber ver arkadaş...!!!!!!
Sponsor Reklamlar

tiSes isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alinti
Alt 13.12.12   #48
Aşk
Banned
Banned Users

dAbBe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Camiyi savunuyorsun,
Abdesti savunuyorsun,
Namazi savunuyorsun,
Alevilikte olmayan ne varsa savunuyorsun.

Tutmus bir de Aleviyim diyorsun.

Ben sana daha ne söyleyeyimki...

Cami ve namazı hangi şartlarda savunduğum belli sen biliyorsun. Cami ve namazı değil, bu gün ben Aleviyim diyen insanların tamamına yakınının namaz kılmasının kendilerine farz olduğunu savunuyorum. Muhabbeti döndürüp de aynı noktaya getirme

Abdesti erkannameler yazıyor ben yeni bir şey söylemiyorum.

Siz böyle yaparak ve düşünerek 100-150 yıllık zorbalıkla kaynakları yakılmış birilerinin kafalarına göre şekillenmiş bir kültür dini yaratıyorsunuz.

Ben ise zorbalık öncesine göre, sizin de istediğiniz bir öze dönüş Aleviliğini, o üstün kozmik algılayışı, erenliği savunuyorum. Yol yürünmeden menzile varılmaz... Don badon derseniz de derim ki yol yürüyücüler bunun bir yaşta farkında olur. Hiç bir şeyden habersiz, ehl-i irfan olmayan bir adam Alevi değildir. Alevilik, alevde yanıp alev olmayı öngörür...

Yanlış bir şey mi söylüyorum, ben daha sana ne deyim ki
Boş avuntular peşinde koşuluyor, bu şekilde inanç materyalistleşiyor, unutuluyor, yitiriliyor... "Alevi" denildiğinde ya bir etnik kimlik ya da siyasi bir hareket akla geliyor. Beh beh... Davam!
Sponsor Reklamlar

Alt 13.12.12   #49
dAbBe
Kıdemli Üye
Üye

Ben bu günki Alevilikten cok memnunum.

Pirimiz Haci Bektasi Veli Zemheri´de gül yetistirirmis.
Bu gün insanlar her mevsim´de her cesit cicek, sebze ve meyve yetistirebiliyorlar.
Güvercin donuna girer uruc yaparmis.
Al bir bilet dünyanin neresine istersen uc.
Cansiz duvara biner yürütürmüs.
Bizde cansiz bisikletlere, moto sikletlere, arabalara binip yürütüyoruz.
Baska bir sehirdeki erenler ile telepatik konusmalar yaparmis.
Ac telefonu görüntülü olarak dünyanin neresiyle istersen konus.

Allah´in bizlere bahsettigi kerametleri mucizeleri daha saymami istermisin?
Yeterki görecek gözün olsun.
Sponsor Reklamlar

Alt 13.12.12   #50
Aşk
Banned
Banned Users

İş, vaktinde bu teknoloji bimetleri olmadığı halde bunları yapabilmekte... Tam bir materyalistsin Dabbe, ki Alevi akıdesi, erenlerin kerametleri vs. taban tabana materyalizm ile karşıttır.. Bir Alevi, (İsterse bir Bektaşi Alevisi) materyalist olamaz... Nokta.
Sponsor Reklamlar

Seçenekler

Bookmarks
    Bu içeriği paylaş --> Facebook Bu içeriği paylaş --> del.icio.us Bu içeriği paylaş --> Myspace Bu içeriği paylaş --> Google Bu içeriği paylaş --> Twitter Bu içeriği paylaş --> MSN Bu içeriği paylaş --> Digg Bu içeriği paylaş --> Yahoo Bu içeriği paylaş --> Linkedin
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Önceki veya sonraki konu...